تفاوت سند تک‌ برگ و چند برگ خودرو؛ خودرو چند بار معامله شده است؟

فهرست مطالب

بسیاری از ما به دفعات اسم سند تک ‌برگ و دوبرگی را شنیده‌ایم و این سوال برایمان ایجاد شده است که چه تفاوتی بین این سندها وجود دارد؛ آیا از نظر قانونی تفاوتی دارند یا حتی اینکه کدام بهتر و معتبرتر است. افراد زیادی در زمان خرید خودرو یا ملک به دنبال سند تک برگ هستند و این امر باعث شده است تا دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به اسناد دو برگی یا چند برگی به‌وجود بیاید. در این مطلب سعی می‌کنیم به خوبی این اسناد و تفاوت آن‌ها را توضیح دهیم.

سند تک ‌برگ چیست؟

اسناد رسمی که در دفترخانه ثبت می‌شوند، معمولا به صورت یک برگه شامل تمام اطلاعات لازم هستند. به این نوع اسناد، سند تک‌برگ گفته می‌شود. سند تک برگ رسمی، یک سند معتبر و قابل استعلام است که تمام اطلاعات طرفین معامله اعم از اطلاعات هویتی، اطلاعات سکونتی، مشخصات دارایی (خودرو یا ملک)، مبلغ معامله و … در آن نوشته می‌شود.

سند تک ‌برگ چیست؟

سند رسمی دارای شماره و شناسه است و شما به راحتی می‌توانید آن را استعلام و صحت آن را پیگیری کنید. همچنین داشتن مهر برجسته یکی از نشانه‌های رسمی و قانونی بودن این سند است.

چه زمانی سند خودرو چند برگ می‌شود؟

اگر شما خودروی خود را به صورت صفر از کارخانه خریداری کرده باشید، یک سند کمپانی و یک سند انتظامی (برگ سبز) به شما داده خواهد شد. در رابطه با خودرو چون در خرید خودروی صفر، طرفین قرارداد خریدار و شرکت خودروساز هستند، تنها سندی که به خریدار داده می‌شود سند کمپانی است. حال اگر خریدار بعد از مدتی خودرو را بفروشد، یک سند رسمی و دفترخانه‌ای به سند کمپانی اضافه می‌شود. در این حالت سند تک برگ به سند دو برگ تبدیل می‌شود. اگر مجددا خودرو معامله شود، سند به سند چند برگ تبدیل می‌شود.

خودرویی با سند چند برگ، حتما مشکلی دارد؟

در بین بسیاری از اطرافیان ما این تصور غالب است که اگر خودرویی چند دست چرخیده باشد به احتمال زیاد مشکلی دارد. باید بگوییم این تصور اشتباه نیست اما در رابطه با بسیاری از خودروها با سند چند برگ صدق نمی‌کند. مشکل‌دار شدن خودرو به تعداد زیادی از موارد مربوط است؛ نحوه نگهداری، ترتیب انجام سرویس‌های دوره‌ای، تعویض به موقع روغن موتور و سایر تجهیزات لازم، نحوه رانندگی و … از انواع دلایلی هستند که بر استهلاک خودرو تاثیر می‌گذارند.

حالا ممکن است فردی به خوبی از خودروی خود نگهداری کرده باشد و بنابه دلایلی مجبور به فروش آن باشد. این اتفاق ممکن است برای صاحبان بعدی خودرو نیز بیافتد و هریک به دلایلی غیر از فنی و آسیب، مجبور به فروش خودرو باشند. در این حالت سند خودرو به سند چند برگ تبدیل می‌شود اما خودرو از نظر فنی و بدنه سالم است.

البته موارد منفی که خودرو به دلیل آسیب و استهلاک بالا فروخته شود هم وجود دارند و به‌همین خاطر، توصیه ما کمک گرفتن از یک کارشناس خودرو در زمان خرید خودرو است.

تفاوت سند کمپانی، برگ سبز و سند رسمی

سند کمپانی
سند کمپانی

اگر با خواندن متن این سوال برایتان پیش آمد که تفاوت بین برگ سبز، سند رسمی و سند کمپانی چیست، به طور خلاصه برایتان توضیح می‌دهیم.

سند کمپانی، سندی است که از طرف شرکت سازنده خودرو به شما داده می‌شود. این سند، سند اصلی خودرو است و تمام اطلاعات فروشنده (خودروساز)، خریدار و خودرو در آن نوشته شده است. زمانی که شما خودرو را به صورت صفر خریداری می‌کنید این سند به شما داده می‌شود و نیازی به سند دفترخانه ندارید.

سند رسمی و دفترخانه‌ای سندی است که در زمان خرید و فروش خودرو تنظیم و به سند کمپانی الصاق می‌شود. در این سند اطلاعات فروشنده، خریدار و خودرو به دقت ذکر شده است و تفاوت آن با سند کمپانی این است که برای گرفتن این سند دیگر نیازی به مراجعه به شرکت سازنده خودرو نیست و با داشتن سند کمپانی و مراجعه به دفتر اسناد رسمی، می‌توانید این سند را تنظیم کنید.

برگ سبز خودرو در واقع سند انتظامی خودرو است و در زمان تعویض پلاک خودرو تنظیم می‌شود. این سند انتظامی اطلاعات انتظامی خودرو و مالک آن را نشان می‌دهد. تا مدت‌ها بحث‌های زیادی حول تفاوت برگ سبز و سند رسمی وجود داشت؛ اینکه صرفا برگ سبز کافیست یا باید حتما سند رسمی هم تنظیم شود.

در سال 1400 اما پس از سال‌ها بررسی، اعلام شد که داشتن سند انتظامی (برگ سبز) برای انتقال خودرو کافی است و طرفین قرارداد می‌توانند به صورت دلخواه برای تنظیم سند رسمی اقدام کنند. با وجود اینکه برگ سبز به منزله سند رسمی و قانونی خودرو است،‌ همچنان توصیه ما این است که حتما سند رسمی تنظیم کنید تا از مشکلات حقوقی که ممکن است ایجاد شوند (چند مالکیتی، کلاهبرداری و …) جلوگیری کنید. 

برگ سبز خودرو
برگ سبز خودرو

با خدمات همراه مکانیک آشنا شوید

همراه‌مکانیک از ابتدا با هدف آسان‌کردن فرایند کارشناسی در خرید و فروش خودرو ایجاد شد. امروز ما در همراه‌مکانیک انواع مختلفی از خدمات خودرویی را ارائه می‌دهیم؛ خدمات کارشناسی خودرو، خرید و فروش سفارشی خودرو، ابزار محاسبه قیمت خودرو، نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده، خدمات حقوقی و عقد قرارداد و … نمونه‌هایی از خدمات ما در زمینه خودرو هستند.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت همراه مکانیک به آدرس hamrah-mechanic.ir وارد بخش‌های مختلف سایت شوید و از خدمات ما استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها