خرابی واشر منیفولد چه نشانه‌هایی دارد؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای: 9

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

خرابی واشر منیفولد یکی از خرابی‌های با اهمیت در خودروها است و به این دلیل که واشر با احتراق سوخت در پیشرانه خودرو ارتباط مستقیم دارد،  خرابی آن باعث می‌شود که خودرو بدون دلیل گاز بخورد، پیشرانه آن دچار مشکل شود و رانندگی با آن نرم و راحت نباشد. واشر منیفولد درواقع یک قطعه کوچک اما کاربردی در سیستم پیشرانه خودرو است. در پیشرانه هر خودرو، بنزین با کمک یک پمپ به درون محفظه احتراق وارد شده و با هوایی که هم‌زمان به داخل محفظه مکیده شده، ترکیب می‌شود. سپس با کمک شمع، فرآیند سوختن شروع شده و با کمک آن، خودرو به حرکت درمی‌آید. در این میان دود ناشی از احتراق هم از مسیر دیگری از محفظه احتراق خارج می‌شود.

نشانه های خرابی واشر منیفولد
واشر منیفولد

درواقع نقش منیفولد به‌عنوان یک مسیر، اهمیت بالایی در این فرآیند دارد. واشر منیفولد، سرسیلندر و محل اتصال منیفولد را کیپ کرده و از نشتی هوا جلوگیری می‌کند. حال در شرایطی ممکن است که این واشر خراب شود و نتواند درزگیری را به‌خوبی انجام دهد، به همین دلیل پیشرانه خودرو نمی‌تواند عملکرد صحیحی از خود نشان دهد. اگر در این زمینه تجربه یا اطلاعات فنی مناسبی داشته باشید، سریع‌تر می‌توانید خرابی واشر منیفولد را تشخیص دهید و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. 

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک شما مخاطبین عزیز را با مهم‌ترین نشانه‌های خرابی واشر منیفولد، آشنا خواهیم کرد.

خرابی واشر منیفولد با زبان بی‌زبانی

خودرو همیشه علائم دقیقی از نیازهایش را به شما نشان می‌دهد؛ فقط کافی است که به صدا، نحوه حرکت، میزان مصرف سوخت و دیگر نشانه‌های آن توجه کنید. مطمئن‌ترین راه برای تشخیص به‌موقع خرابی‌های خودرو، همین است که بتوانید آگاهی و دانش بیشتری از آن داشته باشید. در زیر، فهرستی از علائم هشداردهنده را معرفی می‌کنیم؛ این علائم به زبان خودروی شما یعنی گمان می‌رود که واشر منیفولد آن نیاز به تعویض دارد!

افزایش اشتهای خودرو

مصرف بالای سوخت نشانه خرابی واشر منیفولد

بدیهی‌ترین علائم خرابی واشر منیفولد، افزایش مصرف سوخت آن است. هر زمان که اشتهای خودروی شما به‌طور ناگهانی بالا رفت، یکی از سناریوهای محتمل، خرابی منیفولد یا واشر آن است. برای راندمان مناسب خودرو، سوخت و هوا باید با نسبت مشخصی با یکدیگر ترکیب شوند.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

خرابی منیفولد به معنی این است که هوا نشت کرده‌است و این نسبت معین به هم می‌خورد؛ بنابراین سوخت بیشتری برای ترکیب با هوا نیاز است که به معنی افزایش تعداد دفعات پر کردن باک خودرو خواهد بود.

کم توان شدن

زمانی که نسبت ترکیب سوخت و هوا به‎م می‌خورد، قدرت خودرو کاهش پیدا می‌کند و علی‎رغم مصرف سوخت بیشتر، عملکرد پایین‌تری را از اتومبیل شاهد هستیم. در این میان شتاب‌گیری خودرو هم نسبت به قبل کاهش چشمگیری خواهد داشت؛ به همین دلیل اگر متوجه شدید که خودروی شما به‌اندازه سابق سرحال نیست و انرژی آن به خصوص در مسیرهای سربالایی کاهش پیدا کرده است، باید این احتمال را بدهید که واشر منیفولد آن دچار خرابی شده باشد. البته خرابی خود منیفولد هم ممکن است رخ داده باشد که نیاز به بررسی توسط یک کارشناس یا مکانیک دارد.

واشر منیفولد

نشتی آب رادیاتور

ممکن است فکر کنید که واشر منیفولد چه ربطی به نشتی رادیاتور دارد؟ در جواب باید گفت که واشر منیفولد در حالت اول در بخش ورودی محفظه احتراق، کار درزبندی سوخت و هوا را برعهده دارد. در حالت دوم، این واشر در بخش خروجی محفظه احتراق، درزبندی دود حاصل از احتراق را انجام می‌دهد. در برخی از پیشرانه‌ها، از واشر منیفولد برای جلوگیری از نشتی مایع خنک‌کننده یا همان آب رادیاتور، استفاده می‌شود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

به‌همین‌دلیل اگر این واشر آسیب ببیند، آب رادیاتور نشت می‌کند. نشتی آب رادیاتور را می‌توانید به دو طریق متوجه شوید. اگر حس بویایی شما قوی باشد، احتمالاً بوی آب رادیاتور را متوجه خواهید شد. در حالت دوم، بخارهایی که از پیشرانه بلند می‌شوند، به شما کمک می‌کنند که متوجه نشتی آب رادیاتور خودرو شوید.

پیشرانه سوزان

علت خرابی واشر منیفولد

مورد دیگری که چندان برای یک فرد کم‌تجربه محسوس نیست، داغ شدن پیشرانه است. از آنجایی که با خرابی واشر منیفولد ممکن است آب رادیاتور نشت کند، طبیعی است که سیستم خنک‌کننده خودرو مانند قبل کارایی نداشته باشد؛ به همین علت سیستم پیشرانه داغ می‌شود. بنابراین بهتر است این علامت را هم در لیست موارد خرابی واشر منیفولد برای خودتان ثبت کنید.

جمع بندی بررسی خرابی واشر منیفولد

اگر خودروی شما یکی از علائم یا همه موارد ذکر شده را نشان دهد، باز هم نمی‌توان به‌طور قطع، حکمی بنابر خرابی واشر منیفولد صادر کرد. در این مقاله تنها سعی داشتیم که شما را نسبت‌به علائم رایج خرابی این واشر آگاه کنیم. به‌علاوه این‌که، شما به‌عنوان مالک یک خودرو باید نسبت به زبان خودروی‌ خود آشنا باشید. اطلاع از این علائم هشداردهنده به شما کمک می‌کند که اقدامات لازم را در بهترین زمان ممکن انجام دهید. برای همین اگر این علائم را مشاهده کردید، بدون معطلی خودروی خود را به یک مکانیک متخصص نشان دهید.

بیشتر بخوانید:

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رای: 9

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سروش
۱۴۰۰-۰۳-۲۱ ۲۳:۱۸

ممنون بابت توضیحات خوبتون، من واشر سرسیلندر عوض کردم مکانیک واشر منیفولد دود رو هم عوض کرد.