Image default
نکات فنی و آموزشی

علت گاز نخوردن ماشین چیست ؟

علت گاز نخوردن ماشین چیست؟  این سوالی است که شاید بارها و بارها زمانی که خودرو دچار مشکل می‌شود از خود پرسیده باشید. در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم دلایل گاز نخوردن ماشین را بررسی کنیم شما کاربران گرامی سوالات خود را در مورد این که علت گاز نخوردن ماشین در حال حرکت و یا علت گاز نخوردن ماشین در سر بالایی و علت گاز نخوردن پژو 206 را می‌توانید در انتهای همین مقاله در بخش کامنت‌ها مطرح کنید تا کارشناسان ما در سریعترین زمان پاسخ‌گوی شما باشند.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت خبر داری و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه

با علت گاز نخوردن ماشین آشنا شوید

همان‌طور که مستحضر هستید اغلب خودروهای امروزی از سیستم‌های کاربراتی به انژکتوری تغییر ماهیت داده و از آن‌جایی که برخی از عملکردهای موتورهای انژکتوری با نسخه‌های کاربراتی متفاوت است، عوامل گاز نخوردن ماشین‌های انژکتوری نیز می‌تواند متمایز از خودروهای کاربراتی باشد. با همراه مکانیک همراه شوید تا علاوه بر بررسی علل گاز نخوردن ماشین، با برخی از تفاوت‌های اتومبیل‌های انژکتوری و کاربراتی نیز آشنا شویم.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

صفر تا صد تعویض پلاک خودرو

راهنمای جامع خرید خودرو دست دوم

همه چیز در مورد استعلام خلافی خودرو

چطور ECU موجب گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

ECU خودرو
ECU خودرو

بله همان‌طور که از عنوان می‌توان حدس زد، یکی از عوامل گاز نخوردن ماشین قطعه‌ای به نام ECU بوده که تنها در خودروهای انژکتوری وجود دارد. پیش‌تر اشاره کردیم که به دلیل وجود برخی تفاوت‌های ساختاری در موتور خودروهای انژکتوری و کاربراتی، علل گاز نخوردن ماشین نیز در این مدل‌ها متفاوت بوده و ممکن است صاحبان‌ خودرو را دچار سردرگمی‌هایی بکند.

یکی از تفاوت‌های فاحش و بارز خودروهای انژکتوری و کاربراتی، وجود قطعه‌ای بسیار حیاتی در موتور نسخه‌های انژکتوری بوده که از آن با عنوان ECU یاد می‌شود. نام این قطعه مخفف عبارت «قطعه کنترل الکترونیک» بوده و وظیفه آن بررسی وضعیت خودرو جهت تنظیم واکنش سنسورهای موجود در موتور است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ‌گویی به حتی یک تماس ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

وجود هرگونه مشکل در این قطعه قادر به ایجاد شرایط مناسب گاز نخوردن ماشین بوده و از آن‌جایی که وجود آن برای سایر بخش‌های خودرو نیز ضروری است، نباید از نگهداری و مراقبت از آن غافل شد. در واقع اگر ECU خودروی انژکتوری شما معیوب باشد، احتمال گاز نخوردن ماشین‌تان نیز افزایش یافته و موجب نوسان دور موتور خواهد شد. اگر می‌خواهید از گاز نخوردن ماشین خود جلوگیری کنید، بهتر است در حفظ و بررسی ECU‌تان کوشا بوده و در صورت مشاهده هرگونه نشانه از گاز نخوردن ماشین، این قطعه حیاتی را بازرسی کنید. علت گاز نخوردن خودرو در حال حرکت می‌تواند همین ECU باشد که باید برای بررسی این مورد به مکانیک مراجعه کنید.

فیلتر هوا نیز موجب گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

فیلتر هوا
فیلتر هوا

بله بدون شک یکی از قطعات دخیل در هر دوی خودروهای کاربراتی و انژکتوری، فیلتر هواست و معیوب بودن آن بلاشک در گاز نخوردن ماشین نیز بی‌تاثیر نخواهد بود. فیلتر هوا یکی از اجزای ضروری موتور بوده و نقشی همانند شش‌های بدن انسان دارد. همان‌گونه که بخشی از آلاینده‌های موجود در هوا توسط کیسه‌های موجود در شش‌ها جذب شده و بعدتر به خارج بدن انتقال داده می‌شوند، فیلتر هوا نیز از ورود اجزای ناخواسته به همراه سوخت جلوگیری کرده و موتور را از گزند آلاینده‌های احتمالی و قطعات خارجی حفظ می‌کند.

در صورت معیوب بودن فیلتر هوا و یا گرفتگی این قطعه، سوخت کافی به موتور منتقل نشده و موجب گاز نخوردن ماشین خواهد شد. اگر جزو افرادی باشید که به سلامت موتور خودرو خود اهمیت می‌دهید، بدون شک از لزوم تعویض فیلتر هوا نیز آگاه بوده و می‌دانید که استفاده از فیلتر هوای سالم نقش بسیار پررنگی در حفظ سلامت موتور خواهد داشت.  فیلتر هوای گرفته و یا معیوب در درازمدت مشکلات عدید‌ه‌ای را برای موتور خودروها به وجود آورده و از طرفی دیگر یکی از علل اصلی گاز نخوردن ماشین نیز به حساب می‌آید.

بنابراین اگر به دنبال علت گاز نخوردن ماشین تان هستید و یا صرفا می‌خواهید عمر مفید موتور خودروتان را افزایش دهید، از سالم و تمیز بودن فیلتر هوا اطمینان حاصل کرده و هر چند وقت یک‌بار آن را تعویض کنید.

با یه کلیک می‌تونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور به صورت کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

 

یکی از علل اصلی گاز نخوردن ماشین پمپ بنزین است!

علت گاز نخوردن ماشین چیست


آیا تا کنون به این اندیشیده‌اید که سوخت چگونه از باک خودرو به موتور منتقل می‌شود؟ بله احتمالا مستحضر هستید که قطعه‌ای به نام پمپ بنزین وظیفه انتقال سوخت از باک به موتور را داشته و از همین روی یکی از بخش‌های ضروری خودرو نیز محسوب می‌شود. اگر پمپ بنزین ماشین دچار نقص فنی شود، سوخت کافی به موتور نرسیده و بدون شک موجب گاز نخوردن ماشین خواهد شد!

پمپ بنزین در قسمت عقبی و در باک خودرو قرار داشته و از آن‌جا سوخت موردنیاز موتور را تامین می‌کند. وجود پمپ بنزین برای کلیه خودروها ضروری بوده و بدون آن عملا حرکتی در پیشرانه اتومبیل رخ نخواهد داد. اما از طرفی دیگر خرابی آن نیز بسیار مشکل‌ساز بوده و اغلب اوقات کاملا ناگهانی رخ می‌دهد. لذا اگر می‌خواهید از علل گاز نخوردن ماشین‌تان مطلع شوید و یا صرفا به دنبال بالا بردن عمر مفید موتور خودروتان هستید، بهتر است به این قطعه نیز توجه داشته و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایید.

تنها با یک کلیک می‌تونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

  در زمان مشاهده نشانه‌های گاز نخوردن ماشین، لازم است قطعات مذکور را بررسی کرده و از سلامت عملکرد هر یک مطمئن شوید. گرچه این قطعات تنها عوامل گاز نخوردن ماشین نیستند، اما به هر حال می‌توان اذعان داشت که این سه بخش، از اصلی‌ترین و تاثیرگذاران دلایل گاز نخوردن ماشین هستند و نگهداری و تعویض به موقع آن‌ها برای بالا بردن دوام موتور ضروری است. از دیگر موارد که می‌توانند موجب گاز نخوردن ماشین شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

●       معیوب بودن مجموعه دریچه گاز

●       معیوب بودن موتور دریچه گاز برقی

●       خرابی سنسور دور موتور

●       خرابی مپ سنسور

●       خرابی سنسور هیدرولیک فرمان

●       خرابی سنسور خطی گاز کولر

●       خرابی سنسور موقعیت میل سوپاپ

●       خرابی سنسور کیلومتر در خودروهای با ECUزیمنس

●       خرابی سنسور پدال کلاچ

●       ایراد در میکروسوئیچ پدال ترمز در خودروهای گیربکس اتوماتیک

●       سنسور پدال گاز معیوب در خودروهای با دریچه گاز برقی

 

در صورت گاز نخوردن ماشین چه باید کرد؟

علت گاز نخوردن ماشین چیست


گاز نخوردن ماشین برای مدت طولانی و بی‌توجهی شما می‌تواند پیامدهای مخربی را برای سلامت خودروتان به همراه داشته و موجب بروز هزینه‌های تعمیر بالایی برایتان شود. بنابراین در صورت مشاهده اولین نشانه‌های گاز نخوردن ماشین لازم است کلیه قطعات دخیل در این امر را بررسی کرده و از صحت عملکرد هر یک اطمینان حاصل نمایید. همان طور که مستحضر هستید، برخی قطعات موتور بسیار گران‌قیمت بوده و اگر گاز نخوردن ماشین به مدت طولانی رخ دهد، احتمال آسیب دیدن این بخش‌ها بسیار بالا می‌رود.

معاینه فنی خودرو و بررسی کلیه قطعات ذکر شده در این مقاله می‌تواند موجب کاهش احتمال گاز نخوردن ماشین شده و عمر مفید موتور خودروتان را نیز افزایش دهد. به خاطر داشته باشید که تعویض فیلتر هوا یکی از موثرترین شیوه‌های جلوگیری از گاز نخوردن ماشین و افزایش عملکرد بهینه خودروست. لذا سلامت پیشرانه اتومبیل‌تان را جدی گرفته و برای کاهش احتمال گاز نخوردن ماشین و ایجاد هزینه‌های تعمیرات گزاف، از همین امروز به فکر چاره باشید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

نشانه‌های خرابی کنیستر خودرو

راه برای تشخیص تمام شدن لنت ترمز

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

آیا گرفتن کلاچ قبل از استارت ضروری است ؟

نکات مهم نگهداری لاستیک خودرو و تشخیص فرسودگی لاستیک

12
دیدگاه بگذارید

5 موضوع دیدگاه
7 موضوع پاسخ
2 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
7 نویسنده دیدگاه
  اشتراک  
به من اطلاع بده
محمد

سلام در خودروهای جدید که همه چیز سالم و نو است چرا بعضی وقتها گاز نمی خورد؟

ملکی

وقت بخیر
206 تیپ 2
علت صدای انگشتی به اصطلاح مثل زمانیکه دنده مرده به ماشین میدیم چی هستش
این مسئله مخصوصا فصل گرما وقتیکه آمپر بالا هستش بیشتر میشه و ماشین هم هر چی گاز میخوره جون نداره
با تشکر

محمدرضا محمدی

سلام خسته نباشید مشکل ماشین من 206 صندوقدار مدل 97 ی چند ماه پیش تو هین حرکت یدفه ماشین ماشین گاز نمیخورد و حرکت کند میشه چرا غ چک روشن میشود و با باز بسته کردن سویچ این مشکل برطرف میشود تا این که این مشکل زیاد شده و خیلی اذیتم میکرد بردم نمایندگی گفتن دسته سیم اصلی باید عوض بشه که و عوضش کردم تا یکی دو ماه هم خوب شده دیگه پیش نیومد تا این که بعد از یکی دو ماه مجدد باز این مشکل دوباره پیش امده الان نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

احسان

سلام داداش ماشین صد کیلومتر که راه میره بعد ماشین گاز نمیخوره وراه نمیره وبعد ده دقیقه ک خاموش می‌کنم دوباره مشکلش بر طرف میشه علتش چیه؟, ممنون

میلاد

سلام من یه پراید ۱۱۱ دارم مدل ۹۲ ،صد هزار کارکرد
چند روزیه که وقتی دور موتور ماشینم به 30 هزار تا میرسه دیگه بالا نمیره و ماشین گاز نمی خوره
ولی بعدش نمیدونم چی میشه که دوباره به حالت طبیعی بر میگرده

همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید