چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زنند؟

فهرست مطالب

قاعدتا به عنوان مالک یک خودرو، باید دغدغه‌ محافظت از رنگ‌ آن را داشته باشید و به عواملی که موجب آسیب‌رسیدن به رنگ خودرو می‌شوند، دقت کنید. مراقبت از رنگ خودرو و دورنگه‌داشتن آن از عواملی که موجب آسیب‌دیدگی رنگ خودرو می‌شوند، نه‌تنها در زیبایی ظاهری خودروی شما تاثیر مستقیمی دارند، بلکه موجب افزایش ارزش خودرو هنگام خرید و فروش می‌شوند.

عوامل آسیب‌زننده به رنگ خودرو

عوامل آسیب‌زننده به رنگ خودرو

بر خلاف آن‌چه به نظر می‌رسد، عواملی مانند تصادف خودرو یا برخورد سطحی خودرو با عوامل محیطی، تنها عوامل آسیب‌زننده به رنگ خودرو نیستند؛ بلکه عوامل پیدا و پنهان زیادی در محیط وجود دارند که می‌توانند به رنگ خودروی شما آسیب وارد کنند. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که موادی هم‌چون واکس کفش و فضولات پرندگان نیز می‌توانند به رنگ خودرو آسیب بزنند. در ادامه همراه ما باشید تا به عوامل مضر برای رنگ خودرو بپردازیم.

روغن ترمز

روغن ترمز‌هایی که بر پایه سیلیکون نیستند، می‌توانند خورندگی زیادی در سطح رنگ خودرو ایجاد کنند و موجب پوسته‌پوسته‌شدن رنگ خودرو شوند. البته که تمامی روغن ترمزهای موجود در بازار چنین تاثیری ندارند؛ اما در حالت کلی، باید مراقب استفاده از روغن ترمز‌ها در کنار خودروی خود باشید تا به رنگ آن آسیبی نزنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

در صورتی که خودروی شما به روغن ترمز آغشته شد، فورا با استفاده از یک حوله یا پارچه تمیز، آن را از روی رنگ خودرو بردارید. هنگام پاک‌کردن روغن ترمز، از انجام حرکت اضافه خودداری کنید تا مایع بیشتر روی سطح پخش نشود. پس از انجام این کار، سطح خودرو را با آب و صابون شست‌وشو دهید و با استفاده از اسفنج و پارچه تمیز سطح را پاک کنید.

فضولات پرندگان

فضولات پرندگان

فضولات پرندگان، جزئی از معضلاتی است که تمامی رانندگان با آن مواجه می‌شوند. خاصیت اسیدی فضولات پرندگان، مخصوصا اگر روی خودرو باقی بماند و خشک شود، می‌تواند آسیب زیادی به رنگ خودرو وارد کند. در صورت مشاهده فضولات پرندگان روی سطح خودروی خود، بهتر است هرچه زود‌تر و با استفاده از شوینده‌ها و یک دستمال تمیز، آن را پاک کنید. در صورت خشک‌شدن فضولات، می‌توانید قبل از پاک‌کردن آن، کمی روی آن را مرطوب کنید تا تمیزکردن آن آسان شود. این عمل موجب می‌شود تا هنگام برداشتن فضولات، به رنگ خودرو آسیبی وارد نشود.

حشرات

اگر در فصول گرم سال در اتوبان‌ها رانندگی کرده باشید، با برخورد حشرات به بدنه‌ خودرو و متلاشی‌شدن‌ آن‌ها مواجه شده‌اید. محتویات بدن حشرات، اسیدیته‌ی بالایی دارد و در صورت باقی‌ماندن بر سطح بدنه‌ خودرو، می‌تواند رنگ خودرو را از بین ببرد. بهترین راه‌حل برای پاک‌کردن حشرات از سطح رنگ خودرو، استفاده از محلول‌های شست‌وشو است. پس از اسپری‌کردن این محلول‌ها، به مدت ۳۰ ثانیه به سطح استراحت دهید؛ سپس با استفاده از یک حوله و یا پارچه تمیز، به‌آرامی اقدام به پاک‌کردن سطح کنید.

شیره درخت

شیره درخت از عوامل آسیب‌دیدگی رنگ خودرو
شیره درخت از عوامل آسیب‌دیدگی رنگ خودرو

یکی دیگر از عوامل طبیعی که می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی رنگ خودرو شود، شیره درخت است. شیره درخت می‌تواند باعث ازبین‌رفتن لایه براق رنگ خودرو و تغییر ماهیت رنگ با گذر زمان شود. اگر دمای هوا بالا باشد، موجب افزایش سرعت این پروسه خواهد شد.

شیره درخت با چسبندگی‌ ذاتی خود، می‌تواند کار را برای پاک‌کردن آن سخت کند؛ اما بهتر است زودتر دست به کار شوید و از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. یکی از بهترین راه‌های پاک‌کردن شیره درخت، استفاده از محلول‌های شست‌وشو مخصوصا انواع برپایه الکل آن است. با آغشته‌کردن یک پارچه تمیز به این دسته از تمیزکننده‌ها و پهن‌کردن دستمال روی سطح آغشته به شیره درخت و استراحت به مدت ۳۰ ثانیه، می‌توانید به‌راحتی سطح را تمیز کنید. اگر در اولین مرتبه موفق به پاک‌کردن سطح نشدید، می‌توانید این عمل را آن‌قدر تکرار کنید تا سطح به‌خوبی تمیز شود.

بنزین

بهتر است هنگام پرکردن باک خودرو، مراقب نشت بنزین روی رنگ خودرو باشید. پس از ریختن بنزین روی رنگ، عمل تبخیر آن دور از چشم ما اتفاق می‌افتد و می‌تواند موجب کدرشدن و آسیب‌رسیدن به رنگ خودرو شود. در صورت ریختن بنزین روی رنگ، نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید به‌آسانی آن قسمت از خودرو را شست‌وشو دهید و از تاثیرات مخرب بنزین جلوگیری کنید. هم‌چنین استفاده دوباره از واکس رنگ خودرو در طول یک سال، می‌تواند به میزان قابل‌توجهی از آسیب‌دیدن رنگ خودرو جلوگیری کند.

قهوه و نوشابه

اگر به‌صورت اتفاقی قهوه یا نوشابه روی سطح خودروی شما ریخته شد، آن را نادیده نگیرید. این مایعات به دلیل خاصیت اسیدیته‌ بالایی که دارند، می‌تواند موجب ازبین‌رفتن سطح محافظ رنگ خودروی شما شوند. بهتر است در صورت ریختن این مایعات روی رنگ خودرو، سریعا اقدام به تمیزکردن رنگ خودرو کنید. 

واکس کفش

واکس کفش، یکی از جدی‌ترین تهدید‌های موجود برای رنگ خودرو هستند و موجب پدیدآمدن لکه‌های عمیقی روی رنگ خودرو می‌شوند. اگر نگوییم که پاک‌کردن واکس کفش از سطح رنگ خودرو کار امکان‌ناپذیری است، باید گفت که این عمل نیاز به مراجعه به افراد حرفه‌ای در زمینه رنگ خودرو دارد.

کثیف‌بودن خودرو

کثیف‌بودن خودرو

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که عبارت «مرا بشویید!» را روی شیشه خودرویی کثیف دیده باشید. جدا از این شوخ‌طبعی، راننده خودرو باید با این توصیه توجه کند و خودروی خود را تمیز نگه دارد. ترکیب آلودگی و گردوغبار با آب باران ایجاد ترکیبی اسیدی می‌کند که به رنگ خودرو آسیب می‌زند. اگر تاکنون به تمیزی خودروی خود اهمیت نمی‌دادید، بهتر است از این پس به‌صورت مرتب خودروی خود را تمیز کنید.

باران اسیدی

باران اسیدی یکی دیگر از عوامل مخرب بر رنگ خودرو است که پس از تبخیر آب باران اسیدی، عناصر اسیدی آن روی رنگ خودرو باقی می‌ماند و می‌تواند تاثیرات مخربی روی رنگ خودرو بگذارد که ریکاوری رنگ خودرو را دشوار کند. در مواجه با این مسئله چند راه حل وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. یکی از روش‌های از بین بردن تاثیرات باران اسیدی، استفاده از پولیش خمیری و یا خمیر براق کننده‌ی بدنه‌ی خودرو است که در مراکز دیتیلینگ خودرو استفاده می‌شود. برای استفاده از پولیش خمیری، کافی است سطح موردنظر را کمی خیس کنید و پولیش خمیری را به‌آرامی روی آن ماساژ دهید و سپس سطح را با استفاده از یک دستمال میکروفایبر تمیز کنید.

می‌توانید این عمل را تا پاکسازی اثرات به‌جای‌مانده از باران اسیدی تکرار کنید. هم‌چنین برای پاک‌کردن اثرات باران اسیدی روی خودرو، از دیگر روش‌های پولیش و دیتیلنگ خودرو استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید مهارت شما برای استفاده از این روش‌ها روی خودرو کافی نیست، می‌توانید به یکی از مراکز معتبر دیتیلینگ و پولیش خودرو مراجعه کنید.

استفاده از دستمال و حوله کثیف

استفاده از دستمال و حوله کثیف

یکی از اشتباهات رایج که موجب آسیب‌رسیدن به رنگ خودرو می‌شود و کمتر کسی به آن توجه می‌کند، استفاده از دستمال، حوله یا اسفنج کثیف برای پاک‌کردن خودرو است. هنگام استفاده از دستمال برای پاک‌کردن خودرو، از تمیزبودن آن اطمینان حاصل کنید و مراقب باشید دستمال در حین استفاده، با زمین برخوردی نداشته باشد.

تماس دستمال با زمین، موجب چسبیدن خرده‌سنگ‌ها و آلودگی‌هایی با سطح تیز می‌شوند که تماس آن‌ها با رنگ خودرو بدون آن‌که متوجه شوید، می‌تواند خراش‌های عمیقی را روی رنگ ایجاد کند. نکته دیگر در مورد استفاده از دستمال‌ها روی بدنه‌ خودرو، استفاده از نوع مناسب دستمال است. بهتر است سعی کنید تا حد امکان از حوله‌های نرم یا دستمال‌های مخصوص میکروفایبر برای تمیزکردن خودرو استفاده کنید.

چند نکته در مورد مراقبت از رنگ خودرو

علاوه بر عوامل لیست‌شده در ابتدای مطلب، رعایت‌کردن نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، می‌تواند به افزایش طول عمر و کیفیت رنگ خودرو کمک کند.

  • تا جای ممکن، سعی کنید خودرو را در مکان‌های مسقف هم‌چون پارکنینگ‌ها پارک کنید. اشعه‌‌ی UV موجود در نور آفتاب در طولانی‌مدت، تاثیری مخرب روی رنگ‌ خودروی شما خواهد داشت.
  • اگر شخصا برای شست‌وشوی ماشینتان اقدام می‌کنید، توصیه می‌شود در هربار شست‌وشو، از این اصول پیروی کنید. همیشه از محلول‌های شست‌وشوی مناسب استفاده کنید و هیچ‌گاه پس از شستن خودرو، آن را به حال خود رها نکنید و با استفاده از دستمال میکروفایبر آن را تمیز کنید. مواد معدنی موجود در آب، در صورت خشک‌نکردن خودرو، روی رنگ باقی‌ خواهد ماند و تاثیر منفی در کیفیت آن خواهند داشت.
  • دستمال یا حوله مورداستفاده در هربار شست‌وشوی خودرو را پس از شست‌وشو، آب‌کشی کنید و هیچ‌گاه آن را روی زمین رها نکنید.
واکس زدن به بدن خودرو
واکس زدن به بدن خودرو
  • مواد خارجی اسیدی (همانند مواردی که در ابتدای مقاله مطرح شد) را به‌سرعت از روی رنگ خودروی خود پاک کنید و اجازه ندهید تا روی رنگ باقی بمانند. هم‌چنین اسپری WD40 یکی از راه‌حل‌های آسان و موثر برای ازبین‌بردن مواد چسبنده از روی سطح خودرو است.
  • خودروی خود را هر ۳ تا ۶ ماه به طور منظم واکس بزنید. استفاده از واکس‌های مخصوص رنگ خودرو با افزودن لایه‌ای محافظ به رنگ خودرو از اثرات مخرب عوامل مخرب مثل نور خورشید، مواد اسیدی، خط و خش و… جلوگیری می‌کند. هم‌چنین اگر در قسمتی از خودرو از اسپری WD40 استفاده کردید روی آن را دوباره با واکس پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید

 
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
4 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
قدرت طهماسبی
1400-03-19 13:53

مطالب جالب و خوبی بودند

ایران
1400-03-23 18:57

ماندن طولانی مدت در آفتاب هم رنگ خودرو را می برد یا آن را می سوزاند و درحشندگی آن را از بین می برد .‌

صابریی
1400-03-25 17:01

ریختن بستنی و ماندن آن روی ماشین نیز رنگ ماشین را خراب میکند

علی
1401-08-06 12:49

واکس مناسب بدنه برای محافظت کردم چه برندی مناسب است؟