پاک کردن شیشه یخ زده خودرو و جلوگیری از یخ زدگی آن

فهرست مطالب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از یک شب سرد زمستانی، با عجله سراغ خودروی خود بروید و بخواهید به کارهای عقب‌افتاده خود برسید. یخ‌زدگی شیشه و در‌ب‌های خودرو در طی فصول سرد سال، یکی از معضلات مالکان اتومبیل‌ است و گاهی اوقات، پاک‌کردن شیشه یخ‌زده خودرو، تبدیل به کاری زمان‌بر و ملال‌آور خواهد شد. (البته اگر به تیغه‌های برف‌پاک‌کن خودرو آسیب نزده باشید.)

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

شیشه یخ‌زده خودرو

شیشه یخزده

در این مطلب، سعی در ارائه ایده‌هایی خواهیم کرد تا با استفاده از آن‌ها، بتوانید در فصول سرد سال شیشه‌های یخ‌زده خودروی خود را تمیز و از یخ‌زدگی دوباره آن‌ها جلوگیری کنید. در ادامه، با همراه مکانیک همراه باشید.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

قراردادن خودرو در محلی مناسب

اگر در منطقه‌ای سردسیر با فصول سرد طولانی زندگی می‌کنید، بهتر است به دنبال تهیه محلی مناسب مانند پارکینگ برای خودروی خود باشید تا در طول فصول سرد، با مشکلات یخ‌زدگی شیشه‌های خودرو و سردشدن بیش از حد آن‌ها مواجه نباشید. حتی قراردادن خودرو در پارکینگ‌های نیمه‌پوشیده نیز خالی از لطف نخواهد بود.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

هم‌چنین اگر خودرو را در طول شب در پارکینگ مناسب قرار نمی‌دهید، در صورت امکان، مي‌توانید خودرو را به سمت شرق پارک کنید. طلوع خورشید از این سمت، موجب می‌شود که در صورت یخ‌زدگی شیشه‌های خودرو، دردسر کمتری برای پاک‌کردن یخ‌ها داشته باشید.

تهیه کاور و محافظ

اگر این امکان برای شما وجود ندارد که خودرو را در محلی مناسب مثل پارکینگ قرار دهید، می‌توانید اقدام به تهیه کاور‌های مناسب مدل خودروی خود کنید. حتی خریداری کاور‌هایی که فقط شیشه‌های خودرو را می‌پوشانند، بی‌تاثیر نخواهند بود.

جلوگیری از یخ‌زدگی شیشه‌های خودرو

شیشه یخزده

قبل از هرچیز، باید گفت راه‌های زیادی برای حل این مسئله وجود دارد؛ (محلول‌های ضدیخ‌زدگی شیشه، کاور‌های شیشه و آینه خودرو و…) اما تمرکز ما در این مطلب، بیشتر روی روش‌هایی است که راحت‌تر و با هزینه کمتری انجام می‌شوند.

جلوگیری از یخ‌زدگی شیشه در طول شب

برای جلوگیری از یخ‌زدگی شیشه در طول شب، می‌توانید اقدام به خریداری محلول‌های ضدیخ‌زدگی شبانه شیشه کنید یا این‌که با خرید یک بطری‌ خالی به‌همراه اسپری، محلول ضدیخ‌زدگی شیشه را طبق فرمولی که معرفی می‌کنیم، بسازید. روش‌های ذکرشده در این بخش، بر پایه اصل دمای انجماد پایین‌تر این محلول‌ها نسبت به دمای انجماد آب کار می‌کنند.

  • محلول سرکه: ترکیب سرکه و آب با نسبت سه به یک
  • محلول الکلی: ترکیب الکل و آب با نسبت دو به یک
  • محلول نمکی: ترکیب ۴ فنجان آب با دو قاشق چای خوری نمک و جوشاندن محلول برای ۲۰ دقیقه

برای استفاده از این محلول‌ها، بهتر است پس از تهیه، آن‌ها را در خانه و در دمای مناسب نگه‌داری کنید؛ نه در دمای پایین محیط بیرون. قرارگرفتن این محلول‌ها در دمای پایین، کارایی آن‌ها را کاهش می‌دهد. درنهایت، با استفاده از هر کدام از این محلول‌ها قبل از شب، می‌توانید از یخ‌زدگی شیشه‌ها تا صبح روز بعد جلوگیری کنید.

پاک‌کردن شیشه‌های یخ‌زده خودرو

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای پاک‌کردن شیشه‌های یخ‌زده خودرو، اسپری‌کردن محلول‌های الکلی، نمکی و سرکه بر شیشه‌های خودرو است که کمی قبل‌تر به آن‌ها اشاره کردیم. کافی است که پس از اسپری‌کردن این محلول‌ها، اندکی صبر کرده و سپس با استفاده از یک تکه پارچه یا حوله، اقدام به تمیزکردن شیشه‌ها کنید.

تیغه شیشه یخزده

به این نکته توجه داشته باشید که در فصول سرد سال، با استفاده از برف‌پاک‌کن خودرو اقدام به پاک‌سازی یخ‌زدگی شیشه نکنید. این کار، ممکن است به تیغه برف‌پاک‌کن خودرو آسیب وارد کند و متقبل هزینه اضافی برای خرید دوباره آن‌ها شوید. راه‌حل سریع‌ دیگر برای اوقاتی که نیاز دارید سریعا یخ‌های شیشه خودرو را پاک کنید، استفاده از یک تیغه مخصوص پاک‌کردن آن‌ها است؛ اگر امکان تهیه این ابزار را ندارید، راه حل ساده دیگری نیز وجود دارد: استفاده از کارت‌هایی که در اختیار دارید. (مثل کارت بانکی) با استفاده از یک کارت ساده، می‌توانید به‌راحتی سطح یخ‌زده شیشه‌ی خودرو را سریعا پاک کنید و از رانندگی لذت ببرید.

استفاده از آب گرم برای پاک‌‌کردن شیشه‌های یخ‌زده

سعی کنید هیچ‌گاه از آب گرم روی شیشه یخ‌زده استفاده نکنید. به دلیل ساختار خاص شیشه، ایجاد شوک دمایی بر آن، می‌تواند منجر به واردشدن آسیب جدی به شیشه خودرو و ترک‌برداشتن یا حتی خردشدن آن شود.

بیشتر بخوانید

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها