4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم | بررسی معایب تیبا

فهرست مطالب

یکی از این خودروهای سری ایکس ۲۰۰ سایپا را می‌توان خودروی تیبا دانست که در دو نسخه تیبای سدان صندوقدار و تیبای هاچ بک تولید می‌شود. این دو خودرو بر روی یک پلت فرم مشخصات فنی مشابه تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک می‌خواهیم به بررسی معایب تیبا تحت عنوان «4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم» بپردازیم. مطلبی که می‌تواند بیان کننده معایب اصلی خودروی تیبا باشد. اگر قصد خرید تیبا را دارید، در ادامه همراه ما باشید.

مقدمه

اگر به‌دنبال خودروهای سدان سایز کوچک تولید داخل باشید خودروهای سری ایکس ۱۰۰ و ایکس ۲۰۰ خودروهای ایرانی ازجمله گزینه‌هایی هستند که توسط شرکت خودروسازی سایپا طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شود. خودروهای سری ایکس 100 شرکت سایپا شامل خودروهای سری پراید می‌شود و همچنین خودروهای سری ایکس ۲۰۰ سایپا که شامل خودروهایی مانند تیبا، ساینا و کوئیک هستند. حالا با همدیگر به بررسی  4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم می پردازیم.

شرایط نامناسب فنی تیبا

اولین ایراد از 4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم را با معایب فنی آن شروع می‌کنیم. ایراد فنی خودروی تیبا را می‌توان استفاده از یک موتور ۴ سیلندر ۸ سوپاپ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی دانست که از تکنولوژی قریب به دو دهه‌ی گذشته در بازارهای جهانی برخوردار می‌باشد. از معایب جدی پیشرانه خودروی تیبا می‌توان به سرو صدای زیاد آن اشاره کرد که با افزایش میزان کارکرد خودرو زیادتر هم می‌شود.

موتور تیبا

همچنین در زمان استارت سرو صدایی بسیار گوش‌خراش و نامناسب از موتور این خودرو شنیده می‌شود که البته بایستی دقت داشته باشید. به دلیل عایق‌بندی نامناسب انجام‌ گرفته در خودروی تیبا اکثر سروصداهای پیشرانه این خودرو به داخل اتاق راه پیدا خواهند کرد. این سروصداها واقعاً برای راننده و سرنشینان صداهای جالبی نخواهند بود و باعث می‌شود به‌ احتمال‌ زیاد در مدت‌زمان کوتاهی از این خودرو خسته شوید.

جعبه‌دنده خودروی تیبا بیش‌ از حد خشک عمل می‌کند و دنده‌ها به‌درستی در جای خود قرار نخواهند گرفت. البته بایستی بدانید که در مورد جعبه‌دنده نظر کارشناسان فنی شرکت سایپا این است که به‌ مرور زمان بهتر خواهد شد. تست‌های به‌ عمل‌ آمده بر روی این خودرو و همچنین بنا به تجربه دارندگان این خودرو این شرایط هیچ‌گاه بهتر نخواهند شد.

در بخش فنی خودروی تیبا مشکلات و ایرادهای به وجود خواهد آمد که از آن جمله می‌توان به زود تمام شدن صفحه کلاچ اشاره کرد. طبق استانداردهای موجود در خودروهای دنیا صفحه کلاچ خودرو بایستی بین ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد که در خودروهای تیبا این عدد به زیر ۳۰ هزار کیلومتر تنزل پیداکرده است. در رانندگی با خودروی تیبا به‌زودی متوجه خواهید شد که کلاچ در حال سفت شدن است و به‌تدریج جا رفتن دنده‌ها نیز با مشکلاتی روبرو می‌شود که از نشانه‌های تمام شدن صفحه کلاچ خودرو می‌باشد.

تیبا 2

بلبرینگ‌ها و قطعات داخلی جعبه‌دنده خودروی تیبا نیز در مدت‌ زمان بسیار کمی دچار مشکل خواهند شد. در این زمینه اگر تصمیم به خرید یک خودروی تیبای دست‌ دوم دارید بایستی دقت داشته باشید که این خود را از لحاظ صدای جعبه‌ دنده و احیاناً شرایط فنی آن بررسی نمایید. یکی از تست‌هایی که می‌توانید به‌صورت شخصی بر روی گیربکس این خودرو را انجام دهید جا زدن دنده در دنده‌های مختلف ازجمله دنده‌عقب است که بایستی بدون سر و صدا در جای خود قرار گیرد.

همچنین یکی دیگر از مواردی که بایستی تست کنید حرکت خودرو با دنده‌عقب است که نبایستی صدای خاص یا صدای غژغژ از آن به گوش برسد. از نکات و مسائل فنی که در خودروی تیبا بایستی به‌ شدت به آن دقت داشته باشید بلبرینگ‌های باکیفیت پایین در چرخ‌های جلو و عقب است که می‌تواند بسیار خطرناک و حتی در مسافرت‌های برون‌ شهری مسئله‌ساز باشد. 

ظاهر نه‌چندان دل‌چسب

دومین مورد از 4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم به طراحی ظاهری آن مربوط می‌شود. در طراحی بیرونی خودروی تیبا هماهنگی مناسبی وجود نداشته و کمی بی‌نظمی در طراحی این خودرو به چشم می‌خورد. البته در مقایسه با خودروهای پلت فرم ایکس ۱۰۰ خودروسازی سایپا یعنی خودروهای پراید می‌توان گفت که پیشرفت‌های خوبی در این خودرو با توجه به بازه قیمت تیبا دیده می‌شود اما همچنان طراحی بیرونی خودرو چندان دل‌چسب و موردپسند نیست.

معایب تیبا

سایز چراغ‌های جلو و جلوپنجره را می‌توان کاملاً با یکدیگر ناهمخوان دانست. همچنین سپرهای جلو و عقب نیز طراحی خاصی ندارند در قسمت کناری خودرو می‌توان گفت که چرخ‌های کوچک و هم‌چنین آینه‌های خودرو باعث شده است تا ظاهری نامناسب در قسمت کناری خودرو به وجود آید. چرخ‌های کوچک و همچنین آینه کوچک در مقایسه بازه‌های روی در که بسیار پهن هستند همخوانی نداشته و ظاهری نامناسب را ایجاد کرده است. به علاوه خم‌هایی که از سپر جلو تا درب‌ها ادامه می‌یابد هیچ‌گونه مبدأ طراحی در این خودرو ندارد.

در طراحی داخلی و متریال استفاده‌ شده در داخل کابین نیز وضع به همین‌گونه است، به‌طوری‌که در صورتی‌که سری به داخل خودروی تیبا بزنید با جنس پلاستیک نامرغوب در داشبورد و کنسول جلو روبه‌رو خواهید شد. همچنین داخل درهای این خودرو نیز از مواد نامناسبی ساخته‌ شده‌اند که خیلی زود به صدا خواهد افتاد. 

تجربه رانندگی خسته‌کننده

تجربه رانندگی سومین دلیل از 4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم است. در خودروهای تیبا با تجربه رانندگی نامناسبی روبه‌رو خواهید بود. ازاین‌قرار که راننده به صندلی مناسب و فرمان راحتی دسترسی ندارد. همچنین پیشرانه این خودرو توان ایجاد نیروی مناسب و کافی برای شتاب گیری در اختیار راننده نمی‌گذارد که دلیل آن را می‌توان استفاده از یک موتور ۴ سیلندر ۸ سوپاپ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی دانست که از تکنولوژی قریب به دو دهه‌ی گذشته در بازارهای جهانی بهره می‌برد.

کابین تیبا

سیستم ترمز این خودرو نیز پابه‌پای پیشرانه آمده و در تمامی شرایط چندان قوی عمل نمی‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت که اگر ایمنی جانی برای شما مهم است بایستی با این خودرو بسیار باملاحظه رانندگی کنید، به‌خصوص در جاده‌های برون‌شهری که وضعیت سیستم تعلیق و لاستیک‌های این خودرو باعث می‌شوند هیچ‌گونه تعادلی در پیچ‌های جاده نداشته باشید و چسبندگی کافی به این لاستیک‌ها و جاده ایجاد نشود.

در مقایسه خودرو تیبا و تیبا2 با نسل پیش از خود یعنی خودروهای پراید بایستی گفت اندکی وضعیت سیستم تعلیق بهتر شده است ولی همچنان چنگی به‌دل نمی‌زند و شرایط ایمنی را برای شما فراهم نمی‌آورد. فضای عقب خودروی تیبا و به‌خصوص در خودروهای تیبا ۲ برای سرنشینان بسیار کم است و درصورتی‌که افراد قدبلند بخواهند در ردیف عقب خودرو بنشینند سر آن‌ها در تماس با سقف خواهد بود و پاهایشان نیز فضای کافی ندارد که می‌تواندموجب عدم آسایش آن‌ها در طول سفر شود.

یکی دیگر از مسائلی که باعث می‌شود تجربه رانندگی شما در خودروی تیبا به‌طور مستقیم مورد تأثیر قرار بگیرد را می‌توان وجود جعبه‌دنده نامناسب در این خودرو دانست که در رانندگی در شرایط مختلف با شما همراه نخواهد بود. به‌خصوص درزمانی که بخواهید از دنده‌معکوس برای کم کردن سرعت استفاده کنید. در این شرایط به‌احتمال‌ زیاد ممکن است با وضعیت جا نرفتن دنده‌ها در گیربکس مواجه شوید.

عدم وجود آپشن های رفاهی

آخرین دلیل از 4 دلیلی برای اینکه تیبا نخریم به آپشن‌های این خودرو در مقایسه با خودروهای روز جهانی مربوط می‌شود. می‌توان گفت خودروی تیبا از امکانات و آپشن های رفاهی مناسبی برخوردار نیست.

عدم وجود آپشن های رفاهی تیبا

شاید در دهه هفتاد می‌توانستیم بگوییم وجود یک کولر روی خودرو یا دو شیشه‌بالابر برقی در جلو می‌تواند جزء آپشن ها حساب شود اما امروزه با توجه به آپشن هایی که در سطح خودروهای جهانی به چشم می‌خورد، تیبا خودرویی فاقد آپشن محسوب می‌شود. واقعیت این است که امکاناتی که بر روی خودروهای داخلی قرار می‌گیرند جزء تفکیک ناشدنی خودروها هستند و به‌عنوان آپشن ها و امکانات اضافه محسوب نخواهند شد. برای خرید اقساطی تیبا می‌توانید از خدمات فروش اقساطی خودرو استفاده کنید.

کلام آخر

با توجه به بررسی‌های که در مقاله 4 دلیل برای اینکه تیبا نخریم انجام شد بایستی بگوییم که این خودرو فقط در شرایطی که مجبور به خریدن آن باشید می‌تواند منطقی به نظر برسد. در غیر این صورت شما اقدام به خرید یک خودرو با امکانات و کیفیت حداقل 20 تا 30 سال گذشته به قیمت امروزی خواهید کرد. همچنین در برخی موارد هزینه‌های تعمیرات این خودرو نسبت به خودروی پراید بیشتر است که با توجه به عدم تفاوت در کارایی و عدم ارائه مزیت نسبت به خودروی پراید، دلیل چندان مشخصی ندارد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
30 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
پارسا
1398-05-17 17:50

تیبا جزو پرشتاب ترین خودرو های رده متوسط هست، صندلی های راحت و هندلینگ خوبی داره… مقاله رو برای کجا نوشتید ایالات متحده یا ایران؟!

محمد رحیمیان
1398-05-27 08:05
پاسخ به  پارسا

اصل ما برای نوشتن مقالات اینکه ایا این خودرو با این قیمت ارزش خرید دارد یا نه

امیر
1398-06-02 15:27

خب اگه از این نظر باشه هیچ ماشینی تو ایران ارزش خرید نداره. چون بیش از ارزششون باید پرداخت کنید. حالا فرقی نمیکنه بنز s500 باشه یا پراید یا تیبا.

محمد رحیمیان
1398-06-03 07:27
پاسخ به  امیر

دقت کنید بحثی که پیش میاد اینه که شما با همین پول میتونید 206 کارکرده بخرید و ارزش داره و خیلی از ماشین های دیگرو همینطور بعضی وقتا شما علاقه به خودرو صفر دارید که اون بحثش کاملا جداست

حمید
1398-10-03 18:01

اخه 206 می دونی چقدر خرجش از تیبا بالاتره؟
حالا کارکرده هم باشه که دیگه بدترم ممکنه باشه.

مهدی
1398-10-13 15:37

من تیبامدل بالاروبه ۲۰۶مدل پائین ترجیح میدم این تجربه شخصی منه

Arman
1399-04-10 23:08

بله درسته با پول تیبا میشه 206 دسته دو خرید اما تیپ 2 و 3 که از موتور 1400 و 75 اسب بخاری بهره میبره. یعنی پیشرانه ظعیف تر از تیباحالا خرجی که میزاره رو دستتون بماند. فضای ردیف عقب و صندوق عقب این دو خودرو رو میشه مقایسه کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!

میکائیل
1401-06-28 13:57
پاسخ به  Arman

عزیزم ۲۰۶ خرجش ممکنه بالا باشه اما خرابی نداره من خودم ۲۰۶ دارم سال یه بارم خرجش نمیکنم چون ماشین خرج بالا نمیاره ولی یه اشغال مثل تیبا هر روز یه جاش خراب میشه هرکی دیدم تیبا داره همش ناله میکنه که اشغالع

Last edited 6 months ago by میکائیل
tu5 +
1401-09-12 09:15
پاسخ به  میکائیل

بزار بره تیبا بخراه ولش کن

حسین
1401-11-10 16:18
پاسخ به  Arman

سلام
206 تو کفی شاید حرفی برا گفتن داشه باشه
ولی تو سربالایی میمونه، نسبت به تیبا حقیقتا ضعیفه
ولی خب کیفیت متریال در 206 رو نمیشه نادید گرفت

رها
1401-05-07 09:58

ماشین کار کرده بدرد نمیخوره جناب اصلا قبول ندارم

سینا
1401-07-27 17:17
پاسخ به  رها

ماشین صفر اشغال مخصوصا تیبا داشتم از خریدش پشیمون شدم اصلا خوب نیست

سلیمان
1399-04-25 11:21

Merci

سعید
1401-12-05 16:22

درست میگید اما با این پول چه ماشینی بخریم بهتره؟یا اصلا چه ماشینی میشه گرفت؟!!!

علی رضا
1399-10-12 13:20
پاسخ به  پارسا

دمتگرم خوب جواب دادی

رها
1401-05-07 09:51
پاسخ به  پارسا

تیبا دو برنده شدم هنوز به دستم نرسیده اینا ناامیدم کردن

امیر
1398-06-02 15:25

الان یه سوال. یعنی خرید پراید بهتر از اینه؟

محمد رحیمیان
1398-06-03 07:26
پاسخ به  امیر

در مقام مقایسه باید گذاشته بشن که میتونید مقاله اون رو هم مطالعه کنید ولی بحث اصلی سر هزینه و انچه که بدست میارید هستش

رها
1401-05-07 10:03

هزینه کلا به کنار ،تو ایران اصلا نمیشه بحث هزینه کرد چون بحثش خیلی پیچیدس خیلیییییییییی

محمد
1399-11-07 00:23

من دو ساله که تیبا سوار میشم .. حالا فکر کنم تجربه ام بدردتون بخوره .. البته تو یه مقایسه با پراید چون قبلش پراید داشتم .. البته تو اولین فرصت تیبا رو می فروشم و حتما یه لیفان ۵٣٠ یا برلیانس ٣٣٠ میخرم .. محاسن تیبا البته نسبت به پراید .. برای قد بلند من خیلی بهتر شده تسلط روی فرمان و جاداری بهتر داخلی .. کولر و بخاری بهتر . شتاب خیلی بهتر حتی در سربالایی. بدنه محکم تر . نوردهی بهتر و سیستم تعلیق عالی . و معایبش: اول از همه صدای موتور که بخاطر نبود عایق… بیشتر »

amir
1400-01-16 23:19
پاسخ به  محمد

تیبا دارم هرچند هزارتایی ک بره بایید ببرمش تعمیر هرماه بلبرینگش عوض میکنم
مزخرفترین ماشینه

رسول
1399-11-10 08:47

خب فناوری قدیمی باشه بهتر مگه قدیم ماشینا بد بودن تازه خرجشون کمتره بله فناوری جدید هم خوبه ولی جیب پرپول میخواد ما که چندسال تیبا داشتیم مسافرت هم زیاد رفتیم هر ماشینی قبل سفر باید بررسی بشه و اینطور نبود که 30هزارتا کلاج تمام بشه کلاجش یه پیچ تنظیم داشت تا جایی که جا داره میشه ازش استفاده کرد ماشین بدی نبود تقریبا 70هزارتا باهاش رفتم لنت های ترمزش رو هر 20هزارتا تعویض میکردم ترمزش روی abs تو سرعت های کمتر از 50 قبل مانع جالب نبود انگار خالی میکرد برعکس سرعتای بالا خوب بود شاید ایراد داشت متوجه… بیشتر »

علی
1400-03-18 13:50

به نظم کلا برعکس نوشته شده من ۵ سال دارم تقریبا ۲۰باربیشتر به استانبول وبه اکثر شهرهای ترکیه رفتم و۲سال مدام ترکیه موندیم استانبول باکلی بار درصندوق عقب وباربند وبا۴نفر سرنشین یکسره پشت فرمان تا ایران بدون توقف اومدم صندلی هاش بسیار راحت بودو هیچ هزینه ای برامون نداشته فقط بنزین زدیم وگاز وروغن والسلام

رها
1401-05-07 10:10
پاسخ به  علی

انشاالله که منم مثل شما از داشتن تیبا پشیمون نشم

احمد
1400-12-15 06:36

من سه ساله تیبا دارم ازش هیچ رضایتی ندارم. بدنه بسیار ضعیف بلبرینگ چرخهای جلو بسیار بد در مسیر های طولانی خطر آفرین. صدای موتور زیاد .در سر بالایی توان خوبی نداره.دربها ریگلاژ نمی شود و در سرعت بالا صدا دارد. به نظر من پراید خیلی بهتر از تیبا است

رها
1401-05-07 10:11
پاسخ به  احمد

لابد بهش نمیرسیدی

مهدی
1401-06-21 12:53
پاسخ به  رها

شما خیلی کنجاویا عزیزم اگه نمیخوایش بده ب من

غلام
1401-06-14 13:23

باسلام من پنج سال پراید داشتم والان هشت ساله ۲۰۶ v8دارم ولی برای همسرم تیبا ۲ خریدم بعنوان راننده نکات مثبت تیبا جادار صندوق عقب مناسب ،روی مانع تقریبا اذیت نمیکندبنزین کم مصرف میکند ارگونومی صندلی بد نیست ولی معایب ؛هر پانزده هزار تا لنت جلو تعویض میکنم صدای موتور درون خودرو زیاده سرعت بیشتر از صدونود نمیره ،صدای فن کولر زیاده و خنکی اون هم مالی نیست شاید نیاز به گازگزری داره فرمان پذیریش ضعیفه در کل کیفیت ایمنی وراحتی اون بین پراید ودویست وشش تیپ پنج میباشد

سینا
1401-08-20 13:06

پنج ساله تیبا دارم و هر روز هم سوارش میشم.تا حالا هیچ مشکلی نداشته.اینایی که مینالن دست فرمون ندارن و بلد نیستن چطوری از ماشین استفاده کنن و گرنه یک ماشین کم هزینه و با شتاب بالاست.

امین
1401-11-23 18:56

این چیزایی که مقاله نوشته بود کاملا برعکسه! یعنی جایی که عیب نوشته اتفاقا مزیت هست!! تا الان بین ماشین های ایرانی که هم ایران خودرو داشتم هم سایپا بهترین تجربه ام با تیبا بوده. واقعا بسن ماشین های ایرانی بهترین انتخاب تیبا هست. الان دو ساله تیبا دارم تازه خدا رو شکر میکنم که صفر نخریدم و ماشین تیبای من مدل نود و چهار هست که کیفیت تمام قطعاتش از تیباهای مدل بالاتر باکیفیت تر هست و خیلی راضی ام از هر لحاظ مخصوصا برای داخل شهر تهران عالیه. از دویست و شیش که صد برابر بهتره