یکی از خرابی‌های دردسرساز در قسمت موتور خودرو را می‌توان ترکیدگی یا ترک برداشتن سر سیلندر و یا بلوک سیلندر دانست. این مشکل که بر اثر دلایل مختلفی می‌تواند روی دهد باعث ایجاد نقص در کارکرد فنی موتور می‌گردد. وجود ترک در سر سیلندر و بلوک سیلندر یکی از ایرادات فنی است که هر خریدار و آدم وارد به مسائل فنی آن را یک مشکل جدی قلمداد خواهد کرد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

دقت داشته باشید که هر چه قدر هم ترک سیلندر و یا سر سیلندر شما به خوبی تعمیر و ترمیم گردد، باز هم موتوری که دارای ترک بلوک سیلندر است در لبه تیغ خراب شدن قرار دارد و احتمال خراب شدن مجدد آن بسیار زیاد هست.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

بنابراین بهتر است پیش از ایجاد چنین مشکلی با دلایل وجود آن و همچنین نشانه‌های آن آشنا شوید. برای آگاهی از جواب‌های سوال ” ترک بلوک سیلندر خودرو چیست ؟ ” در ادامه با مجله تخصصی همراه مکانیک همراه باشید.

دلایل ترکیدگی سیلندر

دلایل ترکیدگی سیلندر

ترکیدگی سر سیلندر و یا بلوک سیلندر دلایل و عوامل مختلف و متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به گرم شدن بیش از حد موتور، سرد شدن بیش از حد بدنه سیلندر، و سرد و گرم شدن‌های ناگهانی اشاره کرد همچنین مسائل دیگری مانند ضربه خوردن سر سیلندر و یا بلوک سیلندر نیز می‌تواند باعث ایجاد ترک در بدنه آن گردد.

ترکیدگی بلوک سیلندر بر اثر دمای بیش از حد به طور معمول به دلیل نقص فنی در سیستم خنک کننده خودرو اتفاق خواهد افتاد. بنابراین به خاطر داشته باشید که به‌عنوان یک راننده وارد و حرفه‌ای برای پیشگیری از ایجاد ترک‌خوردگی در سیلندر خودرو همیشه بایسته حواستان به آمپر دمای آب خودرو باشد. در صورتی که این آمپر دمایی خارج از محدوده استاندارد و نرمال نشان داد بایستی به نحوی آن را خنک کنید و برای رفع اشکال به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه نمایید.


با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

این مشکل در تابستان‌های بسیار گرم و در شهرهای پر ترافیک بیشتر شایع است. بنابراین در صورتی که شهر شما دارای دمای هوای بالایی در فصل‌های تابستانی و دارای ترافیک‌های سنگین است بهتر است سیستم خنک کننده خودروی خود را بر طبق زمان‌بندی‌های اعلام شده سرویس و چک نمایید تا دچار مشکل ترک‌خوردگی سیلندر خودرو بر اثر دمای بالا نشوید.

سرما، بلای سیلندرسوز

ترک‌خوردگی بلوک سیلندر بر اثر سرمای بیش از حد به طور معمول در زمستان‌هایی با سرمای بیش از حد روی می‌دهد. کمتر کسی است که اهمیت ضد یخ را در درون آب رادیاتور نداند، ولی باز هم پیش می‌آید که برخی از افراد از اضافه کردن ضد یخ زدن آب رادیاتور غفلت کرده و در نتیجه با مشکلاتی همچون ترک بلوک سیلندر روبرو می‌شوند. در صورتی که آب داخل رادیاتور به میزان کافی ضد یخ یا محلول در خود نداشته باشد، با سرد شدن و دما و انتقال درجه هوا به زیر صفر درجه احتمال یخ‌زدگی آب در داخل حفره‌های سیلندر وجود دارد.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

بر اثر یخ زدن آب در سیلندر به خاطر افزایش حجمی که در یخ زدن اتفاق می‌افتد ترک­هایی بر روی قسمت‌های مختلف بلوک سیلندر ایجاد می‌شود.این ترک‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد و در ساخت و ساز فنی موتور خودرو و مشکلات عدیده ایجاد نماید. بنابراین سعی کنید که در شروع فصل‌های سرد به میزان کافی ضد یخ به آب رادیاتور خود اضافه نمایید. همچنین در صورت امکان از گذاشتن خودرو در طول شب در محیط‌های باز خودداری نمایید.

گرما هم به سیلندر رحم نمی‌کند

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث ترک‌خوردگی بلوک سیلندر شود، سرد و گرم شدن ناگهانی سیلندر خودرو است. برخی از افرادی که دارای اطلاعات کافی در مورد مشخصات فنی خودرو نیستند در صورتی که با بالا رفتن ناگهانی دمای موتور رو شوند سعی می‌کنند با روش‌هایی عجیب و غریب موتور خودرو را خنک کنند. دیده شده است در برخی از موارد افراد به اشتباه برای سرد کردن موتور خودرو از فشار آب استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند آسیب‌های جدی به بلوک سیلندر و یا سر سیلندر وارد نماید و ترک‌خوردگی‌های مختلفی را در این قسمت ایجاد نماید.

در صورتی که می‌خواهید دمای موتور را با آب پایین بیاورید، بهتر است دقت کنید که از پاشیده شدن آب بر روی بلوک سیلندر و یا سرد خودداری نمایید؛ و آب را در قسمت جلوی رادیاتور حرکت دهید. این کار باعث می‌شود دمای مایع رادیاتور پایین آمده و در نتیجه آب در حال گردش در موتور با دمای پایین‌تر باعث انتقال گرمای موتور و در نتیجه خنک شدن آن گردد. آب ریختن بر روی سیلندر و سر سیلندر گرم علاوه بر ترک‌خوردگی می‌تواند باعث ایجاد تاب خوردگی در قطعات گردد که ممکن است نیاز به تعویض سیلندر و سر سیلندر شما باشد.

دقت داشته باشید در صورتی که بالا رفتن دمای موتور خودرو بر اثر درست کار نکردن و یا روشن نشدن فن به صورت دور تند است، می‌توانید با روشن کردن کمپرسور کولر خودرو فن‌ها را وادار به روشن کردن فن دور تند نمایید و با این کار دمای موتور را تا حدود زیادی کاهش دهید. البته دقت داشته باشید در صورتی که از این ترفند برای کاهش دمای خودرو استفاده می‌کنید بایستی مطمئن شوید که پس از روشن شدن کمپرسور کولر فن‌های دور تند نیز روشن می‌شوند وگرنه این کار می‌تواند نتیجه عکس دهد.

ضربه هم خطرساز است

ضربه خوردن در قسمت‌های سیلندر و سر سیلندر می‌تواند باعث ایجاد ترک­هایی گردد که این ترک‌ها نیز مانند دیگر انواع ترک‌خوردگی‌های بلوک سیلندر می‌تواند مسئله ساز باشد. به طور معمول ترک‌خوردگی سر سیلندر و بلوک سیلندر بر اثر ضربه در مواقع اتفاق می‌افتد که موتور خودرو بنا به دلایلی برای تعمیر باز می‌شود و به احتمال زیاد در این مواقع در تعمیرگاه ممکن است بر اثر اهمال کاری شاگردان تعمیرگاه موتور شما ضربه خورده و بنابراین ترک‌های ریزی بر روی آن ایجاد شود. توصیه می‌شود برای تعمیر سیلندر و سر سیلندر خود از تعمیرگاه‌های مطمئن استفاده کنید تا دچار چنین مشکلات و عواقب بعدی آن‌ها نشوید.

علائم ترک‌خوردگی سیلندر

علائم ترک خوردگی

در این بخش از مقاله ” ترک بلوک سیلندر خودرو چیست ” به  علائم ترک خوردگری سیلندر می‌پردازیم. وقتی بلوک سیلندر و یا سر سیلندر خودرو دچار مشکلاتی مانند ه ترک‌خوردگی شوند علائم و نشانه‌هایی در کارکرد خودرو به وجود می‌آید که از آن طریق می‌توان به ایجاد ترک‌خوردگی پی برد.

یکی از شایع‌ترین علائم ترک‌خوردگی بلوک سیلندر خودرو را می‌توان مخلوط شدن آب و روغن دانست. این نشانه که نشان می‌دهد منافع آب و روغن سیلندر خودرو به یکدیگر راه پیدا کرده‌اند را می‌توان از طریق چک کردن روغن داخل کارتر و یا آب رادیاتور به خوبی متوجه شد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

علامت‌های دیگر ترک‌خوردگی بدنه سیلندر دیر روشن شدن موتور ، همچنین کار نکردن موتور به صورت سالم و ریپ زدن موتور خودرو است. سوختن پی در پی واشر سر سیلندر خودرو نیز می‌تواند یکی از علائم ترک‌خوردگی در سیلندر و یا سر سیلندر خودرو باشد. خروج بخار آب از اگزوز نیز نشان دهنده وجود راه‌هایی از قسمت خنک کننده خودرو به خروجی دود خودرو است که نشانه مطمئنی بر ترک‌خوردگی سیلندر هست. داغ شدن بیش از حد موتور خودرو و بالا رفتن آمپر آب نشان دهنده نقص در سیستم خنک کننده است. یکی از دلایل موجود برای نقص سیستم خنک کننده خودرو را می‌توان ترک‌خوردگی بلوک سیلندر دانست.

در صورتی که با یکی از علائم بالا روبرو شدید بهتر است به جای اهمال کاری در کمترین زمان ممکن به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه نمایید تا مشکل خودروی شما حل شود. برخی از ترک‌خوردگی‌ها ممکن است در کارکرد طولانی مدت خودرو افزایش یافته و باعث شود هزینه‌های بیشتری به شما تحمیل گردد.

راه تشخیص ترکیدگی سیلندر

راه تشخیص ترکیدگی سیلندر

مهم‌ترین بخش مقاله ” ترک بلوک سیلندر خودرو چیست ” دقیقا همین بخش است. همان‌طور که می‌دانید ترکیدگی بلوک سیلندر باعث ایجاد راه‌هایی به بیرون خواهد شد که می‌تواند فشار داخل سیلندر را کم کند و در نتیجه کارکرد فنی خودرو یعنی احتراق و تخلیه دود و همچنین مکش برای فراهم آوردن اکسیژن و سوخت دچار مشکل گردد. در برخی از موارد ترک‌خوردگی سیلندر خودرو به قدری زیاد است که با چشم دیده می‌شود و تشخیص آن نیاز به راهکارهای خاصی ندارد ولی در برخی از موارد ترک‌های ریزی بر روی سیلندر ایجاد می‌شود که یا به خاطر کوچک بودن و یا به خاطر زاویه دید در دید انسان قرار نمی‌گیرند.

در این حالت علائم و مشخصات کارکردن ناقص خودرو می‌تواند نشان دهنده وجود کمپرس و یا کم بودن فشار داخل سیلندر شود. بنابراین یکی از احتمال‌ها می‌تواند ترکیدگی سیلندر خودرو باشد. در این موارد لازم است که با استفاده از ابزارها و روش‌های خاصی که در ادامه توضیح داده می‌شود ترکیدگی سیلندر خودرو تشخیص داده شود.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در این موارد تشخیص ترکیدگی سیلندر خودرو یک روش مناسب فنی وجود دارد و آن این است که شمع‌های سیلندر باز شده و با استفاده از فشارسنج فشار داخلی سیلندرها به صورت تک به تک اندازه گیری میشود لازم به ذکر است در صورتی که افت فشار همه سیلندرها تقریبا با هم برابر باشد میتواند این افت فشار ناشی از مشکلات سر سیلندر و یا واشر سر سیلندر باشد. در صورتی که خانه‌های مختلف سیلندر فشارهای متفاوتی را نشان دهد می‌تواند مشکل ترک‌خوردگی در داخل سیلندر وجود داشته باشد. البته لازم است بدانید استانداردترین روش برای تشخیص ترکیدگی بلوک سیلندر و یا سر سیلندر  روش استفاده از اشعه ایکس است که در ایران آن‌چنان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

راهکار ترک خوردگی بلوک سیلندر

راهکار ترک خوردگی بلوک سیلندر

در صورتی که خودروی شما دچار ترک خوردگی در سر سیلندر و یا بلوک سیلندر شده است بهترین راهکار را می‌توان تعویض دانست که در بسیاری از موارد افراد به دلیل هزینه‌های بالا اقدام به تعمیر و اصطلاحاً دوختن بلوک سیلندر می‌نمایند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

1
دیدگاه بگذارید

1 تعداد نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
0 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از

[…] ترک بلوک سیلندر خودرو چیست […]