هایما بخرم یا چانگان؟ | مقایسه چانگان cs35 با هایما s7

فهرست مطالب

هایما اس ۷ توربو و چانگان cs35 دو کراس اوور مونتاژی هستند که در حال حاضر نمونه‌های کارکرده آنها تاحدودی با یکدیگر رقیب شده و این احتمال وجود دارد که مشتریان برای خرید یکی از این دو محصول دچار شک و تردید شوند. این دو خودرو جزو محصولات چینی نسبتا قدیمی تلقی می‌شوند، هایما اس۷ قدرت بالاتر و ابعاد بزرگتری ارائه می‌دهد و چانگان نیز سواری نرمی دارد. البته درعوض قیمت چانگان در مقایسه با هایما اس۷ با سال ساخت مشابه، ارزان‌تر است. اگر می‌خواهید بدانید چانگان بهتر است یا هایما S7 ، مطلب مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 را از مجله خودرو همراه مکانیک دنبال کنید.

 

مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 از نظر طراحی

اگر بخواهیم به مقایسه چانگان cs35 با هایما S7 از نظر طراحی اشاره کنیم، باید بگوییم که هر دو خودرو ظاهر کاملا قدیمی دارند و در مقایسه با تولیدات جدید، هیجان و جلوه مهیج چندانی در شمایل آنها دیده نمی‌شود.

 

معرفی هایما اس 7 پلاس

اما به هر حال به عنوان کراس اوورهای مونتاژی دست دوم همچنان می‌توانند ظاهر قابل قبولی برای مشتریان قشر متوسط جامعه ایران ارائه دهند. در این میان استایل و هیبت هایما s7 احتمالا مشتریان بیشتری را به خود جذب کند. البته چانگان هم به عنوان یک کراس اوور کوچک‌تر می‌تواند در نوع خود مقداری زیبا و جذاب به نظر برسد.

 

چانگان CS35

 

در مورد طراحی داخلی نیز وضعیت تقریبا بر همان منوال است و می‌توان گفت که سبک طراحی داخلی هر دو خودرو بر یک اساس استوار شده است. در این بین، کیفیت متریال کابین اس ۷ توربو بالاتر از چانگان cs35 به نظر می‌رسد و حضور در کابین هایما حس بهتری به سرنشین منتقل می‌کند.
ضمن آنکه فضای کابین هایما بزرگتر از چانگان cs35  است و راحتی بیشتری خصوصا در ردیف عقب برای کاربران فراهم می‌کند.

 

کابین چانگان cs35

 

در مورد فضای صندوق عقب هم باید بدانید که محفظه بار هایما اس ۷ بزرگتر است؛ چرا که فضای صندوق عقب هایما اس ۷ حدود ۴۰۰ لیتر ظرفیت دارد اما حجم صندوق عقب چانگان cs35 برابر ۳۳۷ لیتر است. هردو خودرو نسبت به محصولات مشابه از این نظر دچار محدودیت هستند و فضای صندوق کمتری در مقایسه با اکثر رقبا ارائه می‌دهند.

 

داخل هایما اس 7 توربو

 

مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 از نظر فنی

مقایسه هایما s7 با چانگان cs35 در بخش فنی کاملا به نفع محصول ایران خودرو خواهد بود، چراکه هایما اس ۷ توربو به موتور ۱.۸ لیتری توربوشارژ به قدرت ۱۷۰ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر مجهز است. عملیات انتقال نیرو به سمت چرخ‌های جلو نیز در هایما به یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک سپرده شده است.

 

موتور هایما s7 توربو

 

اما در سوی دیگر چانگان cs35 به موتور تنفس طبیعی چهار سیلندر به قدرت ۱۲۳ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۶۰ نیوتن متر به همراه گیربکس ۴ دنده اتوماتیک مجهز است. در این میان شتاب هایما s7 توربو نیز کاملاً نسبت حریف به برتری دارد. گفته می‌شود شتاب هایما اس ۷ توربو چیزی حدود ۱۰.۵ تا ۱۱ ثانیه است اما شتاب چانگان cs35 نزدیک ۱۴ تا ۱۵ ثانیه برآورد شده و بنابراین چابکی محصول ایران خودرو بیشتر از حریف است.

 در مورد تجربه رانندگی هم می‌توان گفت که لذت رانندگی با هایما اس7 بالاتر از چانگان cs35 است. چه از نظر چابکی و چه از نظر هندلینگ و پایداری نیز وضعیت هایما بهتر از رقیب احساس می‌شود. هر دو خودرو سواری نسبتا نرمی ارائه می‌دهند و از این جهت می‌توانند رضایت نسبی مشتریان را کسب کنند. اما در مجموع باید گفت که لقب برنده مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 در بخش فنی به هایما اس ۷ توربو تعلق می‌گیرد.
 ناگفته نماند که وضعیت چانگان از لحاظ مصرف سوخت بهینه‌تر از هایما است.

 

مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 از نظر امکانات رفاهی

 مقایسه هایما S7 با چانگان cs35 از لحاظ امکانات رفاهی نشان می‌دهد که وضعیت محصول ایران خودرو نسبت به حریف سایپایی آن تا حدودی بهتر است. وجود مواردی مثل سیستم تهویه اتوماتیک، تنظیم برقی صندلی راننده، ورود بدون کلید، استارت دکمه‌ای و گرمکن صندلی جلو در هایما باعث برتری امکانات این خودرو نسبت به چانگان می‌شود.
جدول زیر جزئیات بیشتری در مورد امکانات رفاهی این دو شاسی بلند شهری ارائه می‌دهد.

 

تجهیزات

هایما S7 توربو

چانگان CS35

چراغ

دیلایت، اتولایت، مه‌شکن جلو و عقب

چراغ جلو هالوژنی، مه شکن جلو وعقب،دی‌لایت، اتولایت

سیستم‌های مالتی مدیا

صفحه لمسی 7 اینچی، 6 بلندگو، GPS، کنترل سیستم صوتی بر روی فرمان

تعداد 6 اسپیکر، هندزفزی و دوربین عقب و نویگیشن سفارشی، پشتیبانی از CD، USB،MP3  ، مانیتور 8 اینچی لمسی

رینگ‌ها

17 اینچی آلومینیومی

17 اینچی آلومینیومی

شیشه و آینه

شیشه‌های برقی، آیینه های جانبی برقی تاشونده راهنمادار و گرمکن دار،‌ آیینه میانی با قابلیت نمایش فاصله عقب تا مانع، آیینه وسط با قابلیت نمایش میزان باد لاستیک

شیشه‌های برقی ، آینه‌های جانبی تاشو برقی با راهنما

تهویه مطبوع

اتوماتیک

دستی

صندلی

صندلی راننده 8 حرکته برقی و صندلی شاگرد 4 حرکته دستی، حرکت صندلی راننده بصورت برقی، کمر پرکن صندلی راننده، صندلی های عقب تاشو دو تکه، گرمکن جلو

صندلی‌ راننده 6  حالته دستی، صندلی سرنشین جلو 4 حالته دستی، روکش چرم

سایر امکانات

تنظیم نور کیلومترشمار، قفل خودکار حساس به سرعت، سوئیچ تاشو، سانروف، کروز کنترل، سنسور باران

کروز کنترل، فرمان برقی حساس به سرعت، سانروف

 

مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 از نظر ایمنی

متاسفانه اطلاعات مربوط به نتایج تست ایمنی هایما s7 توربو در دسترس نیست اما چانگان cs35 موفق شده در آزمون‌های موسسه چینی C-NCAP معادل 4 ستاره ایمنی به دست آورد که نشان می‌دهد این محصول ایمنی متوسط رو به بالایی دارد.

 

تست ایمنی چانگان

 

البته به نظر می‌رسد هایما s7 نیز بتواند امتیازاتی در این حد را دریافت کند و با توجه به تجهیزات ایمنی تقریبا مشابه که در هر دو خودرو وجود دارد، می‌توان گفت سطح امنیت آنها قابل قبول است. ناگفته نماند وجود سیستم های کنترل کشش و پایداری می‌تواند امنیت بیشتری برای کاربران هایما s7 به ویژه در مسیرهای لغزنده و هنگام حرکت با سرعت بالا در جاده به دنبال بیاورد.

 

تجهیزات

چانگان cs35

هایما S7 توربو

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

قفل مرکزی، سیستم ضدسرقت ایموبلایزر، کمربند ایمنی پیش‌کشنده، سنسور پارک عقب، هشدار نبستن کمربند،

سیستم هشدار دهنده پارک عقب، ورود و استارت بدون سوئیچ، ایموبیلایزر، پایش فشار باد تایرها

کیسه هوا

 چهارعدد کیسه هوا شامل دو کیسه جلو، دو کیسه جانبی

چهار کیسه هوا جلو

سیستم ترمز و پایداری

ABS،EBD و BAS ،

ABS، EBD، BA ،  سیستم کنترل کشش و پایداری، کنترل ایستایی درشیب

 

بالاخره هایما S7 توربو بخریم یا چانگان CS35 ؟

در انتهای مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 قاعدتا باید به این سوال پاسخ بدهیم که چانگان بهتر است یا هایما S7 ؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید قیمت هایما s7 و قیمت چانگان cs35 را در بازار جستجو کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که قیمت هایما اس ۷ با سال ساخت مشابه نسبت به چانگان  CS35  همان سال، چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در بازار آزاد گران‌تر است.
بنابراین اگر بحث قیمت برای شما مهم است، قطعا چانگان cs35 بیشتر می‌تواند با بودجه شما تطابق پیدا کند.

 اما در غیر این صورت باید گفت که هایما اس ۷ توربو به دلایلی مثل بهره‌مندی از توان فنی مهیج‌تر، شتاب بالاتر، سواری لذت‌بخش‌تر، امکانات رفاهی کمی بیشتر، کابین جادارتر، فراوانی قطعات یدکی و لوازم بدنه در بازار، تداوم فرآیند تولید، رونق بازار خریدوفروش و…، می‌تواند گزینه جذاب‌تر برای شما باشد.
 این در حالی است که چانگان سی اس ۳۵ از لحاظ لوازم بدنه و قطعات فنی نسبت به هایما محدودیت بیشتری تجربه می‌کند و در صورت خرابی یا تصادف، دردسر بیشتری برای شما به دنبال می‌آورد. اما هایما  کماکان روی خط تولید قرار دارد و کلیه لوازم یدکی و بدنه آن در بازار یا نمایندگی‌های ایران خودرو به راحتی یافت می‌شود.

 

مقایسه سریع السیر چانگان CS35 و هایما S7 توربو

با مطالعه جدول زیر عمده نکات مهم درباره مقایسه چانگان cs35 با هایما s7 را به صورت چکیده و یکجا به اطلاع شما خواهد رسید:

 

ویژگی‌ها

هایما S7 توربو

چانگان CS35

حجم موتور (Lit)

1.8

1.6

تنفس موتور

پرخوران (توربوشارژر)

اتمسفریک

تعداد سیلندر

4

4

قدرت موتور (اسب بخار)

170 در 5500 دور

123 در 5500 دور

گشتاور

230 نیوتن متر در 1500 – 4500 دور

160 در 1750 – 4000 دور

گیربکس

6 سرعته اتوماتیک

4 سرعته اتوماتیک

شتاب صفر تا صد (S)

10.5

14

مصرف سوخت ترکیبی

9.5 لیتر در صد کیلومتر

7.2 لیتر در صد کیلومتر

فضای صندوق (L)

400

337

وزن (Kg)

1510

1270

برتری‌های هایما s7 توربو

برتری‌های  چانگان cs35

  • صندوق بار بزرگ‌تر
  • بازار دست دوم داغ‌تر
  • گیربکس با ضرایب دنده بیشتر
  • کابین جادارتر
  • فراوانی قطعات یدکی
  • متریال باکیفیت‌تر کابین
  • مصرف سوخت کمتر
  • قیمت ارزان‌تر
  • دردسر کمتر نگهداری از موتور تنفس طبیعی

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
3 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
شاهین
1402-01-24 23:54

اولین چیزی که تو مقایسه ملاحضه میشه قیمته . واقعاً چوری این دو تا خودرو رو با هم مقایسه کردید ؟؟؟؟؟ تقریبا تو بازار ۸۰۰ تا یک میلیارد تفاوتشونه که خودش پول دو تا ماشین میان رده است . چانگان با هم قیمت های خودش مثل ام وی ام ایکس ۲۲ و لیفان ایکس ۶۰ باید مقایسه بشه که بی شک در همه موارد سر تره و برنده است .

آرمین آرین
1402-01-22 11:12

هایما بدم یا چانگان ؟
لعنت به هر دوتا شان

سورنا
1402-06-03 01:25
پاسخ به  آرمین آرین

هایما