در این مقاله از سری مقالات دانش فنی مجله همراه مکانیک قصد داریم علت لرزش فرمان خودرو در هنگام گرفتن ترمز یا در سرعت‌های بالا را مورد بررسی قرار دهیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان رانندگی فرمان خودرو دچار لرزش شود؛ پس با ما در این مقاله همراه شوید تا علت لرزش فرمان و راهکار برای جلوگیری از لرزش فرمان را برایتان شرح دهیم.

نگهداری صحیح خودرو یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر راننده‌ای باید بدان توجه داشته باشد؛ به‌خصوص در وضعیت اقتصادی فعلی که علاوه بر گران شدن خودرو، هزینه تعمیرات و قطعات یدکی آن نیز سر به فلک کشیده‌ است. افزایش دانش و آگاهی در حوزه خودرو و اطلاع از علائم خرابی یا عدم کارکرد بهینه قطعات و سیستم‌های مختلف خودرو، می‌تواند تاثیر بسیار شگرفی در افزایش طول عمر خودرو و کاهش هزینه‌های نگهداری آن داشته باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اندکی بر دانش خودرویی شما افزوده شود؛ پس با ما همراه باشید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که فرمان خودرو گاهی دچار لرزش شود؛ این امر می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشید که برای رفع آن در گام اول باید تشخیص دهید که این لرزش بیشتر در چه مواقعی رخ می‌دهد. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

علت لرزش فرمان در هنگام ترمز

علت لرزش فرمان خودرو
علت لرزش فرمان در هنگام ترمز

لرزش به هنگام گرفتن ترمز یکی از موارد رایج لرزش فرمان خودرو است که می‌تواند باعث آزردگی خاطر راننده شود. این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد:

1- لرزش فرمان به‌دلیل مشکل در روتورهای ترمز

مکانیزم ترمزگیری به این صورت است که با فشردن پدال ترمز، لنت ترمز به دیسک‌هایی می‌چسبد و در اثر اصطکاک به‌وجود آمده انرژی جنبشی خودرو به‌صورت گرما تلف می‌شود؛ این دیسک‌ها همان روتورهای ترمز هستند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

در هر بار ترمزگیری مقدار زیادی گرما در این روتورها تلف شده که این امر باعث کاهش ضخامت و کارآیی روتورها می‌شود؛ در نتیجه زمانی که ترمز می‌گیرید، به‌خصوص در سرعت‌های بالا، روتورها دچار لرزش شده و این لرزش به فرمان منتقل می‌شود.

2- تاب داشتن دیسک ترمز

علت لرزش فرمان خودرو
تاب داشتن دیسک ترمز

تاب داشتن دیسک ترمز باعث می‌شود که اتصال مناسبی بین لنت‌ها و دیسک وجود نداشته باشد؛ در نتیجه این تاب به لنت ترمز و در نهایت به فرمان انتقال می‌یابد.  

3- خرابی کالیپر ترمز

اتصال لنت‌های ترمز به روتورها از طریق کالیپرها انجام می‌شود؛ بدین ترتیب که در داخل کالیپرها دو صفحه فلزی وجود دارند که نیروی لنت‌ها را به روتورها اعمال می‌کنند. درواقع این کالیپرها هستند که وظیفه ایجاد اصطکاک بین روتور و لنت را بر عهده دارند؛ حال چنانچه کالیپرها دچار مشکل شده باشند تماس یکنواختی بین لنت‌ها و روتورها ایجاد نشده و در نتیجه منجر به ایجاد لرزش می‌شود که این لرزش در زیر دستان شما و روی فرمان خود را نشان می‌دهد.

با یه کلیک می‎تونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

4- سفت شدن ترمز

در حالت کارکرد عادی سیستم ترمز با یک فشار معمولی پدال ترمز به سمت پایین حرکت می‌کند، حال چنانچه پدال ترمز خودرو سفت بوده یا به اصطلاح چوب شود، می‌تواند موجب لرزش فرمان خودرو شود.

5- مشکلات سیستم تعلیق

یکی از دلایل لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری می‌تواند ناشی از خرابی سیستم تعلیق باشد که تشخیص این امر فقط از عهده یک مکانیک خبره برمی‌آید.

لرزش فرمان در سرعت‌های بالا

یکی دیگر از موارد شایع لرزش فرمان خودرو، لرزش در سرعت‌های بالا است که می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

1- خرابی سیبک

سیبک یک کره فلزی به همراه یک بازو است که فرمان‌پذیری خودرو تا حدود زیادی به عملکرد آن بستگی دارد؛ درواقع چرخش فرمان از طریق سیبک به چرخ‌ها منتقل می‌شود. چنانچه سیبک خراب شده یا دارای لقی بیش از حد باشد، می‌تواند منجر به لرزش فرمان شود.

2- خرابی بلبرینگ‌ها

علت لرزش فرمان خودرو
خرابی بلبرینگ‌ها

خرابی بلبرینگ‌ها یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند لرزش فرمان خودرو را در پی داشته باشد. خرابی بلبرینگ‌ها عمدتا صدای خاصی دارد و خود شما نیز شاید بتوانید این موضوع را تشخیص دهید.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

3-تنظیم نبودن فرمان

تنظیم بودن فرمان به معنای برابر بودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ‌ها است. فارغ از لرزش فرمان، بهتر است حداقل سالی یکبار تنظیم فرمان انجام دهید؛ چرا که عدم میزان بودن فرمان می‌تواند خرابی‌های جدی‌تر را به‌وجود آورده و هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل کند.

4- خرابی میل تعادل

همان‌طور که از اسم این قطعه برمی‌آید، وظیفه ایجاد تعادل را بر عهده داشته و جهت تقسیم نیرو بین چرخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقسیم نامتعادل نیرو بین چرخ‌ها علاوه‌بر فرسایش نامتعادل چرخ‌ها، باعث ایجاد لرزش در فرمان می‌شود.

5- خرابی کمک‌فنرها

علت لرزش فرمان خودرو
خرابی کمک‌فنرها

کمک‌فنرها یکی از حیاتی‌ترین قطعات سیستم تعلیق بوده و مانند خط‌مقدم در جهت گرفتن دست‌اندازها و ناهمواری‌های جاده عمل می‌کنند. خرابی یا فرسودگی کمک‌فنرها باعث انتقال لرزش‌های جاده به سیستم فرمان و درنهایت غربیلک فرمان می‌شود.

6- خرابی میل فرمان

میل فرمان معیوب منجر به سایش نامتعادل چرخ‌ها و در نتیجه عدم تعادل در چرخ‌ها می‌شود. عدم تعادل در چرخ‌ها نیز لرزش فرمان را در پی دارد. لازم به ذکر است که خرابی میل فرمان حتی می‌تواند باعث بریدن فرمان نیز شود.

7- شل بودن اتصالات چرخ‌ها

گاهی شل بودن پیچ‌های چرخ و سایر اتصالات باعث لرزش فرمان می‌شود که با یک آچارکشی این موضوع قابل رفع است.

8- بالانس نبودن چرخ‌ها

علت لرزش فرمان خودرو
بالانس نبودن چرخ‌ها

عدم تعادل در چرخ‌ها باعث ایجاد فشار نامتعادل بر روی چرخ‌ها شده و با افزایش سرعت خودرو، راننده احساس لرزش در فرمان خودرو و در موارد شدیدتر حتی احساس لرزش در کابین خودرو را خواهد داشت.

9- خرابی شاسی خودرو

چنانچه شاسی خودرو به هر دلیلی (اغلب تصادف) دچار مشکل شده باشد، این مشکلات صرفا منتهی به شاسی نبوده و باعث معیوب شدن جلوبندی و سیستم تعلیق نیز می‌شوند. جلوبندی و ازجمله سیستم تعلیق، ارتباط تنگاتنگی با سیستم فرمان دارد و خرابی آن مشکلاتی را در سیستم فرمان به‌وجود خواهد آورد که یکی از این مشکلات لرزش در فرمان خودرو است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

موارد فوق جز شایع‌ترین عوامل ایجاد لرزش در فرمان خودرو بوده و همواره باید مراقب این موارد باشید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گاهی فرمان خودرو فقط در یک محدوده سرعت خاص مثلا بین 90 تا 100 کیلومتر بر ساعت دچار لرزش می‌شود و در سرعت‌های بالاتر یا پایین‌تر لرزشی وجود ندارد که این امر عمدتا ناشی از عدم تعادل چرخ‌ها بوده و در این سرعت‌ها لرزش به فرمان منتقل می‌شود. این مورد آن‌چنان که باید جدی نیست و با ایجاد تعادل بین چرخ‌ها قابل رفع است، اما اگر لرزش فرمان شروع شده و متوقف نمی‌شود حتما باید به یک مکانیک ماهر مراجعه کنید.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

تسمه تایم چیست و زمان مناسب برای تعویض آن چه زمانی است

صفر تا صد بستن زنجیر چرخ

علت یاتاقان زدن خودرو چیست

8 نکته اصولی برای نگهداری توربو شارژ خودرو

علت لرزش دنده خودرو چیست

راه‌های جلوگیری از سرقت خودرو

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شهرام کریم زاده
۱۳۹۹-۰۳-۰۴ ۱۲:۰۹

سلام وخسته نباشید من دیسک چرخ جلو روبه تراش بردم ولی وقتی درسرعت بالا دوباره ترمز میگیرم باز میلرزه علتش چیه ممنون

مهران
۱۳۹۹-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۶

سلام تراش دیسک به درد نمی خوره تعویضش گن هر دو طرف رو