اصطلاح “ریپ زدن” آنچنان فراگیر شده است که بیش از آنکه برای خودرو به کار رود برای آدمی استفاده می‌گردد. امروز ریپ می‌زنی، چرا همش ریپ می‌زنی؟ و مثال‌هایی از این دست را بارها و بارها شنیده‌اید. آیا تا به حال به معنای واقعی آن فکر کرده‌اید؟

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

آیا می‌دانید ریپ زدن به چه معنی است و چرا در خودروها از این اصطلاح استفاده می‌شود؟ آیا می‌دانید دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟ با ما در مجله همراه مکانیک همراه باشید تا بیش از پیش با این اصطلاح رایج آشنا شوید.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
ریپ زدن موتور

منظور از ریپ زدن چیست؟

اگر سری به فرهنگ معین زده و دنبال این اصطلاح بگردید با این معنی مواجه خواهید شد: “با حرکت‌های مقطع و نامتوازن کار کردن یا پیش رفتن”. معنای ارایه‌شده توسط فرهنگ معین تقریبا در مورد موتور خودرو نیز صادق است و ریپ زدن موتور نیز به معنای عدم کارکرد صحیح آن است. ریپ زدن خودرو در واقع به معنای لرزش‌های غیر طبیعی، صداهای ناهنجار و غیرعادی موتور و خاموش و روشن شدن آن حین کار است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

ریپ زدن خودرو از آن دست مشکلاتی است که به محض مواجهه با آن باید شش دانگ حواسمان را جمع کرده و با دقت نظر فراوانی به واکاوی آن بپردازیم چراکه در برخی مواقع این ریپ زدن خودرو به آسیب‌های غیرقابل جبرانی ختم می‌گردد.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
موتور

 دلایل ریپ زدن خودرو

ریپ زدن خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته که ریشه‌یابی این عوامل، در نحوه برطرف نمودن آن امری بسیار حیاتی بوده و برخی از عوامل چنانچه اصلاح نشوند می‌توانند هزینه‌های گزافی را به راننده و مالک خودرو تحمیل نمایند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین دلایل ریپ زدن خودرو پرداخته شده است.

سیستم سوخت‌رسانی

به محض مشاهده ریپ زدن خودرو، در وهله میزان سوخت موجود در باک را چک نمایید چراکه در صورت کم بودن سوخت، موتور دچار ریپ گردد و رانندگان گهگاه حواسشان پرت شده و به جای توجه به این دلیل ساده، قضیه را پیچیده نموده و به دنبال ریشه‌یابی این معضل برمی‌آیند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

لازم به ذکر است چنانچه بنزین به مقدار کافی در باک موجود نباشد؛ خودرو در تمامی شرایط رانندگی (آرام، سربالایی، سرعت بالا و …) ریپ می‌زند. اگر سوخت به میزان کافی در باک موجود است حال باید به سراغ عوامل دیگر رفت.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
نمایی از سیستم سوخت رسانی

اگر نسبت اختلاط سوخت و هوا مناسب نباشد موتور دچار ریپ خواهد شد که این امر دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. در گام اول پمپ بنزین را کنترل نمایید چراکه اگر پمپ به درستی کار نکند بنزین بیشتر یا کمتر از مقدار مورد نیاز به سیلندرها فرستاده خواهد شد. مسدود و کثیف بودن لوله‌های واسط از دیگر عواملی است که مانع رسیدن بنزین کافی به سیلندرها خواهد  شد لذا در صورت لزوم لوله‌ها را تمیز نمایید.

انژکتور قطعه دیگری است که در این مواقع باید مورد بررسی قرار گیرد؛ چنانچه سوزن انژکتور خراب شده  و یا انژکتور بیش از حد کثیف باشد ریپ زدن خودرو امری طبیعی خواهد بود. لذا سعی نمایید هر از گاهی انژکتور را بررسی نموده و در صورت نیاز آنرا تمیز بشویید.

سنسور اکسیژن، دمای موتور و … از دیگر تجهیزاتی هستند که به طور مستقیم بر میزان اختلاط سوخت و هوا تاثیرگذار بوده و خرابی آن‌ها می‌تواند باعث ریپ زدن موتور گردد.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
سنسور اکسیژن

وجود نشتی در لوله‌های هوا و سوخت نیز مورد دیگری است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

سیستم الکتریکی خودرو

یکی از مهم‌ترین دلایل ریپ زدن خودرو، ناشی از مشکلات موجود در سیستم الکتریکی خودرو است. مشکلات موجود در جرقه‌زنی و شمع‌ها از مهم‌ترین ریپ زدن خودرو به شمار می‌رود. عملکرد نامناسب سیستم جرقه‌زنی و شمع‌ها یکی از مواردی است که به هنگام لرزش‌ها و ریپ‌ موتور مد نظر قرار گیرد. سیستم جرقه‌زنی را بررسی نموده و از خشک و تمیز بودن تمام اجزای آن مطمئن شوید. از آنجا که شمع‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند پلاتین آن‌ها را بررسی نموده و در صورت سوختگی تعویض نمایید. همچنین در صورت تنظیم نبودن فاصله دهانه پلاتین، با استفاده از فیلر باید این اندازه را تنظیم نمود.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

اگر شمع‌ها فرسوده و مستهلک شده‌اند، قید آن‌ها را زده و شمع‌ها را به طور کامل تعویض نمایید. شایان ذکر است که بازه‌های زمانی تعویض شمع‌ها از سازنده سوال نمایید و در صورت نداشتن مرجع مناسب، سعی نمایید هر 30 هزار کیلومتر، شمع‌ها را تعویض نمایید. سیم‌ها و اتصالات را به دقت چک و آچارکشی نموده و در صورت لزوم سیم‌ها و اتصالات معیوب را تعویض نمایید.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
شمع

تنظیم نبودن موتور

چنانچه موتور تنظیم نبوده، به درستی نصب نشده و رواداری‌های مجاز رعایت نگردیده باشد خود می‌تواند عاملی در جهت ریپ زدن خودرو باشد.

تنظیم نمودن موتور

شرایط آب و هوایی

شاید با خود بگویید شرایط آب و هوایی دیگر چه ارتباطی با ریپ زدن خودرو دارد؟ چنانچه هوا سرد باشد موتور از حالت کارکرد بهینه فاصله گرفته و همین امر می‌تواند باعث لرزش آن گردد.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
تاثیر آب و هوا

تنظیم نبودن چرخ‌ها

ریپ زدن و لرزش خودرو را همواره نباید ناشی از موتور دانست گهگاه برخی دیگر از تجهیزات نظیر چرخ‌ها نیز می‌توانند منشا ریپ زدن باشند. در صورت تنظیم نبودن چرخ‌ها، ساییدگی بیش از حد آن‌ها و … احتمال ریپ زدن خودرو به شدت افزایش می‌یابد.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
تنظیم نمودن چرخ‌ها

تنظیم نبودن محور (اکسل)

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

تنظیم نبودن اکسل یا آسیب دیدن آن می‌تواند باع ریپ زدن خودرو گردد. ذکر این نکته ضروری است که آسیب‌های موجود بر روی اکسل شاید به صورت چشمی قابل مشاهده نبوده و تشخیص فقط از عهده یک مکانیک ماهر و باتجربه برمی‌آید.

دلایل ریپ زدن خودرو چیست؟
محور خودرو

وجود مشکل در سیلندرها

خرابی در سیلندر، سوختن واشر سرسیلندر، ترک خوردن آن و … از دیگر عواملی هستند که ریپ‌های زدن‌های احتمالی خودرو را در پی خواهند داشت.

مشکلات سیستم ترمز

احتمال دارد به هنگام رانندگی هیچ لرزشی را نبینید ولیکن زمان ترمزگیری خودرو دچار لرزش گردد؛ این امر نشان از وجود مشکلاتی در سیستم ترمز دارد و باید به دقت بررسی گردد چراکه می‌تواند حتی خسارات جانی نیز در پی داشته باشد.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

در این مقاله سعی گردید تا مهم‌ترین دلایل ریپ زدن موتور و خودرو ارایه گردد ولیکن فارغ از اینکه دلیل ریپ زدن خودرو چیست؛ به هنگام مواجهه با آن حتما به یک مکانیک باتجربه مراجعه نموده و سعی نمایید توصیه‌های وی را مو به مو مراعات نمایید چراکه عدم توجه به آن‌ها می‌توانند خرابی‌ها و آسیب‌های بعدی را در پی داشته و هزینه‌ها گزافی را به شما تحمیل نماید. به قول قدیمی‌ها “علاج حادثه قبل از وقوع باید کرد”.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
3 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
سعید
۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۰:۴۷

سلام، ماشین mvm315 صفر کیلومتر روی دنده ۱ و ۲ بعضی وقتها ریپ میزنه، بنزین هم داره.
اون علتش چی میتونه باشه وقتی ماشین صفره؟

مدیر
۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۶:۲۸
پاسخ به  سعید

از استپر میتونه باشه یا سنسور اکسیژن

محسن
۱۳۹۹-۰۲-۰۱ ۱۴:۵۵

سلام ماشین من ۴۰۵ مدل ۸۲ هست ماشین من تو تمام سرعت ها وقتی گاز رو ثابت نگه میدارم ریپ میزنه ولی تو افزایش سرعت ریپ نداره وشمع ،وایر ،استوپر رو تعویض کردم وشستشوی انژکتور ودستگاه دیاگ و کنترل فشار بنزین رو انجام دادم ولی مشکل پا برجاست ممنون میشم راهنماییم کنید