علت کشیدن فرمان خودرو در حالت‌های مختلف

فهرست مطالب


احتمالا شما هم با کشیدن فرمان خودرو به یک سمت مواجه شده‌اید. این مشکل می‌تواند به خرابی لاستیک و یا حتی در موارد حاد، به ترکیدگی آن منجر شده و حوادث تلخی به وجود بیاورد. در این مقاله به علت کشیدن فرمان خودرو در حالت‌های مختلف می‌پردازیم تا ببینیم این ایراد از چه عواملی ناشی می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید دلیل کشیدن فرمان ماشین خود را بدانید، در ادامه با مجله خودرو همراه مکانیک همراه باشید.

 

علت کشیدن فرمان در حالت‌های مختلف

به طور کلی می‌توان کشیدن و گیج زدن فرمان را در دو حالت بررسی کرد؛ یکی هنگام حرکت و گاز دادن و دیگری هنگام ترمز گیری. در ادامه به دلیل کشیدن ماشین در این حالت‌ها به طور دقیق‌تر پرداخته شده است.

 

کشیدن فرمان خودرو

 

علت کشیدن فرمان هنگام شتاب گیری

اگر هنگام حرکت و شتاب گیری با گیج زدن ماشین مواجه شده‌اید و می‌خواهید بدانید چرا فرمان می کشد؟ بهتر است دلیل آن را در موارد زیر جستجو کنید:

  • خرابی قطعات جلوبندی نظیر کمک فنر، سیبک فرمان، بوش طبق
  • خرابی میل تعادل و یا ایراد در بوش‌های پلاستیکی آن
  • ناترازی باد تایرها
  • عدم بالانس مناسب تایرها و درنتیجه سنگینی تایر یک سمت نسبت به‌طرف دیگر
  • خرابی بلبرینگ چرخ
  • خرابی جعبه فرمان
  • میزان نبودن زاویه چرخ‌های جلو

علت کشیدن فرمان به سمت چپ و همچنین به طور مشابه علت کشیدن فرمان به سمت راست، در خودروها به خصوص حین شتابگیری می‌تواند یکی از عوامل بالا باشد.
معمولا میزان نبودن زاویه چرخ و کمبود باد تایر و عدم بالانس وزنی چرخ‌ها، نسبت به سایر موارد شیوع بیشتری داشته و معمولا رایج‌ترین علت کشیدن فرمان در سرعت بالا به حساب می‌آیند. 

 

تنظیم فرمان

 

 

در موارد دیگر معمولا قطعات جلوبندی نظیر سیبک فرمان، بوش طبق‌های پلاستیکی، کمک فنر و غیره به ‌مرور زمان دچار استهلاک شده و باعث عدم توازن سیستم تعلیق و فرمان خودرو می‌شوند. به همین دلیل می‌توان علت کشیدن فرمان خودرو را در سیستم جلوبندی و وجود ایراد در این بخش نیز جستجو کرد.

همچنین در موارد نادر دیده شده که خرابی بلبرینگ چرخ به ویژه چرخ‌های جلو هم می‌تواند دلیل کشیدن فرمان ماشین باشد. این مورد خیلی شایع نیست اما اگر متوجه شدید که سایر بخش‌های جلوبندی مثل میل تعادل، سیبک طبق و… سالم هستند و چرخ‌ها هم از بالانس و باد مناسب برخوردارند، بلبرینگ چرخ‌ها را حتما چک کنید.

 

خرابی سیبک

 

 برای این کار می‌توانید زیر ماشین جک زده و چرخ خودرو را با دست به عقب جلو حرکت دهید؛ اگر چرخ در جای خود ثابت نبود و لرزش داشت، باید به فکر تعویض بلبرینگ مربوط به آن باشید. همچنین خرابی بلبرینگ باعث می‌شود تا صداهای ناهنجاری به ویژه در سرعت های بالا به گوش برسد و این نشانه‌ای واضح بر خرابی بلبرینگ چرخ است.
 گفتنی است علت کشیدن فرمان هنگام گاز دادن هم معمولا می‌تواند ناشی از بالانس نامناسب چرخ‌ها، نامیزان بودن زاویه چرخ و باد کمتر تایر در یک سمت مربوط شود .

 

علت کشیدن فرمان خودرو هنگام ترمز گیری

علت کشیدن فرمان هنگام ترمز گرفتن ناشی از عدم توازن نیروی ارسالی به ترمز هر چرخ است. این مشکل می‌تواند به عدم مصرف شدن یکسان لنت‌ها منجر شده و درنتیجه قدرت ترمز چرخ‌ها متفاوت شود. بنابراین هنگام ترمز گرفتن یک چرخ بیشتر می‌چرخد و به دنبال آن خودرو به یک سمت منحرف می‌شود.

 خرابی پمپ ترمز، خرابی پیستون ترمز، هوا گرفتن سیستم ترمز، نامرغوب بودن لنت و خرابی کالیپر ترمز می‌تواند در بعضی موارد به چنین مشکلاتی منجر شود. معمولا با سرویس سیستم ترمز، روغن‌کاری پیستون‌ها و تعویض لنت‌ها، مشکل کشیدن فرمان ماشین هنگام ترمز گیری تا حد زیادی برطرف می‌شود.

 

تعویض کالیپر ترمز

 

 

سخن پایانی

در موارد بالا با چند علت کشیدن فرمان خودرو آشنا شدید، اما اگر بخواهیم رایج‌ترین دلیل کشیدن فرمان خودرو به یک سمت را معرفی کنیم، باید گفت معمولا این مشکل از نامیزان بودن زاویه چرخ‌ها و به‌اصطلاح میزان نبودن فرمان ناشی می‌شود. می‌توانید به راحتی با مراجعه به تعمیرگاه و صرف هزینه بسیار پایین، نسبت به میزان کردن فرمان و چرخ‌ها اقدام کنید. همچنین بهتر است از میزان بودن باد تایرها و بالانس وزنی چرخ‌ها نیز مطمئن شوید تا با مشکل کشیدن و گیج زدن فرمان خودرو مواجه نشوید. ضمنا بهتر است در بازه‌های زمانی یک یا دو ساله به تعمیرکار جلوبندی ساز مراجعه کنید و متعلقات سیستم جلوبندی و تعلیق ماشین را چک کنید. بدین ترتیب بروز مشکلاتی مثل کشیدن فرمان خودرو به یک سمت به حداقل خواهد رسید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
18 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
جعفر
1403-01-29 10:50

سلام من یه پارس مدل 90 دارم موقع سر پیچ ماشین می‌کشه سمت شاگرد مشکل از چی هست

جعفر
1403-01-29 10:10

سلام من پارس مدل 90 دارم ماشین در حالت عادی مشکلی نداره ولی سر پیچ ماشین به سمت شاگرد میکشه مشکل از چی هست

شهرام
1403-01-03 09:35
امتیاز دهی :
     

باسلام. ال نود مدل 96 خریدم فرمان به سمت چپ کشیده میشود برای گرفتن فرمان موقع رانندگی مچ دستم درد میگیره
بادلاستیکها و بالانس انجام شده و جلوبندی ساز هم گفت مشکلی نداره
فقط فاصله لب لاستیک تا گلگیر یک تا دو سانتیمتر اختلاف دارن
احتمال داره مالک قبلی ضربه به چرخها زده باشه؟؟ وجلوبندی ساز گفت کار صافکار میباشد.. لطف کنید راهنمایی کنید. 
باتشکر شهرام از شهریزد

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:17
پاسخ به  شهرام

زوایای چرخ و فاصله چرخ ها را درست کنید

ناصر
1402-11-11 04:31

باسلام ماشین پژو ۴۰۵دارم بین سرعت هفتاد الی هشتاد یکدفعه اینگار فرمون خالی میکنه و چرخ ها اینگاربه یمت داخل میرن و برمیگردن جای اولشون ممنون میشم راهمایی بکنید

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:16
پاسخ به  ناصر

جعبه فرمان را بررسی کنید

پیمان
1402-11-04 19:41

با سلام
ماشینم تیلا ست چند ماهی هست ک تعادل نداره و هرچه سرعت بیشتر میشه بیشتر نامتعادلی پیدا میکنه ماشین مرتب ب چپ و راست منحرف میشه یه حالت مارپیچ ، انگار که جاده داره به چرخ ها و فرمان ، فرمان میده، زیر بند کاملا چک شده و سالمه، جلو بندی همینطور، تایر ها نو و پتلس ترکیه ست، ولی ماشین تعادل نداره

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:15
پاسخ به  پیمان

لقی مشعلی چرخ ها را چک کنید

عرفان طیبی
1402-04-20 13:54

سلام وقت بخیر.سورن پلاس ۱۴۰۰ گرفتم ماشین ۶ تا کار کرده اوایل خوب بود.الان فرمان ماشین سفته و موقع چرخش روی پیچ برنمیگرده .و اینکه درحالت صاف ک فرمونو میگیری باز میکشه به سمت چپ و راست؟. لطفا راهنمایی کنین

کاظم
1402-10-08 08:47
پاسخ به  عرفان طیبی

شیر فرمونت خرابه

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:19
پاسخ به  عرفان طیبی

پمپ هوا گرفته یا فشار شکن پمپ پ بلبرینگ سر کمک برای سفتی فرمان و زاویای چرخ برای کشیدن و برنگشتن فرمان و لاستیک را بررسی کنید

حمید
1402-04-15 15:12

سلام من لاستیک هارو عوض کردم اول یه جفت انداختم عقب و عقب ماشین سر میخورد بعدش آوردم جلو کمی بهتر شده ولی قبل از تعویض لاستیک ماشین هیچ مشکلی نداشت الان ماشین دو طرفش بالا پایین میشه

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:20
پاسخ به  حمید

جهت لاستیک ها را بررسی کنید

سعید
1402-02-11 08:29
امتیاز دهی :
     

سلام من جلوبندی ماشینمو کاملا درست کردم بالانس و تنظیم باد هم زدم بازم ماشینم میکشه جلوبندی ساز میگه از گیربکسه آیا همچین چیزی درسته؟

میثم
1402-03-28 21:25
پاسخ به  سعید

احتمالا از سگ دسته

بهنام جلوبندی
1403-01-26 00:21
پاسخ به  سعید

خوبه باز نگفتم برا اگزوز هستش
لقی بلبرینگ چرخ های جلو و سییتم ترمز را چک کنید

مهدی اسماعیلی
1401-12-08 15:26
امتیاز دهی :
     

با سلام و سپاس از مطالب ارزشمند شما آرزوی موفقییت و سلامتی برایتان دارم

سردبیر
1401-12-08 16:07

سلام و ممنون از همراهی شما