دلایل لرزش خودرو در شرایط مختلف چیست؟ + نحوه رفع مشکل

فهرست مطالب

گاهی اوقات اتفاقات کوچک و به‌ظاهر بی‌اهمیت، نشانه گرفتاری‌ها و مشکلات جدی در آینده نزدیک هستند. به‌عنوان مثال می‌توان به لرزیدن ماشین اشاره کرد. شاید خیلی از رانندگان با بی‌توجهی از کنار دلایل لرزیدن ماشین بگذرند. اما خیلی زود با بروز مشکلات جدی‌تر، مجبور به‌صرف هزینه‌های سنگین می‌شوند. به‌همین دلیل تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله جامع تمام دلایل لرزیدن خودرو در شرایط مختلف را بررسی کنیم. حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. نکات بسیار مهمی در انتظار شما هستند.

 

 

دلایل لرزش خودرو در یک نگاه

خلاصه آنچه در این مقاله بررسی می‌کنیم را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

دلایل لرزش خودرو در حالت درجا

آسیب دیدن فنرهای خورشیدی کلاچ

تمام شدن صفحه کلاچ

چرب شدن صفحه کلاچ به‌دلیل نشت روغن

بروز مشکل در سیستم هیدرولیک فرمان

شکستگی فن رادیاتور

آسیب دیدن شاسی

شل بودن تسمه تایم

علت لرزش ماشین اتومات در هنگام شروع حرکت

خرابی توربین گیربکس

دلایل لرزش خودرو در سرعت بالا

خرابی بلبرینگ‌های چرخ

علت لرزش ماشین هنگام حرکت

تغییر شکل لاستیک‌ها

بالانس نبودن لاستیک‌ها

مشکلات سیستم تعلیق

یاتاقان زدن ماشین

میزان نبودن فرمان

خرابی مفصل CV

دلایل لرزش ماشین هنگام ترمز

آسیب دیدن روتور ترمز

خرابی کالپیر

تاب برداشتن دیسک ترمز

از بین رفتن لنت ترمز

سفت شدن پدال ترمز

 

دلایل لرزش خودرو

واقعیت این است که موارد متعددی را می‌توان به‌عنوان لرزش دلایل خودرو برشمرد. این موضوع باعث می‌شود تشخیص علت لرزش ماشین کار ساده‌ای نباشد. پاسخ به چند سوال می‌تواند شما را در مسیر پیدا کردن دلایل لرزیدن غیرمتعارف ماشین کمک کند. این پرسش‌ها عبارت‌اند از:

  • آیا لرزش در حالت درجا رخ می‌دهد یا حین حرکت شاهد این اتفاق هستید؟
  • آیا افزایش سرعت باعث شدت پیدا کردن لرزش ماشین می‌شود؟
  • لرزش خودرو در چه محدوده سرعتی بیشتر به چشم می‌آید؟
  • لرزش در ناحیه فرمان یا صندلی احساس می‌شود؟
  • آیا لرزش خودرو با صدای غیرعادی همراه است؟

پاسخ این سوالات به‌تعمیرکار کمک می‌کند تا ایراد را سریع‌تر شناسایی و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کند. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در صورت مشاهده لرزش ماشین، حتما به این پرسش‌ها فکر کنید. ما در اینجا دلایل خودرو را در چند بخش تقسیم می‌کنیم تا بررسی عوامل مختلف برای شما راحت‌تر باشد.

 

1. دلایل لرزش خودرو در حالت درجا

گاهی اوقات بلافاصله بعد از استارت زدن، لرزش ماشین شروع می‌شود. حتی ممکن است بعد از ترمز کردن در ترافیک معابر و توقف کامل ماشین هم شاهد لرزیدن آن باشید. چند دلیل مهم را می‌توان برای این اتفاق برشمرد که عبارت‌اند از:

 

مشکلات کلاچ خودرو

لرزش خودرو در حالت درجا و زمان شروع به حرکت معمولا به‌دلیل مشکلات کلاچ است. علت لرزش ماشین در نیم کلاچ دنده یک معمولا ناشی از آسیب دیدن فنرهای خورشیدی، تمام شدن صفحه کلاچ یا چرب شدن کلاچ در اثر نشت روغن است. بسته به نوع خودرو و کیفیت کلاچ آن باید بین 50 تا 80 هزار کیلومتر یکبار، دیسک و صفحه کلاچ را تعویض کنید.

گاهی اوقات ممکن است شاهد لرزش خودرو بعد از تعویض دیسک و صفحه باشید. در این حالت مشکل ناشی از نصب اشتباه است. حتما در صورت مشاهده این مشکل، فورا به تعمیرگاه مراجعه کنید. در غیر این صورت دیسک و صفحه کلاچ خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید، آسیب می‌بینند. در نتیجه مجبور به تعویض دوباره آن‌ها خواهید شد.

 

کلاچ خودرو

 

مشکل در سیستم هیدرولیک خودرو

سیستم هیدرولیک نقش تعیین‌کننده‌ای در راحتی رانندگی و پایداری خودرو دارد. مهم‌ترین قطعه تشکیل‌دهنده سیستم هیدرولیک فرمان هم پمپ است. پمپ هیدرولیک جریان سیال را با فشار در مدار اختصاصی تعبیه شده در ماشین انتقال می‌دهد. به‌این ترتیب شما با نیروی به مراتب کمتری می‌توانید فرمان خودرو را برای تغییر جهت حرکت آن بچرخانید.

اگر هوا وارد سیستم هیدرولیک خودرو شود، شاهد لرزیدن ماشین در حالت درجا خواهید بود. وجود هوا به مقدار زیاد در مدار هیدرولیک باعث ایجاد پدیده کاویتاسیون می‌شود که با لرزش نسبتا شدیدی هم همراه است. برای حل این مشکل باید عملیات هواگیری سیستم هیدرولیک ماشین انجام بگیرد.

 

شکستگی فن رادیاتور

بعضی از افراد درباره دلایل لرزش خودرو پس از ترمزگیری و توقف خودرو پرس‌وجو می‌کنند. اگر این اتفاق وقتی موتور گرم شده رخ می‌دهد، ممکن است مشکل مربوط به شکستگی فن رادیاتور باشد. فن رادیاتور یکی از اجزای سیستم خنک کننده ماشین است. این قطعه با چرخش هوای محیط اطراف را به سمت رادیاتور مکش می‌کند.

سیستم خنک کننده برای جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد موتور وارد عمل می‌شود. به‌همین دلیل اشاره کردیم که هنگام گرم بودن موتور خودرو، علت لرزش ماشین می‌تواند شکستگی فن رادیاتور باشد. معمولا در اثر اصابت اشیاء خارجی احتمال شکستگی فن رادیاتور وجود دارد. وقتی پره‌های فن می‌شکند، از حالت تعادل خارج می‌شود. به‌همین دلیل لرزش نسبتا شدید در ماشین ایجاد می‌کند. راهی برای تعمیر فن شکسته وجود ندارد و باید به‌فکر تعویض آن باشید.

 

خرابی شمع خودرو

یکی دیگر از دلایل لرزش خودرو در حالت درجا، خرابی شمع خودرو است. همان‌طور که می‌دانید شمع‌ها وظیفه جرقه زدن برای عملیات احتراق ترکیب سوخت و هوا در موتور را بر عهده دارند. اگر شمع خراب شود، عملیات احتراق به‌درستی در موتور رخ نمی‌دهد. به‌همین دلیل سنسور اکسیژن در سیستم سوخت رسانی دچار اشتباه می‌شود. اتفاقی که معمولا با نوعی شوک در موتور همراه است که علاوه بر لرزش ماشین، سروصدای زیادی را هم به‌همراه دارد. کمتر پیش می‌آید که شمع‌های آسیب دیده امکان تعمیر داشه باشند و باید آن‌ها را تعویض کنید.

 

شمع خودرو

 

آسیب دیدن شاسی ماشین

شاسی را به‌نوعی می‌توان چارچوب یک خودرو دانست. بدنه و پیشرانه خودرو روی شاسی سوار می‌شود. به ‌همین دلیل طبیعی است که آسیب دیدگی شاسی، تعادل خودرو را بر هم بزند. بنابراین علت لرزش ماشین می‌تواند مربوط به ضربه خوردن شاسی هم باشد. پیشنهاد می‌کنیم از خرید خودروهای دست دوم که شاسی آن‌ها در اثر تصادف آسیب دیده و سپس تعمیر شده پرهیز کنید. حتی پس از شاسی کشی نیز خودرو به‌شرایط ایده‌آل اولیه باز نمی‌گردد. در عین توجه داشته باشید که برای خودروهای قدیمی حتی احتمال پوسیدگی شاسی هم وجود دارد.

 

شل بودن تسمه تایم

اگر از تسمه تایم بی‌کیفیت یا با سایز نامناسب در خودرو استفاده شود، هماهنگی بین سوپاپ و پیستون‌ها در موتور به‌خوبی شکل نمی‌گیرد. اساسا عدم هماهنگی بین قطعات موتور، باعث می‌شود که شاهد برخورد قطعات با هم باشیم. اتفاقی که در اثر آن شاهد لرزش بدنه ماشین خواهید بود. به‌همین دلیل شل بودن تسمه تایم را نیز باید به فهرست دلایل لرزش خودرو اضافه کنیم. این لرزش هم در حالت درجا و هم حین حرکت به‌چشم می‌آید.

 

تسمه تایم

 

2. دلایل لرزش خودرو هنگام حرکت

با دلایل لرزش خودرو در حالت درجا آشنا شدیم. داستان به‌همین جا ختم نمی‌شود. در بسیاری از اوقات شاهد لرزیدن ماشین حین حرکت هستیم. دلایل مختلفی را می‌توان برای این موضوع برشمرد. در اینجا یک به یک نکات مختلفی که باید برای این منظور بدانید را بررسی می‌کنیم.

 

تغییر شکل لاستیک خودرو

گاهی اوقات علت لرزش ماشین هنگام حرکت، تغییر شکل لاستیک‌هاست. لاستیک‌ها در اثر تماس با سطح معابر، فرسوده می‌شوند. در چنین شرایطی احتمال آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد. اتفاقاتی مانند ترک خوردن یا پارگی بخشی از لاستیک، ممکن است باعث تغییر شکل آن‌ شوند. برای رفع این مشکل باید به‌سراغ تعویض لاستیک‌های فرسوده بروید. البته گاهی اوقات مشکل مربوط به کاهش یا افزایش فشار باد لاستیک است. در این حالت با تنظیم باد، لاستیک‌ها به‌شکل ایده‌آل خود بر می‌گردند.

یک نکته مهم دیگر نیز در تغییر شکل لاستیک خودرو وجود دارد که معمولا نادیده گرفته می‌شود. اگر خودرو برای مدت طولانی در حالت پارک و بدون حرکت باقی بماند، احتمال تغییر شکل آن وجود دارد. به‌طوری که از حالت گرد به بیضی شکل تغییر فرم می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود حین حرکت، شاهد بالا و پایین رفتن لاستیک‌ها باشیم. اتفاقی که منجر به لرزش خودرو می‌شود. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما هر چند روز یکبار خودرو خود را روشن کنید و برای چند دقیقه رانندگی کنید تا این مشکل به‌وجود نیاید.

 

تغییر شکل لاستیک خودرو

 

بالانس نبودن لاستیک خودرو

یکی از دلایل لرزش خودرو حین شتاب‌گیری، بالانس نبودن لاستیک‌ها است. معمولا در این حالت میزان لرزش ماشین تا محدوده سرعت 60 کیلومتر بر ساعت به اوج خود می‌رسد؛ اما در سرعت‌های بالاتر دیگر خبری از لرزش فرمان ماشین نیست. این موضوع نشان دهنده آن است که لاستیک‌های ماشین شما بالانس نیستند.

بالانس نبودن لاستیک‌ها در عمل یعنی وزن ماشین روی یک طرف آن سنگینی می‌کند. در نتیجه این اتفاق راننده به وضوح لرزش غیرعادی ماشین را احساس می‌کند. شرایط آب و هوایی و همچنین فرسودگی قطعات داخلی چرخ‌ها مانند بلبرینگ معمولا منجر به برهم خوردن تعادل لاستیک‌های ماشین می‌شوند. اگر در جستجوی دلایل لرزش خودرو در سرعت بالا هستید، باید بدانید که خرابی بلبرینگ‌های چرخ، مهم‌ترین عامل این اتفاق به‌شمار می‌رود.

برای بالانس کردن لاستیک‌ها معمولا از دستگاه‌های خاصی استفاده می‌شود. برخی از این دستگاه‌ها به‌صورت استاتیک کار می‌کنند؛ اما بعضی دیگر با چرخاندن لاستیک در سرعت مشخصی، عملیات بالانس کردن را انجام می‌دهند. در هر دو روش پس از شناسایی نقاط برهم زننده تعادل لاستیک، وزنه‌هایی به آن‌ها آویزان می‌شوند تا اصطلاحا لاستیک بالانس شود. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند سالانه یکبار یا به‌ازای هر 10 هزار کیلومتر یکبار، وضعیت بالانس بودن لاستیک‌ها را چک کنید.

 

مشکلات سیستم تعلیق خودرو

حتی اگر در سرعت‌های پایین شاهد لرزش بیش از حد خودرو هستید، باید نسبت به سلامت سیستم تعلیق ماشین شک کنید. یکی از قطعات مهم در سیستم تعلیق خودرو، سیبک است. سیبک نقطه اتصال سیستم تعلیق به چرخ‌ها در ماشین است. در واقع سیبک، چرخ‌های خودرو را به‌گردش در می‌آورد. اگر هنگام رانندگی در مسیر مستقیم، لرزش غیرعادی احساس می‌کنید؛ اما هنگام چرخاندن فرمان این لرزش قطع می‌شود، شک نکنید که سیبک‌های ماشین شما آسیب دیده‌اند. معمولا این قطعه قابل تعمیر نیست و باید به فکر تعویض آن باشید.

 

سیستم تعلیق

 

آسیب دیدن کمک فنرهای سیستم تعلیق نیز می‌تواند علت لرزش خودرو در سرعت پایین یا بالا باشد. کمک فنرها بخش قابل توجهی از ضربه‌هایی که به ماشین وارد می‌شوند را مهار می‌کنند. به این ترتیب ارتعاشات کمتری به اتاق خودرو منتقل می‌شود. آسیب دیدن کمک فنرها باعث می‌شود که عملا ضربه‌ها به‌صورت مستقیم به سرنشینان ماشین منتقل شوند.

نکته مهم این است که لرزش ماشین به‌دلیل خرابی کمک فنرها معمولا با سروصدای غیرعادی و کوبش اتاق خودرو حین عبور از دست‌اندازهای معابر همراه است. اگر آسیب وارد شده به کمک فنرها جدی نباشد، قابل تعمیر هستند. در غیر این صورت باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

 

یاتاق زدن ماشین

علت لرزش ماشین هنگام حرکت با دنده یک یا بالاتر ممکن است مربوط به یاتاقان زدن باشد. وقتی یاتاقان موتور در اثر حرارت و اصطکاک بیش از حد خاصیت خود را از دست بدهد، عملا سایش بین میل لنگ و شاتون به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. این اتفاق معمولا با ایجاد لرزش و سروصدای زیادی در موتور خودرو همراه می‌شود. برای رفع مشکل باید حتما یاتاقان آسیب دیده تعویض شود.

 

میزان نبودن فرمان

لرزش ماشین در حال حرکت ممکن است به‌دلیل میزان نبودن فرمان باشد. این اتفاق در اثر بروز اختلال در سیستم فرمان خودرو رخ می‌دهد. رانندگان با تجربه به‌راحتی می‌توانند متوجه میزان نبودن فرمان ماشین باشند. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که سالی یکبار میزان بودن فرمان خودرو را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل آن را برطرف نمایید.

 

خرابی توربین گیربکس

در خودروهای اتوماتیک که کلاچ حذف می‌شود، توربین گیربکس نقس رابط بین جعبه دنده و موتور را ایفا می‌کند. علت لرزش ماشین اتومات در هنگام شروع حرکت، خرابی توربین گیربکس است. خرابی توربین گیربکس باعث می‌شود که عملیات انتقال نیرو بین موتور و گیربکس در زمان شروع حرکت و شتاب‌گیری با مشکل روبه‌رو شود. اتفاقی که با لرزش اتاق خودرو همراه است. توربین گیربکس هم جزء قطعه‌هایی است که به‌ندرت تعمیر می‌شود و در اثر آسیب دیدن باید به فکر تعویض آن باشید.

 

خرابی مفصل CV

مفصل CV یکی اتصالات مهم در خودروهای دیفرانسیل جلو است که در محل اتصال محورها به چرخ‌ها تعبیه می‌شود. به کمک این مفصل است که راننده می‌تواند با چرخاندن فرمان خودرو، جهت چرخ‌ها را تغییر دهد. این قطعه نیز مانند سایر تجهیزات خودرو در معرض فرسودگی قرار دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل لرزش خودرو هنگام شتاب‌گیری، خرابی مفصل CV است. میزان ارتعاشات خودرو با افزایش سرعت نیز بیشتر می‌شود. به‌گونه‌ای که کنترل خودرو برای راننده نیز مشکل می‌شود.

 

مفصل CV

 

3. دلایل لرزش خودرو هنگام ترمز

دلایل لرزش خودرو هنگام ترمز گرفتن اهمیت زیادی دارند؛ چراکه نشان‌دهنده نقص سیستم ترمز خودرو هستند. موضوعی که می‌تواند مشکلات جدی را به‌دنبال داشته باشد. علت لرزش ماشین هنگام فشار دادن پدال ترمز را می‌توان در 5 مورد زیر جستجو کرد:

 

آسیب دیدن روتور

روتور همان دیسکی است که هنگام ترمز گرفتن، لنت به آن می‌چسبد. طبیعی است که این قطعه در معرض استهلاک بالایی قرار دارد. هر بار که ترمز می‌گیرید، چسبیدن لنت به روتور باعث می‌شود حرارت زیاد به این قطعه منتقل شود. ضمن اینکه اصطکاک نیز به‌مرور زمان ضخامت آن را کاهش می‌دهد. به‌همین دلیل روتور به‌مرور زمان فرسوده می‌شود. این اتفاق باعث لرزش ماشین حین ترمزگیری می‌شود.

 

خراب شدن کالیپر

کالیپر قطعه‌ای که لنت را به روتور می‌چسباند. خراب شدن این قطعه باعث می‌شود که هنگام ترمز گرفتن، لنت و روتور به‌خوبی به‌هم نچسبند. این اتفاق نیز باعث لرزیدن ماشین هنگام ترمز گرفتن می‌شود.

 

ترمز

 

تاب برداشتن دیسک ترمز

دیسک ترمز نیز یکی دیگر از قطعاتی است که در اثر تاب برداشتن آن ممکن است شاهد لرزیدن ماشین باشیم. اگر هنگام ترمز گرفتن، علاوه بر لرزش صدایی شبیه به زوزه هم به‌گوش می‌رسد، باید نسبت به تاب برداشتن دیسک ترمز شک کنید. مشکل تاب برداشتن دیسک ترمز معمولا در اثر رفتار غلط رانندگی رخ می‌دهد. رانندگانی که در معابر شلوغ با سرعت زیاد رانندگی می‌کنند، مدام مجبور می‌شوند ترمزهای شدیدی بگیرند. این موضوع احتمال تاب برداشتن دیسک را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 

از بین رفتن لنت ترمز

همان‌طور که روتور در اثر تماس با لنت آسیب می‌بیند، احتمال از بین رفتن لنت‌ها هم به‌مرور زمان وجود دارد. کیفیت لنت‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در مدت زمان استفاده از آن‌ها دارد. بعضا دیده می‌شود که بعضی از راننده‌ها مجبور می‌شوند روی 40 هزار کیلومتر، لنت ترمز خود را تعویض کنند. در حالی که برخی دیگر از لنت‌ها تا مسافت 80 هزار کیلومتر هم جواب می‌دهند. از بین رفتن لنت ترمز هم می‌تواند یکی از دلایل لرزش خودرو حین ترمز گرفتن باشد که معمولا با صدایی شبیه به سوت همراه است.

 

سفت شدن پدال ترمز

سفت شدن پدال ترمز نیز ممکن است باعث لرزش ماشین حین ترمز گرفتن شود. این اتفاق معمولا به دلایلی مانند نشتی شیلنگ خلاء، بی‌کیفیت بودن بوستر ترمز، آسیب دیدن کفشک‌های ترمز و پایان عمر مفید روغن ترمز رخ دهد. شما به‌وضوح با فشار دادن پدال ترمز می‌توانید پی به سفت شدن آن ببرید. برای جلوگیری از بروز خطر، فورا با مشاهده این مشکل به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 

کلام پایانی

مجموعه دلایل لرزش خودرو در حالت درجا، حین حرکت و ترمز گرفتن را بررسی کردیم. اگر شما هم جزء آن دسته از رانندگان هستید که لرزیدن ماشین را چندان جدی نمی‌گیرید، پیشنهاد می‌کنیم تجدید نظر کنید. گاهی اوقات لرزیدن خودرو، هشدار جدی از آسیب دیدگی ماشین است. پس از مشاهده این اتفاق، فورا به تعمیرگاه مراجعه کنید تا علت لرزش ماشین پیدا شود. به این ترتیب می‌توانید جلوی بروز خسارت‌های بزرگ را بگیرید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
204 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
امیر
1402-09-10 18:16

سلام
ماشین در حالت توقف شروع به لرزیدن مکنه و آلارم چک میاد
شمع و وایر رو عوض کردم ولی همچنان مشکل دارم

akbari
1402-06-06 19:14

سلام
سورن ef7 ۱۴۰۱ پنج هزار کار کرده هنگام حرکت بادنده یک خصوصا درترافیک لرزش خیلی زیاددر چرخ جلو داره

حسن جلالی فر
1402-09-02 23:35
پاسخ به  akbari

ماشین منم همین مورد رو داره

مقدم
1402-04-15 15:00

سلام وقت بخیر ماشین من برلیانس اتومات هست و تازگیا شروع کرده به لرزش موقع حرکت و گاز دادن و ترمز می تونید راهنمایی بفرمایید

محمد
1402-04-14 20:33

بادرود ، ۲۰۷ پانوراما مدل ۱۴۰۱ دارم با ۴۵ هزارتا کارکرد دیسک صفحه تمام کرد ، دیسک صفحه نسبتا خوب از ایساکو گرفتم والو کره ای به قیمت ۳،۲۰۰ دادم به یکی از تعمیرکارهایی که تو شهرمون کارش نسبتا خوبه تا برام عوض کنه ، از همان روز تعویض دیسک صفحه موقع حرکت تو نیم کلاچ لرزش داره ، غیر از این هیچ مشکلی نیست شتاب عالی و دنده ها هم خوب جا میره ، خواستم علتش رو بدونم اینکه مشکل از دیسک صفحه هست یا اینکه خوب نصب نشده و یا …..؟با سپاس از شما

سجاد
1402-04-28 08:53
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز، جدیدا دیسک و صفحه ها همش آشغالی هستند و تاب دارن، قبل از نصب باید دیسک و صفحه جدید به همراه بیسش(اسم فنیش نمیدونم چیه) ببری تراشکاری که موج و تابش رو بگیره. بعد نصب کنی.

حسن جلالی فر
1402-09-02 23:37
پاسخ به  محمد

به احتمال زیاد خوب نصب نشده

امین
1402-04-07 09:57

سلام. دوستان 206 اس دی 86 دارم . بعد از تعویض روغن پدال های ماشین افتاده رو لرزش شدید مخصوصا موقع حرکت . شمع ووایر شمع هم تازه عوض شده و ماشین هیچ اروری نمیده .ممنون میشم راهنمایی کنید

بنیامین
1402-03-12 01:19
امتیاز دهی :
     

سلام من وقتی با دنده یک نیم کلاچ میکنم ماشین یه لرزش خفیف میگیره و بعدش خوب میشه مشکلش چیه؟

حسن جلالی فر
1402-09-02 23:39
پاسخ به  بنیامین

به احتمال زیاد از سیستم کلاچ هست

مهیار نوعی
1402-03-11 19:49

سلام وقتی تو دنده ۱و۲ نیم کلاچ میکنم و گاز میدم جلوی ماشین میلرزه ولی از دنده ۳ به بعد نمیلرزه دیسک و صفحه کلاچ هم داره

م.ب
1402-06-04 07:49
پاسخ به  مهیار نوعی

با دنده ۲ نیمکلاج میکنی؟ واسه همینه

بهمن
1402-03-08 07:44

سلام من یه پرایدمدل ۸۰دارم وقتی پام راهنوازروکلاج برنداشتم ماشین تیکاف میزنه کلاجش هم آوردم بالا ولی مشکل حل نشد

حمید
1402-03-07 16:44

سلام چرا همیشه گلدونی عقبی پیکان بارخوردمیشه همیشه ازیک متمدنانه به گیربکس بسته میشه

کاظم
1402-03-07 11:29
امتیاز دهی :
     

سلام.ساینا دارم چند روز هست که وقتیکه میزارم دنده برای حرکت اولیه لرزش و یک صدای مثل ساییدن یا رد کردن میده… مخصوص زمانیکه ماشین گرم و کولر روشن میکنم. لطفاً راهنمایی بفرمایید…ممنون میشم. ماشین صدتا کار کرده و دیسک صفحه عوض نشده هنوز

Ali
1402-04-23 10:03
پاسخ به  کاظم

سلام مشکلت حل نشده هنوز؟

amir
1402-05-25 08:31
پاسخ به  کاظم

منم تیبا دارم مشکلم همینه

حسن جلالی فر
1402-09-02 23:41
پاسخ به  کاظم

تقریبا عین خودم این مشکل رو داری

علی
1402-03-03 14:54

با عرض سلام و خسته نباشید.بنده پارس xu7دارم چند وقت پیش بخاطر روغن ریزی گیربکس را باز کردم.دیسک و صفحه ای هم که رو ماشینم هست زانتیایی اصل هست و زیاد کار نکرده و مکانیک که باز کرده بود گفت سالمه و هیچ مشکلی ندارد ولی الان به ی مشکلی برخوردم که هر جاهم میبرم یچیزی بهم میگن.موقعی که میزنم دنده یک حرکت کنم بعضی موقع ها خیلی به ندرت ماشین لرزش داره و موتور پله پله میشه و لرزش بدی تو اتاق میندازه البته عرض کردم خیلی به ندرت این مشکل پیش میاد.ممنون میشم چیزایی که مربوط به این… بیشتر »

هادی
1402-06-04 10:04
پاسخ به  علی

منم دقیقا همین مشکل رو دارم

علیرضا
1402-03-02 17:17

سلام خدمت دوستان وکارشناسان اقا ماشین206 تیپ2دارم هنگام شروع به حرکت ماشین لرزش های سنگینی داره بدجوررمیلرزه ولی دیگه درحرکت هیچگونه لرزشی نداره البته دنده1هم یکم سخت جامیره اونم زمانی که ماشین روشنه وقتی خاموشه عالی کارمیکنه اول گفتم شایدصفحه ام باشه خب تو یه جای تخت زدم دنده 2وماشبن خاموش شد گفتم سالمه تو سربالایی شتاب عالیه ودورموتورکیلومترهم مشکلی نداره دلیلش چی میتونه باشه؟البته اینم بگم ماشین وقتی داغ میکنه مثلا7کیلومتریا5کیلومترتو شهر که باهاش میرم این مشکل بیستر به وجودمیاد اما صبح زود که حرکت میکنم ماشین بدون لرزش میره تلبته گوی تعویض دنده ماشینمم یکبار دراومد که خودم… بیشتر »

مهری
1402-07-12 01:29
پاسخ به  علیرضا

جنس صفحه ت خوب نیست. دیسکت هم ضعیف شده.موقع گرم شدن ماشین خورشیدی فنریتشو از دست میده و صفحه تو خوب جدا نمیکنه دنده هات بدجا میرن بهمین علت هم صفحه رو موقع حرکت ماشین ک نیروی بیشتری نیاز داره خوب نمیچسبونه ب فلاویل ماشین دک میزنه. ممکنه خود صفحه ت هم بعلت نامرغوب بودن یا چرب شدن بالانس نباشه

حمیدرضا
1402-02-26 22:09

با سلام.تازه ۳روزه صفحه کلاچ والئو کره انداختم.اولش که تعویض کزدم تا بیام خونه موقع بریدگی دور بزنم و ماشین تو حالت درجا بود میخاسم حرکت کنم تا حد خاموش میرف.ولی روز به روز داره بهتر میشه و به قول معروف دیسک و صفحه داره روی هم میشینه.مکانیک همون اول گف تا یک ماه به ماشین زیاد فشار نیار تا صفحه کلاچ اب بندی شه.الان مطمئنم که داره روز به روز بهتر و نرمتر و حتی شتابش بیشتر میشه.بعد تعویض یک ماه به ماشین فشار نیازین تا دیسک و صفحه خوب چفت بشن.من تا دور موتور ۲۵۰۰بیشتر نمیرم تا ببینم… بیشتر »

Sadegh
1402-01-28 20:50
امتیاز دهی :
     

سلام
چند مدت پیش بخاطر بلبرنگ گلاچ گیربکس پراید مدل ۹۵ رو باز کردم. دیسک صفحه رو کامل تعویض کردم. ولی بعد از تعویض هنگام نیم کلاچ یه لرزش شدیدی افتاده تو اطاق ماشین. (عضام پلاس)
هرجا سوال گرفتم گفتن مشکل از صفحه است
متاسفانه ما دوباره دیسک صفحه رو کامل تعویض کردیم و فلایویل رو هم تراش زدیم ولی بازم جواب نداد
حتی بوشهای دوشاخک رو هم تعویض کردم‌.
حالا به نظر شما مشکل از کجاست.
درضمن آیا دشلی هم تاثیر گذار هست تو لرزش

Last edited 7 months ago by Sadegh
مهدی
1402-07-12 01:32
پاسخ به  Sadegh

دسته موتورارو چک کردی؟بیشتر قسمت جلو عقب گیربکس

امید
1402-01-08 19:15

سلام
یه سوال دارم
من ماشینم تا نیم ساعت اول اوکیه
اما بعدش موقع نیم کلاج بعد ایست کامل موقع راه افتادن لرزش داره
مشکل از چیه؟
ممنون میشم اگر کسی میدونه بگه

مهدی
1402-07-12 01:34
پاسخ به  امید

دیسک یا صفحه

هادی
1402-01-06 18:20

سلام ماشینم روا هست تو سربالایی تو ترافیک موقع حرکت لرزش شدید داره علت چیه؟

هادی
1402-01-06 18:17

سلام ماشینم روآ هست تو ترافیک سر بالایی موقع حرکت لرزش شدید داره علتش چیه؟

فرهاد
1402-01-01 08:59

سلام وقت بخیر
دوستان من ۲۰۶ SD مدل ۹۶ دارم. امروز موقع حرکت یه صدای مثل قیژ قیژ یا خر خر داشت. یه صدایی شاید شبیه تسمه (ینی صدای لنت اینا قطعا نیست). فقط فقطم موقع حرکت. صدای بلندیه تقریبا. اما حرکت که میکنی کاملا قطع میشه. کاملا لحظه حرکت هست این صدا و اگه همونطور آروم حرکت کنم مثلا با سرعت ۵ تا این حدودا، همچنان هست. اما یکم سرعت زیاد شه، دیگه قطع میشه کامل. مشکل از کجاست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

چاوید
1401-12-27 22:52
امتیاز دهی :
     

سلام. من ساینا مد 99 دارم 4 iهزار که کار کرد مخصوصا در سطح شهر یا ترافیک و معمولا در سربالایی یا مسیر شیب بالا حرکت اولیه لرزش دارد اکنون نیز 35 هزار کا رکرده همین وضع را دارد چند مکانیک هم بردم نظر به تعویض صفحه کلاج دارند. البته در کل تعویض دنده هیچ مشکلی ندارد در کفی رانندگی کنی لرزشی ندارد فقط در ترافیک و شیبهای ملایم به بالا که باز وقتی مسیر صافتر می شد یا توقف داشته باشم خنک شود در حتی اگرسربالایی هم باشد در نیم ساعت اولیه لرزش ندارد ولی بعد از گرم شدن،… بیشتر »

akbari
1402-06-06 19:25
پاسخ به  چاوید

سلام
ماشین منم همین مشکل داره راه حلی پیدا کردی براش

رضا
1401-12-11 22:12

سلام به همه. اینقدر نگین ماشین تو دنده یک میلرزه. آنچنان بهش فشار بیارید که صفحه یک طرف بره موتور یک سمتدیگه. جنس اشغال ایرانی همینه ماشین من 11هزار کارکرده. ازین ساینا آشغالا هست. تو نده یک موقع حرکت آینقدر میلرزه که فک میکنم تو جلسه عروسی وسط دارم لرزشانه میرم. شعار ساینا همینه. بالرزش حرک کنید. بعضی ازدوستان میگن دستی روبکش بزن یک یکم فشار بهش بیار شاید صفحه تاب برداشته. زیر فشار برطرف بشه. خلاصه بگم که راهنمایی نیاز ندارم چون جنس اشغال جاش تواشغالی هست.

عظیم
1401-12-03 08:37

اونایی که صفحه کلاج عوض کردن باتعویض صفحه کلاج کلاج خود به خود به اندازه یه دور بالا میاد شما فقط کلاج رو یه دور شل کنید درست میشه

محمد
1401-11-22 17:28

من پراید دارم بلبرینگ کلاج صدا میداد بردم مکانیکی باز کردم دیدیم صفحه کلاج هم تمومه
صفحه کلاج نو زدم بعد یه هفته میخوای که کلاج رو ول کنی لرزش داره ولی تو صفحه کلاج قبلی نداشت
مشکل از چیه میتونه از خرابی دسته موتور باشه آیا.

ارشیا
1401-11-21 14:18

سلام . من روی روآ دیسک و صفحه نو مارک عظام انداختم . کاملا هم اصولی نصب شده فلایول هم قبلش تراشکاری رفته . از جای معتبر هم دیسک و صفحه خریداری شده . شتاب و سرعت همچی کاملا خوبه ولی تو ترافیک های شدید وقتی که ماشین گرمه تو حالت نیم کلاچ لرزش شدیدی داره . خیلی ها میگن که چون ضخامت صفحه های مارک عظام زیاده به همین علت کمی طول میکشه تا جا بیفته .دسته موتور ها و سیم کلاچ هم تازه عوض کردم . دوستان راهنمایی کنید

لیلاز
1401-11-09 17:25

سلام ماشین من هم لرزش داره در ترافیک که می افتند موقع شروع حرکت با دنده یک ، روی ماشین هم کلاج برقی دارم فکر میکردم مربوط به اونه اما انگارخیلی از ماشین ها این مشکل دارند ماشین من کوییک هست بالاخره را حل چیه؟

منصور
1401-10-26 11:44

ممنون از شما ولی تو ماشین صفر کیلومتر چی؟ چرا لرزش موقع رها کردن کلاج (البته موقع بودن در ترافیک زیاد)

مهدی
1402-07-12 01:38
پاسخ به  منصور

بخاطر آشغال بودن قطعات

مهدی
1401-10-24 21:27

سلام من وقتی میخام حرکت کنم دنده یک نیم کلاچ کم گاز میلرزانه بعد پرگاز نمیلرزه علت چیه

مفید
1401-10-12 23:46

من دیدگاه خیلی مقیاسی درموردخودرودارم که به شکل های کاملن راهبردی و کاربردی وکاملن بدون اینکه خودروروبه تعخیرزیادبندازیم خیلی زودترازیک دوره خیلی کوتاه به روی کارمتعادل ودورای طولانی مدت با نرمترشدن همچیز آن دوباره حتابهترازقبل کارکند

Maryam
1401-10-10 21:03

نمیدونم چیکارکنم دیگه این لرزش شدیده درست نمیشه مکانیکم دیگه نمیدونه مشکل این ماشین چیه چهاربارصفحه عوض شده ماشین تیبا دومدل۹۷

Maryam
1401-10-10 21:01

سلام من چهارباردیسکوصفحه عوض کردم فلایویل نوانداختم بامارکای پلاستکس سکو شرکتی سایپا ولی ماشین تودنده یک ودنده عقب می‌لرزه لطفا راهنمایی کنید خسته شدم بخدا

بُز
1402-08-01 09:59
پاسخ به  Maryam

خب شاید مشکلت از دیسک و صفحه نباشه. شاید از سیم کلاچته.

محمدامین
1401-10-06 18:26

لرزش

محمدامین
1401-10-06 18:25

سلام.ماشین شاهین مدل۱۴۰۰ دارم موقع ترافیک که ازکلاچ بیشتراستفاده میشه ماشین ارزش داره علت چیست؟

محمدرضاخدادادی
1401-09-27 00:47

سلام من میخوام دیسک صفحه عوض کنم النود میکانیکی کاردرست کسی سراغ نداره تومشهد

محمدرضا
1401-09-25 01:10

سلام من ساینا مدل ۹۹ دارم ماشین موقع کلاچ گیری و ول کردن زیاد مثل ترافیک موقع حرکت میلروزنه انگار ریپ میزنه امروز تو ترافیک گیر کردم همین مشکلو داشت که نسبت به قبل بیشتر شده و امروز دنده یک ماشین هم میخواستم حرکت کنم به زور جا میرفت مشکل دنده نداشت تا امروز ایراد از گیربکسه یا کلاچ و صفحه کلاچ؟

بُز
1402-08-01 10:00
پاسخ به  محمدرضا

شاید از سیم کلاچت باشه.

رامین
1401-09-19 11:17

سلام دوستان من لیفان 620 دارم یه مدتی میشه که ماشین لرزش پیدا کرده از سمت شاگرد شروع میشه تا درب راننده همزمان میلرزه کلاچ میگیرم یا گاز بیشتر میکنم مثلا دور 3 به بالا شدیدتر هم میشه بنظرتون مشکل از کجاست

ایمان
1401-09-08 08:00

باسلام
بنده خودروی تیبا 1400 دارم که در ترافیک بعداز چندبار پشت‌سر هم کلاچ گرفتن ماشین در هنگام حرکت ارزش شدید پیدا میکنه
علت چی می‌تونه باشه
باتشکر

مجید
1401-08-29 18:33

سلام وقتتون بخیر دوستان گرامی من یک ساینا مدل 400تازه خریدم حدودا 20هزار کاره ولی متاسفانه دنده یک موقع حرکت گاهی اوقات لرزش داره بیشتر توی ترافیک این لرزش رخ میده ممنون میشم راهنمایی کنین

محمدرضا
1401-09-25 01:15
پاسخ به  مجید

مشکل منم همینه

مهدی غلامی
1402-05-06 18:40
پاسخ به  مجید

سلام من همین مشکل رو دارم دیسک و صفحه هم عوض کردم فقط قبل از تعویض از همون اول زمان حرکت لرزش داشت الان که عوض کردم بعد گرم شدن و تو ترافیک لرزش رو پیدا میکنه تازه شدید تر غز قبل شما چه کردید اخرش راهنمایی لژفا

بُز
1402-08-01 10:02
پاسخ به  مجید

شاید از سیم کلاچت باشه.

Mackan
1401-08-15 12:34
امتیاز دهی :
     

سلام
من تیبا ۲ دارم در حرکت اولیه یا مواقعی که ماشین چند ساعت کار کرده داغ شده هنگام شروع به حرکت ماشین میلرزه بدجور ایا ربطی به فلایول داره یا صفحه کلاج مشکل داره درضمن ماشین ۱۶ هزار کار کرده

Last edited 1 year ago by Mackan
...
1401-08-12 07:28

من یه رانای مدل ۹۳ دارم تو دور موتور کم،تو پیچ ها،و جدیدا بعد از تعویض دیسک و صفحه تو ایست کامل تو پشت چراغ قرمز پام رو کلاج و ترمز هست ماشین میلرزه طوری که حس میکنم الان خاموش میشه،قبلا این مشکل رو نداشت بعد از تعویض دیسک و صفحه اینجوری شد
خودم فکر میکنم از استپر هست هوا به موتور نمیرسه،وقتی ماشین در حرکته این مشکل برطرف میشه

محسن
1401-08-07 18:03

سلام من ماشینم پراید مدل 131 ،سال 94 هست تو سرعت 70تا 100 تا هم صندلی هم اتاق ماشین میلرزه ،تو سر بالایی بیشتر میشه ،لطفا راهنمایی کنید ،کمک
عقب ام تازه عوض کردم سه شاخ پلوس و میل پلوس ام عوض کردم لاستیک‌ها را هم بالانس کردم نمیدونم ایرادش چیه ،لطفا هرکس میدونه نظر بده

Last edited 1 year ago by محسن
hoshang
1401-08-07 12:18

سلام دوستان رانا پلاس سقف شیشه 1401با 9تا کار کرد دارم فقط تو دنده سه دنده میلرزه مشکل چی میتونه باشه .اگه کسی میدونه کمک کنه ممنون میشم

hoshang
1401-08-07 12:14

سلام دوستان گرامی .رانا پلاس سقف شیشه فقط در دنده سه لرزش داره .علت چی میتونه باشه .ممنون میشم راهنمای کنی

کامران
1401-08-01 15:58

سلام
رانا+ مدل400دارم. کارکرد 6هزارتا.
دنده یک و دو وقتی می‌خوام شتاب بگیرم ماشین یه لرزشی داره سر جلو،شدید نیست ولی حساسم کرده..
احساس میکنم زمانی ک چند سرنشین هستیم لرزش وجود نداره..
ماشین در حالت عادی و سلو بدون لرزش هست..
کسی می‌دونه علت چیه ؟

مسعود
1401-07-29 00:02

سلام من یک پارس tu5 1401 دارم وقتی که با دنده یک یا دو حرکت میکنم و پام رو از رو گاز برمی دارم سرعت ماشین با تکان خوردن های مکرر کم میشه تا به سرعت خود دنده میرسه ممنون میشم راهنمایی کنید.

اسماعیل
1401-07-13 21:40

با سلام بنده کوییک دارم ۱۵ هزار کار
موقع حرکت اولیه مشکل نداره ولی بعدش توی ترافیک وقتی با دنده یک میخوام راه بیفتم لرزش شدید داره ، مکانیک گفته دیسک و صفحه ولی انگار دوستان عوض کردن ولی مشکل برطرف نشده

مرتضی
1401-07-18 02:03
پاسخ به  اسماعیل

متاسفانه مادرایران تعمیرکارنداریم همه تعویض کارند چون تمام قطعات خودرو وارداتی هستن ویک بارمصرف تعمیرکاران مابه تعویض کارتبدیل شدن وفقط مامصرف کننده هاهستیم که این وسط نابود میشیم درضمن مشکل لرز ماشین بعداز تعویض دیسک فقط وفقط به ناکاربلدی تعمیرکاردر جازدن دیسک وصفحه برمیگرده ودروغ میگن دیسکهامشکل دارن مشکل تعویض کاران هستند

یداله
1402-07-06 12:50
پاسخ به  مرتضی

آفرین حرف درستی زدی

احسان
1401-07-01 11:35
امتیاز دهی :
     

با سلام
۴۰۵ مدل ۸۵ دارم بعد از تعویض صفه کلاج ماشین تو دنده ۱ ک میخاد حرکت کنه لرزش شدید داره
ولی وقتی خیلی گاز بدم نیم کلاج کنم لرزشش کمتر میشه
مشکل از کجاشه لطفا راهنمایی کنید

نیما
1401-05-03 12:32

سلام من یه مشکلی دارم هیچ استاد کاری نتونسته حل کنه ،،چرخ جلو ماشینمو بالانس میکنم کل اتاق سمت شاگرد لرزش داره توپی سه شاخ میل همه رو عوض کردم باز هم لرزش داره معمولا ۸۰ به بالا فرمان میلرزه لاستیک هم نیست دیگه گم شده مشکل من ،،،اکسل عقب سمت شاگرد خرابه ربطی داره به لرزش از سمت جلو شاگرد حالت لرزش داره

Maji
1401-04-10 23:36

سلام تازه صفحه ودیسک عوض کردم،اما دیسک نو نبود الان موقع حرکت اولیه ماشین میلرزه باید کلاچ رو یک دفعه رهاکنم تا نلرزه،ممنون اگه راهنمایی کنید

بُز
1402-08-01 10:18
پاسخ به  Maji

آخه مگه خری ک دیسک و صفحه دسته دو میندازی رو ماشینت

هادی
1401-04-04 16:14

سلام وقت بخیر
یه ساینا ۹۹ دارم ۱۱۰۰۰ کار کرده ولی دنده ۱ شروع به حرکت بعضی موقع ها ارزش موتور هست مخصوصا اگه کولر روشن باشه ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنم

هادی
1401-03-07 23:35

سلام نیسان مدل ۸۰هنگام که بار داره سنگین دنده عقب میلرزه علت میشه بگین؟

محمد
1401-03-02 12:48

سلام . وقتتون بخیر . پراید من مدل ۸۸ تک سوز هستش . یه مدتیه وقتی چند ساعت از خواموش شدن ماشین میگذره و میخوام ماشین رو روشن کنم یه کم دیر استارت میخوره . با یک بار استارت روشن میشه ولی یه کم استارتش بیشتر از حد معمول طول میکشه . بعد روشن شدن هم حالت لرزه داره و تپ تپ میکنه . این لرزش و تپ تپ کردن رو وقتی که دنده سه هست و سرعت رو کم میکنم هم پیدا میکنه که البته تکانش شدیدتره و غیر طبیعی . میخواستم بدونم ایراد از کجاشه ؟ خیلی ممنون… بیشتر »