آپشن‌ های پورشه کاین ؛ بررسی 9 آپشن جذاب پورشه کاین

فهرست مطالب

در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم شما را با آپشن‌ های پورشه کاین آشنا کنیم. نسل نخست پورشه کاین بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ روی خط تولید قرار داشت. این خودرو اولین شاسی‌بلند شرکت پورشه محسوب می‌شد و از طرف دیگر توانایی‌های حرکتی قابل‌توجهی را در زمان خود ارائه می‌داد که باعث شد، بسیار موردتوجه رسانه‌ها قرار گیرد. با این‌که پورشه کاین نسل اول، خودروی بسیار قابلی بود و لقب سریع‌ترین اس یو وی جهان را نیز با خود یدک می‌کشید، اما عرضه دیرهنگام و محدودیت خدمات پس از فروش آن در ایران سبب شد تا نتواند در بازار داخلی چندان موفق ظاهر شود.

نسل دوم پورشه کاین (A92) در سال ۲۰۱۱ رونمایی شد و با یک سال تأخیر به بازار ایران راه پیدا کرد. این خودرو نه‌تنها ظاهری بسیار بهتر از نسل قبلی خود داشت، بلکه توانایی‌های حرکتی بالاتر و آپشن‌های رفاهی و ایمنی جدیدی را نیز به نمایش می‌گذاشت. پورشه کاین نسل دوم در پنج مدل ۶ سیلندر، GTS، S، توربو و توربو S به بازار عرضه شد. مدل اول کاین از موتور ۶ سیلندر ۳.۶ لیتری استفاده می‌کند، دو مدل GTS و S به موتورهای ۸ سیلندر تنفس طبیعی مجهز هستند و دو مدل آخر نیز از موتورهای توربو هشت سیلندر بهره می‌برند.

پورشه کاین

آپشن ‌های پورشه کاین در هر پنج مدل بسیار قابل‌توجه است، به همین دلیل می‌توان آن را جزو پرآپشن‌ترین شاسی‌بلندهای موجود در بازار ایران دانست. برای آشنایی هرچه بیشتر شما مخاطبین عزیز با تجهیزات ایمنی و آپشن ‌های پورشه کاین ، در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم به معرفی امکانات این خودروی جذاب بپردازیم.

آپشن ‌های پورشه کاین

مزیت‌های پورشه کاین تنها محدود به موتور قدرتمند و توانایی حرکتی بالا نیستند، بلکه کاین را باید یکی از مجهزترین و پیشرفته‌ترین خودروهای موجود بازار کشور دانست. چه در بخش ایمنی، چه در بخش رفاهی و فناوری، پورشه کاین با وجود عمر شش‌ساله خود، هنوز هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و می‌توان آن را با یک سفینه فضایی مقایسه کرد!

آپشن ‌های پورشه کاین

در ادامه به برخی از آپشن‌های جالب و منحصربه‌فرد این اس یو وی آلمانی اشاره‌کرده‌ایم؛ این آپشن‌ها تقریبا در تمامی نسخه‌های پورشه کاین وجود دارند، ولی در اینجا به‌طور مشخص آپشن‌های پرتعدادترین مدل کاین نسل دوم، یعنی مدل ۸ سیلندر S را مدنظر قرار داده‌ایم.

چراغ‌های بای زنون

یکی دیگر از آپشن‌ های پورشه کاین ، چراغ‌های بای زنون Bi-Xenon این خودرو هستند. چراغ‌های زنون از نور بسیار زیادی برخوردارند که می‌تواند برای خودروهای روبرویی مشکل ایجاد کند؛ به‌بیان‌دیگر نور چراغ‌های زنون آن‌قدر زیاد است که می‌تواند باعث کوری موقت رانندگان روبرویی می‌شود. به همین دلیل اغلب خودروها از چراغ زنون تنها برای نورپایین استفاده می‌کنند و در نوربالا، چراغ‌های هالوژنی به‌کار گرفته می‌شوند.

در فناوری بای زنون برای هر دو حالت از چراغ زنون استفاده می‌شود، ولی یک رفلکتور یا سپر به‌صورت فیزیکی مسیر نور را تغییر می‌دهد. از طرف دیگر چراغ‌های زنون دارای یک تأخیر زمانی هنگام روشن شدن هستند، به همین دلیل گزینه مناسبی برای نوربالا محسوب نمی‌شوند. در چراغ‌های بای زنون دیگر لامپ زنون خاموش نمی‌شود و زمانی که راننده نوربالا می‌زند تنها رفلکتور فیزیکی تغییر مکان می‌دهد. 

سیستم مدیریت گشتاور پورشه (PTV Plus)

سیستم مدیریت گشتاور پورشه (PTV Plus)

یکی از آپشن‌ های پورشه کاین که هوش بالایی نیز دارد، سیستم مدیریت گشتاور است. این سیستم با توجه به اطلاعاتی نظیر زاویه فرمان، سرعت خودرو، موقعیت پدال گاز و زاویه بدنه خودرو، می‌تواند دیفرانسیل قفل‌شونده عقب را کنترل کند تا میزان دقیقی از گشتاور به هر یک از چرخ‌های عقب برسد. این سیستم برای کنترل گشتاور چرخ‌ها از ترمزهای خودرو نیز بهره‌ می‌گیرد.

سیستم تعلیق فعال  (PASM)

سیستم تعلیق فعال  (PASM)

سیستم تعلیق فعال پورشه یا PASM یکی از خاص‌ترین آپشن‌ های پورشه کاین است. این سیستم تعلیق بادی می‌تواند میزان سفتی و نرمی هر یک کمک‌فنرها را بسته به شرایط جاده و حالت رانندگی، به‌صورت لحظه‌ای تغییر دهد. PASM از امکان کاهش ارتفاع خودرو به میزان ۱۰ میلی‌متر نیز برخوردار است. 

سیستم تعلیق فعال پورشه دارای دو حالت رانندگی است. با استفاده از یک کلید درون کابین می‌توان حالت رانندگی نرمال یا اسپرت را برای این سیستم انتخاب کرد. پورشه کاین، با استفاده از سیستم تعلیق فعال PASM سواری راحت‌تری را در کنار پایداری مثال‌زدنی ارائه می‌دهد. 

سیستم کنترل دینامیکی شاسی (PDCC)

سیستم کنترل دینامیکی شاسی (PDCC)

پورشه کاین از میل موج‌گیر فعال در سیستم تعلیق خود استفاده می‌کند که PDCC نام دارند. این میل موج‌گیر فعال می‌تواند در پیچ‌ها وارد عمل شده و از زاویه گرفتن بیش ‌از اندازه بدنه خودرو در هنگام دور زدن جلوگیری کند. سیستم PDCC تأثیر بسزایی روی توانایی‌های حرکتی پورشه کاین در جاده‌های پرپیچ‌وخم دارد. از همین آپشن می‌توان فهمید که آپشن‌ های پورشه کاین فقط جهت رفاه نیست و ایمنی بالایی نیز برای سرنشینان درنظر گرفته‌شده‌.

سیستم کنترل کشش پورشه (PTM)

PTM یکی از معروف‌ترین آپشن‌ های پورشه کاین است. پورشه کاین برای دستیابی به بیشترین چسبندگی از یک مدیریت کشش پیچیده استفاده می‌کند. این سیستم از دیفرانسیل کلاچ دار و سیستم کنترل کشش متکی بر ترمزها استفاده می‌کند. این سیستم عملکرد سیستم چهارچرخ محرک را هم در شرایط مختلف رانندگی پایش و تنظیم خواهد کرد. به این صورت که تعیین می‌کند چه مقدار نیرو به محور عقب و چه مقدار نیرو به محور جلو باید ارسال شود. 

سیستم هشدار بین خطوط (LDW)

سیستم هشدار بین خطوط (LDW)

پورشه کاین از آپشن هشدار بین خطوط نیز بهره‌مند است. این سیستم در سرعت‌های بالای ۶۵ کیلومتر بر ساعت وارد عمل شده و خطوط جاده را تشخیص می‌دهد. درصورتی‌که راننده از مسیر منحرف شود، سیستم هشدار بین خطوط با پخش یک آلارم از بلندگوها به وی اطلاع می‌دهد. 

کروز کنترل هوشمند (PAS)

پورشه کاین را باید جزو اولین شاسی‌بلندهای بازار ایران دانست که به کروز کنترل هوشمند مجهز شده است. این سیستم در کاین بین سرعت‌های ۳۰ تا ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت قابل استفاده است. با استفاده از این آپشن پورشه کاین، همواره می‌توان فاصله ایمن با خودروی جلویی را حفظ کرد و راننده دیگر نیازی به استفاده مداوم از پدال ترمز یا گاز ندارد. البته که کروز کنترل در بین فهرست آپشن‌ های پورشه کاین ، آپشنی نسبتا معمولی به‌حساب می‌آید.

درهای سافت کلوز

درهای سافت کلوز امروزه در خیلی از خودروها دیده می‌شوند ولی در سال ۲۰۱۲ پورشه جزو معدود خودروهای مجهز به این سیستم در بازار بود. این سیستم در تمامی مدل‌های کاین به‌صورت استاندارد وجود دارد و کار آن بستن نرم و بی‌صدای درهای خودرو است!

گیربکس هوشمند تیپ‌ترونیک S

گیربکس هوشمند تیپ‌ترونیک S

گیربکس خودکار ۸ دنده پورشه کاین یکی از بهترین آپشن‌ های پورشه کاین محسوب می‎‌شود. در بازارهای جهانی پورشه کاین با گیربکس ۶ سرعته دستی نیز قابل‌خرید است، اما در بازار ایران همه مدل‌ها به گیربکس ۸ دنده اتوماتیک مجهز هستند. این گیربکس هوشمند نه‌تنها از تعویض دنده‌هایی بسیار سریع و به‌موقع برخوردار است، بلکه سبب کاهش مصرف سوخت نیز می‌شود و تعویض دنده‌های آن بسیار نرم هستند. 

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

این گیربکس از سیستم استاپ استارت نیز پشتیبانی می‌کند. با قرار دادن خودرو در حالت اسپرت، رفتار گیربکس و پدال گاز به‌طور کلی تغییر می‌کند و شما شاهد تعویض دنده‌ها در دور موتور بالاتر خواهید بود. 

در این مطلب بیشتر به آپشن‌هایی که مختص پورشه کاین هستند و این خودرو را از دیگر رقبا متمایز می‌کنند پرداختیم، اما پورشه کاین از آپشن‌های متداول خودروهای لوکس نیز برخوردار است که از بین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون گرمکن صندلی‌های جلو و عقب، سردکن صندلی‌های جلو، تودوزی چرم طبیعی، تنظیمات 12 حالته صندلی‌های سرنشینان جلو، سیستم تهویه چهار منطقه‌ای خودکار، مانیتور 7 اینچی لمسی به همراه سیستم صوتی پیشرفته، 6 عدد کیسه هوا، سیستم هشدار فشار باد تایر، ترمز پارک برقی، چراغ‌شور، چراغ‌های چرخشی، پدال شیفتر و دوربین دید عقب اشاره کرد. 

به انتهای مقاله آپشن‌ های پورشه کاین رسیدیم؛ حال به‌نظر شما کدام آپشن پورشه کاین از سایر موارد جذاب‌تر بود؟
3
جذاب‌ترین آپشن پورشه کاین؟x

جمع‌بندی بررسی آپشن‌ های پورشه کاین

جمع‌بندی بررسی آپشن‌ های پورشه کاین

امکانات و آپشن ‌های پورشه کاین آنقدر متنوع است که می‌توان از این شاسی‌بلند جذاب تنها به‌عنوان یک خودروی لوکس استفاده کرد؛ درعین‌حال درون روح این خودرو فناوری‌های وام گرفته از سوپر اسپرت‌های پورشه نهفته است و تنها با فشردن یک کلید می‌توان این اس یو وی بزرگ را به خودرویی چالاک و هیجان‌انگیز تبدیل کرد. پورشه کاین به‌عنوان یک شاسی‌بلند اسپرت و سریع، به‌نوعی آغازگر راهی بود که بعدها توسط خودروسازان دیگر نظیر بنتلی و لامبورگینی نیز دنبال شد.

بیشتر بخوانید:

سیستم مدیریت گشتاور پورشه (PTV Plus) چیست و چگونه کار می‌کند؟

این سیستم با توجه به اطلاعاتی نظیر زاویه فرمان، سرعت خودرو، موقعیت پدال گاز و زاویه بدنه خودرو، می‌تواند دیفرانسیل قفل‌شونده عقب را کنترل کند تا میزان دقیقی از گشتاور به هر یک از چرخ‌های عقب برسد. 

سیستم هشدار بین خطوط در پورشه کاین به‌چه‌صورت هست؟

این سیستم در سرعت‌های بالای ۶۵ کیلومتر بر ساعت وارد عمل شده و خطوط جاده را تشخیص می‌دهد. درصورتی‌که راننده از مسیر منحرف شود، سیستم هشدار بین خطوط با پخش یک آلارم از بلندگوها به وی اطلاع می‌دهد. 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
8 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
یاسر
1399-04-14 10:41
بازخورد روی دیدگاه به انتهای مقاله آپشن‌ های پورشه کاین رسیدیم؛ حال به‌نظر شما کدام آپشن پورشه کاین از سایر موارد جذاب‌تر بود؟" بیشتر »

آپشن های پورشه کاین رو خوندم.
به نظرم آپشن های کاین بهتر از لندکروزه ولی لندکروز یچی دیگست !

مینا
1399-04-16 12:15

به نظرتون آپشن های پورشه کاین بهتره یا هیوندای سانتافه؟

1399-04-16 12:16
پاسخ به  مینا

سلام عرض ادب
ممنون بابت مطالعه مقاله آپشن های پورشه کاین.
دوست عزیز هر دو خودرو مناسب و پرآپشن هستند ولی اگر یک خودرو را بخواهید انتخاب کنید، پورشه کاین از نظر آپشن برتری نسبی دارد

نام
1399-11-28 10:11
پاسخ به  مینا

رانا بهتره

عباسقلی!
1401-11-17 20:58
پاسخ به  مینا

یا خدا!!!

پرهام
1402-01-16 15:51
پاسخ به  مینا

آپشنای های پراید خیلی بهتره قطعا(چی تو سرت بود این سوال رو مطرح کردی)

ravi
1399-05-15 11:34
بازخورد روی دیدگاه به انتهای مقاله آپشن‌ های پورشه کاین رسیدیم؛ حال به‌نظر شما کدام آپشن پورشه کاین از سایر موارد جذاب‌تر بود؟" بیشتر »

فقط درهای سافت کلوز

رضا
1400-12-15 23:07
بازخورد روی دیدگاه به انتهای مقاله آپشن‌ های پورشه کاین رسیدیم؛ حال به‌نظر شما کدام آپشن پورشه کاین از سایر موارد جذاب‌تر بود؟" بیشتر »

بله در زمان خود زیباست