بهترین راه پرداخت پول در خرید خودرو چیست؟

فهرست مطالب

پرداخت پول در خرید خودرو دست دوم یا صفر کیلومتر یکی از مسائل مهم حقوقی حین معامله است. روش‌های کم‌خطر جابه‌جایی پول، موضوعی است که معمولا از سوی خریداران مورد سوال قرار می‌گیرد. عده بسیاری به دنبال پاسخ این پرسش هستند که امن‌ترین راه پرداخت وجه مورد توافق حین خرید خودرو چیست؟ برای یافتن پاسخ این پرسش تا پایان این نوشتار ما را همراهی کنید.

معامله خودرو به‌صورت نقدی

در این مورد مقصود الزاما پرداخت وجه در قالب تراول چک یا حتی اسکناس نیست. بلکه واریز فوری وجه معامله به حساب فروشنده نیز در دسته راه‌های خرید نقدی خودرو قرار می‌گیرد. اگر قصد دارید به این شیوه خودرو بخرید باید توجه داشته باشید که لازم است بابت هر مبلغ پرداختی از طرف مقابل رسید دریافت کنید.

گاه در زمان تنظیم قولنامه 5 تا 10 درصد کل مبلغ مورد توافق به فروشنده پرداخت می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که در این مرحله خریدار علاوه‌بر درج دقیق پرداختی در مبایعه‌نامه، باید از فروشنده رسید نیز دریافت کند. در چنین مواردی بخش عمده بهای خودرو در مرحله تعویض پلاک پرداخت می‌شود و معمولا 10 درصد مبلغ حین دریافت سند رسمی از سوی خریدار به فروشنده پرداخت خواهد شد. خرید اقساطی خودرو نیز معمولا در دسته این قبیل معاملات قرار می‌گیرد.

معامله خودرو نقدی

خرید خودرو اقساطی

زمانی که تصمیم به خرید یا فروش خودرو به صورت اقساطی را دارید، حتما باید اعتبارسنجی کاملی را پیرامون فرد یا شرکتی که با آن معامله می‌کنید انجام دهید.

در کل برای دریافت وام خودرو، شما باید از بانک‌ها، شرکت‌های لیزینگ معتبر و نمایشگاه‌های خودرو کمک بگیرید. بالاترین درجه ریسک را در این بین، دریافت وام از نمایشگاه‌های خودرو به خود اختصاص می‌دهد و در این معاملات باید احتیاط بیشتری کنید. در اینجا به بررسی نکاتی می‌پردازیم که در هنگام خرید لیزینگی خودرو باید به آن توجه کنید:

 • حتما قبل از امضای قرارداد، آن را به‌طور کامل مطالعه کرده و از هر بخشی که به درستی متوجه آن نشدید عبور نکنید.
 • میزان اقساط پرداختی و مبلغ نهایی که باید در طول مدت اقساط پرداخت کنید را با فروشنده چک کنید. بعضی از شرکت‌ها با ذکر عناوین متفاوتی سعی در کسب پولی بیشتر از قرارداد دارند و زمانی متوجه این قضیه خواهید شد که قرارداد را امضا کرده و موعد پرداخت اولین قسط آن فرا رسیده است.
 • سعی کنید تا حد امکان برای مبالغ بالا از نمایشگاه‌ها وام دریافت نکنید؛ چرا که بسیاری از تامین کنندگان وام آن‌ها اشخاص حقیقی بوده و سند خودرو را تازمان پرداخت کامل اقساط به شما واگذار نمی‌کنند.
 • در هنگام ثبت قرارداد فی مابین دو شخص حقیقی، حتما این نکته را مدنظر داشته باشید و در قرارداد ذکر کنید که با افزایش قیمت خودرو ثمن معامله تغییری نکرده و خریدار یا دریافت کننده وام، خودرو را با قیمت روز همان تاریخ خریداری کرده و فروشنده نیز با آن موافقت کند.
 • حسن دریافت وام از بانک یا شرکت‌های لیزینگ معتبر، آن است که شما مشکلی مانند فوت وام‌دهنده یا فروشنده خودرو و ایجاد مشکل در انتقال سند را نخواهید داشت. چرا که وکالت بلاعزلی که فروشندگان حقیقی خودرو به شرط پاس شدن تمامی چک‌ها به شما می‌دهند، فقط در زمان حیات آن‌‌ها اعتبار دارد.
 • سعی کنید تا حد امکان از شرکتی خدمات بگیرید که سند خودرو به نام شما و در رهن شرکت باشد. معمولا با این روش شما نیازی به ضامن نخواهید داشت و اعتبار قرارداد مابین شما نیز بالاتر است.

دریافت یا پرداخت وجه معامله خودرو در قالب چک

در این نوع معامله، فروشنده حتما باید چک رمزدار بین بانکی از خریدار دریافت و شماره چک و تاریخ آن را در مبایعه‌نامه درج کند. همچنین خریدار و فروشنده در ازای پرداخت و دریافت چک باید از طرف مقابل رسید معتبر دریافت کنند. دریافت کپی چک همراه با امضای فروشنده از سوی خریدار نیز یکی از محکم‌کاری‌های مرسوم در این نوع معاملات است.

خرید قسطی خودرو با چک

معاوضه خودرو یا طاق زدن

معاوضه خودرو با خودرویی دیگر یا ملک به خصوص در شرایط فعلی که نرخ اقلام سرمایه‌ای به‌شدت تحت تاثیر تغییرات مستمر نرخ ارز تغییر می‌کند، بسیار مرسوم است. البته در خصوص معاوضه یا طاق زدن خودرو قانون مدون و ویژه‌ای وجود ندارد و این قبیل معاملات بیشتر به شکل توافقی صورت می‌پذیرند.

اما اگر قصد معاوضه خودرو با ملک و خودرو مدل بالاتر یا پایین‌تر دارید باید پیش از هر چیز خودرو یا هر دارایی موضوع معامله را از طریق راه‌های قانونی و معتبر ارزش‌گذاری کنید. به‌علاوه برای پرداخت یا دریافت وجه ارزش اضافی خودرو یا ملک نیز باید همه شرایط معامله در حالت عادی مد نظر قرار بگیرد. همچنین بهتر است این‌گونه معاملات را در محیط‌های امن مانند دفتر شرکت‌های معتبر فعال در زمینه خرید و فروش خودرو، نمایشگاه‌ها و بنگاه‌های مجوزدار خودرو یا دفاتر اسناد رسمی انجام بدهید.

پرداخت و دریافت در قالب چک، و مکتوب کردن کلیه مراحل معامله به‌علاوه دریافت رسید نیز موارد مهم جهت معاوضه خودرو هستند.

پرداخت یا دریافت وجه معامله خودرو با استفاده از رمزارزها

انجام معامله با استفاده از انواع رمز ارزها از جمله بیت کوین در شرایط فعلی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. دلیل این موضوع هم عدم شناخت کافی از این واحدهای نوظهور مالی و وجود زمینه‌های بسیار برای کلاهبرداری حین انجام معامله بر اساس آن‌ها است. اما به هر صورت اگر قصد دارید پرداخت پول در خرید خودرو را با چنین روشی انجام بدهید، از معامله وکالتی و غیرحضوری پرهیز کنید. در چنین شرایطی باید فقط و فقط به‌صورت حضوری خودرو مورد نظر را بخرید یا بفروشید.

همچنین توجه داشته باشید که معامله با رمز ارزهایی چون بیت کوین موجب معافیت از پرداخت مالیات معامله نخواهد شد. حتی اگر به‌جای وجه نقد، بیت کوین بپردازید یا دریافت کنید؛ پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو مندرج در سند رسمی بر عهده شما خواهد بود. تنها تفاوت معامله با رمزارز به عدم درج وجه معامله در سند یا قولنامه و دریافت مالیات در قالب مالیات بر دارایی مربوط می‌شود.

چند توصیه مهم برای پرداخت پول در خرید خودرو

در اینجا لازم است برای پرداخت پول در خرید خودرو، به 9 توصیه زیر دقت کنید:

 • تحت هیچ شرایطی حتی حین معامله با شناخته‌شده‌ترین افراد نیز بدون در اختیار داشتن قولنامه یا مبایعه‌نامه کتبی وجهی به فروشنده نپردازید.
 • توجه داشته باشید که دریافت پول با گرفتن وکالت از فروشنده 2 موضوع کاملا متفاوت هستند. حتی چنان‌چه در ازای پرداخت همه یا بخش عمده وجه مورد توافق، وکالت‌نامه معتبر از فروشنده دریافت کرده باشید؛ بازهم او می‌تواند مدعی شود وجهی بابت فروش خودرو از شما دریافت نکرده است!
 • وجه معامله را اکیدا به شخصی بپردازید که سند رسمی خودرو به نام او زده شده است.
 • معمولا توصیه می‌شود مبایعه‌نامه یا قولنامه را در محل تعویض پلاک تنظیم کنید و پیش از حضور در مراکز تعویض پلاک، وجهی جابه‌جا نکنید.
 • در صورتی‌که خودرو اقساط خریداری می‌کنید حتما برگه‌های تسویه حساب را از فروشنده دریافت کرده و تکلیف باقیمانده وجه خودرو را به صراحت در مبایعه‌نامه معین کنید.
 • اگر به دنبال فروش اقساطی خودرو خارجی یا داخلی هستید، باید حتما سابقه بانکی خریدار را پیش از معامله با دقت و وسواس بررسی کرده باشید.
 • الزام قانونی تهیه 2 برگ از مبایعه‌نامه یا قولنامه مربوط به فروشنده و خریدار را حین معامله در نظر داشته باشید.
 • توصیه می‌شود حین پرداخت پول در خرید خودرو تا آنجا که می‌توانید کم‌ترین بیعانه ممکن را پرداخت کنید. زیرا با این کار در صورت فسخ معامله با مشکلات کم‌تری مواجه خواهید شد.
 • تنها در صورتی کل قیمت خودرو را یک‌جا پرداخت کنید که سند رسمی مورد معامله به نام شما زده شده باشد و درصدی از کل مبلغ معامله را تا تنظیم سند قطعی نزد خود به‌عنوان خریدار نگاه دارید.

خرید اعتباری خودرو

توصیه پایانی

در خاتمه پیشنهاد می‌کنیم پرداخت پول در خرید خودرو را حتی‌الامکان در قالب چک رمزدار انجام بدهید تا در صورت بروز مشکل و طرح ادعاهای کذب از سوی فروشنده، ابزار قانونی بیشتری علاوه‌بر رسید و مبایعه‌نامه جهت اثبات پرداخت وجه خودرو مورد معامله در دست داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید

مقایسه انواع روش‌های دریافت وام خودرو در سال 1401

خرید قسطی خودرو صفر یا دست دوم؟

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها