صفرتا صد مراحل تغییر رنگ خودرو

فهرست مطالب

عاشقان و شیفتگان خودرو، هیچ محدودیتی را برنمی‌تابند؛ خواه این محدودیت‌ها در مورد مسائل فنی خودرو باشد، خواه ظاهر خودرو. درنهایت، آن‌ها راهی برای تغییر شرایط پیدا خواهند کرد. احتمالاً شما نیز خودروهایی با رنگ‌های خاص در خیابان‌ها دیده‌اید که در میان انبوهی از خودروهای سیاه‌وسفید جلب‌ توجه می‌­کنند. این خودروهای رنگی، حاصل همان عشق ماشین‌­هایی است که رنگ‌­های تحمیلی کارخانه‌ها را نپذیرفته‌­اند و سعی کرده‌اند تا با تغییر رنگ خودرو، به آن‌چه که از ماشین خود انتظار دارند، نزدیک‌تر شوند!

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

اگر شما نیز علاقه‌مند به تغییر رنگ خودروی خود هستید، در ادامه این مقاله از مجله همراه‌مکانیک، با بررسی صفرتاصد مراحل تغییر رنگ خودرو با ما باشید.

فرآیند تغییر رنگ خودرو

فرآیند تغییر رنگ خودرو

تغییر رنگ خودرو، یکی از مواردی است که نیاز به مجوز قانونی دارد؛ چراکه رنگ، مهم‌ترین ویژگی ظاهری در تعیین اصالت خودرو است. اعمال هر تغییری در ظاهر خودرو از شاسی و محور گرفته تا رنگ خودرو، باید با مجوز مراجع قانونی صورت گیرد و در غیر این صورت، تخلف است و بر طبق قانون، مجبور به پرداخت جریمه‌ای به میزان یک‌چهارم تا یک‌هشتم هزینه تغییر رنگ خواهید شد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

هم‌چنین درصورتی‌که رنگ خودرو به رنگ پیشین آن بازنگردد، منجر به توقیف آن می‌­شود. در ادامه، می‌توانید مراحل قانونی تغییر رنگ خودرو را مشاهده کنید.

مدارک ضروری جهت اخذ مجوز تعویض رنگ

مدارک لازم برای اخذ مجوز تغییر رنگ خودرو، به شرح زیر است:

  • سند مالکیت و برگ سبز خودرو
  • بیمه شخص ثالث
  • گواهی عدم خلافی
  • رسید تسویه عوارض شهرداری
  • کارت خودرو
  • مدارک احراز محل سکونت مالک خودرو (سند یا اجاره‌نامه معتبر منزل یا محل کار به‌همراه یکی از قبوض شهری)
  • اصل کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو
  • در صورت مراجعه نماینده مالک، ارائه اصل وکالت‌نامه قانونی و مدارک شناسایی نماینده الزامی است.

مراحل تغییر رنگ خودرو

مراحل تغییر رنگ خودرو

در ادامه، با مراحل تغییر رنگ خودرو بیشتر آشنا می‌شویم:

انتخاب رنگ خودرو

در مرحله اول، باید رنگ موردنظر خود را با توجه به شرایط انتخاب کنید. رنگی که انتخاب می‌­کنید نباید از رنگ‌های ممنوعه باشد. رنگ خودروهای­ امدادی، نیروهای مسلح و رنگ‌هایی که قابلیت استتار دارند، در لیست رنگ‌‌‌‌های ممنوعه قرار دارند.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک

در قدم بعدی باید مالک خودرو و یا نماینده قانونی وی با وکالت‌نامه قانونی و معتبر به همراه وسیله نقلیه به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و درخواست کتبی تعویض رنگ را در مرکز ثبت کنند. فرم­های مربوطه شامل مواردی چون مشخصات مالک خودرو، مشخصات خودرو و رنگ جدید خودرو است. فراموش نکنید که در این مرحله نیاز به ارائه مدارکی مانند مدارک احراز محل سکونت مالک، گواهی عدم خلافی، بیمه‌نامه شخص ثالث و برگه تسویه عوارض شهرداری است.

بازدید خودرو توسط کار‌شناس

در مرحله بعدی، کارشناس مرکز تعویض پلاک با بررسی مدارک، بازدید خودرو و تطابق اطلاعات درج‌شده در فرم‌ها، اصالت خودروی مربوطه را تائید می‌کند. اگر سابق بر این، اتاق یا موتور نیز خودرو تعویض شده باشد، درخواست تعویض رنگ تائید نخواهد شد. تمامی اطلاعات درج‌شده در فرم‌ها، باید با خودرو مطابقت داشته باشد. پس از بررسی و تکمیل و امضا فرم مربوطه توسط کارشناس، به بخش بعدی ارجاع خواهید شد.

تأیید تقاضا برای تغییر رنگ توسط مدیر فنی

پس از بازدید خودرو و تائید اصالت، نوبت به بررسی تقاضای تغییر رنگ می‌رسد. تائید در این مرحله، مستلزم دریافت استعلام از اداره آگاهی و هم‌چنین پلیس راهنمایی و رانندگی است. در صورت خاطی‌نبودن مالک خودرو و نبود مشکلاتی چون سرقتی‌بودن، فرم تقاضا تائید می‌شود.

اقدام برای تغییر رنگ

مراحل تغییر رنگ خودرو

بعد از دریافت مجوز و تائیدیه تغییر رنگ، مالک خودرو می‌تواند نسبت به تغییر رنگ خودرو اقدام کند. برای این کار، کافی است تا خودرو را به یک مرکز صافکاری و نقاشی معتبر بسپارید تا رنگ خودروی شما را به رنگ دلخواه تغییر دهند. هزینه این کار، بسته به‌اندازه خودرو و حجم رنگ موردنیاز و نوع رنگ و مدل خودرو، متغیر است.

بازرسی مجدد خودرو

حال که رنگ و روی خودرو عوض‌شده است، بار دیگر باید موردبررسی قرار بگیرد. برای این کار، باید دوباره خودرو را به همان مرکز تعویض پلاکی که برای ثبت تقاضا مراجعه کرده بودید، ببرید تا کارشناس مجدداً اصالت خودرو را بر اساس آن‌چه در فرم‌ها درج کرده‌اید، تائید کند. رنگ جدید خودرو، باید با همان چیزی که در فرم تقاضانامه ذکر شده است، مطابقت کامل داشته باشد؛ در غیر این صورت، باید مجدداً برای تعویض رنگ به کارگاه نقاشی خودرو بازگردید. تائید اصالت پس از امضای مرکز تعویض پلاک، به امضای مسئولان فنی اداره راهنمایی و رانندگی و هم‌چنین پلیس آگاهی نیز می‌رسد.

عوض کردن رنگ خودرو

دریافت کارت جدید خودرو

ازآن‌جایی‌که کارت هر خودرو به‌نوعی شناسنامه آن محسوب می‌شود و کلیه مشخصات خودرو در آن مندرج است، خودروی تغییر‌رنگ‌یافته نیز نیاز به کارت جدید دارد. در چنین شرایطی، کارت قبلی از درجه اعتبار ساقط است و علی‌رغم داشتن تائیدیه‌ها، مدرک معتبری برای ارائه به پلیس راهنمایی و رانندگی نیست. ازاین‌رو، پس از اعمال تغییرات ظاهری و کسب تائیدیه‌های لازم، باید مشخصات جدید خودرو در مرکز شماره‌گذاری اصلاح شده و برگ سبز و کارت جدید برای خودرو صادر شود.

سخن پایانی

درنهایت بر اساس آنچه گفته شد، فرایند تغییر رنگ خودرو، پروسه‌ای قانونی است و تنها به مراجعه‌کردن به کارگاه صافکاری و نقاشی برای رنگ‌کردن خودرو محدود نمی‌­شود. همان‌­طور‌که در بالا نیز به آن اشاره شد، تغییر رنگ خودرو بدون طی مراحل قانونی، تبعاتی در پی دارد که شامل جریمه و برگرداندن خودرو به رنگ قبلی یا حتی توقیف خودرو است.

بیشتر بخوانید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سعید
1400-05-24 12:43

سلام دوستان
میخوام بدونم برای تغییر رنگ خودرو پس از گرفتن مجوز ؟ آیا باید داخل کابین هم رنگ بشه یا خیر . مثلا کف ماشین و پشت دربها و ستون داخلی ماشین