7 علت باد گرم کولر ماشین و راه حل آن

فهرست مطالب

یک روز گرم تابستانی را در نظر بگیرید. در میانه روز ماشین را زیر آفتاب سوزان در خیابان پارک می‌کنید. پس از چند ساعت برمی‌گردید. به محض اینکه در خودرو می‌نشینید، انگار وارد یک کوره حرارتی شده‌اید. در این حالت فورا استارت می‌زنید و دست به دامن کولر ماشین می‌شوید. طبیعی است که در ابتدا کولر، باد گرم بزند؛ اما اگر چند دقیقه گذشت و اوضاع به همین منوال باقی ماند، تکلیف چیست؟ شما احتمالا از شدت گرما عرق می‌ریزید و با اعصاب به‌هم‌ریخته رانندگی می‌کنید. به‌نظر شما علت باد گرم کولر ماشین چیست؟

در این مطلب قصد داریم به ‌بررسی 7 دلیل باد گرم کولر خودرو و راه‌حل این مشکلات بپردازیم. اگر دوست ندارید، در روزهای گرم تابستان، باد گرم زدن کولر ماشین را تجربه کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

دلایل باد گرم کولر ماشین

وقتی کولر باد گرم می‌زند، می‌توان فهمید که اوضاع آنقدر خراب نیست که سیستم تهویه ماشین کلا کار نکند. مشکل باد گرم کولر ماشین، مربوط به نقصی است که در عملکرد یکی از اجزای تشکیل دهنده سیکل تبرید کولر رخ داده است. بنابراین به احتمال زیاد می‌توان با صرف زمان و هزینه کم، ایراد سیستم تهویه خودرو را یافت و آن را برطرف کرد. تعمیرکاران، علت باد گرم کولر ماشین را در 7 مورد زیر خلاصه می‌کنند:

 

1. نشتی گاز کولر خودرو

اولین و مهم‌ترین دلیل باد گرم زدن کولر ماشین، کاهش سطح سیال مبرد در سیکل تبرید است. البته در اصطلاح رایج به سیال مبرد، گاز کولر گفته می‌شود. این سیال در تمام سیکل تبرید بین اجزای مختلف اعم از کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور در چرخش است. حد فاصل خروجی کندانسور تا ورودی اواپراتور، این سیال در فاز مایع قرار دارد. همچنین در فاصله بین خروجی کمپرسور تا ورودی کندانسور نیز این سیال در فاز گاز قرار دارد. به همین دلیل اصطلاح سیال مبرد نسبت به گاز کولر دقیق‌تر است.

وجود نشتی در مسیر خطوط لوله و اتصالات سیستم تهویه کولر، باعث کاهش سطح سیال مبرد می‌شود. باید توجه داشته باشید که میزان گاز کولر، تعیین‌کننده ظرفیت سرمایشی این سیستم است. بنابراین هرچه میزان سیال مبرد کمتر شود، عملکرد کولر نیز ضعیف‌تر می‌شود. در نتیجه شاهد باد گرم کولر خودرو خواهید بود.

 

باد گرم کولر خودرو

برای حل این مشکل ابتدا باید محل نشتی گاز کولر شناسایی شود. معمولا از محلول آب و کف یا چراغ قوه برای شناسایی محل نشتی استفاده می‌شود. سپس باید نشتی برطرف شود. نهایتا باید گاز کولر شارژ شود تا سیستم تهویه به ظرفیت ایده‌آل خنک‌سازی خود برسد. پیشنهاد می‌کنیم که هر سال قبل از آغاز فصل گرما، با مراجعه به تعمیرگاه وضعیت شارژ گاز کولر را بررسی کنید.

 

2. مشکلات کندانسور مهم‌ترین دلیل باد گرم کولر ماشین

گاز کولر با فشار و دمای بالا از کمپرسور خارج شده و به سمت کندانسور انتقال می‌یابد. کندانسور وظیفه خنک کردن سیال مبرد را بر عهده دارد. به‌طوری که در خروجی از از کندانسور، سیال مبرد باید به فاز مایع تغییر وضعیت داده و کاهش دمای زیادی را تجربه کند. به زبان ساده می‌توان نقش کندانسور را شبیه به رادیاتور خودرو دانست.

 

باد گرم زدن کولر ماشین

 

کندانسور چیزی جز یک مبدل حرارتی نیست. این قطعه در نزدیکی رادیاتور خودرو قرار دارد. سیال مبرد از طریق خطوط لوله کندانسور در تماس غیر مستقیم با هوای آزاد قرار می‌گیرد. به این ترتیب تبادل حرارت، باعث خنک شدن سیال مبرد می‌شود. با توجه به اینکه کندانسور در معرض هوای آزاد قرار دارد، به مرور زمان گرد و غبار زیادی روی آن می‌نشیند. این موضوع باعث کاهش تبادل حرارت بین سیال مبرد و هوای آزاد می‌شود.

همچنین یک فن برای کندانسور در نظر گرفته می‌شود که هوا را با سرعت و فشار زیاد به سمت لوله‌های حاوی گاز کولر انتقال می‌دهد. آسیب دیدن پره‌های این فن نیز باعث می‌شود که ظرفیت خنک سازی کندانسور کاهش یابد. در نتیجه سیال مبرد در خروجی از کندانسور، دمایی به‌مراتب بالاتر از دمای ایده‌آل خواهد داشت. این موضوع باعث می‌شود که عملا شاهد باد گرم کولر ماشین باشید.

راه‌حل ساده این مشکل، تمیز کردن بدنه کندانسور است. اگر با انجام این کار، مشکل برطرف نشد، باید به‌سراغ تعویض فن آسیب دیده بروید تا ظرفیت خنک‌سازی کندانسور به مرز ایده‌آل برسد.

 

3. مشکلات اواپراتور سیستم تهویه خودرو

اواپراتور به‌صورت مستقیم با هوای درون اتاق خودرو در تماس است. این تجهیز نیز مانند کندانسور یک مبدل حرارتی است. سیال مبرد با عبور از شیر انبساط، در دما و فشار پایین وارد اواپراتور می‌شود. این سیال در مسیر عبور از لوله‌های اواپراتور، به‌صورت غیرمستقیم با هوای گرم درون اتاق تماس پیدا می‌کند. به این ترتیب گرمای هوا را جذب کرده و در نتیجه باعث خنک شدن آن می‌شود. سپس هوای خنک شدن توسط فن با شتاب خاصی به درون کابین اتاق خودرو پرتاب می‌شود.

اواپراتور نیز مانند کندانسور قطعات الکتریکی ندارد که باعث خرابی آن شود. معمولا کثیف شدن یا تجمع گرد و غبار روی سطح بدنه اواپراتور، باعث کاهش تبادل حرارت بین هوای درون اتاق خودرو و سیال مبرد می‌شود. در نتیجه شاهد باد گرم کولر خودرو خواهید بود. در این حالت نیز راه‌حل مشکل باد گرم کولر ماشین، تمیز کردن سطح بدنه اواپراتور است.

 

4. خرابی ترموستات علت باد گرم کولر خودرو

ترموستات قطعه‌ای مکانیکی است که وظیفه اندازه‌گیری دما را بر عهده دارد. این قطعه در سیکل تبرید سیستم تهویه ماشین، روی اواپراتور نصب می‌شود. این قطعه با اندازه‌گیری دمای سیال مبرد در ورودی به اواپراتور، شرایط را برای حفظ دمای عملیاتی این تجهیز فراهم می‌کند.  به زبان ساده اگر دمای سیال مبرد در ورودی به اواپراتور کمتر از حد مجاز باشد، با ارسال سیگنالی دستور توقف فعالیت کمپرسور را صادر می‌کند.

همچنین در صورتی که دمای سیال مبرد بالاتر از حد مجاز باشد، سیگنال روشن شدن کمپرسور را صادر می‌کند. خرابی ترموستات، گاهی اوقات باعث باد گرم زدن کولر ماشین می‌شود. در این حالت ممکن است سیال مبرد با دمای بالا وارد اواپراتور شود. در نتیجه آن طور که باید و شاید، گرمای هوای داخل کابین خودرو را جذب نکند. برای حل این مشکل معمولا باید ترموستات را تعویض کنید.

 

5. مشکلات سیستم برق‌رسانی خودرو

مهم‌ترین عضو سیکل تبرید خودرو که با سیستم برق‌رسانی خودرو ارتباط دارد، کمپرسور است. کمپرسور نیروی لازم برای فشرده‌سازی سیال مبرد را از طریق تسمه دینام که متصل به موتور خودرو است، دریافت می‌کند. به این ترتیب نوسان در عملکرد سیستم برق خودرو مانند کاهش یا افزایش شدت جریان الکتریکی ممکن است باعث، کاهش توان فشرده‌سازی کمپرسور شود.

علت باد گرم کولر ماشین

 

از آن گذشته تعداد زیادی اتصالات الکتریکی مانند رله و فیوز در سیستم تهویه ماشین وجود دارد. بروز مشکل در هر یک از این قطعات الکتریکی، باعث افت عملکرد کولر می‌شود. در نتیجه شاهد باد گرم کولر ماشین خواهید بود. برای رفع این مشکلات باید تعمیرکار متخصص در زمینه برق، ایراد اصلی را شناسایی کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام کند.

 

6. آسیب دیدن کمپرسور کولر ماشین

همان‌طور که اشاره کردیم، کمپرسور خودرو وظیفه فشرده‌سازی گاز کولر را بر عهده دارد. اگر کمپرسور وظیفه خود را به‌درستی انجام ندهد، توان خنک‌سازی کولر به‌شدت افت پیدا می‌کند. در این حالت باد گرم زدن کولر ماشین، تنها یکی از احتمالات پیش رو است. حتی ممکن است کولر اصلا روشن نشود.

 

دلایل باد گرم کولر خودرو

 

در برخی از خودروها، مشکل کمپرسور در سرعت بالا اتفاق می‌افتد. در این حالت کار خاصی نمی‌توان انجام داد. گاهی اوقات مشکل مربوط به آسیب دیدن تسمه کمپرسور است که در این حالت باید آن را تعویض کنید. یک پیشنهاد دیگر هم داریم. حتما ماهانه یکبار کولر خودرو را برای چند دقیقه روشن کنید. وقتی در طولانی مدت از کولر استفاده نکنید، ممکن است که دچار مشکل شود.

 

7. خرابی سنسور فشار گاز کولر خودرو

موضوع مهم دیگری که در عملکرد بهینه سیستم تهویه خودرو تاثیر دارد، فشار گاز کولر است. در بسیاری از خودروهای سواری فشار ایده‌آل سیال مبرد باید در تمام سیکال تبرید بین 5.2 تا 19 بار قرار داشته باشد. اگر فشار از این محدوده کمتر شود، توان خنک‌سازی سیستم تهویه کاهش می‌یابد. در نتیجه شاهد باد گرم کولر ماشین خواهید بود.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق یک حسگر با نام سنسور فشار گاز کولر در سیستم تهویه خودرو استفاده می‌شود. این سنسور مقدار دقیق فشار گاز کولر را در بخش‌های مختلف اندازه‌گیری کرده و داده‌ها را در اختیار واحد کنترل مرکزی کولر قرار می‌دهد. خرابی این سنسور باعث می‌شود که اندازه‌گیری فشار مختل شود. در نتیجه احتمال کاهش فشار گاز کولر وجود دارد. در این حالت باید سنسور را تعویض کنید.

 

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی 7 علت باد گرم کولر ماشین پرداختیم. سیستم تهویه خودرو، عملکردی مشابه کولر گازی دارد که در خانه‌ها و محل کار استفاده می‌شوند. همان‌طور که کولر‌های گازی را به‌صورت دوره‌ای نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، باید کولر خودرو را نیز به‌طور منظم در طول سال بازرسی کنید. به‌این ترتیب می‌توان جلوی خراب شدن سیستم تهویه ماشین را گرفت. به‌نظر شما علاوه بر آنچه تا اینجا برشمردیم، دلایل دیگری می‌توان برای باد گرم کولر خودرو برشمرد؟ نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
11 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
آزاد
1402-05-20 22:51
امتیاز دهی :
     

باسلام وتشکراز توضیحاتتون… رفقا ماشین من پراید هستش،چون ماشین رو تازه گرفتم بردم و نشت یابی کردن وگفتن هیچ ایرادی نداره و گاز اونو شارژ کردن.نصف لیوان هم روغن ریختن توش.روز اول کولرش یخ بود ولذت بردم.روز دوم از تسمه ها صداهای عجیبی میومد و بردمش مکانیکی و یکی از غلطک ها خراب شده بودن واونو عوض کردم.کولر هم بعداون مشکلی نداشت وماشین رو دادم حیاط تا روز بعد.وقتی زیر ماشین رو نگاه کردم مقداری روغن زرد رنگ که زیاد رقیق نبود روی زمین و زیر ماشین بود.ماشین رو روشن کردم وبعد از اون هرکار کردم باد خنک نداد.روی دور… بیشتر »

رضا
1402-05-18 00:34
امتیاز دهی :
     

سلام من پارس مدل ۹۵دارم کولر عالی الان یه مدته یهو چند دقیقه از سرما میاد باد گرم میزنه خاموش میکنم روشن خوب میشه یک ساعت راه برم دوباره همان داستان دارم گفتن رله رله تعویض کردم حالا این کجاش مشکل داره

هادی
1402-05-04 20:35

درود بر شما
من آزرا مدل ۲۰۱۵ دارم.
وقتی ماشین روشن و ساکن است، باد کولرش گرمه. یعنی مجبور میشم که پا رو گاز بزنم تا اروم اروم بادش خنک بشه.
و
همینکه شروع به حرکت میکنم،با با بالا رفتن تعداد دور ، باد کولر سرد میشود.
لطفا راهنمایی کنید

مسعود
1402-04-20 11:41

سلام پژو405 مدل 97 دارم در حالت فن 1.2.3.4 در صورت عادي و توقف سرماي خوبي داره اما در حالت حركت روي فن 4 فقط 4 موقع شتاب گيري در هر دنده اي بوي نم و رطوبت مياد كمپرسور ساز نگاه كرد گفت ايراد نداره مشكل برقي داري بردم باطري ساز اون هم دينام باطري مقاومت رله و باقي اجزا رو نگاه كرد اگر كسي ميدونه مشكل چيه ممنون ميشم توضيح بده

سجاد
1402-05-02 16:41
پاسخ به  مسعود

اواپراتور عوض کنی اوکی میشه

سینا
1402-03-16 13:44

سلام. کولر در یک ربع بیست دقیقه اول سرمای مطلوبی داره ولی کم کم از سرمای کولر کم و تبدیل به باد گرم میشه ( سرمای کولر اسپلیت تبدیل به کولر ابی میشه)اگر چند دقیه کولر خاموش و مجددا روشن کنم باز هم همون اتفاق اولیه میفته.گاز کولر شارژ شده ترموستات هم دو مرتبه تعویض شده. ماشین کوییک میباشد.

Aliahadiii5050@gmail.com
1402-04-01 15:49
پاسخ به  سینا

داداش واس منم اینطوریع

رضا
1402-04-17 07:47

کمپرسور ضعیفه آف می کنه

Aliahadiii5050@gmail.com
1402-04-01 15:49
پاسخ به  سینا

پیدا کردی ب منم بگو بی زحمت

اکبر
1402-04-25 02:19
پاسخ به  سینا

سلام داداش مشکل کلر رو پیدا کردی

Majid
1402-05-08 22:06
پاسخ به  سینا

مال منم همینطوره .انگار کوییک و ساینا اینا کلا سیستم کولرش اینجوریه