Image default
نکات فنی و آموزشی

علت لرزش فرمان خودرو به موقع ترمز گیری و سرعت های بالا چیست

علت لرزش فرمان خودرو به موقع ترمز گیری و سرعت های بالا چیست، موضوع جدیدی می باشد که رانندگان بسیاری را در گیری خود کرده است. ممکن است شما هم زمانی که در حال رانندگی هستید احساس لرزش فرمان را حس کنید پس با ما در این مقاله همراه شوید تا ببینید دلیل این اتفاق چیست و برای جلوگیری از آن چه اقداماتی را باید انجام دهیم.

نگهداری صحیح خودرو یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر راننده‌ای باید بدان توجه داشته باشد مخصوصا در وضعیت اقتصادی فعلی که علاوه بر گران شدن خودرو، هزینه تعمیرات و قطعات یدکی آن نیز سر به فلک کشیده‌اند. افزایش دانش و آگاهی در حوزه خودرو و اطلاع از علایم خرابی و یا عدم کارکرد بهینه قطعات و سیستم‌های مختلف خودرو، می‌تواند تاثیر بسیار شگرفی در افزایش طول عمر خودرو و کاهش هزینه‌های نگهداری آن داشته باشد. در این مقاله بر آن هستیم تا اندکی بر دانش خودرویی شما افزوده شود پس با ما همراه باشید.

آیا می دانید نسل دوم النترا هیچ گاه وارد ایران نشده است

اوانته همان نسل سوم النترا می باشد که با این نام وارد ایران شده است

اگر قصد دارید هیوندا النترا را بیشتر بشناسید اینجا کلیک کنید.

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که فرمان خودرو گهگاه دچار لرزش شود؛ این امر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشید که برای رفع آن در گام اول باید تشخیص دهید که این لرزش بیشتر در چه مواقعی رخ می‌دهد. اگر لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری و یا در سرعت‌های بالا رخ می‌دهد که از قضا بسیار رایج نیز است؛ در ادامه به بررسی این دو مورد شایع می‌پردازیم.

لرزش فرمان به موقع ترمز گیری

لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری

لرزش به هنگام ترمزگیری یکی از موارد رایج لرزش فرمان خودرو است که می‌تواند باعث آزردگی خاطر راننده گردد. دلایل لرزش فرمان خودرو به هنگام ترمزگیری عبارتند از:

1-  لرزش فرمان بدلیل مشکل در روتورهای ترمز

مکانیزم ترمزگیری به این صورت است که با فشردن پدال ترمز، لنت ترمز به دیسک‌هایی چسبیده می‌شود و در اثر اصطکلاک به وجود آمده انرژی جنبشی خودرو به صورت گرما تلف می‌شود؛ این دیسک‌ها همان روتورهای ترمز هستند. در هر بار ترمزگیری مقدار زیادی گرما در این روتورها تلف می‎‌شود که همین امر باعث می‌شود که ضخامت آن‌ها کاهش یابد که این امر باعث کاهش کارآیی روتورها می‌شود در نتیجه زمانی که ترمز می‌نمایید مخصوصا در سرعت‌های بالا، روتورها دچار لرزش شده و این لرزش به فرمان منتقل می‌شود.

2-    تاب داشتن دیسک ترمز:

لرزش فرمان به موقع ترمز گیری

تاب داشتن دیسک ترمز باعث آن خواهد شد که اتصال مناسبی بین لنت‌ها و دیسک وجود نداشته باشد در نتیجه این تاب به لنت ترمز و در نهایت به فرمان منتقل گردد.  

3- خرابی کالیپر ترمز

اتصال لنت‌های ترمز به روتورها از طریق کالیپرها انجام می‌شود بدین ترتیب که در داخل کالیپرها دو صفحه فلزی وجود دارند که نیروی لنت‌ها را به روتورها اعمال می‌کنند. در واقع این کالیپرها هستند که وظیفه ایجاد اصطکاک بین روتور و لنت را بر عهده دارند؛ حال چنانچه کالیپرها دچار مشکل شده باشند تماس یکنواختی بین لنت‌ها و روتورها ایجاد نشده و در نتیجه منجر به ایجاد لرزش می‌شود که این لرزش در زیر دستان شما و روی فرمان خود را نشان می‌دهد.

4- سفت شدن ترمز

در حالت کارکردی عادی سیستم ترمز، با یک فشار معمولی پدال ترمز به سمت پایین حرکت می‌کند حال چنانچه پدال ترمز خودرو سفت بوده و یا به اصطلاح چوب شود می‌تواند موجب لرزش فرمان خودرو گردد.

5-مشکلات سیستم تعلیق

لرزش فرمان به موقع ترمز گیری

 یکی از دلایل لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری می‌تواند ناشی از خرابی سیستم تعلیق باشد که تشخیص این امر فقط از عهده یک مکانیک خبره ساخته است.

لرزش فرمان در سرعت‌های بالا

یکی دیگر از موارد شایع لرزش فرمان خودرو، لرزش در سرعت‌های بالا است که می‌تواند از موارد زیر ناشی گردد:

1-بالانس نبودن چرخ‌ها

عدم تعادل در چرخ‌ها، باعث ایجاد فشار نامتعادل بر روی چرخ‌ها شده و با افزایش سرعت خودرو، راننده احساس لرزش در فرمان خودرو و در موارد شدیدتر حتی احساس لرزش در کابین خودرو می‌نماید.

2- خرابی بلبرینگ‌ها

لرزش فرمان به موقع ترمز گیری

 خرابی بلبرینگ‌های یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند لرزش فرمان خودرو را در پی داشته باشد. خرابی بلبرینگ‌ها عمدتا صدای خاصی دارد و خود شما نیز شاید بتوانید این موضوع را تشخیص دهید.

توصیه کارشناسان خودرو همراه مکانیک

در صورتی که چراغ روغن شما چشمک زن شد و یا در زمان شتاب گیری صدای تق تق موتور را شنیدید فورا خودرو خود را نزد مکانیک ببرید چرا که خودرو شما مشکوک به یاتاقان زدن است.

صفحه کارشناسی تخصصی خودرو همراه مکانیک

3-تنظیم نبودن فرمان

 تنظیم بودن فرمان به معنای برابر بودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ‌ها است. فارغ از لرزش فرمان، بهتر است حداقل سالی یکبار تنظیم فرمان انجام دهید چراکه عدم میزان بودن فرمان می‌تواند خرابی‌های جدی‌تر را به وجود آورده و هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل نماید.

4- خرابی میل تعادل

لرزش فرمان به موقع ترمز گیری

 همانطور که از اسم این قطعه بر می‌آید وظیفه ایجاد تعادل را بر عهده داشته و جهت تقیسم نیرو بین چرخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقسیم نامتعادل نیرو بین چرخ‌ها، علاوه بر فرسایش نامتعادل چرخ‌ها باعث ایجاد لرزش در فرمان می‌گردد.

5-خرابی کمک‌فنرها

 کمک‌فنرها یکی از حیاتی‌ترین قطعات سیستم تعلیق بوده و به مانند خط مقدم در جهت گرفتن دست‌اندازها و ناهمواری‌های جاده عمل می‌کنند. خرابی یا فرسودگی کمک‌فنرها، باعث انتقال لرزش‌های جاده به سیستم فرمان و در نهایت غربیلک فرمان می‌شود.

6- خرابی میل فرمان:

میل فرمان معیوب، منجر به سایش نامتعادل چرخ‌ها و در نتیجه عدم تعادل در چرخها می‌گردد. عدم تعادل در چرخ‌ها نیز، لرزش فرمان را در پی دارد. شایان ذکر است خرابی میل فرمان حتی می‌تواند بریدن فرمان نیز گردد.

7-شل بودن اتصالات چرخ‌ها

 گاهی شل بودن پیچ‌های چرخ و سایر اتصالات باعث لرزش فرمان می‌گردد که یا یک آچارکشی این موضوع قابل رفع است.

8-خرابی سیبک

 سیبک یک کره فلزی به همراه یک بازو است که فرمانپذیری خودرو، تا حدود زیادی به عملکرد آن وابسته است؛ در واقع، چرخش فرمان از طریق سیبک به چرخ‌ها منتقل می‌گردد. چنانچه سیبک خراب شده و یا دارای لقی بیش از حد باشد؛ می‌تواند لرزش فرمان را در منتج گردد.

9-خرابی شاسی خودرو

چنانچه شاسی خودرو به هر دلیلی (اغلب تصادف) دچار مشکل شده باشد این مشکلات صرفا منتهی به شاسی نبوده بلکه باعث معیوب شدن جلوبندی و سیستم تعلیق نیز می‌گردند. جلوبندی و از جمله سیستم تعلیق ارتباط تنگاتنگی با سیستم فرمان دارد و خرابی آن مشکلاتی را در سیستم فرمان به وجود خواهد آورد که یکی از این مشکلات لرزش در فرمان خودرو است.

موارد فوق جزء شایعترین عوامل ایجاد لرزش در فرمان اتومبیل بوده و همواره باید از آن‌ها دوری جست. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گهگاه فرمان خودرو فقط در یک محدوده سرعت خاص مثلا بین 90 تا 100 کیلومتر برساعت دچار لرزش بوده و در سرعت‌های بالاتر یا پایین‌تر لرزشی وجود ندارد که این امر عمدتا ناشی از عدم تعادل چرخ‌ها بوده و در این سرعت‌ها، لرزش به فرمان منتقل می‌گردد. این مورد آنچنان که باید جدی نیست و با ایجاد تعادل بین چرخ‌ها قابل رفع است ولیکن اگر لرزش فرمان شروع شده و متوقف نمی‌گردد حتما باید به یک مکانیک ماهر مراجعه نمایید.

اگر بدلیل شرایط شغلی و یا هر دلیل دیگری وقت استفاده از کارشناس خودرو برای تضمین سلامت خودرو ندارید

بهترین انتخاب برای شما نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک می باشد.جایی که بدون دغدغه و با پیشنهادات جذاب می توانید خودرو کارکده بخرید.این پیشنهاد  جذاب را از دست ندهید.

صفحه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک

مقالات مرتبط:

تسمه تایم چیست و زمان مناسب برای تعویض ان چه زمانی می باشد.

صفر تا صد بستن زنجیر چرخ

علت یاتاقان زدن خودرو چیست ، علائم یاتاقان زدن را بشناسید

8 نکته اصولی برای نگهداری توربو شارژ خودرو

علت لرزش دنده خودرو چیست

راه های جلوگیری از سرقت خودرو

مطالب جدید

سنسور زاویه فرمان را بیشتر بشناسید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید