راهنمای خرید چانگان CS35

فهرست مطالب

سال 2012 بود که کمپانی Changan Automobile موفق شد با تولید چانگان CS35 برای اولین‌بار فعالیت خود را در زمینه تولید خودروهای کراس‌اوور آغاز کند. چانگان CS35 ابتدا در سال ۱۳۹۳ به‌صورت وارداتی راهی بازار کشورمان شد و پس از آن نیز نمونه مونتاژی این خودرو از پاییز ۱۳۹۵ در اختیار خریداران ایرانی قرار گرفت و به یکی از پرفروش‌ترین کراس‌اوور‌های شهری بازار ایران تبدیل شد.

گرچه هنوز هم می‌توان نمونه صفر کیلومتر CS35 را در بازار پیدا کرد، اما درواقع پروژه مونتاژ این خودرو تنها تا پیش از دور جدید تحریم‌ها یعنی سال 98 ادامه داشت و پس از آن به دلیل قطع همکاری‌های سایپا و چانگان، این خودرو از سبد محصولات این شرکت خارج شد.

با در نظر گرفتن این موضوع که این خودرو در بازار داخلی یکی از محبوبیت‌ترین‌ها در رنج قیمتی خود به حساب می‌آید و بازار خرید و فروش چانگان CS35 در بازار کشورمان حسابی گرم است، در ادامه  این متن قصد داریم شما مخاطبین عزیز همراه مکانیک را برای خرید این کراس‌اوور جذاب شرقی راهنمایی کنیم.

مقدار افت قیمت نمونه‌های مختلف چانگان CS35

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم در حال حاضر آخرین مدل‌های سی اس 35 موجود در بازار کشور ما مربوط به سال 98 است که از میان آن‌ها نمونه‌های متنوعی یافت می‌شود، از نمونه‌های صفر کیلومتر گرفته تا کم‌کاکرد یا حتی کارکرد بالا!

با توجه به بررسی‌های انجام شده اگر در بازار امروز بخواهید یکی از آن نمونه‌های 98 کم‌کاکرد و تمیز این خودرو را خریداری کنید، باید مبلغی در حدود 485 میلیون تومان هزینه کنید؛ این در حالی است که چنین خودرویی با کارکردهای 30 و 60 هزار کیلومتر به ترتیب حدود 20 و 40 میلیون تومان افت قیمت را تجربه خواهند کرد. چنین موضوعی به خوبی بیانگر این موضوع است که مقدار کارکرد یک خودرو تا چه حد می‌تواند روی قیمت نهایی آن تاثیر گذار باشد.

علاوه‌بر این، همانطور که می‌دانید سال تولید یک خودرو یکی دیگر از مواردی است که در مقدار قیمت آن اثر مستقیم خواهد داشت. درواقع نه تنها در بازار کشور ما بلکه در تمامی نقاط جهان خودروها در ازای گذشت هر سال از زمان تولید، مقداری از قیمت اولیه خود را از دست خواهند داد و اصطلاحا دچار افت قیمت می‌شوند. چنین افت قیمتی برای سه سال ابتدایی یعنی CS35های کارکرده مدل 98 تا 96 حدود 25 الی 35 میلیون تومان به ازای هر سال خواهد بود.

به عبارت دیگر در حال حاضر شما می‌توانید با بودجه‌ای در حدود 400 میلیون تومان برای خرید چانگان CS35 مونتاژی مدل 96 اقدام کنید، اما چنانچه بخواهید به سراغ نمونه کم کارکردتر و به اصطلاح مدل بالاتر این خودرو که در سال 97 تولید شده است بروید باید بودجه خود را حدود 20 میلیون تومان افزایش دهید.

در نمودار زیر می‌توانید جزئیات افت قیمت این کراس‌اوور پرطرفدار چینی را به خوبی مشاهده کنید:

شایع‌ترین ایرادات فنی چانگان CS35

یکی از مشکلاتی که اغلب مالکان این خودرو از آن گلایه‌مند هستند، توان پایین سیستم تهویه این خودرو برای ایجاد سرمای مطلوب است و به زبان خودمانی می‌توان گفت که کولر CS35 مقداری ضعیف است. ظاهرا چنین مشکلی را می‌توان از طریق تعویض گاز کولر و در موارد حاد با تعویض کمپرسور کولر تا حد چشمگیری بهبود بخشید.

مورد دیگری که بخش کوچکی از دارندگان سی اس 35 از آن ناراضی هستند، این است که عملکرد ترمز این خودرو پس از استارت اولیه صبحگاهی یا زمانی که خودرو کاملا سرد باشد، چندان قابل اعتماد نخواهد بود. بر اساس تجربه نگارنده این مطلب چنین مشکلی را به دو طریق می‌توان برطرف کرد؛ افرادی که چنین مشکلی را در اتومبیل خود دارند، بهتر است پیش از استارت‌زدن، پای خود را روی پدال ترمز فشار ندهند و در ادامه پس از روشن شدن خودرو و پیش از حرکت، با اعمال فشارهای مکرر به پدال ترمز خلاء موجود در بوستر ترمز را خالی کنند. با انجام ین دو عمل تا حدودی می‌توان وخامت این مشکل را کاهش داد یا حتی به طور کامل آن را برطرف کرد.

علاوه‌براین برخی از خریداران این خودرو که روی عملکرد دقیق اتومبیل خود حساسیت فراوانی دارند؛ گهگاه از مواردی مانند کپ کردن در هنگام روشن بودن کولر، واماندگی در دنده عقب، کشش در سربالایی و کندی شروع حرکت گلایه داشته‌اند که تمامی این موارد را می‌توان با تغییر برنامه‌ریزی ECU برای تنظیم زاویه دریچه گاز برقی خودرو و لصلاح جدول گشتاور موتور و گیربکس برطرف کرد. البته به یاد داشته باشید که انجام این تغییرات که به اصطلاح به آن ریمپ گفته می‌شود می‌تواند گارانتی خودرو را باطل کند!

شایع‌ترین ایرادات ظاهری چانگان CS35

طبق آمارهای ارائه‌شده توسط کارشناسان همراه مکانیک چیزی در حدود 8 درصد از cs35هایی که تاکنون تحت کارشناسی بدنه قرارگرفته‌اند، از ناحیه گلگیر دچار آسیب‌دیدگی بوده و همچنین حدود 7 درصد آن‌ها از ناحیه درب دچار آسیب، رنگ‌شدگی، لیسه‌گیری یا حتی تعویض کامل قطعه بوده‌اند؛ بنابراین پیش از خرید این خودرو بهتر است توجه ویژه‌ای به وضعیت اجزای نام برده شده داشته باشید.

در کنار این موارد در لیست شایع‌ترین بخش‌های آسیب دیده می‌توان به کاپوت صندوق و ستون‌های این خودرو نیز اشاره کرد. 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر به جای رنگ‌آمیزی قطعات آسیب دیده‌ای نظیر کاپوت، گلگیر، درب و… برای تعویض قطعه معیوب اقدام کنند، افت قیمت کمتری متوجه خودروی آن‌ها خواهد شد.

اما بهتر  است بدانید که برخلاف آنچه تصور می‌شود، حتی تعویض قطعات آسیب دیده نیز مانند رنگ‌آمیزی باعث افت قیمت خودرو خواهد شد. به طور مثال بیایید مقدار افت قیمت چانگان CS35 مدل 98 که برخی قطعات آن تعویض شده است را برایتان شرح دهیم:

چنین خودرویی به ازای تعویض گلگیر حدود 15 میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد. این افت قیمت به ازای تعویض قطعاتی همچون کاپوت یا درب صندوق که معمولا تنها در تصادفات سنگین آسیب می‌بینند و در زیبایی نمای کلی خودرو نیز تاثیرگذارتر هستند حدود 20 الی 30 میلیون تومان خواهد بود. در عکس زیر می‌توانید افت خسارت حدودی چانگان CS35 مدل 98 که برخی از قطعات بدنه آن تعویض شده‌اند را مشاهده کنید.

جمع‌بندی نهایی

در یک نگاه کلی به چانگان CS35 می‌توان گفت که این خودرو یک کراس‌اوور کوچک شهری است که به‌واسطه امکانات متنوع رفاهی مناسب، تجهیزات ایمنی قابل قبول و مصرف مناسب سوخت نسبتا اقتصادی به‌راحتی می‌تواند نیازهای ابتدایی یک خانواده کوچک را برطرف کند.

مطمئنا اگر تولید این خودرو نیز همچون X22 همچنان ادامه داشت و نمونه‎‌های به‌روزتر آن به بازار داخلی راه پیدا می‌کرد، می‌توانست همچون گذشته یکی از پرفروش‌ترین کراس‌اوورهای بازار داخلی باشد.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد خرید سی اس 35 را دارید بهتر است بدانید که به‌طور کل 56 درصد از CS35هایی که تا به امروز توسط کارشناسان ما ارزیابی شده‌اند از ناحیه بدنه آسیب‌های مختلف (رنگ‌شدگی، تعویض، لیسه‌گیری و…) داشته و چیزی در حدود 19 درصد آن‌ها نیز از ایرادات مختلف فنی برخوردار بوده‌اند.

مطمئنا تشخیص دقیق چنین ایراداتی نیاز به دانش فنی بالا، ابزارهای مدرن و تجربه فراوانی دارد و این موضوع باعث می‌شود تا ایرادات مذکور به‌راحتی از دید اغلب افراد پنهان بماند. از همین رو توصیه می‌شود اگر قصد خرید چانگان CS35 مونتاژی را دارید به کمک کارشناسان همراه مکانیک از وضعیت فنی، ایرادات، سلامت بدنه و اصالت مدارک خودروی مورد نظرتان مطلع شده و از ضرر و زیان‌ خود جلوگیری کنید. در پایان می‌توانید سوالات و نقطه نظرات خود را در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

 

 

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها