بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین در انواع خودروها

فهرست مطالب


سیستم سوخت‌رسانی نقش بسیار مهمی در دستیابی به راندمان ایده‌آل موتور خودرو دارد. ضمن اینکه سیستم سوخت رسانی در جلوگیری از رسیدن ناخالصی‌های موجود در بنزین به موتور خودرو نیز تاثیرگذار است. رسوبات و ذرات ناخالصی موجود در سوخت می‌تواند تاثیر منفی روی عملکرد موتور خودرو بگذارد. در اینجا نقش فیلتر بنزین بسیار پررنگ است. قطعه‌ای ارزان قیمت که اگر به‌موقع آن را تعویض نکنید، ممکن است موتور خودرو دچار مشکلات زیادی شود. زمان تعویض صافی بنزین در خودروهای مختلف یکسان نیست. در ادامه به بررسی بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو می‌پردازیم. حتما تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

 

اهمیت تعویض فیلتر بنزین در خودروهای مختلف

حتی با کیفیت‌ترین سوخت نیز دارای ناخالصی است. حتما رانندگان برخی از نقاط در کشور ما هم تصدیق می‌کنند که کیفیت سوخت در جایگاه‌های مختلف یکسان نیست. موضوعی که بعضا مشکلات زیادی را برای سیستم سوخت رسانی و موتور خودروها ایجاد می‌کند.

نکته مهم این است که تا جای ممکن جلوی انتقال آلاینده‌ها و ناخالصی های موجود در سوخت به سمت موتور گرفته شود. برای این منظور از یک فیلتر بنزین در مسیر انتقال سوخت استفاده می‌شود. در ساختار بنزین از نوع کاغذ استفاده می‌شود که ذرات آلاینده موجود در سوخت امکان عبور از آن را ندارند.

به مرور زمان فیلتر به‌دلیل جمع شدن رسوبات یا مشکلات دیگر، کارایی خود را از دست می‌دهد. در نتیجه این اتفاق ممکن است ذرات آلاینده با عبور از فیلتر، به‌سمت محفظه احتراق موتور حرکت کنند. در صورتی که این روند برای چند روز ادامه پیدا کند، ذرات موجود در سوخت به بخش‌های مختلف موتور آسیب وارد می‌کنند. موضوعی که هزینه‌های سنگینی را برای راننده در پی خواهد داشت. بنابراین لازم است فیلت سوخت را به‌عنوان یک قطعه مصرفی در زمان مناسب تعویض کنید.

 

بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین

 

زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو

موضوع مهمی که باید در نظر داشته باشید آن است که الزاما نمی‌توان برای تمام خودروهای سواری، زمان یکسانی را برای تعویض فیلتر سوخت تعیین کرد. روی هم رفته، بررسی‌های کارشناسان همراه مکانیک نشان می‌دهد که بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین پس از طی کردن هر 10 تا 25 هزار کیلومتر یکبار است.

لازم به ذکر است که وقتی به دفترچه راهنمای خودروی خود نگاه کنید، معمولا در بخش نگهداری و سرویس دوره‌ای ماشین، زمان تعویض فیلتر بنزین تعیین شده است. در همین راستا در جدول زیر می‌توانید زمان تعویض صافی بنزین برخی از خودروهای سواری را بر اساس اطلاعات ذکر شده در دفترچه راهنمای آن‌ها مشاهده کنید.  

زمان تعویض فیلتر بنزین پراید

10 هزار کیلومتر یا 12 ماه

زمان تعویض فیلتر بنزین تیبا

20 هزار کیلومتر یا 24 ماه یکبار

زمان زمان تعویض فیلتر بنزین ساینا

20 هزار کیلومتر یا 24 ماه یکبار

زمان تعویض فیلتر بنزین هایما S5

20 هزار کیلومتر یا 18 ماه یکبار

زمان تعویض فیلتر بنزین دنا

10 هزار کیلومتر یکبار

زمان تعویض فیلتر بنزین سوزوکی ویتارا

15 هزار کیلومتر یکبار

زمان تعویض فیلتر بنزین پارس tu5

10 هزار کیلومتر یکبار

زمان تعویض صافی بنزین سانتافه

12 هزار کیلومتر یا 12 ماه یکبار

 

بر اساس اطلاعات جدول فوق پراید، دنا و پژو پارس TU5 نیاز به تعویض فیلتر بنزین در ازای مسافت طی شده کمتری هستند. در این بین تیبا و ساینا نیز با مدت زمان تعویض فیلتر بنزین در ازای هر 20 هزار کیلومتر یکبار از این حیث وضعیت بهتری نسبت به سایر خودروها دارند.

 

عمر مفید فیلتر بنزین خودرو چقدر است؟

یکی از نکات مهم که در جدول فوق به چشم می‌خورد، تعیین زمان تعویض فیلتر بنزین بر اساس مدت زمان سپری شده در کنار مسافت طی شده است. به‌عبارت دیگر، هر کدام از این موارد که زودتر سر برسند، باید برای تغییر فیلتر بنزین اقدام کنید. واقعیت از این قرار است که فیلترهای بنزین، تاریخ انقضای مشخصی دارند. به‌همین دلیل حتی اگر خیلی با خودرو رانندگی نمی‌کنید هم باید بین 1 تا 2 سال یکبار، نسبت به تعویض فیلتر اقدام کنید.

 

تشخیص زمان تعویض فیلتر بنزین

 

نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر بنزین

موضوع مهم بعدی که باید در این مطلب بررسی کنیم آن است که چگونه متوجه فرا رسیدن زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو شویم؟ نشانه‌های مختلفی وجود دارند که به‌کمک آن‌ها می‌توانید زمان تعویض صافی بنزین را شناسایی کنید. در همین راستا، مهم‌ترین نشانه‌های تشخیص زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو عبارت‌اند از:

  • لرزش ماشین هنگام حرکت یا در حالت درجا
  • افت شدید قدرت موتور در سربالایی یا روشن کردن کولر
  • روشن نشدن خودرو با تک استارت
  • صدای عجیب و غریب پمپ بنزین خودرو هنگام روشن کردن ماشین
  • افزایش مصرف سوخت
  • کاهش راندمان موتور
  • گرفتگی سوزن انژکتور یا خرابی کامل آن

همان‌طور که احتمالا شما هم متوجه شده‌اید، برخی از نشانه‌های فوق با بروز مشکلات دیگر در خودرو مشترک هستند. به‌همین دلیل اگر چند مورد از این موارد را همزمان در کنار هم مشاهده کردید، باید بیشتر نسبت به گرفتگی فیلتر بنزین حساس شوید. بد نیست بدانید که قیمت انژکتور و تعمیر آن در مقایسه با فیلتر بنزین به‌مراتب بالاتر است. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم قبل از آنکه کار به گرفتگی سوزن یا خرابی انژکتور بکشد، فیلتر بنزین را به موقع تعویض کنید.

 

عوامل موثر در گرفتگی فیلتر بنزین خودرو

تا اینجا درباره بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو بحث کردیم. دو عامل اصلی را می‌توان ذکر کرد که روی افزایش یا کاهش مدت زمان تعویض فیلتر بنزین داخل باک تاثیرگذار هستند. اولین و مهم‌ترین موضوع، نوع سوخت خودرو است. هر چه کیفیت سوخت ماشین پایین‌تر باشد، ذرات آلاینده موجود در آن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه بدیهی است که سرعت گرفتگی فیلتر بنزین افزایش پیدا می‌کند. بد نیست اگر برایتان مقدور است، از بنزین سوپر برای سوخت‌گیری استفاده کنید.

از سویی دیگر باید به نوع مواد اولیه‌ای که در تولید فیلتر به‌کار می‌رود نیز اشاره کنیم. مهم‌ترین عامل تفاوت قیمت فیلترهای سوخت در بازار نیز همین موضوع است. فیلترهای باکیفیت، شاید قیمت بالاتری داشته باشند؛ اما عمر مفید طولانی‌تری نیز دارند. به‌همین دلیل می‌توانید مدت زمان بیشتری روی فیلتر حساب کنید.

 

زمان تعویض صافی بنزین

 

اجرت تعویض فیلتر بنزین خودرو چقدر است؟

اجرت تعویض فیلتر بنزین خودرو بسته به نوع ماشین و فیلتر، چیزی در حدود 100 تا 300 هزار تومان است. ضمن اینکه قیمت فیلتر بنزین خودروهای داخلی در زمان نگارش این مطلب (اردیبهشت 1403) حدود 50 تا 80 هزار تومان است. این عدد برای خودروهای خارجی بیشتر است. به‌طوری که برای برخی از ماشین‌ها مانند هیوندای سانتافه باید حدود 900 هزار تومان برای خرید فیلتر بنزین هزینه کنید.

 

کلام پایانی

در این مطلب بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین خودرو را بررسی کردیم. همان‌طور که شاهد بودیم، باید بین 10 تا 25 هزار کیلومتر یکبار فیلتر بنزین خودرو را تعویض کنید. البته شاید حتی بعد از سپری شدن این مسافت نیز فیلتر بنزین شما نقش خود را در پاکسازی سوخت همچنان ادامه دهد. فراموش نکنید که هزینه خرابی قطعاتی مانند انژکتور در مقایسه با تعویض فیلتر سوخت خیلی بیشتر است.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد ولی مقدم
1403-03-12 00:44
امتیاز دهی :
     

سلام و تشکر. از مطالب آموزنده و بسیار خوب