چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن موتور کنیم؟

فهرست مطالب

اگرچه تعویض روغن موتور در خودرو امری ضروری بوده و تأثیر مثبتی بر عملکرد خودرو و عمر مفید موتور خواهد داشت، اما متأسفانه برخی از رانندگان نسبت به تعویض روغن اتومبیل بی‌اعتنا هستند و زمان تعویض را عقب می‌اندازند.

همان‌طور که می‌دانید روغن موتور در تمیزی قطعات موتور و روان‌سازی آن تأثیر بسیار مهمی دارد. همچنین روغن موتور وظیفه خنک کنندگی موتور خودرو را نیز بر عهده دارد. اما در برخی از مواقع روغن موتور کارایی و عملکرد مثبت خود را برای قطعات موتور خودرو زودتر از زمان پیش‌بینی و تعیین شده از دست می‌دهد که در این صورت می‌تواند خیلی سریع به موتور خودرو ایراداتی را وارد کند و مشکلات و هزینه‌های زیادی را در پی داشته باشد. بنابراین به خاطر داشته باشید که روغن موتور را باید به عنوان یکی از حیاتی ترین مواد مصرفی اتومبیل مرتب کنترل نمایید.

در مقاله ” چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن موتور کنیم؟ ” از مجله همراه مکانیک  قصد داریم که به سؤال اکثر رانندگان مبنی بر اینکه، چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کنیم، پاسخ دهیم.

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو 

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو

به طور عمومی توصیه می‌شود که در خودروهای بنزینی هر 5 یا 6 هزار کیلومتر روغن موتور را تعویض کنید. البته این رقم و دوره زمانی برای موقعی است که خودرو در کارکرد معمولی رانندگی کرده است. معمولاً در رانندگی‌های درون‌شهری به دلیل ترافیک زیاد و حرکت و ایست‌های متوالی این رقم کاملاً فرق می‌کند تا زمانی که در رانندگی برون‌شهری این میزان توقف بسیار کمتر است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید خودرو دست دوم

تعویض پلاک خودرو

استعلام خلافی خودرو

در واقع بهترین زمان تعویض روغن موتور خودرو بستگی به مسافت طی شده و زمان ماندگی روغن در کارتر موتور خودرو دارد. به همین دلیل روغن موتور بعد از دوره زمانی طولانی و تغییراتی که به خاطر کارکرد موتور در روغن به وجود می‌آید باید تعویض شود. البته موارد خاصی چون حرکت زیاد در مسیرهای پرترافیک شهر و توقف‌های مستمر، استارت زدن‌های زیاد در آب‌وهوای سرد سال و یا رانندگی در محیط‌هایی با گردوغبار زیاد باعث می‌شود که آن زمان مشخص برای تعویض فیلتر روغن و روغن موتور جلوتر هم اتفاق بیفتد. البته دقت داشته باشید که بسته به نوع خودرو با توجه به میزان حساسیت پیشرانه و همچنین مشخصات فنی روغن می تواند این زمان اندکی کمتر و یا بیشتر باشد.

در مورد استفاده از برند خاص روغن موتور برای خودرو نیز باید بگوییم که نکته اصلی و مهم این است که روغن موتور بتواند خواص و نیازهای موتور خودرو را برطرف نماید و با موتور خودرو همخوانی داشته باشد. به همین دلیل شرکت سازنده و یک برند خاص چندان اهمیتی ندارد. اما در مورد ترکیب روغن موتور نیز حتماً توجه داشته باشید که خواص این ۲ روغن موتور با یکدیگر مشابه باشند. چرا که در غیر این صورت ممکن است خسارت‌های جدی را به موتور خودرو وارد کند.

در واقع وجود روغن کافی و مناسب در موتور خودرو با چسبندگی مناسب در آب‌وهوای گرم و سرد باعث افزایش طول عمر موتور خواهد شد. اگرچه امروزه در بازار روغن موتورهایی با پایایی و حفظ قابلیت تا میزان ۴۰ هزار کیلومتر نیز عرضه می‌شود، اما در این مورد خاص توجه داشته باشید که برخی پیشرانه‌های خودرو قابلیت هماهنگی با این نوع روغن موتورها را ندارند. به همین دلیل بهتر است که در اوایل کارکرد خودرو، روغن موتور بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.

همچنین در هر ۵۰۰۰ کیلومتر نیز بهتر است که فیلتر روغن موتور را نیز تعویض کنید. دقت داشته باشید برای اطلاع از شرایط بهینه کارکرد موتور خودرو با روغن موتور مناسب بهتر است اطلاعات فنی را از سازنده خودرو دریافت نمایید که مراجعه به نمایندگی های مجاز و یا دفترچه راهنما می تواند در این مورد به شما کمک نماید . البته در این مورد فروشگاههایی که سرویس تعویض روغن را انجام میدهند نیز از اطلاعات نسبتا مناسبی برخوردار هستند.

وظایف روغن موتور در خودرو 

وظایف روغن موتور در خودرو

روغن موتور در خودرو وظایف محافظت، تمیز نگه‌داشتن، خنک کردن و روان‌سازی موتور را بر عهده دارد. در واقع روغن موتور اصطکاک بین قطعات را کاهش داده و مانع از پارگی و یا فرسودگی این قطعات موتور می‌شود. همچنین روغن موتور برای کاهش دمای فعالیت موتور به انتقال حرارت از درون موتور می‌پردازد که این امر برای عملکرد مؤثرتر موتور بسیار ایده‌آل است.

به طور کلی وظایف روغن موتور در خودرو عبارت‌اند از:

 • کاهش اصطکاک و برخورد قطعات متحرک در موتور خودرو
 • کمک به کارکرد مؤثر و بهینه موتور خودرو در دماهای مختلف
 • روان‌سازی عملکرد قطعات موتور
 • محافظت و خنک کردن از قطعات داخلی موتور
 • تمیز نگه‌داشتن موتور از دود حاصل از روغن و رسوبات بین قطعات داخلی موتور 

در صورتی که روغن موتور در زمان مناسب تعویض نشود یک یا همه این وظرایف روغن موتور به درستی انجام نشده و می تواند آسیب های جدی به خودروی شما وارد نماید.

نکات مهم در زمان تعویض روغن موتور

نکات مهم در زمان تعویض روغن موتور
 1. شفاف ماندن روغن موتور در مدت زمان طولانی استفاده از خودرو می‌تواند غیرعادی باشد. به همین دلیل حتماً روغن موتور را تعویض کنید و مسئله را به تعمیرکاران اطلاع دهید تا مشکل سریع‌تر برطرف شود. اما در مورد سیاه شدن سریع روغن موتور باید بگوییم که دلیل این امر به خاطر آلودگی و دود قطعات مختلف موتور است.

  به همین دلیل اگر روغن موتور خودروی شما خیلی سریع سیاه می‌شود به معنای تعویض و کاهش خواص و عملکرد آن برای موتور خودرو نیست. گفته می شود که روغنی که مدت زمان زیادی بدون تغییر رنگ و تیره شدن باقی می ماند وظیفه تمیز کردن قطعات موتور را به خوبی انجام نداده است چرا که نغییر رنگ روغن بر اثر کثیف شدن با آلودگی های قطعات داخلی موتور اتفاق می افتد.

 2. اگر در مناطقی با شرایط آب‌وهوایی نامناسب (مثل محیط‌های گرمسیر و یا سردسیر)، کارکرد سخت در بزرگراه‌ها و جاده‌های درون‌شهری با ترافیک بالا و گردوغبار زیاد رانندگی می‌کنید، توصیه می‌کنیم که معمولاً بعد از ۵ هزار کیلومتر رانندگی، روغن موتور را تعویض کنید. در این شرایط سعی کنید در مدت زمان های کوتاهی با استفاده از نشانگر روغن موتور یا همان گیج برای چک کردن وضعیت خودرو اعم از میزان روغن موجود و کیفیت آن استفاده نمایید .
 3. در زمان تعویض روغن موتور حتماً به استاندارد و محدوده آن برای خودرو توجه داشته باشید. کمتر و یا بیشتر ریختن روغن موتور در خودرو باعث ایجاد مشکل در کارکرد و راندمان طبیعی موتور خواهد شد و دردسرهایی را ایجاد خواهد کرد. بیش از حد بودن روغن موتور باعث نشت کردن آن و ورود به قسمت‌های دیگر موتور می‌شود. همچنین موجب افزایش مصرف بنزین خودرو نیز خواهد شد. کم بودن روغن نیز می تواند باعث عدم کارکرد صحیح شود بنابراین سعی کنید از نشانگر موجود بر روی گیج روغن در خودرو برای اطمینان استفاده نمایید.
 4. یکی از وظایف روغن موتور در خودرو، کاهش اصطکاک قطعات موتور است. در واقع روغن موتور یک لایه نازک را در بین قطعات و اجزای فلزی موتور برقرار می‌سازد تا این قطعات متحرک در حین کار کردن موتور با یکدیگر برخورد نداشته باشند. اما به مرور زمان که روغن موتور کارایی خود را از دست می‌دهد، باعث می‌شود که این قطعات با یکدیگر برخورد کنند و صدای تولیدی موتور را در مقایسه با حالت عادی دوچندان کنند. به همین دلیل اگر متوجه این صدا و ضربات در قطعات موتور شدید، باید حتماً در اولین فرصت روغن موتور را عوض کنید.
 5. معمولاً در فصول سرد سال خارج شدن بخار از اگزوز خودرو امری بسیار عادی است. اما اگر دود از اگزوز خودرو خارج می‌شود، احتمال نشت روغن موتور و یا حتی دیگر مشکلات نیز در قطعات خودرو وجود دارد. همچنین اگر چراغ تعویض روغن موتور در خودرو روشن شده است حتماً سطح روغن موتور را چک کنید. پیش آمدن چنین مسائلی در عملکرد طبیعی خودرو ممکن است نشان از خرابی و یا آسیب دیدن سایر قطعات خودرو داشته باشد که توصیه می‌کنیم در این شرایط اصلاً ریسک نکنید و خیلی سریع خودرو را برای تعمیر به تعمیرگاه ببرید. 
 6. اگر در زمان رانندگی و یا به محض سوار شدن خودرو، بوی روغن موتور را در داخل کابین احساس می‌کنید، این امر به معنای نشتی سیستم روغن ‌موتور در خودرو است. یا حتی اگر بوی استشمام شده تلفیقی از دودهای خارج شده از اگزوز خودرو و موتور باشد؛ به خاطر افزایش دمای موتور خودرو و سوختن روغن در اگزوز است.
  همان طور که می‌دانید افزایش دمای موتور خودرو می‌تواند خطرات زیادی برای خودرو و به‌خصوص سرنشینان آن داشته باشد و یا حتی در موادی منجر به حریق خودرو می‌شود. به همین دلیل با توجه به کیلومترشمار خودرو، زمان تعویض روغن موتور خودرو را به موقع انجام دهید تا مشکلات و دردسرهای جدی و خطرناکی رخ ندهد. برای کشف راحتتر نشتی روغن خودرو بهتر است محفظه موتور خودرو یا همان کاپوت را همیشه تمیز نگه دارید . در این شرایط معمولا نشتی روغن و دیگر مایعات به راحتی دیده خواهند شد.

در پایان باز هم تاکید می کنیم که روغن موتور و دیگر روان سازهای مختلف موجود در خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و بایستی وضعیت کمی و کیفی آن ها را مرتبا مورد توجه قرار داد و با توجه به وضعیت موجود در صورت نیاز آن ها را تعویض نمود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید:

راهنمای خرید روغن‌ موتور

مهم‌ترین ویژگی روغن موتور خودرو چیست؟

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

چرا چراغ روغن خودرو روشن می‌شود ؟

چگونه روغن‌سوزی خودرو را تشخیص دهیم؟

رسوب موتور خودرو را چگونه برطرف کنیم

مقایسه موتور TU5 و EF7

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Ali
1400-02-23 23:46

توصیه می‌شود سالی یک بار روغن موتو اتومبیل را عوض کنید ؟!!!!!!!! اونوقت اون ماشین دیگه سالم میمونه ؟ اون هم با کیفیت روغن های امروزی . شاید هم منظور نویسنده ماشین اسباب بازی بوده !