اجرت و هزینه تعمیر یا تعویض پمپ و فیلتر بنزین خودرو 1401

فهرست مطالب

پمپ و صافی بنزین خودرو از جمله مهم‌ترین قطعات سیستم سوخت‌رسانی اتومبیل‌ها محسوب می‌شوند که معمولا در بازه‌های زمانی مختلف نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می‌کنند. در این مقاله ضمن بررسی نقش این دو قطعه در سیستم سوخت‌رسانی و اثرات خرابی آنها روی کارکرد فنی خودرو، اجرت تعویض پمپ بنزین خودرو و هزینه تعویض فیلتر بنزین خودرو در سال ۱۴۰۱ را به اطلاع می‌رسانیم.

اجرت تعویض پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

فاصله محفظه باک خودرو تا موتور خودرو نسبتا زیاد است و بنزین به خودی خود نمی‌تواند به سمت منیفولد ورودی و انژکتورها حرکت کند. بدین منظور مهندسان از یک پمپ الکتریکی و یا مکانیکی برای مکش بنزین و ایجاد فشار روی آن جهت ارسال به درون مجاری ورودی هوای موتور استفاده کردند. البته امروزه استفاده از پمپ‌های مکانیکی تقریبا منسوخ شده و کلیه خودروهای انژکتوری موجود در بازار از پمپ‌های الکتریکی بهره می‌برند.

پمپ بنزین خودرو

محل قرارگیری پمپ بنزین معمولا زیر صندلی عقب و درون باک خودرو است که بدین ترتیب دسترسی به آن راحت می‌شود. کلیه ماشین‌های داخلی نظیر پژو ۲۰۶، پراید، سمند، پژو پارس و غیره از پمپ‌های الکتریکی در زیر صندلی عقب بهره می­برند. این پمپ الکتریکی همچون دیگر موتورهای برقی طی کارکرد، حرارت ایجاد می‌کند و به منظور آنکه این حرارت به نحو مطلوب دفع شود، مجموعه پمپ بنزین داخل باک قرار می‌گیرد تا سرمای بنزین بتواند از گرم شدن بیش از حد پمپ الکتریکی جلوگیری کرده و مانع از خرابی زودهنگام آن شود.

به دلیل وجود ناخالصی و آلودگی در مخازن جایگاه‌های فروش بنزین یا داخل باک خودرو، باید حتما در سر مسیر شلنگ خروجی از باک به سمت موتور یک فیلتر مناسب قرار گیرد تا ناخالصی‌های بنزین نتوانند به داخل موتور راه پیدا کنند و موجب آسیب رسیدن به آن شوند. بنابراین از صافی‌های بنزین که معمولا شکل استوانه‌ای دارند و از جنس بدنه پلاستیکی یا فلزی برخوردار هستند به منظور فیلتراسیون بنزین درون باک استفاده می‌شود.

صافی بنزین

چرا باید پمپ بنزین و فیلتر بنزین تعویض شود؟

پمپ بنزین همچون هر وسیله برقی دیگری در طول زمان با تنش‌های مختلف روبرو می‌شود و به‌تدریج یا یکباره از کار می‌افتد که در این صورت اتومبیل شما دیگر روشن نخواهد شد و یا دچار ریپ زدن و بد کار کردن می‌شود؛ بنابراین نیاز است تا پمپ بنزین در این مواقع تعویض شود.

 فیلتر بنزین نیز بعد از مدتی مملو از ناخالصی و آلودگی‌ها شده و دیگر نمی‌تواند وظیفه خود را به طرز مناسب انجام دهد. اگر فیلتر بنزین بیش از حد کثیف شود، میزان فشار خروجی بنزین کاهش یافته و احتمال بد کار کردن موتور و یا حتی خاموش شدن آن وجود دارد.

اجرت تعویض پمپ بنزین خودرو

به طور کل علائمی همچون کاهش کشش خودرو به‌ویژه در سربالایی‌ها، کاهش قدرت موتور، ریپ زدن، خاموش شدن یکباره، شتاب­گیری ناگهانی، عدم شنیده شدن صدای پمپ بنزین در ابتدای چرخاندن سوئیچ و… مهم‌ترین علائم و نشانه‌های خرابی پمپ بنزین و یا صافی آن به شمار می‌روند.

اجرت تعویض پمپ بنزین خودرو

هزینه تعمیر و تعویض پمپ بنزین خودرو بر اساس نوع اتومبیل شما می‌تواند متفاوت باشد. طبق تحقیقات میدانی که ما از چند تن از تعمیرگاه‌های مجاز و منابع معتبر در این زمینه داشته‌ایم، قیمت پمپ بنزین پراید ۱۳۱ (مغزی) که البته تفاوت خاصی با دیگر مدل‌های این خودرو ندارد، حدود 250 هزار تومان بوده و اجرت تعویض پمپ بنزین پراید در سال ۱۴۰۱ نیز چیزی بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ هزار تومان اعلام شده است. البته بسته به نوع تعمیرگاه، انصاف مکانیک و محله‌ای که تعمیرگاه در آن واقع است، این ارقام می‌تواند متفاوت باشد.

مغزی پمپ بنزین

هزینه تعویض پمپ بنزین ۲۰۶ و همچنین تعویض پمپ بنزین سمند EF7 و پژو پارس نیز به طور میانگین در بازه ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان اعلام شده است. قیمت مغزی پمپ بنزین این خودروها نیز حدود 270 هزار تومان خواهد بود.

در مورد هزینه تعویض صافی بنزین خودرو در سال ۱۴۰۱ هم باید به آگاهی برسانیم که اکثر خودروهای پرفروش داخلی نظیر پژو پارس، سمند، ۲۰۶ و پراید به طور متوسط با هزینه‌ای نزدیک به ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان فیلتر بنزین توسط تعمیرکار تعویض خواهد شد. قیمت صافی بنزین ماشین‌های داخلی هم چیزی حدود 20 تا 70 هزار تومان برآورد می‌شود.

نوع خدمت یا کالا

محدوده اجرت یا قیمت

مغزی پمپ بنزین پراید

250 هزار تومان

اجرت تعویض پمپ بنزین پراید

110 تا 150 هزار تومان

مغزی پمپ بنزین 206 ، سمند، پژو پارس، 405

250 تا 300 هزار تومان

اجرت تعویض پمپ بنزین 206، 405، پارس و سمند

75 تا 100 هزار تومان

صافی بنزین پراید، 206، سمند، پارس و…

20 تا 70 هزار تومان

اجرت تعویض صافی بنزین خودروهای داخلی

15 تا 25 هزار تومان

در پایان این مطلب لازم است تاکید کنیم که در بازه‌های زمانی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر حتما نسبت به تعویض فیلتر بنزین خودرو اقدام کنید، چرا که معمولا ناخالصی‌های زیادی درون باک و بنزین موجود است که در صورت ورود به موتور می‌تواند عمر مفید بخش فنی اتومبیل را کاهش دهد و موتور خودرو را با خرابی یا عدم عملکرد صحیح روبرو کند.

همچنین در مورد زمان تعویض پمپ بنزین هم معمولا گفته می‌شود که بهتر است بعد از حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر کارکرد نسبت به تعویض پمپ بنزین اقدام کرد تا این قطعه به طور ناگهانی دچار خرابی نشود و شما را در مسیر غافلگیر نکند.

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شاهزاده
۱۴۰۱-۰۴-۲۶ ۱۷:۰۷
امتیاز دهی :
     

با سلام در مورد پمپ بنزین بسیار توضیحات خوب و مفید هست .عالی و موفق باشید

حمید
۱۴۰۱-۰۴-۳۱ ۱۲:۱۹
امتیاز دهی :
     

سلام و درود فراوان خدمت شما آقا تعمیرگاه از من ۹۵ تومان گرفته بابت تعویض صافی بنزین.قیمت صافی بنزین هم ۳۰ تومان بود بهش گفتم گفت تعرفه تعویض صافی بنزین ۹۵ تومان است تو یه دفترچه که چاپ کرده بود.تازه گفت مشتری هستی این قیمت گرفتم وگرنه ۱۳۵ باید میدادی چه کار کنم سرم کلاه رفت؟ماشینم هم تیبا هست