پیست‌های اتومبیل‌رانی، همانند موزیک‌ها و فیلم‌های کلاسیک هستند و کوله‌باری از خاطرات را برای هواداران به‌همراه دارند. هرکدام از پیست های اتومبیل رانی مشهور در جهان، میزبان مسابقاتی خاطره‌انگیز و رانندگان شناخته‌شده‌ای بوده‌اند و به همین دلیل، هر پیست به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود شهرت دارد.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

با توجه به آن‌که سال‌ها است هیچ مسابقه رانندگی معتبری در کشورمان برگزار نشده است، طبیعی است که مخاطبان ایرانی با پیست‌های اتومبیل‌رانی مشهور جهان ناآشنا باشند. این مساله در حالی اتفاق می‌افتد که کشورهای حاشیه خلیج فارس سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را در این زمینه داشته‌اند و حتی میزبانی مسابقات معتبر را نیز به دست آورده‌اند.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

در این مطلب، نگاهی به مشهورترین پیست های اتومبیل رانی جهان خواهیم داشت که در اقصی نقاط این کره خاکی قرار دارند. آشنایی با پیست ‌های اتومبیل ‌رانی مشهور و خاطره‌انگیز، راهکاری مناسب برای افزایش اطلاعات عمومی علاقمندان به خودرو خواهد بود.

جاده آمریکا

پیست جاده آمریکا در جنوب خلیج گرین و در ایالت ویسکانسین قرار دارد. این پیست، میزبان مسابقات اتومبیل‌رانی مشهور آمریکا از جمله نسکار، IMSA و IndyCar است. پیست جاده آمریکا به داشتن مسیرهای مستقیم طولانی شهرت دارد و البته رانندگان آماتور نیز علاقه وافری به این پیست دارند.

جاده بین‌المللی دیتونا

جاده بین‌المللی دیتونا یا پیست دیتونا نیز یکی دیگر از پیست‌های مشهور ایالات متحده است و اگر فیلم‌هایی نظیر فورد در برابر فراری را مشاهده کرده باشید، حتما اسم این پیست را شنیده‌اید. این پیست به دلیل مسابقات منحصربه‌فرد خود یعنی دیتونا 500 و مسابقه 24ساعته دیتونا مشهور است. این پیست در روزهایی خاص برای عموم باز است؛ بنابراین رانندگان آماتور نیز می‌توانند از رانندگی در پیست دیتونا لذت ببرند.

مدار آمریکا

پیست مدار آمریکا یا Circuit of the Americas، برای میزبانی از مسابقات فرمول یک در سال 2012 ساخته شد و مسیر مسابقه کم سن‌وسالی محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، تاریخ آن به اندازه پیست‌های دیگر غنی نیست. با این وجود، مسیرهای مستقیم، پیچ‌های سریع و تغییر ارتفاع نقاط مختلف، این پیست را به مسیری هیجان‌انگیز و جذاب برای رانندگان تبدیل کرده است.

مسیر مسابقه تاندرهیل

پیست تاندرهیل، خارج از شهر ساکرامنتو در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و برای رسیدن به آن، باید حدود یک‌ ساعت رانندگی کنید. همان‌طور که از نام این پیست مشخص است، رانندگان در آن با تپه‌های مختلفی مواجه خواهند شد و مسیری پرفراز و نشیب را تجربه خواهند کرد. این پیست به داشتن نقاط کور متعدد شهرت دارد!

مسیر مسابقه سونوما

مسیر مسابقه سونوما در طول تاریخ اسامی بسیاری داشته و اکنون به نام سونوما شناخته می‌شود. این پیست در ایالت کالیفرنیا آمریکا قرار دارد و مشخصه بارز آن، نبود هر‌گونه مسیر صاف و مستقیم است. تمامی مسیر این پیست، از پیچ‌ها و فرازونشیب تشکیل شده است.

مدار ایمولا

مدار ایمولا یا Autodromo Enzo e Dino Ferrari، خانه خودروهای فراری و از مشهورترین پیست‌های سری مسابقات فرمول یک است. مدار ایمولا، مهم‌ترین پیست اتومبیل‌رانی در ایتالیا است و مجوز درجه یک فدراسیون اتومبیل‌رانی را دارد. این پیست به تاریخچه غنی خود می‌بالد.

مدار موگلو

مدار موگلو نیز یکی دیگر از پیست‌های مشهور اتومبیل‌رانی در ایتالیا است. این پیست نیز مجوز درجه یک فدراسیون اتومبیل‌رانی را دارد و به همین دلیل، میزبان مسابقات فرمول یک است. پیچ‌های سریع و مناظر زیبای شمال ایتالیا از مشخصه‌های مدار موگلو هستند.

جاده آتلانتا

جاده آتلانتا در ایالت جورجیا قرار دارد و فاصله آن تا مرکز ایالت، حدود یک‌ ساعت است. این پیست یک جواهر واقعی در دنیای اتومبیل‌رانی محسوب می‌شود؛ چراکه هر دوازده پیچ آن به یک شکل ساخته شده‌اند که رانندگی را چالش‌برانگیز و در عین حال لذت‌بخش خواهد کرد.

مدار کوه پانوراما

پیست اتومبیل‌رانی کوه پانوراما در بتروست استرالیا قرار دارد و به داشتن سراشیبی‌های خطرناک مشهور است. بیشتر مسیرها راه فراری ندارند و دو طرف پیست نیز با دیواره‌های بتنی پوشیده شده است. کوچکترین حرکت اشتباه در این پیست منجر به فاجعه می‌شود، بنابراین عبور از این مسیر تنها به رانندگان خبره توصیه شده است.

مسیر مسابقه بین المللی ویرجینیا

مسیر مسابقه بین المللی ویرجینیا یا VIR، میزبان هیچ مسابقه شناخته‌شده‌ای در طول سال نیست و برای استفاده رانندگان آماتور ساخته شده است. مالکان خودروها می‌توانند در مسیر چالش‌برانگیز این پیست، مسابقه‌های جذاب و پرتحرکی را تجربه کنند و از روز تعطیل خود نهایت لذت را ببرند.

پیست مونزا

پیست مونزا یا Autodromo Nazionale Monza، سومین پیست ساخته‌شده در جهان از نظر قدمت است که تاریخ ساخت آن، به سال 1922 میلادی بازمی‌گردد. پیست مونزا برای مسابقات فرمول یک ایتالیا استفاده می‌شود و ترکیبی از مسیرهای مستقیم و پیچ‌درپیچ را ارائه می‌دهد. پیست مونزا مسیری چالش برانگیز و پرهیجان برای رانندگان و تماشاگران است.

مسیر مسابقه بین‌المللی سبرینگ

پیست سبرینگ یکی از قدیمی‌ترین مسیرهای اتومبیل‌رانی در آمریکا است که مسیر هیجان‌انگیزی را در خود جای داده است. مسیر سبرینگ تغییر ارتفاع زیادی ندارد؛ اما نکات خطرناکی در تمامی قسمت‌های پیست قرار دارند که لازم است رانندگان دقت قابل‌توجهی هنگام گذر از سبرینگ داشته باشند.

مسیر سرعت ایندیاناپولیس

ایندیاناپولیس یکی از پیست‌های مسابقه افسانه‌ای در آمریکا است که میزبانی از مسابقات ایندی 500 را بر عهده دارد. این پیست در سال 2015 برگزاری صدمین مسابقه خود را جشن گرفت. پیست ایندیاناپولیس در سال 1909 ساخته شده است و دومین پیست قدیمی تاریخ محسوب می‌شود.

مسیر مسابقه بین‌المللی واتکینز گلن

پیست بین‌المللی واتکینز گلن از سال 1961 تا 1980 میزبان مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک آمریکا بود. این پیست روی یک مسیر طبیعی ساخته شده است؛ بنابراین، پستی و بلندی‌های معمول یک مسیر طبیعی را در خود جای داده است. پیچ‌های تند و چالش‌برانگیز این پیست، می‌تواند کار را حتی برای رانندگان حرفه‌ای نیز پیچیده و دشوار کند.

مسیر مسابقه لاگونا سکا

پیست لاگونا سکا در شمال ایالت کالیفرنیا قرار دارد و در سال 1957 ساخته شده است. این پیست مکانی برای برگزاری مسابقات عمومی است و با داشتن یازده پیچ، مسابقات هیجان‌انگیزی را نصیب تماشاگران می‌کند. هوای عالی کالیفرنیا موجب می‌شود تا تماشاگران همواره از مشاهده رقابت لذت ببرند.

پیست جایزه بزرگ موناکو

پیست جایزه بزرگ موناکو در خیابان‌های موناکو واقع است و ماه مه هر سال، میزبان مسابقات جایزه بزرگ موناکو خواهد بود. استفاده از خیابان‌ها برای ساخت پیست جایزه بزرگ موناکو، رانندگی را سخت و در عین حال هیجان‌انگیز می‌کند. عبور از پیست جایزه بزرگ موناکو برای هر راننده‌ای دشوار است و البته این پیست بدون ترافیک نخواهد بود.

اینترلاگوس

پیست اینترلاگوس در سائوپائولوی برزیل قرار دارد و مسیری برای برگزاری مسابقات فرمول یک برزیل است. آب و هوای غیرقابل‌پیش‌بینی، تغییر متناوب ارتفاع و پیچ‌های دایره‌ای‌شکل، از جذابیت‌های مسیر اینترلاگوس هستند. این پیست به نظر سرگرم‌کننده است؛ هرچند اتفاقات ناگواری نیز در آن رخ می‌دهد.

پیست سیلورستون

ساخت پیست مشهور سیلورستون در سال 1948 و دوران پس از جنگ جهانی دوم به پایان رسید و از آن زمان، این پیست به مکانی برای حماسه‌آفرینی تبدیل شده است. سیلورستون یک مسیر کاملا سریع است و به برگزاری مسابقات فرمول یک اختصاص یافته است.

پیست مارک هاچ

مسیر مسابقه مارک هاچ، شاید مشهورترین پیست اتومبیل‌رانی بریتانیا نباشد، اما یکی از جذاب‌ترین‌ها است. این پیست به مسابقه اتومبیل‌های اسقاطی اختصاص دارد و لحظاتی شاد و مفرح را برای رانندگان و تماشاگران مهیا می‌کند.

مدار دلا سارت

پیست دلا سارت در لمانز فرانسه واقع شده و مکانی برای برگزاری مسابقات 24ساعته لمان است. این پیست هشت مایل طول دارد و از ترکیب مسیر مسابقه و خیابان‌ها تشکیل شده است. پیش از انجام مسابقات 24ساعته لمان، فرصتی به بازدیدکنندگان اعطا می‌شود تا در این پیست خاطره‌ساز رانندگی کنند.

نوربرگرینگ نوردشلایف

پیست مشهور نوربرگرینگ یا جهنم سبز، نیازی به معرفی ندارد. این پیست با 13 مایل طول و 150 پیچ، بهترین میدان برای اثبات خودروها و رانندگان است. این پیست اجازه رانندگی را به تمامی افراد می‌دهد و رانندگان آماتور می‌توانند با خرید بلیط در این پیست رانندگی کنند. البته این پیست مسیری حادثه‌ساز دارد و هر سال تصادفات بسیاری در آن رخ می‌دهد.

پیست اسپا

مسیر مسابقه اسپا یا Circuit de Spa-Francorchamps، نسخه بلژیکی پیست نوربرگرینگ محسوب می‌شود و هرساله میزبان مسابقات فرمول یک است. این پیست، مسیری دیوانه‌وار دارد و در جنب یک چشمه آب گرم طبیعی قرار گرفته است.

مدار سوزوکا

پیست سوزوکا در سال 1962 ساخته شد و اولین پیست حرفه‌ای ژاپن به شمار می‌رود. پیست سوزوکا به هوندا تعلق دارد و به داشتن مسیری چالش‌برانگیز شهرت دارد. علاوه بر آن، رانندگان آماتور نیز می‌توانند مواقعی از سال در این پیست رانندگی کنند.

لیم راک پارک

پیست لیم راک پارک با پیشرفته‌ترین فناوری‌ها ساخته نشده است و حتی بزرگ‌ترین پیست این لیست نیز نیست؛ با این حال، منظره‌ها و جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای دارد که لیم راک پارک را به یکی از مشهورترین پیست‌های اتومبیل‌رانی جهان تبدیل کرده است. این پیست در شمال غربی کنتیکت واقع شده است و تجربه‌ای بی‌نظیر از مسابقه در طبیعت را برای رانندگان فراهم می‌کند.

کلام آخر

پیست‌هایی که در متن به آن‌ها اشاره شد، بخشی از مشهورترین پیست های اتومبیل رانی جهان هستند که هرکدام از آن‌ها در فواصل زمانی مختلفی ساخته شده‌اند و از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی برخوردار هستند. نکته جالب در خصوص پیست‌های یاد شده، این است که حتی رانندگان آماتور و عادی نیز اجازه دارند مواقعی از سال را در این مسیرهای مسابقه سپری کنند.

در سوی مقابل، رانندگان ماجراجوی کشورمان نه تنها اجازه دسترسی به پیست‌های مسابقه را ندارند، بلکه حتی برای یافتن مسیرهای مناسب نیز به مشکل برخورد می‌کنند. نتیجه این کمبود، انجام حرکات نمایشی توسط خودروها در خیابان است که هم برای راننده خودرو و هم برای سایرین حادثه‌ساز خواهد بود.

بیشتر بخوانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها