مقایسه رانا پلاس سقف شیشه ای و شاهین

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم به مقایسه رانا پلاس سقف شیشه ای و شاهین بپردازیم؛ زیرا رنج قیمتی این دو خودرو در حال حاضر به یکدیگر نزدیک شده و به احتمال زیاد برخی مشتریان در امر خرید رانا پلاس پانوراما یا خرید شاهین سوالاتی در ذهن خواهند داشت. پس اگر از خود می پرسید رانا پلاس سقف شیشه ای بخریم یا شاهین، این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک را حتما مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات خود در این زمینه برسید.

سایپا شاهین

مقایسه مقایسه شاهین و رانا پلاس پاناروما از نظر طراحی

رانا پلاس سقف شیشه ای نسبت به مدل‌های قبلی خود به جز اضافه شدن سقف پانوراما با رنگ متمایل به مشکی، تفاوت خاص دیگری ندارد. بنابراین با توجه به قدمت بیشتر طرح بیرونی رانا پلاس پاناروما، می توان گفت شمایل این سدان ایران خودرو در برابر ظاهر به نسبت جدید و ظریف‌تر شاهین حرف زیادی برای گفتن نخواهد داشت و به احتمال قوی اکثر مشتریان محصول سایپا را از لحاظ طراحی بدنه و شیوه فرم دهی به المان‌های بیرونی، خودرویی جذاب و زیباتر خواهند دانست.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

مقایسه رانا پلاس سقف شیشه ای و شاهین

در مورد طراحی داخلی هم باید گفت با وجود آن که کابین شاهین نتوانسته انتظارات را برآورده کند اما بازهم طرح داخلی محصول سایپا نسبت به المان‌های داخل کابین رانا پلاس سقف شیشه ای جذاب‌تر به نظر می‌رسد و نمای زیباتری را ارائه می‌دهد.

کابین رانا پلاس شیشه ای

هرچند باید تاکید کرد داشبورد شاهین نیز چندان طراحی دلچسبی ندارد و درمجموع هر دو خودرو از لحاظ نمای داخلی و همچنین کیفیت و نوع پلاستیک به‌کاررفته در این بخش، امتیاز بالایی کسب نخواهد کرد. البته حضور غربیلک فرمان متعلق به پژو ۲۰۷ در رانا پلاس سقف شیشه ای، فضای داخلی این خودرو را نسبت به مدل‌های اولیه جذاب‌تر جلوه داده و صفحه آمپر جدید نیز به این موضوع کمک کرده است.

کابین سایپا شاهین

از لحاظ میزان فضای پای سرنشینان عقب برتری مطلق با شاهین است، زیرا صندلی‌های عقب رانا پلاس همچون پژو ۲۰۶ کاملا تنگ و نامناسب برای حضور افراد بزرگسال است. صندوق عقب شاهین معادله ۴۷۰ لیتر فضا ارائه می‌دهد که این رقم نسبت به ظرفیت ۴۰۰ لیتری صندوق رانا پلاس پانوراما بزرگتر است.

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

مقایسه فنی شاهین و رانا پلاس پاناروما

مقایسه موتور شاهین و رانا پلاس سقف شیشه ای این نکته را مشخص می‌کند که در طرف آبی پوشان ایکو با سیستم مکش تنفس طبیعی طرف هستیم و در سمت نارنجی‌پوشان سایپا یک موتور هشت سوپاپ توربوشارژ با فناوری ساخت نسبتا قدیمی حضور پیدا کرده است.

موتور شاهین

 وجود موتور ۸ سوپاپ توربو روی شاهین یکی از اصلی‌ترین انتقادات به بخش فنی این خودرو بوده و همچنان نیز پاشنه آشیل سدان زیبای سایپا به‌حساب می‌آید. موتور شاهین معادل ۱.۵ لیتر حجم دارد و قادر به ارائه توانی در حد ۱۱۰ اسب بخار و ۱۷۸ نیوتن‌متر گشتاور است. گیربکس این مدل نیز از نوع پنج دنده دستی انتخاب شده است البته سایپا به احتمال زیاد مدل اتوماتیک این خودرو را نیز تا اخر سال 1401 به بازار عرضه خواهد کرد و در این صورت احتمالا قیمت شاهین نسخه اتوماتیک به بالای بازه 400 میلیونی وارد شود.

در سمت دیگر رانا پلاس سقف شیشه ای از ارکان فنی نسبتا جدید و به‌روز شده استفاده می‌کند. این خودرو به موتور TU5P مسلح شده که علاوه بر برخی به‌روزرسانی‌ها در سیستم جرقه‌زنی و پاشش سوخت، از سامانه تنظیم متغیر زمان‌بندی سوپاپ‌ها یا CVVT بهره‌مند شده و مصرف سوخت و راندمان بهتری ارائه می‌دهد. بیشترین قدرت این موتور ۱۱۳ اسب بخار است و گشتاور حاصل از آن به ۱۴۴ نیوتن متر می‌رسد. ضمنا برای اولین بار یک گیربکس شش سرعته دستی در محصولات ایران خودرو به‌کاررفته که موجب کاهش مصرف سوخت و استهلاک موتور در سرعت‌های بالا خواهد شد.

موتور راناپلاس پاناروما

شتاب رسمی رانا پلاس سقف شیشه ای معادل 11.2 ثانیه اعلام شده است اما در سوی دیگر شتاب رسمی شاهین در دسترس نیست. با این حال تست‌های غیررسمی انجام شده نشان می‌دهد که شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو در بهترین حالت چیزی حدود ۱۳ تا ۱۴ ثانیه خواهد بود که نشانگر کندی عملکرد آن در برابر حریف است.

مدل خودرو

رانا پلاس پانوراما

سایپا شاهین 

پیشرانه 

چهار سیلندر تنفس طبیعی-16سوپاپ

چهار سیلندر توربو-8سوپاپ

حجم موتور

1.6 لیتر

1.5 لیتر

حداکثر قدرت

113 اسب بخار

110 اسب بخار

حداکثر گشتاور

144 نیوتن متر

178 نیوتن متر

گیربکس

6 سرعته دستی

5 سرعته دستی

مصرف سوخت(ترکیبی)

6.9 لیتر

7.2 لیتر

شتاب صفر تا 100

11.2 ثانیه

13.5 ثانیه

حداکثر سرعت (KM/H)

190 

190

وزن (کیلوگرم)

1133

1260

مقایسه آپشن های شاهین و رانا پلاس سقف شیشه ای 

در ادامه مبحث مقایسه شاهین و رانا پلاس پاناروما به بخش امکانات رفاهی و ایمنی می‌رسیم. ضعف بزرگ شاهین جی دنده ای در بحث امکانات، نبود کروز کنترل است. به استثنای این مورد شاهین سایپا از لحاظ امکانات رفاهی نسبت به حریف برتری دارد و از امکانات بیشتری مثل: سانروف، سامانه مالتی مدیا با نمایشگر لمسی ۷ اینچی، نویگیشن و دوربین عقب، دیلایت و اتولایت، نشانگر تعویض دنده، ورود و استارت بدون کلید، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، روکش صندلی چرمی، آینه‌های جانبی تاشونده به صورت برقی بهره می‌برد. در سمت دیگر رانا پلاس پانوراما نیز دارای کروز کنترل و سقف شیشه ای است که در حریف وجود ندارد.

مواردی مثل فرمان برقی، دو کیسه هوا، کلیدهای کنترل روی فرمان، مه شکن‌های جلو و عقب، سنسور پارک عقب نیز از امکانات مشترک میان این دو خودرو به‌حساب می‌آید.

مقایسه رانا پلاس سقف شیشه ای و شاهین از نظر تجربه رانندگی

مبحث مقایسه شاهین و رانا پلاس سقف شیشه ای را با تجربه رانندگی ادامه می‌دهیم. همان طور که اشاره شد رانا پلاس سقف شیشه ای با موتور و گیربکس به‌روز شده در اختیار مشتریان قرار گرفته است. حضور این مجموعه فنی اصلاح‌شده باعث می‌شود تا مصرف سوخت خودرو در دورهای بالا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. درنتیجه استهلاک کمتری در بلندمدت برای موتور شاهد هستیم و رانندگی در سرعت‌های بالا با فشار و استرس کمتری برای کاربران همراه است.

رانا پلاس سقف شیشه ای

همچنین استفاده از فرمان برقی که به نرمی در دستان راننده می‌چرخد، موجب حذف فشار و وزن سامانه هیدرولیک از روی موتور TU5 پلاس شده و این مورد نیز بر ارتقای قدرت و عملکرد موتور تاثیر مثبت داشته است. در هنگام رانندگی با رانا پلاس سقف شیشه ای صدای موتور کمی بیش از حد وارد اتاق می‌شود که این موضوع می‌تواند ناشی از عایق‌بندی نامناسب کابین رانا پلاس سقف شیشه ای باشد.

از دیدگاه کارشناسی خودرو، میزان گشتاور موتور در دورهای پایین نسبت به نسخه‌های مجهز به موتور TU5 معمولی بهتر شده و حالا در دورهای پایین نیز رانا پلاس سقف شیشه ای گشتاور بهتر و قدرت بالاتری ارایه می‌دهد، اما درمجموع نمی‌توان آن را خودرویی پرشتاب و چالاک دانست. البته چابکی رانا پلاس پانوراما نسبت به شاهین بالاتر است اما به دلیل به‌کارگیری استانداردهای مرتبط با سیستم آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵، متاسفانه مواردی مثل کُپ پدال گاز و عدم واکنش سریع به فرمان راننده، از جمله نقاط ضعف رانندگی با رانا پلاس سقف شیشه ای محسوب می‌شوند.

نمای عقب شاهین

 شاهین سایپا در مقایسه با رانا پلاس سواری تقریبا نرم‌تری دارد، کابین آن نیز از لحاظ عایق‌بندی مقابل صدای فضای بیرون، عملکرد بهتری ارائه می‌دهد. اما سروصدای موتور توربوشارژ این خودرو با افزایش دور موتور به گونه‌ای محسوس‌تر درون کابین شنیده خواهد شد که البته به دلیل حضور سیستم توربوشارژ، این صدا کمی جذاب و مهیج‌تر به نظر می‌رسد. شما همراهان عزیز می‌توانید از خدمات فروش اقساطی ایران خودرو که توسط شرکت همراه مکانیک ارائه می‌شود بهره مند شوید.

نتیجه‌گیری: رانا پلاس سقف شیشه ای بخریم یا شاهین؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث می‌شود شاهین جی در بازار ایران با انتقاداتی همراه باشد، نوع پیشرانه توربوشارژ آن است که ضمن استهلاک بالا و فناوری قدیمی، با برخی معایب فنی نیز مواجه شده و نتوانسته رضایت حداکثری کاربران را کسب کند. البته گفته می‌شود قرار است شاهین با موتور تیوفایو (احتمالا همین موتور تیوفایو پلاس) به بازار عرضه شود که در آن صورت قطعا شاهین خودروی بهتری نسبت به رانا پلاس پانوراما خواهد بود و ارزش خرید بالاتری خواهد داشت.

 اما در حال حاضر شاهین به دلیل استفاده از موتور توربوشارژ پر استهلاک‌تر با حساسیت نگهداری بالاتر، نمی‌تواند خودروی کم‌دردسری برای خانواده‌ها در طول زمان باشد. به‌ویژه که بنزین باکیفیت و مناسب برای موتورهای توربوشارژ نیز در کشور به دشواری یافت می‌شود. بنابراین در شرایط فعلی خرید رانا پلاس سقف شیشه ای که از لحاظ قیمتی نیز کمی نسبت به شاهین ارزان‌تر است، صرفه بیشتری داشته و احتمالا رضایت خاطر بالاتری را برای خریدار به همراه خواهد آورد.

البته اگر مواردی مثل طراحی ظاهری زیباتر، ایمنی بهتر، کابین جادارتر و امکانات بیشتر را مدنظر دارید و نسبت به موتور توربوشارژ این خودرو چندان حساس نیستید، پس خرید شاهین گزینه بهتری برای شما خواهد بود و می‌تواند برنده این رقابت از دید شما باشد. شما همچنین می‌توانید از خدمات خرید اقساطی شاهین که توسط همراه مکانیک ارائه ‌میشود بهره مند شوید. مقایسه کیفیت شاهین سایپا و رانا پلاس سقف شیشه ای نیز نشان می‌دهد که هر دو خودرو فعلا با استانداردهای روز فاصله دارند و سطح کیفی آنها نسبت به محصولات اقتصادی بین‌المللی چندان مورد قبول نیست.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
8 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
M. gh
1401-05-31 23:57

با سلام خواستم بگم که درسته فضای کابین رانا کمتر از شاهین هست ولی به نسبت ۲۰۶ و ۲۰۷ بیشتره چون ابعاد بدنش بزرگتره. ضمنا از رانای LX هم کمی بیشتره چون صندلی ها تغییر کردن! اینم بگم که متریال داشبورد رانا پلاس از شاهین بهتره چون کاملا از متریال 207 درش استفاده شده بحث کاااملا قابل توجه هم موتور و شتاب هست که هیچکس به نسبت tu5 و ef7، موتور پراید یا تیبا رو با یک سیستم پرخوران(توربو) نمیپسنده و بی شک در بحث موتوری که مهم ترین چیزه شاهین حرفی برا گفتن نداره! ضمنا برخی طراحی جلویی شاهین… بیشتر »

رضا
1401-06-19 11:50
پاسخ به  M. gh

فضای داخل رانا با 206 و 207 هیچ فرقی در حد یک میلیمتر هم ندارد!

حامد
1401-08-25 19:33
پاسخ به  M. gh

شاهین فقط از عقب قشنگه و از جلو واقعا زیبایی نداره ، اتاقشم چیز خاصی نداره بحز همون صفحه نمایش، به نظرم رانا خیلی بهتر از ماشینایی مثل شاعین هستش.

علی
1401-09-07 02:20
پاسخ به  M. gh

قبل از نظر دادن راجع به موتور و قدرت موتور بهتره یه سرچ کوچولو بزنی و درگ بین شاهین و خودروهای ایرانی دیگرو‌ ببینی!

س ر
1401-06-01 15:57
امتیاز دهی :
     

از نظر فنی و کم استهلاکی رانا پلاس از نظر زیبایی وامکانات و فضای کابین شاهین

فقط رانا پلاس پانورما
1401-08-08 16:50

ما یک ماه هست خریدیم
بسیار ماشین خوبی هست
سقف شیشه ایش هم خیلی زیباش کرده هم از بیرون باعث زیباییش شده هم از داخل واسه مسافرت تو جاهای جنگلی یا تو شب بری کویر خیلی عالیه
فرمونش عالی هست

محسن
1401-08-20 16:53

من رانا پلاس سقف شیشه دارم واقعا ازش راضی هستم

هادی عباسپور
1401-08-28 13:56
امتیاز دهی :
     

باعرض سلام من به نوبه خودم اگر خانواده پر جمعیت واهل مسافرت هستید بهترین گزینه ماشین شاهین را پیشنهاد میکنم چون خودم راناداشتم برای مسافرت کم جاهست ولی یک ماشین کم اطصلاک هست واگر ترمزهای ماشین برایتان خیلی مهم هست واقعا این ماشین از نظر ترمز کرفتم خیلی ضعیف هست ماشین شاهین هم که اینقدر مردم از موتور اون می‌نالند خیلی هم بد نیست وامکانات دیگیری هم داره که از لحاظ ایمنی خیلی بهتر از رانا هست