علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که در این مقاله علت لرزش خودرو در شروع حرکت و علت لرزش ماشین در زمان حرکت و نیم کلاچ را بررسی خواهیم کرد.

تابحال به فروش خودرو خودت بدون یک ثانیه اتلاف وقت فکر کردی، اینجا کلیک کن تا با بالاترین سود ممکن خودروی خودت رو بفروشی

پس اگر بدنبال علت لرزش ماشین خود هستید مطالعه این مقاله را از دست ندهید.ضمنا اگر نیاز به راهنمایی کارشناسان فنی همراه مکانیک دارید در بخش نظرات  سوال خود را قرار دهید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

چرا دانستن علت لرزش ماشین در شروع حرکت مهم است

علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ
علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ

 یکی از مواردی که می‌تواند نشان از خرابی سیستم‌ها و تجهیزات حیاتی خودرو باشد، لرزش ماشین در شروع حرکت و نیم‌کلاچ نمودن است. ذکر این نکته ضروری است که به هیچ وجه منظور ما تعویض صدای موتور به هنگام نیم‌کلاچ نمودن نیست، نکته‌ای که در کلاس‌های آموزش رانندگی، مربیان به هنرآموزان خود یاد می‌دهند. با ما همراه باشید تا اندکی بیشتر بر روی این موضوع متمرکز شویم.

علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در زمان نیم کلاچ چیست؟

علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ
علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ

قطع به یقین اولین مظنون در دلایل و علت لرزش ماشین، سیستم کلاچ است. کلاچ یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده خودرو است که وظیفه آن قطع و وصل کردن اتصال موتور به چرخ‌دنده است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

درواقع زمانیکه شما پا را بر روی پدال کلاچ قرار می‌دهید با وجود آنکه موتور روشن است؛ نیروی حاصل از آن به چرخ‌دنده‌ها منتقل نمی‌شود. نحوه به حرکت در آوردن خودرو به این صورت است که ابتدا باید پا را بر کلاچ نگه داشته و سپس خودرو را در دنده 1 قرار داده و سپس پا را به آرامی عقب بکشید تا صدای موتور عوض شده، در واقع خودرو در این حالت در وضعیت نیم‌کلاچ قرار داشته و وقت آن است که پا را به طور کامل از روی کلاچ برداشته و بر روی پدال گاز قرار دهید.

در اثنای همین نیم‌کلاچ شاید لرزش‌های شدیدی در ماشین  احساس نمایید که چندان به مذاقتان خوش نیاید. همانطور که عنوان شد به احتمال زیاد، مشکل اصلی از برخی اجزای کلاچ است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

1-فرسودگی فنرهای خورشیدی علتی برای لرزش خودرو در زمان شروع حرکت:

در مورد علت لرزش ماشین خوب است بدانیم که فنرهای خورشیدی که در اصطلاح به آن‌ها فنرهای سه شاخه نیز گفته می‌شود مسئول انتقال نیرو به دیسک است. این فنرها پس از کلاچ‌های پی‌درپی، دیگر کارکرد مفید خود را نخواهند داشت و علاوه بر آنکه به هنگام حرکت می‌تواند منجر به لرزش خودرو شوند بلکه تعویض دنده نیز سخت شده و در هنگام تعویض دنده نیز، راننده این لرزش‌ها را حس خواهد نمود.

2- چرب بودن کلاچ:

خود کلاچ یک علت لرزش ماشین است چنانچه کلاچ چرب شده باشد موجب لغزش کلاچ و لرزش خودرو خواهد شد. چرب شدن کلاچ ناشی از نشت روغن از کاسه نمدهای پیشرانه است که در نزدیکی محل گلدانی گیربکس قرار دارند.

3-تمام شدن صفحه کلاچ:

 صفحه کلاچ عمدتا باید از حدود 50 تا 60 هزار کیلومتر تعویض گردد، البته بسته به نوع رانندگی، ترافیک و … این عدد می‌تواند به 70 تا 80 هزار کیلومتر برسد. یکی از مهم‌ترین علایم تمام شدن صفحه کلاچ، لرزش موتور و اتاق خودرو به هنگام حرکت است. از دیگر نشانه‌های تمام شدن صفحه کلاچ می‌توان به عدم تناسب بین گاز و شتاب خودرو، جا نرفتن راحت دنده، نیاز به استفاده از دنده‌های سنگین در سربالایی‌های نیمه‌شدید و … اشاره نمود.

4-مشکل در فلایویل:

نیروی موتور از طریق کلاچ و پس از گذر از فلایویل به جعبه‌دنده منتقل می‌گردد؛ اختلال در عملکرد این قطعه که تحت چرخ طیار نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به لرزش خودرو در هنگام حرکت بی‌انجامد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

5-خرابی فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی:

 از دیگر فنرهای مورد استفاده در کلاچ، فنرهای ضدپیچشی یا مارپیچی هستند که همانند فنرهای خورشیدی پس از مدتی، دیگر عملکرد اولیه خود را نداشته و می‌توانند منجر به اختلال در عملکرد سیستم کلاچ شوند که یکی از نشانه‌های این اختلال، لرزش خودرو به هنگام شروع حرکت است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که عملکرد مناسب سیستم کلاچ، به مقدار فراوان بستگی به رانندگی شما داشته و سعی نمایید همواره اصول رانندگی صحیح را رعایت نمایید. کم‌گاز حرکت کنید، به موقع دنده عوض کنید، پا را بر روی کلاچ نگه ندارید و … . با رعایت اصول صحیح رانندگی، تا حدود زیادی می‌توانید مانع از خرابی خودرو و آسیب‌های مالی و معنوی گردید.

البته بد نیست به صورت خلاصه به لرزش های کلی خودرو اشاره داشته باشیم و این که لرزش خودرو فقط مختص به زمان حرکت نیست و در هر لحظه ای حتی در جا کار کردن ممکن است این لرزش موجب بهم ریختن تمرکز و تفکر شما شود.

لرزش خودرو علاوه بر سیستم کلاچ ممکن است بدلیل مشکلاتی در سیستم ترمز یا اکسل خودرو و در بدترین حالت بدلیل مشکلاتی در موتور خودرو باشد.

مشکلات موتور که موجب لرزش خودرو می شود

موتور پژو 2008

این اتفاق بیشتر زمانی رخ می دهد که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می دهید که علت آن هم مربوط به سوخت نا مناسب  فیلتر خراب و عدم کارکرد مناسب شمع ها است.

مشکل در سیستم اکسل،علت لرزش ماشین شاید همین باشد

همه ما می‌دانیم که خودرو از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است گه بصورت منظم در کنار یکدیگر کار خود را انجام می‌دهند اما اگر به هر دلیلی یک بخش دچار مشکل شود عملکرد خودرو را دچار مشکل می کند.

یکی از قطعاتی که موجب حرکت نرم خودرو شما می شود اکسل خودرو می باشد که در صورت ایجاد مشکل در این قطعه شما در سرعت های بالا احساس لرزش در خودرو می کنید.اگر در سرعت های بالا این لرزش را در خودرو خود حس میکنید میل گردان و توپی چرخ را چک کنید که مبادا دچار مشکل شده باشند.

لرزش خودرو بدلیل بالانس نبودن چرخ ها:

در برخی موارد بالانس نبودن چرخ ها و یا مشکلاتی در ان ها می تواند علت لرزش های خودرو شما باشد که باید موارد زیر را چک کنید:

  • مهره های چرخ را چک کنید که شل نشده باشند
  • در دوره های مشخص بلبرینگ چرخ هارا چک کنید
  • در هنگام تعویض بلبرینگ ها سیبک را نیز چک کنید که دچار مشکل نشده باشند.

 ضرورت انجام کارشناسی خودرو

در پایان مقاله قصد داریم با شما کاربر گرامی اندکی در مورد اهمیت کارشناسی خودرو صحبت کنیم شاید برای شما در مورد دو خدمت ارائه شده در بالا(برای خرید خودرو نیاز به کارشناسی دارم، برای فروش خودرو نیاز به کارشناسی دارم) سوال پیش بیایید که برای فروش خودرو ما چه نیازی به کارشناسی داریم.

برای محاسبه عوارض خودرو کلیک کن

کاربر گرامی دقت کنید که یکی از راه ها و تله های کلاهبرداری که دلال ها از آن استفاده می کنند وارد کردن ایرادات بی جا به خودرو برای کاهش قیمت آن می باشد ولی در صورتی که شما گواهی کارشناسی از یک مرکز معتبر داشته باشید راه کلاهبرداری را برای دلالان خودرو می بندید و خودرو خود را با منطقی ترین قیمت و قیمت کارشناسی شده می‌فروشید.

این همان دلیلی است که می گوییم با استفاده از خدمت کارشناسی خودرو همراه مکانیک لذت خرید و یا فروش خودرو دست دوم را تجربه کنید.با کلیک برو روی تصویر زیر وارد صفحه کارشناسی 209 نقطه ای همراه مکانیک شوید و جزئیات این خدمت مطلع شوید.

کارشناسی خودرو
کارشناسی خودرو

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

علت لرزش دنده خودرو چیست؟

علت لرزش فرمان خودرو به موقع ترمزگیری و سرعت‌های بالا چیست؟

مهم‌ترین دلایل خاموش‌شدن موتور خودرو در حال  حرکت چیست؟

چگونه از خودرو ها بهتر نگهداری کنیم؟

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
16 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
رسول
۱۳۹۸-۰۷-۲۶ ۲۳:۲۶

دوستان باسلام پراید ۱۳۲مدل ۸۹دارم که چندروزهستش دیسک صفحه نو دایکن ژاپن انداختم ولی اولش که میخواد حرکت کنم کمی میلرزه و‌کمی که بیشتر گاز میدم لرزش نداره ازش راضی هستم قدرت وشتابش خوبه فقط این لرزش اولیه اش حالمو گرفته ممنون میشم واز راهنمایی شما دوستان استفاده میکنم.تشکر

امید
۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۱۱:۴۶
پاسخ به  رسول

سلام داداش متاسفانه دایکن واسه پراید همین جوره لرزش داره ماشینای دیگه رونمیدونم اما چن نفرهم که پرایدداشتن ودایکن بستن ازلرزشش میگفتن شک نکن ازدیسک وصفحه س

علی
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۸:۱۶
پاسخ به  رسول

این ایراد میتونه از فلایویل باشه .در زمان تعویض دیسک و صفحه تعمیرکار باید بررسی میکرده .دیسک و صحفه نو با دستگاه بالانس میشه و معمولا کمتر خرابی داره واسه تعویض جای معتبر برین

میثم
۱۳۹۸-۱۱-۱۲ ۱۶:۰۳
پاسخ به  رسول

من هم دیسک وصفحه دایکن انداختم بیست روز ی میشه همینجوره باید عوضش کنم ،خیلی لرزش داره ،هرجا رفتم گفتن دایکن به درد نمیخوره عظام انداختم

سجاد
۱۳۹۹-۰۱-۱۳ ۲۰:۲۹
پاسخ به  رسول

کلاج رو بیار پایین تر

ببیبیبیبیب
۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۶:۳۵

پس ما 200 هزار رفتیم صفحه کلاچ عوض نکردیم شاهکاریم

علی امیری
۱۳۹۸-۱۱-۱۵ ۲۳:۲۸

خودرو سمند که هنگام حرکت اولیه با لرزشی شبیه به اینکه انگار با زنجیر چرخ راه میروید چه دلیلی ممکن است داشته باشد

پژمان
۱۳۹۸-۱۲-۱۵ ۱۰:۵۳

سلام دنای ۹۷ دارم که حدود ۲۰ روز پیش گیربکس شروع کرد به روغن ریزی و توی سربالایی ها دیگه مثل قبل شتاب گیری و حرکت درستی نداشت . به یکی از نمایندگیهای ایرانخودرو مراجعه کردم که کاسه نمد ها و دیسک و صفحه ماشین رو عوض کردند . پس از این موضوع روغن ریزی برطرف شده ولی در زمان نیم کلاچ ماشین لرزش زیادی داشت مجددا مراجعه کردم دوباره صفحه را تعویض کردند این بار خیلی بهتر شد ولی برطرف نشد مجددا گیربکس رو باز کردند و فلایویل را بردم تراشکاری یه پاس از روی آن تراشیدند ومجددا بستند… بیشتر »

قاسم
۱۳۹۹-۰۲-۱۵ ۲۳:۲۰

سلام.من فرمان ماشینم به سمت شاگرد چرخاندن در حرکت اول سفته ولی بعد چرخش اول درست میشه دلیل چی هست ؟

roya
۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۰:۲۰

سلام من دیسک وصفحه ساینا مدل۹۸ رو عوض کردم باز تو کم‌کردن دنده لرزش داره دلیلش چیه؟

اچ سی
۱۳۹۹-۰۳-۰۳ ۰۶:۵۳

سلام
من اچ سی کراس اتومات دارم.چند وقتی هست که هنگام شروع به حرکت آهسته،ماشین خیلی کم لرزش داره و این لرزش هنگامی که با کولر بخام شروع کنم بیشتر هست.
لطفا راهنمایی کنید.50هزار رفتم

معصومه
۱۳۹۹-۰۳-۲۰ ۲۲:۱۶

سلام من درحرکت اولیه ماشین های تیز مشکل دارم. چطور می تونم حلش کنم

ali110
۱۳۹۹-۰۳-۲۳ ۰۴:۱۸

سلام ماشین من زمانی که پا رو از روی پدال گاز بر میدارم ماشین ی لرزش خفیف داره یا در ترافیک تو دنده یک یا دو فرقی نمیکنه دور موتور روی ۳۰۰۰ پا از پدال گاز برداشته میشه ماشین به حالت دل دل لگد زدن مثل ریپ زدن میشه دل دل میکنه ایراد از چیه ماشین دنا هستش ممنون

مهدی
۱۳۹۹-۰۵-۱۸ ۱۰:۴۹

سلام چراموقه حرکت بعضی وقتها موترماشین لرزش شدید میکنه صفحه کلاچ عوض کردم دست موتور عوض کردم بازهم لرزش داره البته بعضی وقتها ماشین پژو ۴۰۵هست لطفا راهنمایی کنید