بهترین زمان تعویض شمع خودرو و راهکار افزایش عمر شمع

فهرست مطالب


شمع خودرو نقش کلیدی در فرآیند احتراق موتور دارد. اگر به‌هر دلیل این قطعه نقش خود یعنی جرقه زدن به‌موقع را به‌درستی انجام ندهد، راندمان عملکرد موتور کاهش پیدا می‌کند. البته داستان به‌همین جا ختم نمی‌شود و خرابی شمع خودرو، ممکن است به روشن نشدن ماشین منتهی شود. بنابراین باید نسبت به زمان تعویض شمع خودرو حساس باشید. در این مطلب قصد داریم به بررسی بهترین زمان تعویض شمع ماشین بپردازیم. حتما تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

 

چرا شمع خودرو نیاز به تعویض دارد؟

پیش از هر چیز باید بررسی کنیم که چرا شمع خودرو نیاز به تعویض دارد. اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، آن است که شمع نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات خودرو، عمر مفید مشخصی دارد که بعد از سپری شدن، دیگر کارایی خود را از دست می‌دهد.

موضوع بعدی آن است که به‌مرور زمان رسوبات موجود در سوخت و هوا روی شمع خودرو جمع می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود که عملیات جرقه‌زنی با تاخیر انجام بگیرد. به‌همین دلیل توصیه می‌شود که به‌صورت دوره‌ای بین 10 تا 15 هزار کیلومتر یکبار، سطح شمع‌های خودرو را تمیز کنید. این کار به افزایش عمر مفید شمع خودرو کمک می‌کند.

از طرفی دیگر موقعیت قرارگیری شمع باعث می‌شود که دائما در معرض حرارت زیادی قرار داشته باشد. این موضوع منجر به عمیق‌تر شدن شکاف داخلی شمع می‌شود. انتقال جریان الکتریکی به شمع از طریق این شکاف صورت می‌گیرد. وقتی شکاف، فاصله بیشتر از حد معمول پیدا کند، انتقال جریان الکتریکی نامنظم شده و احتراق به‌شکل درست انجام نمی‌گیرد. در نتیجه باید به فکر تعویض شمع باشید.

 

عمر مفید شمع خودرو

 

شمع ماشین چند هزار کیلومتر باید تعویض شود؟

نکته اصلی که باید در نظر داشته باشید آن است که نمی‌توان عدد مشخصی را برای زمان تعویض شمع خودروهای مختلف در نظر گرفت. بعضی از شمع‌ها ممکن است زیر 20 هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا کنند. در حالی که برخی از شمع‌های باکیفیت تا بیش از 80 هزار کیلومتر هم بدون مشکل کار می‌کنند.

در مجموع می‌توان گفت که بهترین زمان تعویض شمع ماشین حدود 50 هزار کیلومتر است. در جدول زیر می‌توانید وقت تعویض شمع ماشین‌های سواری را بر اساس پیشنهاد دفترچه راهنمای اختصاصی آن‌ها مشاهده کنید.

زمان تعویض شمع خودرو TU5

30 تا 50 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو ساینا

20 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو تیبا

20 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو پراید

20 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو 206

50 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو سمند EF7

30 هزار کیلومتر

زمان تعویض شمع خودرو کوییک

40 تا 50 هزار کیلومتر

 

دقت داشته باشید که ممکن است شمع خودرو حتی بعد از رسیدن به حد نصاب تعیین شده بدون مشکل به‌کار خود ادامه دهد؛ اما بهتر است که در زمان توصیه شده دفترچه خودرو، شمع ماشین را عوض کنید.  

 

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟

موضوع مهم دیگری درباره زمان تعویض شمع خودرو وجود دارد که نباید از آن غافل شوید. بعضا ممکن است قبل از اینکه مسافت طی شده با خودرو به محدوده 50 هزار کیلومتر برسد، نیاز به تعویض شمع پیدا کنید. به‌طور کلی باید توجه داشته باشید که شمع خودرو بین 5 تا 7 سال یکبار نیاز به تعویض دارد.  

 

زمان تعویض شمع ماشین

 

نشانه‌های فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو 

بعضی از نشانه‌های فرا رسیدن زمان تعویض شمع‌های ماشین مربوط به خود این قطعه است. با بررسی شمع‌های خودرو، اگر نشانه‌های زیر را مشاهده کردید، باید به فکر تعویض آن‌ها باشید:

 • فرسایش الکترودها
 • ذوب شدن الکترودها
 • تشکیل لعاب روی چینی شمع
 • تغییر رنگ چینی شمع
 • ترک خوردن چینی شمع

در کنار این موارد، برخی نشانه‌های دیگر نیز وجود دارند که در صورت رخ دادن، باید نسبت به فرا رسیدن زمان تعویض شمع خودرو حساس شوید:

 • کاهش قدرت موتور
 • صدای غیرعادی موتور به‌خصوص در حالت درجا
 • افزایش مصرف سوخت
 • روشن نشدن ماشین
 • مشکل در استارت خوردن ماشین
 • روشن شدن چراغ چک ماشین
 • لرزش ماشین

 

دلایل خرابی زودهنگام شمع خودرو 

تا اینجا درباره زمان تعویض شمع خودرو بحث کردیم. گاهی اوقات ممکن است شمع خودرو خیلی زودتر از موعد ذکر شده شود. به جز موضوع سر رسیدن تاریخ انقضا که بالاتر اشاره کردیم، چند دلیل دیگر برای این اتفاق وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها را در اینجا مشاهده می‌کنید:

 • حرارت بیش از حد دمای موتور
 • کیفیت پایین سوخت
 • نشت روغن روی شمع خودرو
 • جمع شدن رسوب روی شمع خودرو
 • ضربه خوردن شمع ماشین در اثر تصادف
 • خراب شدن وایر شمع خودرو

 

زمان تعویض شمع‌های ماشین

 

آیا می‌توان عمر مفید شمع خودرو را افزایش داد؟

در ادامه باید به این موضوع بپردازیم که آیا راهی برای عقب انداختن مدت زمان تعویض شمع ماشین وجود دارد یا خیر؟ برای خرید شمع خودرو، بهتر است به‌سراغ مدل‌ شمع سرد بروید. این قطعات تحمل دمای بالاتری دارند و به‌همین دلیل در مقایسه با شمع‌های گرم، عمر مفید بیشتری خواهند داشت.

بخش‌های فلزی شمع خودرو از متریال مختلفی مانند مس، پلاتینیوم، نیکل و ایریدیوم ساخته می‌شود. تفاوت در این متریال روی عمر مفید و کارایی شمع‌ها تاثیرگذار است. علاوه بر این موضوع، نحوه عملکرد موتور خودرو نیز باعث می‌شود که زمان تعویض شمع خودرو تغییر کند. ناگفته نماند که کیفیت پایین سوخت خودرو نیز تاثیر منفی روی شمع‌ها دارد. ضمن اینکه عملکرد صحیح سیستم خنک‌کاری موتور نیز در این زمینه بسیار مهم است.

 

کلام پایانی

در این مطلب بهترین زمان تعویض شمع خودرو را بررسی کردیم. همان‌طور که شاهد بودیم، به‌طور کلی نهایتا هر 50 هزار کیلومتر یکبار، شمع ماشین را تعویض کنید. پیشنهاد می‌کنیم زمان تعویض قطعات مصرفی خودرو مانند شمع خودرو را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید و قبل از رسیدن موعد تعویض قطعات، برای جایگزین کردن آن‌ها اقدام کنید. خرید و تعویض شمع خودرو را هم به تعمیرکاران حرفه‌ای و مطمئن بسپارید تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
7 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Ali
1403-02-25 14:29

مطالب خبرنامه رو وقتی میخونم متوجه میشم به برخی موارد بی توجهی میکنم از این رو خیلی خوبه از طریق خبرنامه از مسایل اطراف باخبر باشیم.در. پایان عرایضم از تمام عوامل تشکر میکنم موفق.باشید.

سردبیر
1403-02-26 13:01
پاسخ به  Ali

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

محمد سلطانی
1403-02-25 09:40

عالی بود

شیرزاد
1403-02-24 23:23

ممنون از توضیحات کاربردی شما، بنظرتون مناسبترین شمع برای ef7 دوگانه با توجه به فراوانی لوازم تقلبی کدام برند مناسبه? هر ۱۰ روز شمع عوض میکنم ۵ روز اول روی گاز و بنزین خوبه بعدا کم کم ریپ اول حرکت شروع میشه ،ناگفته نماند ۴ تا کوئل را عوض کردم تمامی احتمالات برق و کاز را هم بررسی کردیم

Tehran
1403-02-24 22:04

باسلام، متاسفانه شمع اصل در بازار یا کلانیست یا بسیار کمیاب و گران هست وامروزه 90٪شمع های موجوددربازار حتی شمع نور ایرانی ساخت بی کیفیت چین هست و روغن و شمع های بی کیفیت و صددرصدغیراستاندارد هزینه خیلی زیادی روی دست مردم گذاشته و مکانیکها هم مقصرنیستند چون شناخت اصل ازفرع قابل تشخیص نیست مگر با دستگاههای دیاگهای خیلی پیشرفته که هزینه آنهم برای راننده گان عادی بسیار بالاست بدبختانه دربهای کشوربروی همه بجز جنس درجه 3 و4 چین بسته شده و جنس چین درجه یک قطعا راهی آمریکاوکشورهای عربی هست که متاسفیم

احمد فلاحی
1403-02-24 15:14

دسسست شما درد نکن ه،وااقعا” ت توضحات و اطلاعات تون،موثر،مفید و کارگشاااست،بی انتها،سپاسگزارم

سردبیر
1403-02-24 17:11
پاسخ به  احمد فلاحی

ممنون از همراهی شما