بهترین زمان تعویض لنت ترمز در انواع خودروها

فهرست مطالب


بعضی از قطعات خودرو در سلامت فنی و راندمان ماشین نقش ایفا می‌کنند. در حالی که برخی دیگر از قطعات به‌طور مستقیم روی امنیت جانی سرنشینان تاثیرگذار هستند. مهم‌ترین آن‌ها، سیستم ترمز خودرو است. سیستم ترمز در هر خودرو از مجموعه قطعاتی تشکیل می‌شود که برخی از آن‌ها مصرفی هستند و عمر مفید مشخصی دارند. لنت ترمز مهم‌ترین قطعه مصرفی در سیستم ترمز ماشین است. شما به‌عنوان راننده باید در جریان عمر مفید لنت ترمز باشید. در ادامه به بررسی بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو می‌پردازیم. حتما تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

 

اهمیت تعویض لنت ترمز در خودروهای مختلف

وقتی پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهید، لنت‌های ترمز با دیسک ترمز درگیر می‌شوند. به‌این ترتیب اصطکاک زیادی بین این دو قطعه به‌وجود می‌آید. موضوعی که باعث متوقف شدن چرخ‌های ماشین می‌شود. معمولا از فضای خالی بین رینگ‌های لاستیک خودرو می‌توانید لنت ترمز را مشاهده کنید.

فشار بالایی که به لنت‌های ترمز وارد می‌شود، به‌مرور زمان این قطعات را دچار فرسایش می‌کند. به‌خصوص اگر در محیط‌های با شرایط آب و هوایی گرم و همچنین مسیرهای پرترافیک تردید کنید، سرعت فرسایش لنت‌ها به‌دلیل ساییدگی افزایش پیدا می‌کند.

در چنین شرایطی قدرت ترمزگیری ماشین به‌طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند. موضوعی که امنیت رانندگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به‌همین دلیل باید در زمان مناسب نسبت به تعویض لنت ترمز خودرو اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات جدی روبه‌رو شوید.

 

عمر مفید لنت ترمز

 

زمان تعویض لنت ترمز خودرو

اولین نکته‌ای که باید ذکر کنیم آن است که نمی‌توان زمان مشخص و دقیقی برای تعویض لنت ترمز خودرو تعیین کرد. عوامل مختلفی در عمر مفید لنت ترمز نقش دارند که جلوتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی‌های کارشناسان همراه مکانیک از متخصصان این حوزه نشان می‌دهد که زمان تعویض لنت جلو و عقب خودرو یکسان نیست. معمولا لنت‌های جلو در هنگام ترمزگیری فشار بیشتری را متحمل می‌شوند. به‌همین دلیل زمان تعویض لنت ترمز جلو، زودتر فرا می‌رسد.

در مجموع متخصصان پیشنهاد می‌کنند که زمان تعویض لنت ترمز جلو بین 10 تا 30 هزار کیلومتر است. این در حالی است که زمان تعویض لنت ترمز عقب ممکن است تا 70 هزار کیلومتر نیز متغیر باشد. علاوه بر آن باید بین مسافت 70 تا 120 هزار کیلومتر نسبت به تعویض دیسک ترمز اقدام کنید.

لازم به ذکر است که وقتی به دفترچه راهنمای خودروی خود نگاه کنید، معمولا در بخش نگهداری و سرویس دوره‌ای ماشین، زمان پیشنهادی برای بازرسی لنت ترمز ذکر شده است. معمولا در دفترچه راهنمای خودروها، زمان تعویض لنت ترمز مشخص نمی‌شود. بلکه دوره زمانی مناسب برای بررسی لنت‌ها تعیین می‌گردد تا در صورت نیاز نسبت به تعویض آن اقدام کنید. با ذکر این نکته توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنیم.

زمان تعویض لنت ترمز کوییک

10 هزار کیلومتر یا 12 ماه لنت جلو

20 هزار کیلومتر یا 24 ماه لنت عقب

زمان تعویض لنت ترمز تیبا

10 هزار کیلومتر یا 12 ماه لنت جلو

20 هزار کیلومتر یا 24 ماه لنت عقب

زمان تعویض لنت ترمز پراید

10 هزار کیلومتر یا 6 ماه لنت جلو

20 هزار کیلومتر یا 12 ماه لنت عقب

زمان تعویض لنت ترمز 206

10 هزار کیلومتر یا 12 ماه لنت جلو

20 هزار کیلومتر یا 24 ماه لنت عقب

زمان تعویض لنت ترمز جک S5

5 هزار کیلومتر یا 6 ماه (بازرسی لنت عقب و جلو)

زمان تعویض لنت ترمز دنا

15 هزار کیلومتر یا 12 ماه لنت جلو

25 هزار کیلومتر یا 24 ماه لنت عقب

 

عمر مفید لنت ترمز خودرو چقدر است؟

همان‌طور که در جدول فوق مشاهده کردید، زمان تعویض لنت ترمز تنها تابع مسافت پیموده شده با خودرو نیست. با توجه به اهمیت بالای نقش لنت‌ها در ترمزگیری، کارشناسان معتقدند که باید نسبت به عمر مفید این قطعه نیز حساس باشید. عمر مفید لنت‌ها با توجه به جنس آن‌ها تغییر می‌کند. در عین حال پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر خیلی با خودرو تردد نمی‌کنید، بین 10 تا 12 ماه یکبار وضعیت سلامت لنت ترمز را کنترل کنید.

 

تشخیص زمان تعویض لنت ترمز

 

نحوه تشخیص زمان تعویض لنت ترمز

موضوع مهم بعدی که باید در این مطلب بررسی کنیم آن است که چگونه متوجه فرا رسیدن زمان تعویض لنت ترمز خودرو شویم؟ خوشبختانه نشانه‌های پایان عمر مفید لنت ترمز در مقایسه با بسیاری دیگر از قطعات مصرفی ماشین، آشکارتر هستند. به‌همین دلیل حتی رانندگان نه‌چندان آشنا با مکانیک خودرو هم می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند. مهم‌ترین نشانه‌های تشخیص زمان تعویض لنت ترمز خودرو عبارت‌اند از:

 • به‌گوش رسیدن صدای سوت از ناحیه چرخ‌های ماشین هنگام ترمز گرفتن
 • طولانی شدن مسافت ایستادن خودرو هنگام ترمز گرفتن
 • لرزش پدال ترمز و فرمان ماشین موقع ترمزگیری
 • روشن شدن چراغ هشدار ترمز
 • کشیده شدن ماشین به یک سمت هنگام ترمز گرفتن
 • به‌مشام رسیدن بوی سوختگی پس از چند بار ترمزگیری
 • کاهش سطح روغن ترمز خودرو
 • چرب شدن سطح لنت ترمز

در کنار این موارد باید به یک نشانه تخصصی نیز اشاره کنیم که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر ضخامت لنت ترمز از یک چهارم اینچ کمتر باشد، موعد تعویض آن فرا رسیده است.

 

دلایل خرابی زودهنگام لنت ترمز خودرو  

تا اینجا درباره بهتر زمان تعویض لنت ترمز خودرو بحث کردیم. واقعیت از این قرار است که رفتار رانندگی شما مهم‌ترین متغیر تاثیرگذار در عمر مفید لنت ترمز است. اگر شما عادت دارید که همواره با سرعت بالا رانندگی کنید، طبیعی است که در محیط‌های پرترافیک مانند تهران، مجبور به گرفتن ترمزهای شدید خواهید شد. تکرار این اتفاق باعث می‌شود که سرعت ساییده شدن لنت ترمز افزایش پیدا کند.

در کنار این موضوع باید به موارد زیر تحت عنوان عوامل موثر ساییدگی لنت ترمز اشاره کنیم:

 • جنس لنت ترمز
 • سطح روغن ترمز خودرو
 • شرایط آب و هوایی (گرمای زیاد، سرعت سایش لنت را افزایش می‌دهد)
 • عمر و میزان کارکرد خودرو
 • سلامت سیستم ترمز ماشین
 • میزان بار حمل شده با خودرو
 • هموار یا ناهموار بودن سطح معابر

 

بهترین زمان تعویض لنت ترمز

 

راه‌های طولانی کردن مدت زمان تعویض لنت ترمز خودرو

در ادامه باید به این موضوع بپردازیم که آیا راهی برای عقب انداختن مدت زمان تعویض لنت ترمز ماشین وجود دارد یا خیر؟ همان‌طور که اشاره کردیم، رعایت رفتارهای رانندگی استاندارد و پرهیز از ترمزگیری‌های شدید و پرتعداد می‌تواند نقش بسزایی در طولانی کردن مدت زمان تعویض لنت ترمز داشته باشد.

در کنار این موضوع باید در زمان خرید لنت ترمز، نسبت به جنس این قطعه نیز حساس باشید. لنت‌های ترمز موجود در بازار از متریال فلزی، نیمه فلزی، ارگانیک و سرامیکی تولید می‌شوند. لنت‌های فلزی و نیمه فلزی مدت‌هاست که چندان رایج نیستند. لنت‌های ارگانیک هم علی‌رغم صدای کم و سازگاری با محیط زیست، عمر مفید کوتاهی دارند. به‌همین دلیل بهترین نوع لنت‌ها از نظر طول عمر، لنت‌های سرامیکی هستند.

در کنار این موضوع همواره باید سطح روغن ترمز ماشین را کنترل کنید و مطمئن باشید که روغن به میزان کافی در محفظه آن وجود دارد. بررسی‌های دوره‌ای برای تایید سلامت سیستم ترمز ماشین نیز در این زمینه به‌شما کمک می‌کنند.

 

اجرت تعویض لنت ترمز خودرو چقدر است؟

معمولا تعویض لنت ترمز عقب یا جلوی خودرو بین 500 هزار تا 1 میلیون تومان هزینه در بر دارد. یک نکته مهم در رابطه با زمان تعویض لنت ترمز وجود دارد که باید در اینجا ذکر کنیم. حتما پس از تعویض لنت، چند بار پشت سر هم پدال ترمز را فشار دهید تا اصطلاحا خلاصی آن گرفته شود. به‌این ترتیب روغن در مدار سیستم ترمز به‌گردش در می‌آید.

 

کلام پایانی

در این مطلب بهترین زمان تعویض لنت ترمز خودرو را بررسی کردیم. همان‌طور که شاهد بودیم، باید بین 10 تا 30 هزار کیلومتر یکبار لنت ترمز خودرو را تعویض کنید. این عدد برای لنت‌های ترمز عقب بین 70 تا 120 هزار کیلومتر است. فراموش نکنید که رفتار رانندگی شما تاثیر زیادی روی عمر مفید لنت ترمز دارد. سعی کنید از گرفتن ترمزهای شدید در رانندگی تا جای ممکن پرهیز کنید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مسعود
1403-03-24 11:57

من که تو این ۲۹ سال با سمند ۲۰۰ هزارتا رفتم و هنوز عوض نکرد. قطر لنتها هنوز نصف نشده. البته ترمز زیاد نمیگیرم.

کریم
1403-03-22 17:26
امتیاز دهی :
     

سلام اطلاعات دقیق وکاربردی بیان شد، ممنون