mvm 550 یا همان Chery E5 به‌عنوان نسخه به‌روزرسانی شده Chery A5 یاد می‌شود. این سدان جمع‌و‌جور در ماه آوریل سال 2011 در شهر شانگهای چین به‌نمایش درآمد و از سال 2012 توسط شرکت مدیران‌خودرو و با نام mvm 550 وارد بازارهای ایران شد.

همانند هر ماشین خارجی دیگری به‌سرعت مورد توجه قرارگرفت، اما به‌دلیل ذهنیت نه‌چندان مثبت نسبت‌به برند ام ‌و ام، این خودرو نیز با احساسات دوگانه مشتریان مواجه‌شد. همانند خودروهای چینی، معایب mvm 550 چیزی نیستند که بتوان به‌راحتی از کنارشان عبورکرد، به‌ویژه با‌وجود بازار پرتلاطم امروز خودرو در کشور، پرداختن به عیب‌ها شاید بیش از محاسن مهم جلوه کند.

معایب mvm 550

سرمایه‌گذاری در خرید خودرو به‌معنای استفاده بهینه از آن است، ماشین باید دارای استهلاک پایین، صرفه‌جویی در سوخت، ایمنی بالا، رانندگی روان و رابطه‌کاربری مناسب باشد تا بتواند صاحب آن را راضی نگه‌دارد.

اما صحبت درباره خودروی‌چینی mvm 550 که در برابر رقبای تازه‌نفس خود در بازار به نام‌های برلیانس H330، جک J5، دنا پلاس و پژو 301 قرار دارد، می‌تواند روشن‌کننده برخی از موارد مهم در زمان خرید باشد. این‌که ویژگی‌های مثبت و منفی این خودرو تا چه میزان می‌تواند ارزش خرید آن را بالا یا پایین ببرد؟

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

با این توضیحات مختصر، ما در زیر به تفصیل در مورد معایب mvm 550 می‌پردازیم:

طراحی بیرونی نه‌چندان دلچسب

طراحی بیرونی mvm 550
طراحی بیرونی

اولین تصور شما از این سدان چینی احتمالاً بسیار متفاوت خواهد‌بود. از جلو سبک طراحی mvm 550 تلاشی برای گسترده نشان‌دادن نمای جلوی خودرو است. دو خط نزولی روی کاپوت که تا قسمت مشبک(ناحیه مشبک‌شکل جلوی رادیاتور ماشین) را دربرگرفته و دور چراغ‌های بزرگ جلو را تزئین کرده است، نمای کرومی جلوی ماشین را کمی بزرگ نشان می‌دهد.

هم‌چنین سپر معمولی این خودرو به‌همراه چراغ‌های مه‌شکن که در دو طرف ورودی هوا در زیر سپر قراردارد، در ساده‌ترین شکل خود طراحی شده‌اند. برای مشتری جلوی ماشین می‌تواند گیرا و جذاب باشد، ولی آنچه طراحی بیرون را ناخوشایند کرده است، طراحی بی‌رمقِ کنار و پشت ام وی ام 550 است.

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

مجموعه سپر، چراغ‌ها و خطوط عقب ماشین با ظاهر کلی خودرو در هماهنگی قرار ندارد و ماهیت یک طرح خاص را تداعی نمی‌کنند. سبک طراحی بیرونی که یکی از معایب mvm 550 است، تقریباً این احساس را ایجاد می‌کند که طراحان هر چه از جلوی خودرو به عقب حرکت کرده‌اند، دچار کمبود ایده شده‌اند!

کیفیت پایین متریال داخل کابین

کیفیت پایین متریال داخل کابین mvm 550
متریال داخل کابین

درست است که تجهیزات و امکانات رفاهیِ ام وی ام 550 به‌همراه جادار بودن فضای داخلی قابل قبول است، و در میان خودروهای چینی به‌طرز شگفت‌آوری خوب طراحی شده‌است، ولی نمی‌توان از کیفیت پایین متریال داخل کابین به‌راحتی گذر کرد.

از جنس صندلی‌ها گرفته تا کیفیت ساخت و مونتاژ داشبورد و هر قطعه در داخل کابین، می‌توان روح محصولات بی‌کیفیت چینی را مشاهده‌کرد. شاید اگر قیمت این خودرو پایین‌تر از چیزی بود که هم‌اکنون در بازار وجود دارد، می‌شد کیفیت ساخت داخل کابین را نادیده‌گرفت.

با استفاده زیاد در طولانی‌مدت می‌توان به‌خوبی خرابی متریال داخلی این خودرو را مشاهده‌کرد که به مرور‌زمان طراحی نسبتاً زیبای داخل کابین را دست‌خوش تغییرات قرار می‌دهد. نکته‌ای که باید مورد‌توجه قرارداد این است که طراحی کابین در قیاس با ماشین‌های دیگر چینی زیبا می‌نمایند، وگرنه به‌هیچ‌عنوان طراحی آن در جهان خودرو سبکی جدید و پیشرو نیست.

گیربکس CVT ناهماهنگ

گیربکس CVT ناهماهنگ mvm 550
پیشرانه متوسط

گیربکس  CVTاین خودرو یکی دیگر از معایب mvm 550 محسوب می‌شود. این گیربکس چندان دقیق و هوشمند عمل نمی‌کند و رانندگان درباره پیشرانه این خودرو گله‌مند هستند.

درعین‌حال، جعبه‌دنده این خودرو گشتاور بالایی را پشتیبانی نمی‌کند، شنیدن سروصدای بلند کابین و صدای فراگیر در کمک‌های جلو در پیشرانه بالا، هم در نوع دستی و هم اتوماتیک این خودرو شنیده‌می‌شود. با‌وجود گیربکس CVT، احساس اسپرت بودن را به‌هیچ‌عنوان القاء نمی‌کند، به‌طوری که باعث شده‌است این خودرو چیزی همانند یک ماشین خانوادگیِ معمولی نباشد.

مورد دیگر که در مورد جعبه‌دنده این خودرو قابل‌مشاهده است، هزینه بالای تعمیر آن است. گران‌بودن و دسترسی محدود به قطعات را می‌توان به هزینه‌های بالای استهلاک mvm 550 نیز اضافه‌کرد که باعث شده‌است این خودرو در این زمینه در برابر رقبایش چیزی در چنته نداشته باشد.

امنیت پایین، یکی از مهم‌ترین معایب mvm 550

امنیت پایین mvm 550
امنیت پایین

یکی دیگر از معایب mvm 550 که در اکثر خودروهای چینی قابل‌مشاهده است، بحث مهم ایمنی است. وجود دو عدد ایربگ از نوع SRS برای راننده و سرنشین جلو و ترمزهای دیسکی در همه چرخ‌ها که مجهز‌به سیستم ضد‌قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیرو(EBD)، مواردی نیستند که به‌عنوان ویژگی خیلی مهم شناخته‌شوند و نیاز به هورا کشیدن داشته باشند!.

چنین ویژگی‌های پایه‎ای برای هر نوع خودرو در هر کلاسی در جهان ضروری است، وگرنه نمی‌توان چنین مشخصات ساده‌ای را به‌عنوان مزیت قلمدادکرد. ضعف امنیت از همین آغاز قابل بحث است، خودروی ایمن باید حداقل دارای چهار ایبرگ باشد، و هم‌چنین مجهز‌به سیستم کنترل‌ترکشن(Traction Control System) و سیستم کنترل‌پایداری(Electronic Stability Control) نیز باشد.

اما نبود این موارد برای ام وی ام 550  نمی‌تواند قانع‌کننده باشد و باید آن را به‌عنوان ضعف ایمنی خودرو لحاظکرد. این خوردرو هنوز تحت تست‌ایمنی قرار نگرفته‌است، ولی با مشخصاتی که در زمینه ایمنی دارد می‌توان به‌آسانی دریافت که دارای ایمنی بالایی نیست.

معایب mvm 550 در خدمات پس از فروش هم محسوس است

قیمت و خدمات پس از فروش mvm 550
خدمات پس از فروش نامناسب

استهلاک بالای mvm 550، تأمین قطعات‌یدکی آن را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. اما درست است که خدمات پس از فروش این خودرو در بیشتر استان‌ها توسط مدیران‌خودرو پشتیبانی می‌شود، ولی کمبود و گاهی موجود نبودن قطعات‌یدکی این خودرو در کنار قیمت بالا، خدمات‌دهی این ماشین را بسیار نامطلوب کرده‌است.

این مشکل را هم به قیمت بالای این خودرو اضافه‌کنید؛ شما این ماشین‌چینی را نه تنها با قیمتی ناعادلانه می‌خرید، بلکه از آن به‌عنوان یک خودرو پراستهلاکی که قطعاتش نیز گران است، سواری می‌گیرید!.

توقف خط تولید  این خودرو را می‌توان یکی‌دیگر از معایب mvm 550 دانست، زیرا توقف خط تولید به‌معنای این است که خودرو مورد نظر به‌روزرسانی نشده و هنوز مشکلاتش پا‌برجا باقی‌مانده‌است. هم‌چنین این مورد را می‌توان به بازار فروش بَد این خودرو نیز نسبت داد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

عموماً آن‌چه که به معایب این خودرو مربوط است، بیشتر بر قیمتش استوار است، اگر به هرنحوی قیمت این خودرو منطقی باشد، شاید عیوب آن نیز قابل چشم‌پوشی باشد. اما پرداخت چنین هزینه‌ای برای یک خودرو چینیِ متوسط و که گاهاً اقتصادی هم نامیده می‌شود، به پایین آمدن ارزش خرید آن در نظر مشتریان منجر شده‌است.

آیا خودروی mvm 550 ارزش خرید دارد؟

خرید خودروی mvm 550
خودرو mvm 550

از قیمت‌های عجیب گرفته تا عدم خدمات‌رسانی مناسب، بازار خودرو در ایران در عین آشفتگی، مسیر روشنی را طی‌نمی‌کند. خریداران به‌شدت از بسیاری از خودروهای وارداتی به‌ویژه ماشین‌های چینی ناراضی هستند، قیمت بالای سوخت و عدم ارزش‌گذاری صحیح برروی این خودروها، باعث شده‌است خریداران بیش از گذشته نسبت به ماشین‌های‌چینی بی‌اعتماد شوند.

موضوع مورد بحث بی‌ارزش کردن خودروهای چینی نیست، بلکه نقد این موضوع است که چرا بازارخودرو که باید امین جان و مال مردم باشد این چنین بلای جان و مال مردم شده‌اند؟

خودروهای معمولی و متوسط چینی که به‌ندرت در کشورهای جهان مورد‌استفاده قرار‌می‌گیرند، در ایران با نام‌ها و مدل‌های گوناگون در پایین‌ترین وضعیت خدمات‌دهی با قیمتی بالا به فروش می‌رسند.

خودروهایی مانند ام وی ام 550 با هر نوع عیبی که دارند اگر منطقی قیمت‌گذاری شوند و دارای خدمات‌ پس‌از‌ فروش گسترده و ارزان باشند، می‌توانند به‌عنوان خودرویی مناسب، خانوادگی و با برچسب اقتصادی به‌فروش برسند. با‌ این‌حال، ما برحسب توضیحات بالا به نتیجه‌گیری زیر رسیدیم:

  • طراحی بیرونی(امتیاز از 10): 6
  • طراحی داخلی: 7
  • کیفیت ساخت: 6
  • پیشرانه: 6
  • ایمنی: 6
  • قیمت: 4
  • خدمات پس از فروش: 4

ارزش خرید ام وی ام 550: 5.6 امتیاز

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
5 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ناشناس
۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۰۱:۴۱

تماما چرت و پرت! من چهار ساله ماشین رو دارم هر جا هم بگید باهاش رفتم خواهش میکنم مزخرفات و تراوشات ذهنی خودتون رو به اسم نقد به مغز مخاطب فرو نکنید

سردبیر
۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۰۷:۳۶
پاسخ به  ناشناس

سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
واقعا متشکریم که مقاله مارو مطالعه کردید و درموردش نظر دادید ،ببینید دوست گرامی ما بر اساس نظرات چند کارشناس و نظرات مردمی مقالات رو می‌نویسیم اگر شما فکر میکنید در نوشته ما مشکلی هست لطفا همراه با رفرنس برای ما ارسال کنید تا مقاله رو اصلاح کنیم

کاوه
۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۱۰:۲۳

الان مدل های آخر این ماشین با قیمت بین 160 تا 180 برای فروش گذاشته شده. فرض کنیم قیمت هم واقعی نباشه. مثلا قیمت 150 رو در نظر بگیریم. حتی این قیمت هم بسیار بالاتر از لیاقت این ماشین هست. این ماشین به فرض این که خیلی هم ماشین خوبی باشه زیر صد تومن ارزش خرید داره. چون رقبای قدری داره و خودش چه در ظاهر چه در خدمات و لوازم اصلا حرفی برای گفتن نداره. فکر می کنم مالکین دست دوم با این قیمت گذاری ها قصد دارند بورس کاذب بدند و شاید هم در گروه های اینترنتی به… بیشتر »

Mosavi
۱۴۰۰-۰۱-۱۶ ۱۷:۵۸

بنده مدل 94 رو صفر گرفتم و کاملا راضی هستم و اصلا قابل مقایسه با محصولات ایران خودرو نیست هر فردی صفرشو زیرخاکی داره خریدارم

حسام
۱۴۰۰-۰۲-۰۵ ۱۰:۳۱

سلام.من ۴ سال سوار شدم.یک چرخش به کل ماشین ایرانی می ارزه