Image default
نکات فنی و آموزشی

کنیستر چیست و نشانه های خرابی کنیستر خودرو کدام است

کنیستر خودرو چیست و نشانه های خرابی کنیستر خودرو کدام است موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که در این مقاله به تعریف کنیستر و وظایف آن خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید تا علاوه بر اینکه ببینیم دلایل خرابی کنیستر کدام است به بررسی  نیز بپردازیم.

کلیک کن تا اپلیکیشن همراه مکانیک رو نصب کنی و هر زمان دلت خواست قیمت بروز همه ماشین هارو از مازراتی تا پراید بدست بیاری.

کنیستر چیست

کنیستر چیست
کنیستر چیست

قبل از اینکه به بررسی دلایل خرابی کنیستر  بپردازیم خوب است بدانیم کنیستر در واقع یک منبع یا مخزن است که درون آن به مقدار زیادی کربن وجود دارد و یک شلنگ ورود بنزین از باک و یکی شلنگ خروجی به سمت موتور دارد که از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند.کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی است. در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد این قطعه قابلیت های دیگری دارد که در ادامه به توضیحات آن می پردازیم.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید خودرو دست دوم-بخش فنی

استعلام خلافی 

وظیفه کنیستر چیست؟

در مورد وظیفه کنیستر باید بگوییم که در سال‌های اخیر آلودگی هوا به یکی از مهم‌ترین مشکلات کلان‌شهرهایی چون تهران بدل شده است و یکی از عوامل مهم در این آلودگی نیز احتراق ناقصی است که در خودروهای بنزینی اتفاق می‌افتد. جهت مرتفع نمودن این مشکل  (البته نه به صورت کامل) قطعه‌ای تحت عنوان کنیستر (Canister) در خودروهای بنزینی وجود دارد.همانطور که پیش تر گفتیم کنیستر دو شلنگ دارد یکی ورودی و دیگری خروجی ،زمانی که موتور روشن است از طریف شلنگی که به موتور وصل است این بخارات می سوزند و زمانی که موتور خاموش است بوسیله شلنگ دوم از ورود این بخارات به هوای ازاد جلوگیری می شود که در ادامه به تفضیل این وظیفه را شرح می دهیم

کلیک کن تا با شرایط ویژه و گارانتی بدنه از بزرگترین نمایشگاه انلاین خودرو در کشور خرید کنی

در خودروهای بنزینی که مجهز به این قطعه هستند، مخزنی با نام مخزن کنیستر وجود دارد که بخارات بنزین بلند شده از باک خودرو را توسط یک لوله به خود جذب می‌کند. کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.

خروجی سوم در زیر مخزن کنیستر قرار داشته و جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار داده شده است. عملکرد کنیستر بدین صورت است که به دلیل خلایی که در منیفولد وجود دارد بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌نماید که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن است. هنگامی که موتور خاموش است این بخارات سمی توسط کربن جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌گردد؛ دوباره با روشن شدن موتور بخارات به سمت موتور جهت احتراق مجدد هدایت می‌شود. 


کنیستر برای ایمنی شما لازم است 

کنیستر
کنیستر

شایان ذکر است که کنیستر علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیز تاثیرگذار است. چنانچه کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز نمودن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیرهای طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین خواهد بود. 

کلیک کن تا نیم ساعت بعد به کمک همراه مکانیک خودروت رو به پول نقد تبدیل کنی

شیر برقی کنیستر

باز و بسته نمودن مجراهای موجود بر روی مخزن کنیستر توسط شیر برقی کنیستر انجام می‌پذیرد که این شیر برقی توسط ECU کنترل می‌شود. شیر برقی دارای سیم‌پیچی است که یک سر آن به قطب مثبت باتری متصل بوده و سر دیگر آن نیز توسط EUC تغذیه شده که در واقع سر منفی را تشکیل می‌دهد. 

نشانه های خرابی کنیستر

از نشانه های 

1- چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای “شیر برقی کنیستر” قابل‌رؤیت است.

2- بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائماً احساس شد، می‌بایست به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باکباشید. ولی اگر این بوی بنزین، گه گاه قابل‌استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر درب باک را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.

3- صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گهگاه صدای “تق تق” نیز شنیده می‌شود.

دلایل خرابی کنیستر چیست
دلایل خرابی کنیستر چیست


نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شیلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا نموده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشیلنگی‌ها را چک نمایید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است. همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود. 

 

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

زمان بهینه تعویض کنیستر چه زمانی است؟

قابلیت جذب برای زغال‌های کنیستر زمانی محدود است. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به دلیل کاهش قابل‌توجه جذب زغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود.

زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌طور متوسط چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر و یا 24 ماه بیان‌شده است.

با یک کلیک روی این دکمه میتونی خودروت رو با کمک همراه مکانیک  بدونه پاسخ به یک تماس و اتلاف وقت بفروشی

گفتنی است که عملکرد صحیح کنیستر، باعث کاهش فراوان در مصرف سوخت می‌شود و تعویض این قطعه با توجه به قیمت متوسط آن، می‌تواندمقرون‌به‌صرفه نیز باشد

قیمت کنیستر خودرو

پرتیراژترین خودروهای بازار شامل مواردی چون پراید، 206 ، سمند و … است که قیمت کنیستر عمده آن‌ها در محدود 60 تا 70 هزار تومان قرار دارد.(سال 97)

 

برای شناخت بیشتر خودرو خودتان روی لینک زیر کلیک کنید

با دی لایت خودرو آشنا شوید

رینگ اسپرت و تاثیر آن بر عملکرد خودرو

در مورد شمع خودرو بیشتر بدانید

در مورد دیاگ خودرو بیشتر بدانید

دینام خودرو و هر انچه که در مورد این قطعه باید بدانید

 

مطالب جدید

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

محمد رحیمیان

16
دیدگاه بگذارید

10 موضوع دیدگاه
6 موضوع پاسخ
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
7 نویسنده دیدگاه
  اشتراک  
به من اطلاع بده
مهندس نظیری

مقاله جالبی بود

ممنون از لطفا وهمراهیتون برای اصلاع از خودروهای کارشناسی شده سایت همراه مکانیک به لینک زیر مراجعه کنید https://www.hamrah-mechanic.com

بهرام

سپاس از اطلاعات مفیدتون

ساسان

سلام من مزدا 3دارم بعد از گرم شدن موتور صدای تپ تپ از داخل داشبورد میاد موتورو میزنم بالا صدا قطع میشه پرسیدم میگن از شیرکنیستره خواستم راهنمائیم کنید ممنون

شهرام

آیا کنیستر همه ماشین ها مشترکه یا هر مدل ماشین کنیستر مخصوص داره؟

شکوهی

با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون،آیا نصب کنیستر پراید روی پژو پارس امکان داره؟

غلام

سلام،اگه شیلنگ خروجی کنیستر رو مستقیم به منوفیلد وصل کنیم چه تاثیری روی کارکرد موتور میزاره؟

SAMO

مصرف سوخت رو بالا میبره

سعید

با سلام میخواستم بدونم چه زمانی تعویض کنیستر خودرو ضروریه؟

قائمی

سلام،شیر برقی کنیستر ماشینم تیبا 94تا حالا چندبار سوخته برق یکسره میفرسته لطفا راه حل رو بفرمائید

سپهر

مرسی بابت مقاله خوبتون برای من خیلی لازم بود راجب کنیستر بیشتر بدونم

سپهر

من گاهی همین صدای تق تق میشنوم ممکنه از کنیسترش باشه؟؟؟

همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید