کارت سوخت موتور|پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت چگونه انجام می‌شود؟ ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت را از چه طریقی انجام بدهیم؟ کارت سوخت موتورسیکلت‌های نوشماره چه مدت بعد از خرید موتور صادر می‌شود؟ این پرسش‌ها و سوالات دیگری از این دست معمولا در ذهن مالکان موتورسیکلت‌ها نقش می‌بندند. در این نوشتار همه‌چیز درباره نحوه استعلام کارت سوخت موتورسیکلت را بیان خواهیم کرد. ادامه مقاله را از دست ندهید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

کارت سوخت موتور| پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت

پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت های نوشماره چه فرآیندی دارد؟

کارت سوخت موتور سیکلت های صفرکیلومتر به‌طور خودکار صادر می‌شود اما گاهی ممکن است به هر دلیلی این کارت به دست مالک موتور نرسد. در چنین شرایطی چه باید کرد؟ برای پیگیری کارت سوخت موتور نوشماره، صفرکیلومتر و کارت‌های المثنی باید طبق این گام‌ها پیش بروید:

 • ارسال کد M*VIN Number به سامانه پیامکی 1101202040 و استعلام شرایط کارت سوخت موتور
 • مراجعه به دفاتر پلیس+10 در صورت عدم صدور کارت سوخت موتور سیکلت

مالک یا وکیل قانونی او حین مراجعه به دفاتر پلیس+10 باید مدارک و اطلاعات زیر را جهت ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت به متصدی باجه کارت سوخت ارائه بدهد:

 • اصل و کپی کارت، سند یا بنچاق موتورسیکلت
 • مدارک شناسایی مالک موتور یا وکیل قانونی او
 • بیمه‌نامه موتورسیکلت
 • فیش واریزی به‌وسیله دستگاه کارتخوان مستقر در دفتر پلیس+10
 • آدرس دقیق پستی مالک موتورسیکلت به همراه کد پستی معتبر

 پیگیری کارت سوخت موتورسیکلت

البته جهت مراجعه به دفاتر پلیس+10 توجه به این 3 نکته ضرورت دارد:

 • وکیل قانونی مالک موتورسیکلت باید حتما وکالت‌نامه‌ای را به متصدی باجه سوخت در دفتر پلیس+10 ارائه بدهد که در آن عنوان «کارت سوخت» ذکر شده باشد.
 • کارت سوخت موتورسیکلت فروخته شده متعلق به مالک جدید آن است حتی اگر به نام فروشنده یا مالک قبلی صادر شده باشد.
 • اشخاص حقوقی جهت پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت نیاز به ارائه معرفی‌نامه سازمانی دارند.
 • در صورت درخواست صدور کارت سوخت المثنی برای موتورسیکلت، کارت سوخت قبلی باطل خواهد شد. به همین منظور توصیه می‌شود تنها زمانی درخواست خود جهت دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی را به ثبت برسانید که کارت قبلی به هر دلیلی مفقود شده باشد.
 • چنان‌چه چند ماه از اقدام شما جهت ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت‌تان گذشته و هم‌چنان خبری از آن نیست، ممکن است کارت به آدرس شما ارسال شده اما به علت عدم حضورتان در منزل به اداره پست برگشت خورده باشد. در این شرایط باید به سامانه post.ir مراجعه و با ورود به بخش پیگیری مرسولات سازمانی و کارت سوخت، شماره VIN یا شاسی موتور خود را وارد کنید تا بتوانید از شرایط کارت‌تان باخبر شوید.
 • درصورتی‌که در سامانه پست اثری از کارت سوخت موتور خود نیافتید می‌توانید ضمن تماس با شماره تلفن 84470000 با پیش‌شماره 021 متعلق به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

کارت سوخت موتور

حداکثر عمر موتورسیکلت برای صدور کارت سوخت چقدر باید باشد؟

حین پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت باید توجه داشته باشید که از نظر قانونی موتورهای با عمر بیش از 10 سال فرسوده به حساب می‌آیند و به آنها کارت هوشمند سوخت تعلق نمی‌گیرد.

آیا برای ثبت نام کارت سوخت موتور سیکلت می‌توان از طریق موبایل اقدام کرد؟

خیر. در حال حاضر تنها راه ثبت نام برای دریافت کارت هوشمند سوخت موتور سیکلت مراجعه حضوری مالک یا وکیل او به دفاتر پلیس+10 است.

رمز پیش‌فرض کارت سوخت موتور چیست؟

به‌صورت پیش‌فرض رمز کارت موتورسیکلت‌های صفرکیلومتر، نوشماره و المثنی 4 رقم سمت راست کد ملی مالک موتور است.

چگونه رمز کارت سوخت موتور را حذف یا بازیابی کنیم؟

در حال حاضر تنها راه تغییر یا حذف رمز کارت سوخت موتور سیکلت مراجعه حضوری مالک وسیله نقلیه به مراکز اعلام‌شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در هر شهر است.

کارت سوخت موتورسیکلت‌های نوشماره چه مدت بعد از خرید موتور صادر می‌شود؟

به‌طور کلی فرآیند صدور کارت سوخت پس از دریافت اطلاعات مالک وسیله نقلیه شامل راستی‌آزمایی ناجا و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شخصی‌سازی اطلاعات و پاکت‌گذاری آن جهت تحویل به پست 20 روز زمان می‌برد. پس از آن بین یک تا 3 هفته بعد باید در انتظار دریافت کارت سوخت موتور خود باشید.

سخن پایانی

در این نوشتار هر آن‌چه جهت پیگیری کارت سوخت موتور سیکلت، مورد نیاز شما است را گردآوری کردیم اما بازهم اگر پرسشی در ذهن‌تان هست که بدون پاسخ باقی مانده می‌توانید با مراجعه به پورتال www.niopdc.ir یا تماس با شماره 09627 متعلق به مرکز پاسخ‌گویی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به جواب آن برسید.

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد رای: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میدهید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها