رانندگی در مسیرهای طولانی و به خصوص داخل شهر، خستگی‌ غیرقابل تحملی را با خود به همراه دارد که این امر در مورد خودروهای با دنده دستی بسیار شایع‌تر است چراکه شما مجبور هستید در هر بار تعویض دنده و توقف از کلاچ استفاده نمایید.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

از همین روی رانندگان چندان دل خوشی از کلاچ و متعلقات آن ندارند ولیکن ناگفته پیدا است که کلاچ یکی از مهم‌ترین سیستم‌های منصوبه در خودروهای دنده دستی بوده و نبود آن غیرممکن است. در مقاله ” همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ ” از مجله همراه مکانیک سعی بر آن است تا به بررسی دیسک و صفحه کلاچ پرداخته و اطلاعات جامعی در این زمینه ارائه دهیم.

همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ
جانمایی کلاچ

کلاچ چیست؟

در اولین بخش از مقاله ” همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ ” به تعریف کلاچ خواهیم پرداخت. اصولا توان تولیدی در موتور تا زمانیکه به چرخ‌ها نرسد عملا هیچ کارآیی نداشته و سیستم‌هایی که در فرآیند انتقال توان از موتور به چرخ‌ها نقش دارند؛ از اهمیت بسزایی برخوردارند. یکی از سیستم‌های درگیر در این انتقال، کلاچ است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

طبق تعریف کلی، کلاچ وسیله‌ای است که حرکت چرخشی یک شفت را به شفت دیگر منتقل می‌نماید. کلاچ در واقع یک رابط اصطکاکی بین جعبه‌دنده و موتور بوده که در ابتدا توان تولیدی موتور را به جعبه‌دنده منتقل نموده و پس از آن با حضور سایر سیستم‌ها توان به چرخ‌ها منتقل می‌شود. در واقع به هنگام حرکت کلاچ درگیر بوده و عمل انتقال توان از موتور به جعبه‌دنده و در نهایت به چرخ‌ها اتفاق می‌افتد. اما به هنگام رانندگی لحظاتی لازم است تا این ارتباط قطع گردد؛ به عنوان مثال جهت تغییر سرعت، نیاز به تعویض دنده است.

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که فشردن پا بر روی پدال کلاچ به هنگام تعویض دنده، به چه منظوری انجام می‌گیرد؟ جهت تعویض دنده ابتدا باید توان تولیدی موتور از جعبه‌دنده قطع گردد که شما با فشردن پدال کلاچ، این عمل را انجام داده و کلاچ را از حالت درگیر بودن آزاد می‌نمایید. در این حالت دیگر توان تولیدی به جعبه‌دنده و چرخ‌ها نمی‌رسد. فرض نمایید که قصد تعویض دنده از 2 به 3 را دارید ابتدا باید پدال کلاچ را فشار دهید که این عمل باعث قطع ارتباط بین موتور و جعبه‌دنده شده و پس از تعویض دنده و رها نمودن کلاچ، این ارتباط دوباره برقرار می‌شود.

انواع کلاچ

کلاچ‌ها در حالت کلی به 4 دسته تقسیم می‌شوند:

 • بدون لغزش: این کلاچ‌ها به صورت صفر و یک عمل می‌نمایند؛ بدین معنی که یا در حالت خلاص قرار دارند و یا در حالت درگیری کامل.
 • یکطرفه: همانطور که از اسم این نوع کلاچ‌ها مشخص است، گشتاور تنها از یک طرف منتقل می‌گردد.
 • هیدرولیکی: در این نوع کلاچ‎ها از یک سیال جهت انتقال نیرو استفاده می‌شود بدین صورت که نیرو از طریق یک صفحه به این سیال منتقل شده و سپس از طریق این سیال به صفحه دیگر که متحرک است منتقل می‌گردد.
 • اصطکاکی: کلاچ‌های اصطکاکی بر اساس اصطکاک بین دو صفحه با ضریب اصطکاک بالا طراحی و تولید می‌شوند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

از بین موارد فوق، صرفا دو مورد اصطکاکی و هیدرولیکی در خودروهای امروزی استفاده می‌شود.. شایان ذکر است یک دسته‌بندی دیگر نیز برای کلاچ‌ها وجود دارد که آن‌ها را به سه دسته اهرمی، روغنی و سیمی تقسیم می‌شوند. کلاچ‌های سیمی به دلیل ساده و ارزان بودن کماکان یکی از پرکاربردترین کلاچ‌ها در خودروها و به خصوص خودروهای داخلی می‌باشد.

انواع کلاچ اصطکاکی

کلاچ اصطکاکی خود به 4 دسته تقسیم می‌گردد:

 • کلاچ مخروطی: همانطور که در شکل زیر نیز نشان داده شده است کلاچ مخروطی از دو صفحه مخروطی (نری و مادگی) تشکیل شده است که به هنگام درگیر بودن کلاچ، نیرو از یک صفحه مخروطی به دیگری منتقل می‌شود.
کلاچ مخروطی
 • کلاچ تک‌صفحه‌ای: در این نوع کلاچ، زمانیکه پا را بروی پدال قرار می‌دهید اتصال بین صفحه کلاچ و فلایویل قطع شده و عملا موتور بدون بار کار می‌کند.
همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ
کلاچ تک صفحه‌ای
 • کلاچ چندصفحه‌ای: عملکرد این کلاچ‌ها نیز همانند کلاچ تک صفحه‌ای است با این تفاوت که بسته به گشتاور انتقالی، از چندین صفحه استفاده می‌‌گردد. شایان ذکر است که این کلاچ‌ها بیشتر در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند چراکه می‌توانند گشتاور بزرگی را انتقال دهند.
 • کلاچ نیمه‌گریز از مرکز: این کلاچ‌ها بر اساس فنر و نیروی گریز از مرکز کار می‌کنند بدین صورت که در سرعت‌های پایین از فنر و در سرعت‌های بالا از نیروی گریز از مرکز جهت انتقال گشتاور استفاده می‌گردد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

 • کلاچ گریز از مرکز: در این نوع کلاچ‌ها صرفا از نیروی گریز از مرکز جهت انتقال گشتاور استفاده می‌گردد.

کلاچ تک صفحه‌ای

با توجه به گستردگی استفاده از کلاچ‌های صفحه‌ای در خودروهای موجود در بازار اندکی بیشتر وارد جزییات این نوع کلاچ می‌شویم. اجزای اصلی این کلاچ عبارتند از: صفحه، دوشاخه، فنر دیافراگمی، بلبرینگ‌ها و … .

صفحه کلاچ

به گل سرسبد مقاله ” همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ ” یعنی تعریف صفحه کلاچ رسیدیم. صفحه کلاچ را می‌توان مهم‌ترین قطعه سیستم کلاچ دانست چراکه حرکت لازم برای سایر قسمت‌ها را فراهم می‌نماید. صفحه کلاچ به صورت دایروی بوده و هر دو سطح آن دارای ضریب اصطکاک بالایی است که این ضریب بالا به خاطر لنت‌هایی است که روی  صفحه را پوشانده است. لازم به ذکر است که صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی بوده و در گذر زمان دچار فرسایش می‌گردد و لذا نیاز است که هر از چند گاهی تعویض گردد. با این وجود برخی عوامل دست در دست هم داده و باعث مصرف و فرسودگی زودرس صفحه کلاچ می‌گردند که برخی از این عوامل ذیلا آمده است.

همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ
صفحه کلاچ
 • نیم کلاچ نمودن‌های طولانی مدت
 • رها نمودن ناگهانی پدال کلاچ
 • رانندگی پرفشار در سربالایی‌ها
 • حمل سرنشین یا بار زیاد
همه چیز در مورد دیسک و صفحه کلاچ
کیت کلاچ

زمان تعویض صفحه کلاچ

با پیشرفت تکنولوژی عمر مفید کلاچ‌ها افزایش یافته است و حتی در برخی موارد به بیش از 100 هزار کیلومتر نیز می‌رسد. با این وجود، همانطور که در بند فوق اشاره شد برخی عوامل منجر مصرف زودرس صفحه‌کلاچ شده و تعویض زودهنگام آن را در پی خواهد داشت.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

حال سوال اینجاست که علائم نشان‌دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ چیست؟ بر اساس تجربیات موجود، موارد زیر می‌تواند حاکی از زمان موعود جهت تعویض صفحه‌کلاچ باشد:

 • صدا دادن به هنگام جا زدن دنده‌
 • عدم تناسب افزایش دور موتور و افزایش سرعت خودرو
 • از دست رفتن حالت ارتجاعی پدال و خشک و سفت شدن آن
 • پرتاب پا به سمت عقب هنگام رها نمودن پدال کلاچ
 • لرزش موتور و اتاق خودرو به هنگام شروع حرکت از حالت توقف

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

با مشاهده هریک از موارد فوق سریعا به یک مکانیک با تجربه مراجعه نمایید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

رادیاتور ، تب بری برای تمام فصول

ترک بلوک سیلندر خودرو چیست

جعبه فیوز پراید و راهنمای وظیفه هر فیوز

عمر مفید خودروها در ایران و 10 گام اساسی برای افزایش عمر خودرو

متوسط کارکرد خودرو در یک سال چقدر است؟

همه چیز مورد ضد یخ خودرو، زمان مناسب و نحوه تعویض ضد یخ خودرو

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

واشر سر سیلندر ، قطعه ای ارزان ولی حساس

جعبه فیوز پراید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها