در این مقاله از سری مقالات فنی همراه مکانیک قصد داریم در مورد سیستم سوخت رسانی انژکتور و نحوه عملکرد آن با شما صحبت کنیم.با ما همراه باشید تا تفاوت سیستم انژکتور و کاربراتور را در کنار یکدیگر بررسی کنیم

خودروهای کاربراتوری و خودروهای انژکتوری! نام‌هایی که بسیار شنیده‌ایم. در واقع کاربراتور و انژکتور دو سیستم سوخترسان در خودروها هستند. سیستم کاربراتور یک سیستم مکانیکی و اولیه است که در خودروهای قدیمی‌تر وظیفه ترکیب سوخت و هوا و انتقال این مخلوط ترکیب شده جهت احتراق به سیلندر را برعهده دارد.

اما سیستم  سوخت رسانی انژکتور که یک سیستم جدیدتر و با فناوری بالاتر است، عمل انتقال سوخت را به صورت پاششی  انجام می‌دهد که این عمل، توسط بخش‌های الکترونیکی و ECU خودرو کنترل می‌شود. با توجه به بالاتر بودن فناوری این سیستم سوخت رسانی نسبت به سیستم سوخت رسانی کاربراتوری در خودروهایی که سیستم سوخت رسانی انژکتور در آنها به کار رفته است، شاهد کارکرد بهتر موتور، آلودگی کمتر و مصرف سوخت پایینتر هستیم.

آیا می‌دانید با اپلیکیشن همراه مکانیک می‌توانید علاوه بر خدمات همراه مکانیک ، قیمت بروز خودرو خود

و یا سایر خودرو‌ها در هر سال و مدل و با هر کارکردی  بدست بیاورید

با فشردن لینک زیر اپلیکیشن همراه مکانیک را از کافه بازار دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک

 امروزه در بیشتر خودروهای تولیدی در سراسر جهان از سیستم سوخت رسانی انژکتور استفاده می‌شود و می‌توان گفت  با فراگیر شدن استفاده از سیستم سوخت رسانی انژکتور،  می‌توان کاربراتور را پیوسته به تاریخ نامید! در ادامه به بررسی بیشتر سیستم سوخت رسانی انژکتور می‌پردازیم.

عملکرد سیستم انژکتور(Fuel Injection System)

سیستم سوخت رسانی انژکتور
سیستم جرقه زنی  و انتقال سوخت به محفظه احتراق در خودروهای دارای سیستم سوخت رسانی انژکتور بسیار متفاوت از سیستم کاربراتوری است که از بخشهای مختلف مکانیکی و برقی تشکیل شده است. سیستم سوخت رسانی انژکتور در واقع به مانند یک سرنگ عمل میکند که با کنترل الکترونیکی اجزا، سوخت را با فشار بالا به محفظه احتراق یا منیفولد هوا پاشش می‌کند.سیستم سوخت رسانی انژکتور از اجزایی همچون:

1-انژکتور

2- ریل سوخت

3- پمپ بنزین برقی

4-ECU خودرو

 تشکیل شده است که این مجموعه در کنار هم وظیفه کنترل و انتقال سوخت به محفظه خودرو بر اساس شرایط کارکرد موتور را بر عهده دارند.

در حقیقت سیستم سوخت رسانی انژکتور، توسط یک سوپاپ که به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود عمل تزریق سوخت را انجام می‌دهد. این سوپاپ می‌تواند چندین بار در هر ثانیه باز و بسته شود و بنزین را از طریق پمپ بنزین با فشار به محفظه احتراق تزریق کند. به این شکل که در زمان تزریق سوخت یک آهنربای الکتریکی، میله ای را که در برابر مسیر سوخت قرار دارد را حرکت می‌دهد و سوپاپ انژکتور باز می‌شود.

اگر برای خرید خودرو دست دوم دچار ابهام یا سر در گمی‌هستید مشاوران متخصص همراه مکانیک برای رسیدن به یک انتخاب مناسب با شرایط شما در کنارتان هستند.

برای تماس با مشاوران متخصص همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

 با این عمل سوخت با فشار از نازل سوپاپ به شکل قطرات بسیار ریز به داخل سیلندرها پاشیده می‌شود. نازل داخل انژکتور به گونه ای طراحی شده است که سوخت را به طور کامل به شکل پودری پاشش می‌کند و تا جایی که ممکن باشد آن را به ذرات بسیار ریز پودری شکل درمی‌آورد. این روش پاشش سوخت باعث می‌شود تا احتراق سوخت به طور کامل انجام شود وبا افزایش راندمان خودرو، آلایندگی آن نیز کاهش یابد.
سیستم سوخت رسانی انژکتور

در سیستم سوخت رسانی انژکتور،سوخت از طریق ریل سوخت جریان می‌یابد و بین تمام انژکتورها توزیع می‌شود، انژکتورها درداخل ریل سوخت هستند که در انتهای آن نیز رگولاتور فشار قرار دارد. اندازه‌های ریل سوخت با توجه به پاشش سوخت می‌تواند در ابعاد مختلفی انتخاب شود. بسته به نوع طراحی موتور ریل سوخت از جنس‌های مختلفی نظیر فولاد، آلومینیوم، و پلاستیک ساخته می‌شود.

در سیستم سوخت رسانی انژکتور، فشار پاشش سوخت دقیقاً با توجه به مدت زمان پاشش سوخت مشخص می‌شود.  به همین دلیل، تفاوت بین فشار سوخت در ریل و فشار سوخت در منیفولد ورودی باید ثابت باشد.  برای این مساله باید وسیله ای را در ریل سوخت قرار داد که نسبت به تغییرات فشار حساس باشد. این وسیله رگولاتور نام دارد که در انتهای ریل قرار داده شده است تا از به وجود آمدن نوسان در جریان سوخت جلوگیری کند.  همچنین رگولاتور، فشار بنزین برگشتی به باک را جهت ثابت نگه داشتن افت فشار در انژکتورها تنظیم می‌کند.

مزایای سیستم انژکتور نسبت به کاربراتور

سیستم سوخت رسانی انژکتور

مهم‌ترین برتری سیستم انژکتور نسبت به سیستم کاربراتور، کاهش مصرف سوخت آن است. سیستم سوخت‌رسانی انژکتور موجب، افزایش عمر موتور به دلیل افزایش عمر قطعات مکانیکی آن می‌شود. مورد دیگری از مزایای انژکتور، کاهش ارتفاع موتور و افزایش فضای داخل کاپوت خودرو به دلیل حذف کاربراتور است.

 یکی از برتری‌های ملموس سیستم انژکتور که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است بالا رفتن قدرت شتاب‌گیری خودرو است، از آنجایی که در این سیستم سوخت به صورت پودری در پشت سوپاپ قرار می‌گیرد، این موضوع از خودسوزی و احتراق پیش از موعد سوخت جلوگیری می‌کند و موتور به صورت منظم کار می‌کند.  استفاده از این روش در سیستم سوخت رسانی انژکتور موجب می‌شود، خودرو استارت بهتری در هوای سرد داشته باشد، زیرا میزان و نحوه تزریق سوخت با توجه به درجه حرارت موتور و محیط صورت می‌گیرد، ازاین رو دارندگان خودرو نگرانی بابت روشن شدن خودرو در روزهای سرد سال نخواهند داشت.

آیا می‌دانید با استفاده از خدمت  فروش فوری خودرو همراه مکانیک در هر ساعتی از روز در کمتر از 30 دقیقه میتوانید خودرو خود را به مناسب ترین قیمت ممکن به فروش برسانید

برای اطلاع بیشتر از جزئیات این خدمت اینجا کلیک کنید

بدلیل ماهیت کلی انتقال ذره ای سوخت به محفظه احتراق، میزان خام سوزی سوخت در این سیستم بسیار پایین است زیرا میزان سوخت با توجه به شرایط موتور کنترل و تزریق می‌شود و ذرات سوخت را به طور کامل مشتعل می‌کند.

 سیستم سوخت رسانی انژکتور با داشتن این مزایا نسبت به سیستم‌های کاربراتور، به سرعت پیشرفت کرده و فراگیر شد. به گونه ای که می‌توان از این سیستم سوخت رسانی پیشرفته به عنوان یکی از جهش‌های بزرگ صنعت خودروسازی جهان در طول تاریخ خود یاد کرد.و به همین دلایل و نکات مثبت همراه با این سیستم، امروزه بسیاری از خودروهای تولیدی در سراسر جهان مجهز به سیستم سوخت رسانی انژکتور هستند.

مقالات مرتبط:

گیربکس با کلاچ دوگانه

بررسی تفاوت‌های AWD و 4WD

7 آسیب جدی درجا کار کردن خودرو

بوش طبق در سیستم تعلیق چگونه عمل می‌کند

سیستم ترمز EBD چیست و چگونه کار می‌کند

با مهم ترین سنسور‌های خودرو شنا شوید

با کالیپر ترمز خودرو بیشتر آشنا شوید

با نحوه کارکرد سیستم کنترل در سربالایی و سرازیری آشنا شوید

نقش پیستون در خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها