طی سال‌های اخیر، سدان‌های چینی متعددی از سوی مونتاژکنندگان داخلی وارد جاده‌های کشور شده‌اند که هر یک، از سطوح ایمنی مختلفی بهره می‌برند؛ در این میان، بسیاری از آن‌ها در هیچ تست تصادف رانندگی حاضر نشده‌اند و کارنامه مشخصی از لحاظ میزان امنیت ارائه نمی‌دهند؛ اما برخی نیز با حضور در تست‌های موسسه سی-انکپ چین، موفق به دریافت تمام ستاره‌های ایمنی این موسسه شده‌اند که هرچند به اندازه آزمون‌های مراکزی هم‌چون یورو انکپ یا موسسه امنیت بزرگراه‌های آمریکا nhtsa معتبر نیست، اما با این حال، تا حد زیادی قابل استناد و اعتماد خواهد بود.

دنبال خودروی کارکرده/دست دوم هستید؟ وارد نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده ما شوید. اینجا بهترین پیشنهاد‌هارو برات داریم.

ایمن‌ترین سدان‌های چینی در ایران

با توجه به حساسیت بحث ایمنی، تصمیم گرفتیم تا در قالب یک مقاله از سری مطالب مجله خودروی همراه مکانیک، ایمن‌ترین سدان‌های چینی بازار داخل را که موفق به دریافت ۵ ستاره‌ایمنی از موسسه سی-انکپ شده‌اند، به حضورتان معرفی کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.‌

با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

چری آریزو ۶

آریزو 6

چری آریزو ۶، یکی از جدیدترین سدان‌های چینی راه‌یافته به بازار کشور است که از ظاهری نسبتا لوکس و عامه‌پسند بهره می‌برد و در عین حال، بسیاری از جوانان را سر شوق می‌آورد. این خودرو به دلیل بهره‌مندی از پلتفرم مستحکم به‌همراه تجهیزات ایمنی مناسب، موفق شده است در زمره ایمن‌ترین سدان‌های چینی بازار جای بگیرد. چری آریزو ۶، به نسخه نهم سیستم کنترل پایداری ساخت بوش آلمان مجهز شده است و در کنار ۶ کیسه‌هوا، از سامانه‌های ترمز ضدقفل، توزیع نیروی ترمز، کنترل کشش، کنترل توقف در سربالایی، ترمز کمکی و کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده بهره می‌برد؛ بنابراین، شایسته است که نام چری آریزو ۶ در لیست ایمن‌ترین سدان‌های چینی موجود در بازار کشور قرار بگیرد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

چری آریزو ۵

آریزو 5

این سدان جمع‌وجور کمپانی چری که چند سالی از حضور آن در بازار کشورمان می‌گذرد، به استناد دریافت ۵ ستاره‌ایمنی از موسسه سی انکپ، یکی از ایمن‌ترین سدان های چینی بازار داخل به شمار می‌رود. چری آریزو 5 در آزمون تصادف از جلو با مانع صلب و نیمه‌صلب، به ترتیب، معادل ۸۷ و ۸۸ درصد امتیازات را کسب کرده است. هم‌چنین این سدان جمع‌وجور، توانسته است صددرصد نمره حفاظتی در تصادف جانبی را به نفع خود ضبط کند و ۹۱ درصد نمره ایمنی صندلی‌ها را به چنگ آورد.

وجود تجهیزاتی هم‌چون سیستم های کنترل کشش و پایداری، کنترل توقف در سربالایی، سنسور پارک عقب، فشار باد تایر tpms، ترمز ضدقفل abs و ebd و ترمز کمکی، شش کیسه‌هوا ویژه راننده و سرنشین جلو- پرده‌ای و جانبی جلو به‌همراه کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده، تضمین‌کننده امنیت سرنشینان آریزو 5 هستند.

برلیانس h230

شرکت برلیانس پس از مشاهده ضعف‌های ایمنی برخی محصولات پیشین خود، تصمیم گرفت تا سدان اچ ۲۳۰ را به نحوی ایمن‌تر طراحی و تولید کند. با توجه به اصلاحات صورت‌گرفته، h230 موفق شد در آزمون‌های موسسه C-NCAP تمام ستاره‌های ایمنی را روی دوش خود بچسباند. این خودرو، موفق به کسب ۷۷ درصد امتیاز در آزمون تصادف با مانع سخت و نیمه‌سخت از ناحیه روبه‌رو شده است؛ هم‌چنین در تست تصادف جانبی و امنیت صندلی‌ نیز نمره کامل را کسب کرده است.

برلیانس h230، از سوی شرکت سایپا به‌عنوان یک سدان نسبتا ارزان‌قیمت وارد بازار داخل شد و با توجه به بهره‌مندی از پلتفرم اصلاح‌شده و بدنه مقاوم‌تر، توانست امنیتی بالاتر از محصولات هم‌رده تولید داخل را برای کاربران خود به ارمغان آورد. متاسفانه نسخه موجود در بازار ایران، تنها از دو کیسه‌هوا بهره می‌برد؛ بنابراین، سطح امنیت آن در برابر تصادفات جانبی تاحدی کاهش خواهد یافت. ترمز ضدقفل abs و ebd به‌همراه سنسور پارک عقب و کمربند ایمنی پیش‌کشنده، از دیگر تجهیزات امنیتی این خودروی ارزان‌قیمت به شمار می‌روند.

آریو s300

آریو

آریو اس ۳۰۰ یا زوتی z300 که توسط سایپا در کشورمان حاضر شده است، یکی دیگر از چینی‌های پنج‌ستاره موجود در ایران به شمار می‌رود و به علت بهره‌بردن از پلتفرم یکی از محصولات قدیمی تویوتا، از لحاظ امنیت پلتفرم و بدنه در جایگاهی مناسبی قرار می‌گیرد. این خودرو در آزمون تصادف از روبه‌رو با موانع سخت و نیمه‌سخت، به ترتیب ۸۸ و ۹۱ درصد امتیازات را کسب کرده است.

این خودرو در تصادف جانبی نیز موفق به دریافت ۱۰۰ درصد نمرات موجود شده است. آریو اس ۳۰۰ با ارائه تجهیزاتی هم‌چون ترمز ضدقفل abs و ebd، حس‌گر پارک عقب و دو عدد کیسه‌هوا از سرنشینان خود محافظت خواهد کرد که البته با توجه به فقدان کیسه‌های هوایی جانبی، همانند برلیانس اچ 230 از لحاظ امنیت جانبی به اندازه نسخه چینی حاضر در تست تصادف دپارتمان C-NCAP ایمن نخواهد بود.

در پایان، از شما دعوت می‌کنیم تا نظرات خود را درباره ایمنی محصولات مذکور، در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها