صفرشویی و کارواش نانو چیست؟ توضیح جامع اصطلاحات کارواش

فهرست مطالب

صفرشویی، کارواش نانو، کارواش سبز و… اصطلاحاتی هستند که این روزها زیاد می‌شنویم اما شاید از جزئیات، مزایا و معایب هرکدام اطلاع چندانی نداشته باشیم. به همین بهانه در این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک به سراغ توضیح جامع اصطلاحات کارواش رفته‌ایم. اگر شما هم به دنبال بهترین روش برای شست‌وشوی خودرویتان هستید؛ با ما همراه باشید.

کارواش سنتی

ابتدایی‌ترین و البته متداول‌ترين نوع کارواش همین کارواش‌های سنتی هستند. در کارواش سنتی، بدنه خودرو به‌وسيله کف و آب بسيار پرفشار شسته و با دستمال‌ خشک مي‌شود. درواقع شست‌وشوي خودرو در اين نوع کارواش با شست‌وشو در پارکينگ منزل و توسط شيلنگ آب تفاوت چنداني ندارد. تنها فشار بيش‌تر آب در کارواش سنتي باعث سريع‌ترشدن فرآيند مي‌شود. مهم‌ترين مزيت کارواش سنتي ارزان‌تر بودن آن نسبت به ديگر انواع کارواش است اما معايب آن نيز شامل مواردي مثل مصرف زياد آب، عدم امکان شست‌وشوي داشبورد و موتور خودرو با آب پرفشار و هم‌چنین امکان آسیب رسیدن به رنگ برخی قسمت‌های خودرو مثل سپرها می‌شود.

کارواش سنتی

کارواش اتوماتیک

در کارواش اتوماتیک، اصول و مواد به‌کاررفته در شست‌وشو مثل کارواش سنتی است. با این تفاوت که در اين نوع کارواش، خودرو در حين عبور از يک منطقه تونل مانند، بدون دخالت دست و با استفاده از یک‌سری برس چرخان شسته می‌شود. به همین دلیل، فرآیند شست‌وشو در این نوع کارواش خیلی سریع‌تر از کارواش سنتی است. فشار آب کنترل‌شده‌تر از روش سنتی و احتمال کم‌تر آسیب به رنگ خودرو نیز دیگر مزیت این نوع کارواش محسوب می‌شود. اما در مقابل، دقت شست‌وشو در کارواش اتوماتيک خيلي بالا نيست و اگر خودرويتان خيلي کثيف باشد ممکن است در پايان عمليات شست‌وشو، کماکان بعضي از لکه‌ها روي بدنه باقي بمانند.

کارواش اتوماتیک

کارواش بخار

يکي ديگر از انواع کارواش، کارواش بخار است که در آن خودرو به‌جای آب با بخار آب شسته می‌شود. در این نوع کارواش، ابتدا آب در دستگاه مخصوصی بخار می‌شود و فشار آن بالا می‌رود و سپس با استفاده از يک نازل مخصوص روي قسمت‌هاي مختلف خودرو پاشيده مي‌شود. در کارواش بخار نيازي به استفاده از مواد شوينده نيست چراکه دما و فشار بالاي بخار باعث از بين رفتن آلودگي‌ها خواهد شد.

کارواش بخار

به‌علاوه، از مواردي مثل صرفه‌جويي در مصرف آب، عدم نياز به خشک‌کردن بدنه خودرو بعد از شست‌وشو، سريع‌بودن فرآيند شست‌وشو، امکان شست‌وشوي قسمت‌هاي حساس مثل داشبورد و موتور، درخشندگي رنگ بدنه خودرو بعد از کارواش و ضدعفوني‌شدن داخل خودرو توسط بخار مي‌توانیم به‌عنوان دیگر مزایای کارواش بخار یاد کنیم. اما با این وجود، بهتر است در فصل سرما از رفتن به کارواش بخار پرهیز کنید، چراکه برخورد بخار داغ با بدنه بسیار سرد خودرو باعث انبساط سریع رنگ بدنه می‌شود و در طولانی مدت به آن آسیب می‌رساند.

کارواش نانو

در کارواش نانو که به کارواش بدون آب نیز معروف است، شست‌وشوی خودرو تنها با استفاده از مواد نانو و دستمال میکروفایبر انجام می‌شود. در این نوع کارواش ابتدا مواد نانو روی بدنه خودرو اسپری می‌شود. این مواد به‌دلیل ساختار مولکولی بسیار ریز خود (در حد نانومتر) به‌راحتی به سطح زیرین آلودگی‌های روی بدنه نفوذ و یک سطح لغزنده ایجاد می‌کنند. در نتیجه می‌توانیم به‌سادگی و تنها با یک دستمال، اين آلودگي‌ها را از سطح بدنه پاک کنيم. البته بايد حتماً از دستمال ميکروفايبر استفاده کنيم تا از ايجاد خط‌وخش روی بدنه جلوگیری شود.

کارواش نانو

هرچند استفاده از کارواش نانو هزینه بالاتری نسبت به کارواش‌های سنتی دارد اما این هزینه به بهره‌مندی از مزایایی مثل صرفه‌جویی در مصرف آب، درخشان‌شدن رنگ بدنه، آب‌گریزی و دیرتر کثیف‌شدن بدنه و هم‌چنین امکان شستن خودرو در فضاهاي محدود می‌ارزد.

کارواش نانو بخار

کارواش نانو بخار همان‌طور که از اسمش مشخص است، ترکیب دو کارواش نانو و بخار است. در این کارواش برای شستن برخی قسمت‌های خودرو از بخار و برخی قسمت‌های دیگر از مواد نانو استفاده می‌شود. کارواش نانو بخار به‌دلیل عدم استفاده از آب و به‌جای نذاشتن پسماند آن‌چنانی، کارواشی دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شود و به همین دلیل، برخی به آن کارواش سبز نیز می‌گویند.

کارواش تاچلس

همان‌طور که از نام کارواش تاچلس (Touchless) مشخص است، در اين نوع کارواش شست‌وشوي خودرو بدون دخالت دست انجام مي‌شود. منظور از کارواش تاچلس اتوماتيک همان کارواش اتوماتيک است که قبلاً توضيح داديم اما در کارواش تاچلس دستي، ابتدا مواد شوينده مخصوص (شامپو تاچلس) در آب حل مي‌شود، سپس کف توليدشده با دستگاه فوم‌پاش روي سطح بدنه پاشيده مي‌شود و پس از مدت زمانی استراحت و حل‌کردن آلودگی‌ها، با آب شسته می‌شود.

صفرشویی

اما به مبحث جذاب صفرشویی می‌رسیم. اگر بخواهیم صفرشویی را در یک عبارت توصیف کنیم، باید بگوییم «شست‌وشوی بسیار مفصل خودرو». در صفرشویی تمامی اجزای یک خودرو، به‌خصوص اجزای داخلی کابین، با دقت بسیار بالا و توسط شوینده‌های مخصوص شسته می‌شود به‌طوری‌که خودرو تا حدود زیادی به روز اول و زمان صفرکیلومتری خود شبیه شود. معمولاً برای صفرشویی هر قسمت از خودرو مثل چرم صندلی، داشبورد، کفپوش، رینگ و… از مواد مخصوص همان قسمت استفاده می‌شود تا هیچ آسیبی به متریال مربوطه وارد نشود. برای زدودن کثیفی‌ها هم دستگاه‌های مخصوصی به‌کار گرفته می‌شود تا تمامی آلودگی‌های موجود در درزها و قسمت‌های عمیق به‌خوبی پاک شود.

صفرشویی

صفرشویی در چند سطح انجام می‌شود و در بالاترین سطح آن، تمامی اجزای داخلی کابین مثل صندلی‌ها، کمربندهای ایمنی، کنسول میانی و… باز و از کابین خارج می‌شود تا بتوانیم به‌راحتی تمام قسمت‌های کف خودرو را تمیز کنیم. صفرشویی هزینه نسبتاً بالایی دارد اما در صورت انجام‌شدن اصولی، خودرو مثل روز اول تمیز می‌شود و می‌توانیم تا مدت‌ها از آن لذت ببریم.

کلام پایانی

در شرایط فعلی و با افزایش قیمت خودرو، نگهداری اصولی از خودروهای فعلی‌مان اهمیت بالایی پیدا کرده است و بدون شک یکی از قسمت‌هایی که نیاز به رسیدگی مداوم دارد، رنگ بدنه است. بنابراین همیشه سعی کنید تا خودروی خود را قبل از این‌که بیش از حد کثیف شود بشویید تا آلودگی‌ها باعث آسیب‌هایی مثل مات‌شدن رنگ یا خط‌وخش نشود.

انتخاب روش مناسب برای شست‌وشوی خودرو نیز به سلیقه، نوع آلودگی و بودجه شما بستگی دارد اما اگر دوست دارید که خودرویتان پس از سال‌ها استفاده هم‌چنان درخشندگی روز اول را داشته باشد، ترجیحاً از روش‌های جدید مثل کارواش نانو یا بخار استفاده کنید. اگر هم خودرویی را به‌صورت کارکرده خریداری کردید؛ صفرشویی گزینه بسیار مناسبی است. چراکه می‌تواند تا حدود زيادي حس يک خودرو صفرکيلومتر را برايتان ايجاد کند.

 

بیشتر بخوانید

از روش صحیح شستن خودرو چه می‌دانید؟

راهنمای جامع خرید کفپوش خودرو

 
عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
یعقوب پاشایی
1401-03-13 14:49
امتیاز دهی :
     

سلام. درشهرارومیه این نوع کارواش وجوددارد آدرسش کجاست باتشکر