علت لرزش فرمان در سرعت‌های بالا و در موقع ترمزگیری

فهرست مطالب

علت لرزش فرمان خودرو در سرعت‌های بالا و در به موقع ترمزگیری موضوع این مقاله از مجله همراه مکانیک است. نگه‌داری صحیح خودرو، یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر راننده‌ای باید به آن توجه داشته باشد؛ به‌خصوص در وضعیت اقتصادی فعلی که علاوه بر گران‌شدن خودرو، هزینه تعمیرات و قطعات یدکی آن نیز سر به فلک کشیده‌ است. شاید لرزش فرمان در سرعت‌های بالا و هنگام ترمزگیری برای خودروی شما نیز پیش آمده باشد. این امر، می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که برای رفع آن در گام اول، باید تشخیص دهید که این لرزش بیشتر در چه مواقعی رخ می‌دهد. افزایش دانش و آگاهی در حوزه خودرو و اطلاع از علائم خرابی یا عدم کارکرد بهینه قطعات و سیستم‌های مختلف خودرو، می‌تواند تاثیر بسیار شگرفی در افزایش طول عمر خودرو و کاهش هزینه‌های نگه‌داری آن داشته باشد. در ادامه، به بررسی لرزش فرمان در سرعت‌های بالا و موقع ترمزگیری می‌پردازیم.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز

احتمالا شما هم شاهد لرزش فرمان در موقع ترمز گرفتن بوده‌اید. این مسئله، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد:

فرمان خودرو

1- لرزش فرمان به‌ دلیل مشکل در روتورهای ترمز

مکانیزم ترمزگیری، به این صورت است که با فشردن پدال ترمز، لنت ترمز به دیسک‌هایی می‌چسبد و در اثر اصطکاک به‌وجودآمده، انرژی جنبشی خودرو به‌ صورت گرما تلف می‌شود؛ این دیسک‌ها، همان روتورهای ترمز هستند. 

در هر بار ترمزگیری، مقدار زیادی گرما در این روتورها تلف می‌شود که این امر، موجب کاهش ضخامت و کارآیی روتورها است؛ در نتیجه، زمانی که ترمز می‌گیرید، به‌خصوص در سرعت‌های بالا، روتورها دچار لرزش می‌شوند و این اتفاق، به فرمان منتقل می‌شود و شاهد لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز گرفتن خواهید بود.

2- تاب‌داشتن دیسک ترمز

تاب‌داشتن دیسک ترمز، باعث می‌شود که اتصال مناسبی بین لنت‌ها و دیسک وجود نداشته باشد؛ در نتیجه، این تاب به لنت‌ترمز و در نهایت به فرمان انتقال می‌یابد که موجب لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز می‌شود.  

3- خرابی کالیپر ترمز

اتصال لنت‌های ترمز به روتورها، از طریق کالیپرها انجام می‌شود. بدین ترتیب که در داخل کالیپرها، دو صفحه فلزی وجود دارند که نیروی لنت‌ها را به روتورها اعمال می‌کنند. درواقع، این کالیپرها هستند که وظیفه ایجاد اصطکاک بین روتور و لنت را بر عهده دارند؛ حال چنان‌چه کالیپرها دچار مشکل شده باشند، تماس یکنواختی بین لنت‌ها و روتورها ایجاد نمی‌شود و این امر، منجر به ایجاد لرزش می‌شود که این لرزش، در زیر دستان شما و روی فرمان خود را نشان می‌دهد.

کالیبر ترمز

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

4- سفت‌شدن ترمز

در حالت کارکرد عادی سیستم ترمز، پدال ترمز با یک فشار معمولی، به سمت پایین حرکت می‌کند. چنان‌چه پدال ترمز خودرو سفت یا به‌اصطلاح چوب شود، می‌تواند موجب لرزش فرمان شود.

5- مشکلات سیستم تعلیق

یکی از دلایل لرزش فرمان خودرو هنگام ترمز، می‌تواند ناشی از خرابی سیستم تعلیق باشد که تشخیص این امر، فقط از عهده یک مکانیک خبره برمی‌آید.

لرزش فرمان در سرعت‌های بالا

یکی دیگر از موارد شایع ، لرزش فرمان در سرعت‌های بالا است که می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

1- خرابی سیبک

اولین دلیل، سیبک است. سیبک، یک کره فلزی به‌همراه یک بازو است که فرمان‌پذیری خودرو تا حدود زیادی به عملکرد آن بستگی دارد؛ درواقع، چرخش فرمان از طریق سیبک به چرخ‌ها منتقل می‌شود. چنان‌چه سیبک خراب شود یا بیش‌ازحد لق باشد، می‌تواند منجر به لرزش فرمان شود.

 

سیبک

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

2- خرابی بلبرینگ‌ها

خرابی بلبرینگ‌ها، یکی دیگر از این عوامل به‌شمار می‌آید. خرابی بلبرینگ‌ها، عمدتا صدای خاصی دارد و خود شما نیز شاید بتوانید این موضوع را تشخیص دهید.

3-تنظیم‌نبودن فرمان

تنظیم‌بودن فرمان، به معنای برابربودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ‌ها است. فارغ از لرزش فرمان، بهتر است حداقل سالی یک بار تنظیم فرمان را انجام دهید؛ چراکه میزان نبودن فرمان، می‌تواند مشکلات جدی‌تری را به ‌وجود آورد و هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل کند.

4- خرابی میل تعادل

همان ‌طور که از اسم این قطعه برمی‌آید، وظیفه ایجاد تعادل را بر عهده دارد و جهت تقسیم نیرو بین چرخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقسیم نامتعادل نیرو بین چرخ‌ها، علاوه‌ بر فرسایش نامتعادل آن‌ها، باعث ایجاد لرزش در فرمان می‌شود.

5- خرابی کمک‌فنرها

کمک‌فنرها یکی از حیاتی‌ترین قطعات سیستم تعلیق هستند و مانند خط‌مقدم در جهت گرفتن دست‌اندازها و ناهمواری‌های جاده عمل می‌کنند. خرابی یا فرسودگی کمک‌فنرها، باعث انتقال لرزش‌های جاده به سیستم فرمان و در نهایت، غربیلک فرمان می‌شود.

کمک فنر خودرو

6- خرابی میل فرمان

میل فرمان معیوب، منجر به سایش نامتعادل چرخ‌ها و در نتیجه، عدم تعادل در چرخ‌ها می‌شود که لرزش فرمان را در پی دارد. لازم به ذکر است که خرابی میل فرمان، حتی می‌تواند باعث بریدن فرمان نیز بشود.

اگر قصد خرید خودرو بدون اتلاف وقت و به قیمت واقعی دارید اینجا را کلیک کنید. خرید سفارشی از همراه‌ مکانیک، برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

7- شل‌بودن اتصالات چرخ‌ها

گاهی شل‌بودن پیچ‌های چرخ و سایر اتصالات، باعث لرزش فرمان می‌شود که این موضوع با یک آچارکشی، قابل رفع است.

8- بالانس‌نبودن چرخ‌ها

عدم تعادل در چرخ‌ها، باعث ایجاد فشار نامتعادل روی آن‌ها شده و با افزایش سرعت خودرو، راننده احساس لرزش در فرمان خودرو و در موارد شدیدتر، حتی احساس لرزش در کابین خودرو را خواهد داشت.

9- خرابی شاسی خودرو

چنان‌چه شاسی خودرو به هر دلیلی (اغلب تصادف) دچار مشکل شده باشد، این مشکلات صرفا منتهی به شاسی نمی‌شوند و باعث معیوب‌شدن جلوبندی و سیستم تعلیق نیز هستند. جلوبندی و ازجمله سیستم تعلیق، ارتباط تنگاتنگی با سیستم فرمان دارد و خرابی آن، مشکلاتی را در سیستم فرمان به‌وجود خواهد آورد که یکی از این مشکلات، لرزش فرمان در سرعت‌های بالا است.

موارد فوق، جزو شایع‌ترین عوامل ایجاد لرزش فرمان در سرعت‌های بالا و ترمزگیری است و همواره باید مراقب این موارد باشید. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که گاهی فرمان خودرو فقط در یک محدوده سرعت خاص، مثلا بین 90 تا 100 کیلومتر بر ساعت، دچار لرزش می‌شود و در سرعت‌های بالاتر یا پایین‌تر، لرزشی وجود ندارد که این امر، عمدتا ناشی از عدم تعادل چرخ‌ها است و در این سرعت‌ها، لرزش به فرمان منتقل می‌شود. این مورد آن‌چنان که باید، جدی نیست و با ایجاد تعادل بین چرخ‌ها، قابل رفع است؛ اما اگر لرزش فرمان شروع شده است و متوقف نمی‌شود، حتما به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

آیا خرابی شاسی می‌تواند یکی از عوامل لرزش فرمان در سرعت‌های بالا باشد؟

خود شاسی به‌طور مستقیم خیر ولی خرابی شاسی باعث معیوب‌شدن جلوبندی و سیستم تعلیق می‌شود. جلوبندی و ازجمله سیستم تعلیق، ارتباط تنگاتنگی با سیستم فرمان دارد و می‌تواند باعث لرزش فرمان در سرعت‌های بالا باشد.

کمک‌فنر چگونه باعث لرزش فرمان خودرو می‌شود؟

خرابی یا فرسودگی کمک‌فنرها، باعث انتقال لرزش‌های جاده به سیستم فرمان و در نهایت، غربیلک فرمان می‌شود.

چگونه متوجه شویم که مشکل در سیستم تعلیق باعث لرزش فرمان هنگام ترمز گرفتن شده‌است؟

تشخیص این امر، فقط از عهده یک مکانیک خبره برمی‌آید.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
26 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شهرام کریم زاده
۱۳۹۹-۰۳-۰۴ ۱۲:۰۹

سلام وخسته نباشید من دیسک چرخ جلو روبه تراش بردم ولی وقتی درسرعت بالا دوباره ترمز میگیرم باز میلرزه علتش چیه ممنون

مهران
۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۶

سلام تراش دیسک به درد نمی خوره تعویضش گن هر دو طرف رو

غلامرضا علی حسین نسب
۱۳۹۹-۱۱-۱۱ ۲۰:۰۱
پاسخ به  مهران

من دیسک نو انداختم بازم لرزش داره

مجید
۱۴۰۱-۰۱-۰۴ ۱۶:۰۵
پاسخ به  مهران

سلام شاید تراش به اندازه لازم انجام نشده چون من اینکارو انجام دادم و به طور کل مشکلم حل شد

Vahid
۱۳۹۹-۱۰-۲۸ ۰۱:۱۸

سلام‌ساینا خشک .سرعت ۸۰تا به بالا فرمان لرزش داره چندین بار بالانس گرفتم درست نشد بردم نمایندگی سیبک خراب بود عوض کردن باز درست نشد.الان چند کیلومتر لرزش نداره بعد چندکیلومتردیگه دوبارمیلرزونه .ممنونم اگه راهنماییم کنید‌.باتشکر

رضا
۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۰۶:۵۴
پاسخ به  Vahid

سلام، شما یه نگاه به دسته موتور هاتون هم بندازین، احتمال اینکه دسته موتور ها هم خراب باشه یا شل شده باشه هست…
مخصوصا اگه موقع شتاب گیری با دنده ی سنگین هم میلرزه

محمد
۱۴۰۰-۰۱-۱۲ ۱۳:۳۷

سلام و عرض ادب بنده یه ام وی ام 315 دارم 1- در سرعت بالا وقتی ترمز میگیرم لرزش محسوسی در چرخ ها و فرمان ایجاد میشه، مثل تاب داشتن چرخ جلو احساس میشه، مخصوصا در سرازیری 2- در هنگام شتاب گرفتن ماشین تمایل داره به سمت دیگه حرکت کنه 3- وقتی ماشین می افته توی چاله صدای کوبش میده ،در برخورد با برجستگی نرم جاده(مثلا ابتدای سرعت گیرها) صدای خاصی نمیده 4- در سرعت بالا در مسیر های نا هموار ماشین تعادل نداره و فرمان پذیری نداره، ماشین گیج میشه بالانس چرخ ها تاثیری نداشت و قبلا هم یه… بیشتر »

علی
۱۴۰۰-۰۳-۱۳ ۱۵:۵۱
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز اول ببین مشکل جلوبندی مثل خرابی سیبک نداری بعدش اگه اونا سالم بودن برو سراغ کمکهات اگه روغن داده باشن باید حتما عوض بشن

مجید
۱۴۰۱-۰۱-۰۴ ۱۶:۱۲
پاسخ به  محمد

محمد جان سیبکها و احتمال خیلی بیشتر میل فرمونت رابررسی کن توسط یه تعمیر کار ماهر چون این مشکل شما و این هزینه ها اگه طرف وارد نباشه فقط باید پول بدی تا یکی یکی قطعه ها را عوض کنند تا بالاخره یکی جواب بده حواست باشه باتشکر

عباس زیبایی
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۴:۵۷

سلام…دوستان …یه راهنمایی…ساینا دارم سرعت بالای 120موقع ترمز کردن فرمان شدید لرزش داره….البته در سراشیبی بیشتر و سر بالایی خیلی کم

محمد
۱۴۰۰-۰۸-۰۴ ۰۵:۴۷
پاسخ به  عباس زیبایی

سلام منم ساینا دارم همین مشکل رو داره

اران
۱۴۰۰-۰۲-۲۷ ۱۴:۳۲

در سرپایینی زیاد بخصوص کوهستانی موقع ترمز گرفتن گه گاهی لرزش فرمان دارد

علی
۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۵:۱۸

سپاس از بابت اطلاعات مفید

ندا تبریزی
۱۴۰۰-۰۳-۱۵ ۰۹:۲۴
پاسخ به  علی

متشکریم

حسین
۱۴۰۰-۰۳-۲۰ ۲۰:۵۲

سلام
کمکهای جلو پراید رو عوض کردم
ماشین هنگام ترنز زدن فقط در سرعت 80 شروع به لرزش چرخها میکنه (فقط سرعت 80) و اینکه تا الان این مشکل رو نداشتم و دیسک ها نو هست
اگر ممکنه دوستان راهنمائی کنید
ممنون

مسعود
۱۴۰۰-۰۶-۰۸ ۱۵:۳۷

سلام
لنت ترمز چرخهای جلو را عوض کردم بعد از تعویض لنتها فرمان ماشین لرزش داره . ضمنا چرخها بالانس هست . بالانس رو کار زدم قبل از تعویض لنتها
ممنون میشم راهنمایی کنید

سردبیر
۱۴۰۰-۱۲-۰۶ ۲۲:۵۹
پاسخ به  مسعود

درود مسعود جان
تا حدود ۲ هزار کیلومتر با خودرو پیمایش داشته باشید و اگر مشکل پابرجا بود به مکانیکتان مراجعه کنید.

ارشد
۱۴۰۰-۱۱-۱۹ ۰۷:۲۶

سلام خوبی استاد جان مشکل بنده ارزش فرمان در حالت ترمز گیری هست.ولی لنت دیسک چرها رو تعویض کردم بازم لرزش داره

سردبیر
۱۴۰۰-۱۲-۰۶ ۲۲:۴۸
پاسخ به  ارشد

درود ارشد جان
اگر مشکل پس از ۲ هزار کیلومتر پابرجا بود حتما به مکانیک خود مراجعه کنید. کیفیت نامناسب لنت و دیسک ترمز می‌تواند نخستین علت این لرزش باشد.

Arman
۱۴۰۰-۱۲-۱۸ ۱۶:۱۲

سلام عرض خسته نباشید من ماشینم ساینا صفر گرفتم تو ۸۰ تا ب بالا فرمان کمی لرزش داره بردم بالانس گفتن هر دو لاستیک تاب داره باید عوض کنی بعد تو سرعت بالا هم ترمز میگیرم فرمان لرزش داره ولی سرعت تا حدی کم میشه لرزش بر طرف میشه میخوام بدونم مشکل هر همون لاستیک های جلو عوض کنم برطرف میشه ک تاب دارن

Mm98
۱۴۰۰-۱۲-۱۹ ۱۲:۵۳

سلام و خسته نباشید
من یه روآ ۸۰ دارم که در سرعت ۱۰۰تا ۱۱۰تا فرمون ماشین لرزش زیادی داره ولی مسیر مستقیم رو میره ولی تو این سرعت ها لرزش زیادی داره در حدی که لرزش اتاق هم احساس میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

Mm98
۱۴۰۰-۱۲-۱۹ ۱۲:۵۴

مدلش ۸۹ هه

آرمین
۱۴۰۰-۱۲-۲۱ ۰۰:۰۷

سلام عرض آدم من ماشینم ساینا صفر ۱۵۰۰ تا باهاش کار کردم یک مشکلش اینکه تو سرعت ۸۰ تا ۱۲۰ تا فرمان لرزش داره و ۱۲۰ تا ب بالا لرزش کمتر میشه بالانس کردم لاستیک جلو هم عوض کردم باز لرزش داره دلیلش چیه ی مشکلی داره تو سرعت بالای ۱۲۰ تا ک ترمز میگیرم فرمان لرزش داره ممنون میشم کمکم کنید

احمد
۱۴۰۱-۰۲-۱۱ ۲۰:۲۰

سلام من در سرعت ۸۰ تا به بالا موقع ترمز گیری زیر پام و کل ماشین میلرزه دیسک چرخ لنت جلوبندی همه نو انداختم بازم مشکل همونه

حاتم
۱۴۰۱-۰۲-۲۳ ۲۱:۳۰

سلام من دیروز چهارتا چرخ ماشینمو بالانس کردم.چون سرعت بالا لرزش فرمون داشت.الان زمان ترمزگیری فرمون و همه جای ماشین میلرزه

حاتم
۱۴۰۱-۰۲-۲۳ ۲۱:۴۴

سلام.من پراید ۹۹ دارم از همون روز اول لرزش فرمون داره.از سرعت ۹۰ تا ۱۱۰ چندبار بالانس کردم خوب نشد.دیروز دوباره بالانس کردم هر چهار چرخو. خوب نشد بدتر هم شد.موقع ترمز گیری فرمون و همه جاش میلرزه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید