با تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال آشنا شوید

فهرست مطالب

کیا سراتو سایپا یکی از محبوب‌ترین خودروهای مونتاژی بازار ایران است که کماکان و پس از گذشت چند سال از توقف تولید، در بازار کارکرده خریداران خاص خود را دارد. شرکت سایپا این خودرو را در تیپ‌های ساده و آپشنال مونتاژ کرده است که تفاوت میان این تیپ‌ها برای بسیاری از خریداران احتمالی مبهم است. به همین دلیل در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ بررسی تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال رفته‌ایم تا تیپ‌های این خودرو را دقیق‌تر بشناسیم. اگر شما هم قصد خرید سراتو سایپا را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی کیا سراتو سایپا

قبل از پرداختن به تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال بهتر است معرفی مختصری از این سدان کُره‌ای داشته باشیم و بیش‌تر با آن آشنا شویم. کیا سراتو سایپا درواقع نسل دوم این سدان کامپکت است که از سال 2010 تا 2013 روی خط تولید کیا موتورز بود و از ابتدا تا انتهای حیات خود به صورت وارداتی در بازار کشور ما عرضه شد. اما سال 1393 و بعد از برجام بود که سایپا به سراغ شریک قدیمی خود رفت و در حالی که نسل سوم سراتو معرفی شده بود، نسل دوم این خودرو را در نسخه‌های 1.6 لیتری دنده‌ای و 2 لیتری اتوماتیک روی خط مونتاژ خود آورد.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

تفاوت سراتو آپشنال و ساده

کم آپشن بودن کیا سراتو سایپا نسبت به نسخه وارداتی باعث شد خریداران ایرانی استقبال چندان گرمی از آن نداشته باشند. از این رو سایپا برای افزایش سهم خود از بازار، در سال 1396 نسخه‌های آپشنال سراتو را عرضه کرد که حرکت هوشمندانه‌ای بود و محبوبیت این خودرو را در بازار به میزان چشم‌گیری افزایش داد. سراتو سایپا تا سال 1398 تولید می‌شد و در سال پایانی، تنها نسخه 2 لیتری آپشنال آن روی خط تولید بود. اما شروع مجدد تحریم‌ها و خروج کیا از بازار ایران، این خودرو را مثل دیگر محصولات مونتاژی برندهای معتبر دنیا به پایان راه خود رساند.

مشخصات فنی نسخه‌های 1.6 و 2 لیتری کیا سراتو مونتاژ را می‌توانید در قالب جدول زیر ببینید:

مدل خودرو

کیا سراتو 1.6 لیتری سایپا

کیا سراتو 2 لیتری سایپا

پیشرانه

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

چهار سیلندر تنفس طبیعی با آرایش خطی سیلندرها

حجم موتور (cc)

1591

1998

حداکثر قدرت

124 اسب بخار در 6300 دور

156 اسب بخار در 6200 دور

حداکثر گشتاور

156 نیوتن‌متر در 4200 دور

194 نیوتن‌متر در 4300 دور

گیربکس

6 سرعته دستی

6 سرعته اتوماتیک با قابلیت تیپ‌ترونیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

6.6 لیتر در صد کیلومتر

7.1 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفرتاصد (S)

10.3

10.5

حداکثر سرعت (Km/h)

190

208

تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال

کیا سراتو آپشنال و غیر آپشنال از نظر فنی تفاوتی باهم ندارند و تفاوت‌های آن‌ها در بخش آپشن‌ها و اندکی تفاوت ظاهری خلاصه می‌شود که باعث تغییر قیمت سراتو سایپا در نسخه های محتلف شده است. در ادامه به این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

تفاوت سراتو آپشنال و ساده از نظر ظاهری

سراتو آپشنال و معمولی از نظر طراحی بیرونی تفاوت عجیب و غریبی باهم ندارند و برای تشخیص آن‌ها از هم بایستی تنها به سقفشان نگاه کنید. کیا سراتو آپشنال چه از نوع 1.6 لیتری باشد و چه 2 لیتری، به سانروف مجهز است و با دیدن شیشه سانروف روی سقف می‌توانید به آپشنال بودن نسخه مورد نظر پی ببرید. اما برای تشخیص نسخه‌های 1.6 و 2 لیتری بایستی به نماهای جانبی و عقب نگاه کنید. جایی که نسخه 2 لیتری از رینگ 16 اینچی آلومینیومی + روکش کرومی دستگیره درب‌ها و قاب بالای پلاک عقب بهره می‌برد اما کيا سراتو 1.6 ليتری رينگ 15 اينچی فولادی با قالپاق دارد و دستگيره درب‌ها و قاب بالای پلاک عقب آن هم به رنگ بدنه هستند.

تفاوت سراتو آپشنال و معمولی

تفاوت کيا سراتو آپشنال و ساده از نظر آپشن

عمده تفاوت کيا سراتو آپشنال و معمولی در همين بخش آپشن‌ها است. ابتدا به نسخه 1.6 ليتری آپشنال می‌رسيم که در تعداد نسبتاً محدودی توليد شده است. اين نسخه با چهار آپشن سانروف، مالتی‌مديا با مانيتور 8 اينچی لمسی، سنسور پارک عقب و دوربين ديد عقب از برادر غير آپشنال خود متمايز می‌شود.

اما نسخه آپشنال 2 ليتری که عمده آمار توليد کيا سراتو سايپا را به خود اختصاص داده است، تفاوت‌های بيش‌تری با برادر غير آپشنال خود دارد. سانروف، مالتی‌مديا با مانيتور 8 اينچی لمسی، سنسور پارک عقب، دوربين ديد عقب، کی‌لس استارتر، روکش چرمی صندلی‌ها، صفحه کيلومتر سوپرويژن و شيفترهای تعويض دنده پشت فرمان، آپشن‌هايی هستند که سراتو 2 ليتری آپشنال بيش‌تر از نسخه 2 ليتری ساده دارد.

سراتو آپشنال

براي اطلاع از جزئيات تفاوت سراتو آپشنال و غيرآپشنال از نظر آپشن و هم‌چنين تفاوت نسخه‌های 1.6 و 2 ليتري اين خودرو می‌توانيد به جدول زير مراجعه کنيد:

نام تيپ و آپشن

سراتو 1.6 ليتری ساده

سراتو 1.6 ليتری آپشنال

سراتو 2 ليتری ساده

سراتو 2 ليتري آپشنال

رينگ‌

15 اینچی 

15 اینچی 

16 اینچی

16 اینچی

روکش کرومي دستگيره درب‌ها و قاب بالاي پلاک عقب

ندارد

ندارد

دارد

دارد

کی‌لس استارتر

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

سانروف

ندارد

دارد

ندارد

دارد

کروز کنترل

ندارد

ندارد

دارد

دارد

سنسور نور

ندارد

ندارد

دارد

دارد

سنسور پارک عقب

ندارد

دارد

ندارد

دارد

دوربين ديد عقب

ندارد

دارد

ندارد

دارد

مالتی‌مديا با مانيتور لمسی

ندارد

دارد

ندارد

دارد

صفحه کيلومتر

ساده

ساده

ساده

سوپر ویژن

روکش صندلی‌ها

پارچه

پارچه

پارچه

چرم

سيستم تهويه مطبوع

دستی

دستی

اتوماتیک

اتوماتیک

شيفترهاي تعويض دنده پشت فرمان

ندارد

ندارد

ندارد

دارد

روکش چرمی غربيلک فرمان

ندارد

دارد

دارد

دارد

جمع بندی تفاوت سراتو آپشنال و غیر آپشنال

تفاوت‌ سراتو آپشنال و معمولی را باهم دیدیم و مشخص شد که این نسخه‌ها تنها از نظر سطح آپشن با یکدیگر متفاوت هستند و از مشخصات فنی یکسانی بهره می‌برند. بنابراین اگر دارابودن آپشن‌های بیش‌تر برای شما مهم است، به سراغ خرید سراتو آپشنال بروید. در غیر این صورت، نسخه‌های ساده هم با توجه به قیمت ارزان‌تر خود گزینه‌های خوبی برای خرید محسوب می‌شوند. از نظر بازار خرید و فروش نیز، اگر هر زمان به دنبال فروش سریع خودرو خود باشید، نسخه های 2 لیتری این ماشین شما را ناامید نخواهد کرد و با صرف کمترین زمان قابل نقد شوندگی خواهد بود.

به عنوان کلام آخر می‌توانیم از مواردی مثل توانایی‌های حرکتی مناسب، استهلاک پایین، کابین جادار و قیمت کم‌تر نسبت به رقبای وارداتی به عنوان مهم‌ترین نقاط قوت کیا سراتو سایپا یاد کنیم. اما افت کیفی نسبت به نسخه‌های وارداتی، سواری نسبتاً خشک و حذف امکانات ایمنی هم نقاط ضعف این کُره‌ای مونتاژ سایپا را تشکیل می‌دهند. برای خرید این خودرو در نسخه های کارکرده حتما از خدمت کارشناسی خودرو شرکت همراه مکانیک برای تضمین سلامت معامله خودرو استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها