روغن موتور چند روز است که خبرسازی می‌کند. اگر تا ‌سال 96 هزینه تعویض روغن و فیلتر یک پژو 206 با بهترین برندهای روغن حداکثر 100 هزار تومان می‌شد، حالا هزینه همین سرویس به بیشتر از 300 هزار تومان رسیده است.

با این حال اخبار رسمی می‌گویند که قیمت روغن موتور چیزی حدود ٧٠‌ درصد افزایش داشته است. با این وجود، فعالان بازار می‌گویند که روغن موتور کالایی کاملا داخلی است و این همه افزایش قیمت آن در‌ سال ٩٨ هیچ‌گونه توجیهی ندارد.

 

قیمت روغن موتور در بازار هم مثل قیمت خودرو، ترمز برید
قیمت روغن موتور در بازار هم مثل قیمت خودرو، ترمز برید

با این وجود اتحادیه‌های صنفی می‌گویند که افزایش قیمت روغن موتور را با مجوز قانونی انجام داده‌اند و البته سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان هم به تلفن‌های خبرنگاران پاسخ دقیقی نمی‌دهد.

 

لذت تجربه خرید بی دغدغه خودرو را با اولین و بزرگترین نمایشگاه انلاین خودرو کشور تجربه کنید

 

میخوام خودرو کارشناسی شده و مطمئن بخرم میخوام بی دغدغه و بدون اتلاف وقت خودرو لوکس بخرم

 

 

افزایش قیمت با مجوز قانونی

قیمت روغن موتور دیزلی و بنزینی در یک ماه اخیر افزایش ٧٠‌درصدی داشته است. این افزایش قیمت درحالی رخ داده که این محصول تولید داخل است و طبق گفته کارشناسان نباید مشمول چنین افزایش قیمتی می‌شد. روغن موتور از‌ سال ٩٣ تا ابتدای ‌سال ٩٨ فقط ٩‌درصد افزایش قیمت داشته است.

اما ظاهرا این کالا هم تصمیم گرفت از قافله افزایش قیمت‌های گزاف عقب نماند و به همین دلیل بعد از گرانی ٣٠‌درصدی در فروردین ماه، در اردیبهشت هم دوباره ٧٠‌درصد گران شد.

قیمت روغن موتور در بازار هم مثل قیمت خودرو، ترمز برید
قیمت روغن موتور در بازار هم مثل قیمت خودرو، ترمز برید

افزایش قیمت در روغن موتور درحالی اتفاق افتاده که تا همین چند ‌سال قبل ادعا می‌شد ایران به‌عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روغن موتور محسوب می‌شود، بنابراین نمی‌توان چنین افزایش قیمتی را گردن تحریم‌ها انداخت.

افزایش قیمتی که گویا با مجوز سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بوده، چون شرکت نفت پارس با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد این شرکت مجوز افزایش نرخ محصولات روانکار بنزینی به میزان ۷۰‌درصد و دیزلی به میزان ۶۰‌درصد را از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دریافت کرده است.

گرانی مواد اولیه

داود سعادتی‌نژاد، رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر، پنچرگیران و فیلترسازان تهران، درباره افزایش قیمت ٦٠ و ٧٠‌درصدی روغن موتور می‌گوید: «براساس اعلام انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی کشور، لوبکات و مواد اولیه افزودنی مثل ادتیو‌ها افزایش قیمت داشته‌اند، بنابراین تغییرات در قیمت لوبکات به‌عنوان ماده اصلی تولید روغن موتور و تغییر در نرخ ارز مصرفی برای مواد اولیه وارداتی مثل ادتیو‌ها باعث شده قیمت روغن موتور افزایش یابد.

منبع : شهروند

 

 

 

مقالات مرتبط :

نکات حیاتی برای استفاده از روغن موتور خودروها

چگونه روغن سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

عمر مفید خودروها در ایران و 10 گام اساسی برای افزایش عمر خودرو

روغن ترمز و روغن هیدرولیک را بیشتر بشناسید

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
اطلاع از