Image default

علت گاز نخوردن ماشین چیست؟  این سوالی است که شاید بار ها و بار ها زمانی که خودرو دچار مشکل می شود از خود پرسیده باشی.همراه مکانیک در این مقاله قصد دارد دلایل گاز نخوردن ماشین را بررسی کنید.


در این مقاله از همراه مکانیک، به بررسی علت گاز نخوردن ماشین ها پرداخته و شما را با سه مورد از اصلی‌ترین عوامل تاثیر گذار بر گاز نخوردن ماشین آشنا خواهیم کرد.

همان‌طور که مستحضر هستید اغلب خودروهای امروزی از سیستم‌های کاربراتی به انژکتوری تغییر ماهیت داده و از آن‌جایی که برخی از عملکردهای موتورهای انژکتوری با نسخه‌های کاربراتی متفاوت است، عوامل گاز نخوردن ماشین های انژکتوری نیز می‌تواند متمایز از خودروهای کاربراتی باشد. با همراه مکانیک همراه شوید تا علاوه بر بررسی علل گاز نخوردن ماشین، با برخی از تفاوت‌های اتومبیل‌های انژکتوری و کاربراتی نیز آشنا شویم.

چرا ECU موجب گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

علت گاز نخوردن ماشین چیست

 

بله همان‌طور که از عنوان می‌توان حدس زد، یکی از عوامل گاز نخوردن ماشین قطعه‌ای به نام ECU بوده که تنها در خودروهای انژکتوری وجود دارد. پیش‌تر اشاره کردیم که به دلیل وجود برخی تفاوت‌های ساختاری در موتور خودروهای انژکتوری و کاربراتی، علل گاز نخوردن ماشین نیز در این مدل‌ها متفاوت بوده و ممکن است صاحبان‌ خودرو را دچار سردرگمی‌هایی بکند.

یکی از تفاوت‌های فاحش و بارز خودروهای انژکتوری و کاربراتی، وجود قطعه‌ای بسیار حیاتی در موتور نسخه‌های انژکتوری بوده که از آن با عنوان ECU یاد می‌شود. نام این قطعه مخفف عبارت «قطعه کنترل الکترونیک» بوده و وظیفه آن بررسی وضعیت خودرو جهت تنظیم واکنش سنسورهای موجود در موتور است.

وجود هرگونه مشکل در این قطعه قادر به ایجاد شرایط مناسب گاز نخوردن ماشین بوده و از آن‌جایی که وجود آن برای سایر بخش‌های خودرو نیز ضروری است، نباید از نگهداری و مراقبت از آن غافل شد. در واقع اگر ECU خودروی انژکتوری شما معیوب باشد، احتمال گاز نخوردن ماشین تان نیز افزایش یافته و موجب نوسان دور موتور خواهد شد. اگر می‌خواهید از گاز نخوردن ماشین خود جلوگیری کنید، بهتر است در حفظ و بررسی ECU تان کوشا بوده و در صورت مشاهده هرگونه نشانه از گاز نخوردن ماشین، این قطعه حیاتی را بازرسی کنید.

 

فیلتر هوا نیز موجب گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

علت گاز نخوردن ماشین چیست


بله بدون شک یکی از قطعات دخیل در هر دوی خودروهای کاربراتی و انژکتوری، فیلتر هواست و معیوب بودن آن بلاشک در گاز نخوردن ماشین نیز بی تاثیر نخواهد بود. فیلتر هوا یکی از اجزای ضروری موتور بوده و نقش همانند شش‌های بدن ماست. همان‌گونه که بخشی از آلاینده‌های موجود در هوا توسط کیسه‌های موجود در شش‌ها جذب شده و بعدتر به خارج بدن انتقال داده می‌شوند، فیلتر هوا نیز از ورود اجزای ناخواسته به همراه سوخت جلوگیری کرده و موتور را از گزند آلاینده‌های احتمالی و قطعات خارجی حفظ می‌کند.

در صورت معیوب بودن فیلتر هوا و یا گرفتگی این قطعه، سوخت کافی به موتور منتقل نشده و موجب گاز نخوردن ماشین خواهد شد. اگر جزو افرادی باشید که به سلامت موتور خودرو خود اهمیت می‌دهید، بدون شک از لزوم تعویض فیلتر هوا نیز آگاه بوده و می‌دانید که استفاده از فیلتر هوای سالم نقش بسیار پررنگی در حفظ سلامت موتور خواهد داشت.  فیلتر هوای گرفته و یا معیوب در دراز مدت مشکلات عدید‌ه‌ای را برای موتور خودروها به وجود آورده و از طرفی دیگر یکی از علل اصلی گاز نخوردن ماشین نیز به حساب می‌آید.

بنابراین اگر به دنبال علت گاز نخوردن ماشین تان هستید و یا صرفا می‌خواهید عمر مفید موتور خودرو تان را افزایش دهید، از سالم و تمیز بودن فیلتر هوا اطمینان حاصل کرده و هر چند وقت یک‌بار آن را تعویض کنید.

 

یکی از علل اصلی گاز نخوردن ماشین پمپ بنزین است!

علت گاز نخوردن ماشین چیست


آیا تا کنون به این اندیشیده‌اید که سوخت چگونه از باک خودرو به موتور منتقل می‌شود؟ بله احتمالا مستحضر هستید که قطعه‌ای به نام پمپ بنزین وظیفه انتقال سوخت از باک به موتور را داشته و از همین روی یکی از بخش‌های ضروری خودرو نیز به حساب می‌آید. اگر پمپ بنزین ماشین دچار نقص فنی شود، سوخت کافی به موتور نرسیده و بدون شک موجب گاز نخوردن ماشین خواهد شد!

پمپ بنزین در قسمت عقبی و در باک خودرو قرار داشته و از آن‌جا سوخت مورد نیاز موتور را تامین می‌کند. وجود پمپ بنزین برای کلیه خودروها ضروری بوده و بدون آن عملا حرکتی در پیشرانه اتومبیل رخ نخواهد داد. اما از طرفی دیگر خرابی آن نیز بسیار مشکل ساز بوده و اغلب اوقات کاملا ناگهانی رخ می‌دهد. لذا اگر می‌خواهید از علل گاز نخوردن ماشین تان مطلع شوید و یا صرفا به دنبال بالا بردن عمر مفید موتور خودرو تان هستید، بهتر است به این قطعه نیز توجه داشته و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایید.

  

در زمان مشاهده نشانه‌های گاز نخوردن ماشین، لازم است قطعات مذکور را بررسی کرده و از سلامت عملکرد هر یک مطمئن شوید. گرچه این قطعات تنها عوامل گاز نخوردن ماشین نیستند، اما به هر حال می‌توان اذعان داشت که این سه بخش، از اصلی‌ترین تاثیر گذاران گاز نخوردن ماشین هستند و نگهداری و تعویض به موقع آن‌ها برای بالا بردن دوام موتور ضروری است. از دیگر موارد که می‌توانند موجب گاز نخوردن ماشین شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

●       معیوب بودن مجموعه دریچه گاز

●       معیوب بودن موتور دریچه گاز برقی

●       خرابی سنسور دور موتور

●       خرابی مپ سنسور

●       خرابی سنسور هیدرولیک فرمان

●       خرابی سنسور خطی گاز کولر

●       خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ

●       خرابی سنسور کیلومتر در خودروهای با ECUزیمنس

●       خرابی سنسور پدال کلاچ

●       ایراد در میکروسوئیچ پدال ترمز در خودروهای گیربکس اتوماتیک

●       سنسور پدال گاز معیوب در خودروهای با دریچه گاز برقی


در صورت گاز نخوردن ماشین چه باید کرد؟

علت گاز نخوردن ماشین چیست


گاز نخوردن ماشین برای مدت طولانی و بی‌توجهی شما می‌تواند پیامدهای مخربی را برای سلامت خودروتان به همراه داشته و موجب بروز هزینه‌های تعمیر بالایی برایتان شود. بنابراین در صورت مشاهده اولین نشانه‌های گاز نخوردن ماشین لازم است کلیه قطعات دخیل در امر را بررسی کرده و از صحت عملکرد هر یک اطمینان حاصل نمایید. همان طور که مستحضر هستید، برخی قطعات موتور بسیار گران قیمت بوده و اگر گاز نخوردن ماشین به مدت طولانی رخ دهد، احتمال آسیب دیدن این بخش‌ها بسیار بالا می‌رود.

معاینه فنی خودرو و بررسی کلیه قطعات ذکر شده در این مقاله می‌تواند موجب کاهش احتمال گاز نخوردن ماشین شده و عمر مفید موتور خودروتان را نیز افزایش دهد. به خاطر داشته باشید که تعویض فیلتر هوا یکی از موثرترین شیوه‌های جلوگیری از گاز نخوردن ماشین و افزایش عملکرد بهینه خودروست. لذا سلامت پیشرانه اتومبیل‌تان را جدی گرفته و برای کاهش احتمال گاز نخوردن ماشین و ایجاد هزینه‌های تعمیرات گزاف، از همین امروز به فکر چاره باشید.

مقالات مرتط:

نشانههای خرابی کنیستر خودرو

راه برای تشخیص تمام شدن لنت ترمز

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

آیا گرفتن کلاچ قبل از استارت ضروری است ؟

نکات مهم نگهداری لاستیک خودرو و تشخیص فرسودگی لاستیک

دیدگاه بگذارید

  اشتراک  
به من اطلاع بده
همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید