دلایل بالارفتن مصرف سوخت در خودرو چیست؟

فهرست مطالب

یکی از مشکلاتی که تمامی صاحبان خودرو ممکن است با آن مواجه شوند، مصرف بیش از حد نرمال سوخت در ماشین است که دلایل متعددی می‌تواند سبب به‌وجود آمدن آن شود. اما این روزها با توجه به بالارفتن قیمت سوخت خودرو این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است و مالکان خودروها تمایلی ندارند که این سوخت گران‌قیمت به هدر برود.

پس توصیه می‌کنیم برای اطلاع  بیشتر در مورد اینکه دلایل بالارفتن مصرف سوخت در خودرو چیست این مقاله مجله همراه مکانیک را از دست ندهید.

خرابی فیلترهای هوا و سنسورهای اکسیژن

تعویض فیلترهای هوا
بالارفتن مصرف سوخت در خودرو

از میان دلایل متعددی که شما را متقاعد خواهد کرد فیلترهای هوا خودروی خود را تمیز نگه دارید تاثیر تمیزی فیلترها در مصرف سوخت یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. درصورت کثیفی یا رسوب گرفتکی فیلترها هوای کمتر‌‌‌ی از طریق آن‌ها وارد محفظه احتراق موتور می‌شود و به دنبال آن موتور برای تامین نیروی لازم جهت حرکت متحمل فشار بیشتری خواهد شد.

در کنار فیلترهای هوا، موتور خودرو دارای سنسورهای اکسیژنی است که مسئولیت اندازه‌گیری مخلوط سوخت و هوا درون محفظه‌ی احتراق را به‌عهده دارند، پس با توجه به وظیفه‌‌ی این قطعه میزان سوخت مورد نیاز از طریق آن اطلاع داده می‌شود. در صورتی که این سسنسورها به درستی کار نکنند ممکن است سیستم به طور خودکار بیشتر از میزان مورد نیاز موتور به آن سوخت برساند که علاوه‌بر بالا بردن مصرف سوخت در خودرو در نحوه‌ی عملکرد موتور نیز اختلال ایجاد می‌کند.

اشکال در فیلترهای هوا و سنسورهای اکسیژن می‌تواند تا ۲۰ درصد میزان مسافتی را که در زمان سالم بودن آن‌ها طی می‌کنید کاهش دهد. بنابراین به یاد داشته باشید که فیلترهای هوا و سنسورهای اکسیژن را طبق زمان پیشنهادی کارخانه تعویض کنید.

تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها

تنظیم باد لاستیک خودرو
تنظیم باد لاستیک خودرو

یکی از دلایل بالا رفتن مصرف سوخت تنظیم نبودن باد لاستیک‌ها است. مشکلی که شما به راحتی و با صرف هزینه‌ی کم یا حتی گاهی به طور رایگان می‌توانید آن ‌را رفع کنید. اما نکته‌ی قابل توجه این است که حتما اطمینان حاصل کنید که فشار توصیه شده از سوی کارخانه را استفاده می‌کنید، نه حداکثر میزان باد لاستیک که روی آن نوشته شده است.

اشکال در انژکتورهای سوخت

از آنجایی که انژکتوهای سوخت از اجزای حیاتی خودرو و مسئول پاشیدن سوخت درون موتور هستند، اگر اشکالی در نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به وجود بیاید، یعنی سوخت کمتر، بیشتر برسانند یا حتی سوخت‌رسانی به موقع را انجام ندهند، کارایی موتور را کاهش می‌دهند و در مصرف سوخت خودرو تاثیر خواهند گذاشت.

انژکتورهای سوخت
انژکتورهای سوخت

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

سیستم تهویه هوا

سیستم تهویه هوا نیز جزء دلایل بالا رفتن مصرف سوخت است. شاید از دید برخی افراد بالا رفتن مصرف سوخت خودرو در زمان استفاده از سیستم تهویه تنها یک شایعه باشد، اما متاسفانه باید بگوییم که اصلا این‌گونه نیست و این مسئله حقیقت دارد. روشن کردن سیستم تهویه و خنک‌کننده خودرو به دلیل بار اضافی که به موتور تحمیل می‌کند، میزان مصرف سوخت را تا بیش از ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. شاید بهتر باشد برای حل این مسئله در بزرگراه‌ها با بازکردن پنجره‌ها یا درصورت وجود سانروف با باز کردن آن، تهویه هوای خودرو را انجام دهید. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

عادت بد در رانندگی

 در پاسخ به سوال دلایل مصرف سوخت درخودرو چیست با نگاهی به عادات رانندگی افراد متوجه می‌شویم که یکی از دلایل رایج مصرف بیشتر، همین عادات بد رانندگی است. اگر شما هم از آن دست رانندگانی هستید که شتاب‌های بالا را ترجیح می‌دهند پس باید انتظار بالا رفتن مصرف سوخت را هم داشته باشید. شاید باورتان نشود اما بین میزان مصرف سوخت در سرعت‌ ۱۳۰ کیلومتر برساعت و ۱۱۰ کیلومتر برساعت حدود 25 درصد  تفاوت مصرف وجود دارد و از بزرگترین فاکتورهایی که در این مسئله موثر هستند مقاومت باد و نسبت دنده(gear ratio) است.

بهتر است همیشه تا حد امکان از رانندگی با سرعت بالا خوداری کنید. شاید در این سرعت‌های بالا صدای جذابی از موتور به گوش برسد اما درواقع مقداری از این سوخت، صرف بازسازی موتور شده و شما این میزان سوخت را به هدر می‌دهید.  

درجاکارکردن موتور

درجا کار کردن موتور به این معنی است که شما با ماشین روشن درمکانی توقف یا پارک کرده‌اید. این حالت در زمستان زیاد اتفاق می‌افتد؛ زمانی‌که ماشین خود را قبل از حرکت روشن می‌کنید تا گرم شود یا با ماشین روشن منتظر کسی هستید. به یاد داشته باشید که موتورخودرو برای گرم شدن بیش از ۳۰ ثانیه زمان لازم ندارد یا اگر در محلی توقف کرده‌اید و منتظر هستید تا شخصی سوار خودرو شما شود، با خاموش کردن ماشین هم به کاهش مصرف سوخت وهم به کمتر آلوده شدن محیط زیست کمک خواهید کرد.

معیوب بودن موتور

متخصصان می‌گویند زمانی‌که تنظیم موتور دچار اشکال شده یا از زمان سرویس کردن آن گذشته باشد، راندمان سوخت آن کاهش می‌یابد.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

در موتورهای بنزینی ایراد در شمع موتور، المان‌های تمیزکننده‌ی هوا یا فیلترهای سوخت در کنار سنسورهای اکسیژن و دریچه‌ی گاز، می‌تواند در عملکرد موتوراختلال ایجاد کند و افزایش مصرف سوخت را به دنبال داشته‌باشد.  در موتورهای دیزلی هم این افزایش مصرف سوخت می‌تواند در اثر کثیفی انژکتورهای سوخت یا المان‌های تمیزکننده‌ی هوا(دوفاکتوری که برای سوختن سریع سوخت در زمان احتراق بسیار مهم هستند) اتفاق بیافتد.

کیفیت پایین سوخت مصرفی

شاید هنگامی‌که درحال پاسخ دادن به این پرسش هستیم که دلایل بالا رفتن مصرف سوخت در خودرو چیست، کمتر کسی به تاثیر کیفیت سوخت مصرفی توجه کند. اما جالب است بدانید که به عقیده‌ی متخصصان خودرو استفاده از سوخت با کیفیت پایین، می‌تواند میزان مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. بنابراین بهتر است برای صرفه‌جویی در هزینه، از سوخت بی‌کیفیت و ارزان استفاده نکنیم تا در نهایت ضرر بزرگتری مانند خرابی موتور را متحمل شویم.

استفاده از دنده‌ی اشتباه در رانندگی

استفاده از دنده اشتباه در رانندگی
استفاده از دنده اشتباه در رانندگی

این مورد بیشتر در ماشین‌های دنده‌ای مشاهده می‌شود؛ زیرا درخودروهای دنده اتوماتیک تغییردنده سریع‌تر و نرم‌تر انجام می‌شود.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

یک متخصص خودرو می‌گوید هر سرعتی نیاز به یک دنده‌ی خاص دارد، یعنی اگر شما از دنده‌ی سه در سرعت ۸۰ کیلومتر برساعت استفاده می‌کنید پس موتور خودرو شما انرژی بیشتری برای حرکت وسیله‌ی نقلیه نیاز خواهید داشت و برای تامین این انرژی سوخت بیشتری مصرف خواهید کرد. اما به یاد داشته‌باشید همان‌طورکه استفاده از دنده‌ی پایین‌تر از آنچه ماشین شما نیاز دارد سوخت را به هدر می‌دهد، استفاده از دنده‌ی بالا در سربالایی‌ها و پیچ‌ها هم هدردهنده‌ی سوخت است.

روغن موتور بی‌کیفیت

تعویض روغن موتور خودرو
تعویض روغن موتور خودرو

نوع روغن موتور مصرفی شما می‌تواند میزان مصرف سوخت را تا ۱۲ درصد افزایش دهد. توصیه می‌شود روغن موتورهایی را انتخاب کنید که در کاهش اصطحکاک موثر هستند. استفاده از روغن‌های سینتیک یا مصنوعی یا روغنی که در راهنمای استفاده از خودرو پیشنهاد می‌شوند نیز راه‌های مناسبی برای جلوگیری از بالارفتن مصرف سوخت هستند.

مسدود بودن مبدل‌های کاتالیزور

مبدل‌های کاتالیزور بخشی از سیستم اگزوز ماشین هستند که میزان اکسید نیتروژن و گازهای سمی تولید شده از مصرف سوخت را کاهش می‌دهند. زمانی‎که این مبدل‌ها به درستی کار می‌کنند، در میزان مصرف سوخت تاثیری ندارند. اما در صورت مسدود بودن کاتالیزورها، گازهای حاصل از احتراق بنزین خارج نمی‌شوند و این امر سبب افزایش فشارهوا در سیستم‌های داخلی خودرو می‌‌شود. برای کاهش این فشار، خودرو به نیروی بیشتری نیاز دارد و طبیعتا سبب بالا رفتن میزان مصرف سوخت می‌شود.

لاستیک‌های فرسوده

لاستیک فرسوده
لاستیک فرسوده

وضعیت لاستیک‌های ماشین می‌تواند تا میزان قابل‌توجهی روی میزان مصرف سوخت خودرو تاثیر بگذارد. فرسودگی لاستیک‌ها سبب می‌شود که آن‌ها اصطحکاک خود را با جاده از دست بدهند و احتمال لیزخوردن خودرو بیشتر شود. در این وضعیت برای حرکت خودرو، موتور مجبور است بیشتر کار کند و کارکرد بیشتر موتور برابر است با بالارفتن مصرف سوخت.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

احتراق ناقص سوخت

اگر موتور خودروی شما به هر دلیلی احتراق ناقص داشته باشد، سبب بالارفتن مصرف سوخت در آن خواهد شد. دلایل مختلفی برای احتراق ناقص وجود دارد که از بین آن‌ها می‌توان به مشکلات استارت اشاره کرد که مواردی مانند خرابی شمع‌ها، خرابی سیم پلاگین و ضعف کویل احتراق را در بر می‌گیرد.

خرابی شمع موتور

مقایسه شمع موتور خراب و سالم
مقایسه شمع موتور خراب و سالم

خرابی شمع موتور، رسوب گرفتگی یا ضعیف بودن آن عملکرد موتور را دچار اختلال می‌کند و این مسئله می‌تواند خود را با افت درجه سوخت ماشین نشان دهد، که طبیعتا منجربه صرف هزینه‌ی بیشتر برای سوخت رسانی به خودرو می‌شود. از همین رو در دلایل بالارفتن مصرف سوخت، خرابی شمع نیز دیده می‌شود.

جمع‌بندی ” بالارفتن مصرف سوخت در خودرو “

در پایان باید بگوئیم که امیدواریم با مطالعه این مقاله و بررسی علل عنوان شده در بالا بتوانید تا حدود زیادی به این پرسش که دلایل بالارفتن مصرف سوخت درخودرو چیست پاسخ دهید. برخی از این مشکلات مانند تنظیم باد لاستیک‌ها یا تعویض آن‌ها، کنارگذاشتن عادات بد در رانندگی، استفاده از سوخت باکیفیت، روغن موتور مناسب و استفاده از دنده‌ی درست، از مواردی هستند که به راحتی می‌توانید به آن‌ها رسیدگی کنید و به دنبال آن رانندگی ایمن‌تر و به‌صرفه‌تری را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که گاهی بی‌تفاوتی نسبت به این افزایش مصرف سوخت و رفع نکردن علت آن، منجربه هزینه‌های سنگین‌تری برای تعمیرات اساسی خواهد شد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

راه های کاهش مصرف سوخت در زمستان

عوامل تاثیر گذار بر مصرف سوخت خودرو

بهترین راه‌های کاهش مصرف سوخت

صفر تا صد روش‌های دریافت کارت سوخت

5 شاسی بلند کم مصرف بازار ایران

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها