خودرو صفر بخریم یا دست دوم؟ انتخابی سخت در این بازار آشفته

فهرست مطالب

خرید اقساطی خودرو صفر همواره در نظر خریداران انتخاب برتر و کم‌دردسرتری در مقایسه با خودروهای کارکرده محسوب می‌شود. حتی تا همین چند سال قبل عده بسیاری برای این‌که بتوانند به‌جای یک خودرو کارکرده، نسخه صفر کیلومتر خریداری کنند، روی به خرید اقساطی می‌آورند. اما طی 3، 4 سال گذشته همه معادلات قدیمی بازار بر هم خورده است.

از سویی واردات خودرو ممنوع است و تنوع در این رده از بازار عملا به گزینه‌های چینی مونتاژ داخل محدود شده. از سوی دیگر بسیاری از خودروهای پرطرفدار تولید ایران در گذشته، به‌علت تحریم‌ها دیگر حتی در حاشیه بازار هم نمونه صفرکیلومتر ندارند.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

همچنین کیفیت خودروهای ساخت ایران نزولی است و گاهی یک خودرو کارکرده داخلی با مدل پایین‌تر، مدل‌های وارداتی دست دوم یا خودروهای چینی کارکرده گزینه‌های بهتری برای خرید به حساب می‌آیند. به‌علاوه این‌که امکان خرید اقساطی خودرو کارکرده به‌صورت شرکتی و کارشناسی‌شده نیز به‌تازگی برای متقاضیان فراهم شده است. اما آیا انتخاب میان ماشین نو و دست دوم به همین سادگی‌هاست؟ ادامه نوشتار را از دست ندهید.

چرا صفر؟ چرا دست دوم؟

خودرو صفر کیلومتر داخلی بدون تعارف دیگر الزاما برابر با دست کم یک‌سال دوری از تعمیرگاه و بسنده کردن به ریختن آب و روغن و بنزین درون آن نیست. چه بسیارند مدل‌هایی که حین تحویل دچار مشکلات اساسی هستند و شاید به‌عنوان مثال خرید یک ریو کم‌کارکرد و سالم در مقایسه با یک پراید یا تیبای صفرکیلومتر دردسر کمتری داشته باشد.

تعداد خودروهایی که پس از تنها چند صد کیلومتر کارکرد راهی نمایندگی‌ها می‌شوند و مالک آنها ضمن شنیدن جمله مشهور «این ایراد یا قطعه مشمول گارانتی نیست!»‌ بالاجبار برای تعمیر ماشین نویشان دست به جیب می‌شود، اصلا کم نیست. هرچند این موضوع را نمی‌توان یک قاعده کلی دانست اما به هر حال تا درصد زیادی صادق است. در هر صورت کیفیت مونتاژ خودروهای ایرانی طی سال‌های اخیر رو به کاهش بوده و حتی در مدل‌های یکسان تولیدشده طی یک سال مشخص نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

پیش‌تر در ایران خودروهایی تولید و مونتاژ می‌شدند که کیفیت آنها با نمونه‌های وارداتی برابری می‌کرد و برند کمپانی مادر سازنده‌شان نیز در سطح جهانی کاملا شناخته‌شده بود. اما امروز تعداد خودروهای صفرکیلومتر مونتاژیِ باکیفیتی که بتوان آنها را با مدل‌های مشهور و شناخته‌شده در سطح بین‌المللی مقایسه کرد، به عدد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد!

آیا خرید اقساطی خودرو صفر یا دست دوم منطقی است؟

در چنین اوضاع و احوالی خرید قسطی ماشین تنها برای گزینه‌های صفرکیلومتر منطقی نیست. بلکه اگر خودرو دست دوم هم‌قیمت نمونه نو به شکل صحیح و قابل راستی‌آزمایی کارشناسی و تعیین قیمت شده باشد، شاید حتی خرید ماشین قسطی کارکرده منطقی‌تر و هیجان‌انگیزتر از نمونه‌های صفرکیلومتر موجود به نظر برسد.

خودرو، امروز در ایران کالایی کاملا سرمایه‌ای است. شاید قدیم‌ترها بزرگان هر خانواده جوان‌ها را از خرید اقساطی خودرو منع می‌کردند و در عوض اعتقاد داشتند تنها باید برای خریداری ملک زیر بار قسط رفت. اما اکنون با رشد چند برابری قیمت همه کالاهای اساسی از جمله مسکن و خودرو، دیگر همان بزرگان نیز کسی را بابت خرید خودرو اقساطی منع نمی‌کنند. حتی باور کنید ممکن است اگر در جایی که آنها هم حاضر هستند صحبت از مراکز فروش اقساطی خودرو به میان بیاید، گوش‌هایشان تیز و جهت کسب اطلاعات بیشتر وارد بحث بشوند!

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

خودرو اقساطی صفرکیلومتر شاید بیشتر به درد افراد سخت‌گیری بخورد که از یک‌طرف حتی روی نقطه‌های سپر و لکه‌های ریز تودوزی ماشین‌شان حساسیت دارند و از طرف دیگر یا دوران بازنشستگی را در خانه سپری می‌کنند یا در مجموع استفاده‌شان از خودرو شخصی به مسیرهای شهری و یک تا 2 سفر جاده‌ای در سال خلاصه می‌شود.

اما چنان‌چه از خودرو برای عبور و مرور روزمره استفاده می‌کنید یا ماهی چند بار به سفرهای کوتاه و بلند جاده‌ای می‌روید، در بسیاری از موارد یک خودرو دست دوم وارداتی یا مونتاژ نسبت به مدل‌های صفرکیلومتر داخلی ارزش بالاتری برای پرداخت قسط دارد.

گاهی مدل‌های وارداتی ژاپنی و کره‌ای یا حتی نسخه‌های قدیمی‌تر خودروهای چینی مونتاژی و واردتی در عمل از نظر فنی هم عملکرد بهتری دارند، هم کمتر پایتان را به تعمیرگاه باز می‌کنند و هم رشد قیمت بالاتری را تجربه خواهند کرد.

البته در برخی موارد حتی نمونه‌های قدیمی‌تر خودروهای ساخت ایران مانند انواع پژو یا رنو تندر 90 با کارکرد معقول و سلامت فنی و بدنه گزینه کم‌ایرادتری در مقایسه با خودروهای صفرکیلومتر نسبتا ارزان بازار هستند.

اما به این صحبت‌ها باید نیاز به تحقیق کافی در خصوص موارد مهمی چون افت قیمت سالانه خودرو کارکرده، سطح توزیع قطعات یدکی، خدمات پس از فروش و بازار فروش آن را نیز اضافه کرد.

به‌عنوان مثال فولگس گل خودرو جذابی است که قطعات گران و کمیاب، عدم برخورداری از تعمیرکار متخصص در همه نقاط کشور و بازار خرید و فروش نامناسب آن را به گزینه‌ای بد برای امروز تبدیل می‌کند.

لذت آنباکسینگ یا هیجان هندلینگ؟

در پایان باید بگوییم اگر لذت به‌اصطلاح آنباکسینگ ماشین صفر وصف‌نشدنی است، لذت راندن یک خودرو کارکرده قبراق که به‌خوبی نگهداری و آب‌بندی شده نیز در نوع خودش هیجان‌انگیز محسوب می‌شود. پس در بازار آشفته امروز خودرو در ایران خرید ماشین اقساطی دست دوم برای مصرف به شرط کارشناسی فنی و حقوقی توسط یک منبع معتبر در بسیاری از موارد بر خرید نقدی یا اقساطی اکثر خودروهای صفرکیلومتر برتری دارد.

بیشتر بخوانید

راهنمای جامع طرح خرید اقساطی خودرو در همراه مکانیک

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها