شرکت خودروسازی سایپا یکی از شرکت‌های خودروساز ایرانی است که در چند سال گذشته اقدام به تولید خودروهای جدید و طراحی و عرضه‌ی آن‌ها به بازار داخلی کرده است. این شرکت خودروسازی که طی سالیان متمادی با محصولات پراید شناخته می‌شد در چندین سال گذشته باعرضه تیبا در مرحله اول به‌عنوان یک محصول جدید طراحی داخل و پس‌ازآن با محصول تیبا ۲ و ساینا خط تولید خود را تا حدودی بهبود و ارتقا بخشید. در ادامه با مجله همراه مکانیک همراه شوید تا در ادامه مقالات نکات خرید و فروش خودرو به بررسی جواب ” سایپا کوییک بخریم یا نه ” بپردازیم.

تصمیم‌گیری برای اینکه سایپا کوییک بخریم یا نه

سایپا کوییک اگر چه همچنان شباهت انکارناپذیری با محصولات قدیمی‌تر این شرکت داشتند اما باعث ایجاد یک تنوع قابل‌قبول برای مشتریان برای انتخاب‌های بهتر شدند. پس از طراحی تولید و عرضه خودروی ساینا نوبت به یک خودروی هاچ بک کوچک با امکانات بیشتر از خودروهای نسل‌های قبلی رسید که خودروی سایپا کوییک این وظیفه را بر عهده گرفت.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

سایپا کوییک با امکاناتی به بازار عرضه می‌شود که اگرچه در بسیاری از خودروهای خارجی به‌عنوان استانداردهای اولیه خودرو قلمداد می‌شوند ولی در مقایسه با خودروهای ساخت و عرضه‌شده به بازار داخلی می‌تواند یک آپشن و امکان اضافه محسوب شود. در این مقاله به بررسی خودروی سایپا کوییک خواهیم پرداخت تا بتوانیم به این سؤال پاسخ دهیم که سایپا کوییک بخریم یا نخریم؟

پیشینه سایپا کوییک

سایپا کوییک بخریم یا نه
پیشینه سایپا کوییک

 شرکت خودروسازی سایپا در اسفندماه سال ۱۳۹۵ از یک خودروی جدید بانام کوییک رونمایی کرد که این محصول نسبت به خودروهای قبلی شرکت سایپا قبیل پراید تیبا تیبا ۲ و ساینا امکانات بیشتری داشته و توانست جلب‌توجه بیشتری را در بازار از آن خود کند. تولید و عرضه خودروی سایپا کوییک اگرچه به نیمه دوم دهه ۹۰ برمی‌گردد اما با بررسی‌های دقیق‌تر می‌توان به نسبت خانوادگی این خودرو با محصولات قبلی شرکت سایپا از قبیل تیبا تیبا ۲ به دلیل شباهت پلتفرم و همچنین با بررسی‌های دقیق‌تر به شباهت این محصول جدید با محصولاتی مانند پراید پی برد؛ بنابراین می‌توان گفت که خودروی سایپا کوییک ریشه در دهه ۷۰ دارد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

یکی از این وجوه مشترک بین محصولات گذشته را می‌توان یکسان بودن پیشرانه این خودرو با خودروهایی مانند تیبا، تیبا ۲ و ساینا دانست که پیشرانه این خودروها نیز به‌نوعی موتور پراید تقویت‌شده با افزایش حجم است. همچنین یکی از فصل مشترک‌های این خودرو با خودروهای قبلی سایپا را می‌توان مربوط به پلتفرم آن دانست که از پلتفرم ایکس ۲۰۰ بهره‌برداری می‌کند. در این زمینه بهتر است بدانید که در سال ۱۳۸۹ شرکت سایپا تصمیم به بهبود برخی از محصولات خود گرفت و در همین راستا طراحی پلتفرم محصولات پراید را تغییر داده و یک پلتفرم بانام پلتفرم ایکس ۱۰۰ تولید کرد که محصولات پراید صندوقدار و پراید هاچ بک برمبنای این پلتفرم طراحی و تولید شدند. پلتفرم ایکس ۲۰۰ پلتفرم ارتقا یافته همان ایکس ۱۰۰ می‌باشد.

بررسی ویژگی‌های طراحی کوییک

سایپا کوییک بخریم یا نه
بررسی ویژگی‌های طراحی کوییک

ظاهر سایپا کوییک را نمی‌توان بی‌نقص حساب کرد. اما در بین رقبای داخلی به‌قدری خوب است که یکی از جواب‌های مثبت برای سوال ” سایپا کوییک بخریم یا نه ” می‌باشد. در بررسی‌های اولیه خودروی سایپا کوییک شباهت بسیار زیادی بین این خودرو و خودروی تیبا ۲ یافتیم که این مسئله نیز بی‌دلیل نیست چراکه پلتفرم هر دو خودرو از یک پلتفرم یکسان بانام پلتفرم ایکس ۲۰۰ تبعیت می‌کند.

طراحی بیرونی

اگرچه خودروی سایپا تیبا ۲ به‌عنوان یک خودروی هاچ بک شهری به بازار معرفی‌شده است اما در مورد خودروی سایپا کوییک بایستی بگویم که شرکت خودروسازی سایپا تلاش جلب‌توجهی برای معرفی این خودرو با سایز مشابه به بازار مصرف‌کنندگان با عنوان یک کراس اوور کوچک و یا یک خودروی هاچ بک کراس داشته است. در همین راستا تجهیزات و امکانات ظاهری نیز به این خودرو اضافه‌شده است تا ظاهر و طراحی بیرونی خود را شبیه به خودروهای کراس اوور نماید. در طراحی بیرونی خودروی سایپا کوییک تفاوت‌هایی با خودروی تیبا ۲ می‌بینیم که از آن جمله می‌توان به‌اضافه شدن دیفیوزرهای سپرهای عقب و جلو فلاپ‌های قرارگرفته بر روی گلگیرهای خودرو و اطراف رکاب‌ها و همین‌طور ریل‌های سقفی با کارکرد باربند اشاره کرد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

طراحی جلوی خودروی سایپا کوییک شباهت بسیار زیادی باهم خانواده خود یعنی خودروی تینا دارد که در این زمینه برخی از منتقدان هم این شباهت را دلیلی دانسته‌اند تا خودروی سایپا کوییک را به‌عنوان هاچ‌بک خودروی تینا معرفی نمایند. در این قسمت از طراحی خودرو اگرچه سایپا تلاش فراوانی برای ای جاده تفاوت با استفاده از جلوپنجره و آرم شرکت سایپا با خودرویی تینا نموده است اما همچنان درب کاپوت و چراغ‌ها شباهت زیادی با خودروی تینا دارد.

در طراحی عقب خودروی سایپا کوییک شرایط کمی امیدوارکننده‌تر است و در این قسمت طراحان سایپا زحمت تغییر سپر و چراغ‌های عقب خودرو را کشیده‌اند و می‌توان گفت که شباهت چندانی بین این خودرو و خودروی تیبا ۲ در قسمت عقب وجود ندارد البته اگر بخواهیم اندکی موشکافانه‌تر بررسی انجام دهیم بایستی بگویم که چراغ‌های عقب سایپا کوییک شباهت زیادی با خودروهای سری یک بی ام و مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ دارند.

طراحی داخلی

طراحی داخلی خودروی سایپا کوییک نیز مثل طراحی بیرونی آن چندان چنگی به دل نمی‌زند و همچنان مشابهت بسیار زیادی با خودروی ساینا دارد در این قسمت اگرچه بسیاری از تجهیزات دارای تفاوت‌های جزئی با خودروی ساینا هستند اما کلیات مانند داشبورد صندلی‌ها و دسته‌های در شباهت زیادی با خودروی ساینا دارند و می‌توان گفت که از خودروی سایپا ساینا کپی‌برداری شده‌اند.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

تنها چیزی که در طراحی داخلی خودروی کوییک با خودرویی مانند ساینا و یا خودروهای تیبا و تیبا دو تفاوت عمده ایجاد می‌کند را می‌توان وجود یک مانیتور ۷ اینچی در قسمت جلوی داشبورد برای استفاده دنده‌عقب و مسیریابی ذکر کرد.

مشخصات فنی خودروی سایپا کوییک

سایپا کوییک بخریم یا نه
مشخصات فنی خودروی سایپا کوییک

در بررسی‌های به‌عمل‌آمده درزمینهٔ مشخصات فنی خودروی سایپا کوییک به این نتیجه رسیدیم که همچنان خودروسازهای ایرانی با تولید یک موتور، اتاق و پلتفرم‌های مختلفی را بر روی آن نصب می‌کنند. در این خودرو پیشرانه ۱۵۰۰ سی‌سی ۴ سیلندر مجهز به ۸ سوپاپ استفاده‌شده است که مانند خودروهای تیبا تیبا ۲ و ساینا از یک موتور خانوادگی استفاده خواهند کرد. توجه در مورد پیشرانه استفاده‌شده بر روی این خودروها این است که پیشرانه ۱۵۰۰ سی‌سی هشت سیلندر استفاده‌شده در خودروهای تیبا تیبا ۲ و سایپا کوییک همان پیشرانه تقویت‌شده ۱۳۰۰ سی‌سی استفاده‌شده بر روی پراید است. نهایت توان تولیدی این خودرو را می‌توان ۸۷ اسب بخار دانست. گیربکس‌هایی که بر روی خودروی سایپا کوییک قابل‌عرضه است جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی بر روی خودروی سایپا کوییک معمولی و جعبه‌دنده اتوماتیک CVT بر روی خودروهای پلاس این مجموعه می‌باشد.

شتاب، جواب منفی به سایپا کوییک بخریم یا نه

خودروسازی سایپا هیچ‌گونه شتاب رسمی را برای خودروی سایپا کوییک اعلام نکرده است ولی در تست‌های رانندگی این خودرو شتاب رسیدن صفرتا صد در خودروی کوییک را می‌توان در حدود ۱۵ ثانیه اعلام نمود. در این مورد بایستی گفت که با توجه به‌ظاهر اسپرت و تیپ هاچ بک کراس این خودرو انتظار شتاب بیشتری را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌سازد ولی عملاً مشخصات فنی این خودرو بسیار ضعیف بوده و همخوانی چندانی بانام کوییک به معنای سریع ندارد.

تجربه سواری و رانندگی در سایپا کوییک

سایپا کوییک بخریم یا نه
تجربه سواری و رانندگی در سایپا کوییک

بهتر است در این قسمت پیش از بررسی تجربه رانندگی در خودرو کوییک به بررسی تجربه سواری در این خودرو بپردازیم. شرکت خودروسازی سایپا برای اولین بار از تجهیزاتی در خودروی سایپا کوییک استفاده کرده است که می‌تواند اندکی مسافرت و به‌خصوص سفرهای درون‌شهری را برای شما جذاب‌تر نماید ازجمله این امکانات می‌توان به مانیتور ۷ اینچی در قسمت میانی کنسول داشبورد، کروز کنترل، قفل شدن اتوماتیک درب‌ها، فرمان برقی، شیشه‌های دودی عقب، چراغ‌های روشنایی در روز، چراغ بدرقه تا درب منزل، سیستم کنترل صوتی موجود بر روی فرمان، کامپیوتر سفری برای ارائه اطلاعات و سیستم هشدار سرقت با بوق خودرو به‌عنوان یک دزدگیر اشاره کرد. همچنین در برخی از مدل‌های این خودرو تجهیزات اضافه‌تری مانند سیستم کنترل فشار باد تایرها، سیستم استارت دکمه‌ای، سیستم ورود به خودرو بدون کلید و مسیریاب و دوربین دنده‌عقب وجود دارد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

این تجهیزات را می‌توان صرفاً برای سفرهای شهری مناسب دانست چراکه در خودروی سایپا کوییک نیز از همان سیستم تعلیق قدیمی مک فرسون و سیستم فنرهای پیچشی در چرخ‌های عقب استفاده‌شده است که این سیستم در عین وجود هزینه پایین و استهلاک کم مشکلات زیادی مانند عدم تعادل مناسب خودرو در سرپیچ‌ها و عدم چسبندگی خودرو در مسیرهای برون‌شهری با سرعت‌های بالاتر اشاره کرد. بنابر موارد ذکرشده در بالا می‌توان گفت که تجربه رانندگی با خودروی سایپا کوییک تجربه چندان دل‌چسبی نیست و فقط می‌تواند برای سفرهای درون‌شهری و کوتاه‌مدت مناسب و قابل‌تحمل باشد.

ایمنی در خودروی کوییک

این بخش را می‌توان جدی‌ترینن جواب منفی ” سایپا کوییک بخریم یا نه ” دانست. برعکس آنچه در تمام خودروسازهای جهانی رایج است که تمامی این خودروسازها تست‌های تصادفات و ایمنی را در مورد خودروهای خود انجام داده و اطلاعات آن‌ها را در دسترس مشتریان قرار می‌دهند خودروسازهای ایرانی چندان عادتی به انجام این کار ندارد. در مورد خودروی سایپا کوییک نیز وضعیت به همین‌گونه است و هیچ‌گونه اسناد ارائه‌شده از سوی شرکت خودروسازی سایپا برای اعلام وضعیت ایمنی تصادفات این خودرو ارائه نگردیده است.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

سیستم تجهیزات ایمنی خودرو را می‌توان شامل دو کیسه هوا برای نفرات جلو سیستم ترمز ضد قفل سیستم کنترل پایداری خودرو سیستم ترمز در مواقع ضروری و کنترل فشار باد تایرها دانست که نسبت به محصولات قبلی سایپا در رده بهتری قرار می‌گیرد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

معایب تیبا ، ساینا و کوییک

مقایسه کوییک و پژو پارس

مقایسه رنو ساندرو و کوییک

مقایسه رانا و کوییک

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

5
دیدگاه بگذارید

4 تعداد نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
3 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
محمد

سلام بلاخره ازبین تیبا ۲وکویک کدام بهتر است بخرم ؟؟؟؟یکی راهنمای کنه؟

فرق چندانی ندارن فقط تیبا 2 بازار خیلی خوبی داره ولی کوییک بازارش افتضاحه

[…] سایپا کوییک بخریم یا نه […]

[…] سایپا کوییک بخریم یا نه […]

علی

من صفرشو خریدم افتضاحه بیشتر از دو هفته نتونستم نگه دارم فروختم نه ظاهر خوبی داره نه موتور خوبی پراید بخری بهتر از کوییکه