علت داغ کردن موتور ماشین و راه های جلوگیری از آن موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است که در این مقاله به روش های داغ کردن ماشین و علت داغ شدن موتو tu5 و سایر خودروها خواهیم پرداخت.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

بارها گفتیم و اشاره کردیم که موتور به‌عنوان قلب تپنده‌ی خودرو شناخته می‌شود و عملکرد درست آن موجب عملکرد درست کل مجموعه‌ی خودرو است.

چرا محافظت از موتور ماشین اهمیت دارد و علت داغ کردن ماشین چیست

قبل از دانستن علت داغ کردن موتور ماشین خوب است که بدانید این موتور است که خودرو را به حرکت وا می‌دارد و استفاده از ماشین را میسر می‌سازد.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

همان‌طور که قلب انسان و هر سیستم دیگری نیاز به مراقبت دارد، سلامت موتور خودرو را نیز باید همواره در رادار داشته باشیم تا باعث بروز مشکلات عدیده‌ مثل در آینده مانند داغ کردن موتور ماشین نشود. مراقبت از موتور جنبه‌های گوناگون بسیاری دارد.

جلوگیری از داغ کردن موتور از چه روش هایی میسر است

از تعویض به‌موقع روغن‌موتور گرفته تا پر کردن باک قبل از روشن شدن چراغ بنزین که در مقاله‌ای به‌طور مفصل به مضرات رانندگی با چراغ بنزین روشن پرداخته‌ایم.(برای مطالعه این مقاله اینجا کلیک کنید)

 یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از موتور کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن موتور است که اگر از کنترل مالک و یا راننده خودرو خارج شود، می‌تواند باعث دردسرهای بسیاری شود که خواب را از شبتان و پول را از جیبتان برباید و این ها کوچک ترین مشکلات داغ کردن ماشین است. به همین دلیل بررسی مداوم دمای موتور و رفع مشکلات احتمالی از اهمیتی بسیار بالا برخوردارند. بالا رفتن دمای موتور ماشین تا حدی معقول است و قابل پیش‌بینی.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

به‌هر‌حال پیستون‌ها با سرعت بسیار بالایی در سیلندرها در حال جابه‌جایی هستند و همین تحرک به‌خودی‌خود باعث ایجاد حرارت می‌شود؛ اما اگر دما از این حد بالاتر رود دلیل آن چیست؟ اصلاً دلیل به کنار، راه چاره‌ی پایین آوردن دما چیست؟ در این مقاله قصد داریم علت داغ کردن موتور ماشین و راه های جلوگیری از آن را مورد بررسی قرار دهیم.

علت داغ کردن موتور ماشین

علت داغ کردن موتور خودرو
علت داغ کردن موتور خودرو

اگر تجربه‌ی داغ کردن موتور ماشین را داشته باشید، به‌احتمال‌زیاد با گفته‌ی ما موافق هستید و اگر این تجربه را نداشته‌اید، بگذارید بگوییم که نمی‌خواهید چنین چیزی را تجربه کنید. یکی از عذاب‌آور‌ترین اتفاقاتی که ممکن است هنگام رانندگی پیش بیاید، بالا رفتن آمپر آب و بیرون زدن حجم زیادی بخار از زیر کاپوت است. در این حالت دردسر از رگ گردن به شما نزدیک‌تر است و بهترین کار این است که خودروی‌تان را به کناری بیاورید. اجازه دهید پیش از ارائه‌ی راه‌حل برای این مشکل،علت داغ کردن موتور ماشین را باهم بررسی کنیم که البته تنها 1 علت موجب چنین مشکلی نمی‌شود.

1. نشتی در سیستم تهویه:

 وظیفه‌ی اصلی سیستم تهویه و رادیاتور خودرو کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن موتور است. حال اگر در مسیر لوله‌هایی که از موتور به مخزن مایع خنک‌کننده موتور و رادیاتور می‌رسند و برمی‌گردند نشتی کوچکی وجود داشته باشد و یا حتی اگر نشتی در بدنه‌ی رادیاتور وجود داشته باشد، مجموعه‌ی تهویه به‌اصطلاح هوا می‌گیرد.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

هوا گرفتن یعنی هوا از طریق سوراخی که در نقطه‌ای از مجموعه ایجادشده وارد شریان گردش مایع خنک‌کننده می‌شود و پس از ورود، به شکل حبابی از هوا در قسمتی از شریان جا می‌گیرد و مانع رسیدن مانع خنک‌کننده به موتور می‌شود. نتیجه؟ داغ کردن غیر معمولی موتور ماشین

2.مایع خنک‌کننده‌ی غلیظ:

 غلظت بالای مایع خنک‌کننده به‌خصوص در فصول سرد سال و به‌خصوص در مناطقی که دما افت شدیدی دارد، مشکلی عذاب‌آور است. اگر مایع‌ خنک‌کننده کیفیت مطلوبی نداشته باشد، خود به مسدودکننده‌ی شریان سیستم تهویه و رادیاتور بدل می‌شود که موجب داغ کردن بیش از حد موتور می‌شود.

3. انسداد در شریان سیستم تهویه

یک علت داغ کردن موتور ماشین  انسداد شریان سیستم تهویه است. این مشکل عواقبی مشابه استفاده از مایع خنک‌کننده‌ی غلیظ و بی‌کیفیت به همراه دارد. گاهی اوقات ترموستات خراب، رسوبات یا یک جسم خارجی می‌توانند مسیر رسیدن مایع خنک‌کننده به موتور را مسدود کنند و افزایش دمای غیرطبیعی موتور را به همراه داشته باشند.

4. کم بودن مقدار روغن‌موتور:

 روغن‌موتور به‌تنهایی نقش به سزایی در خنک کردن موتور ایفا می‌کند و از داغ کردن بیش از حد موتور جلوگیری می‌کند. درواقع روغن 75 تا 80 درصد از گرمای موتور را از بین می‌برد و همچنین قطعات مختلف قلب خودرو را به‌خوبی چرب می‌کند تا در اثر تحرک اصطکاک کم‌تری داشته باشند و افزایش دما را کاهش می‌دهد.

5. خرابی واترپمپ:

 این موضوع یعنی خرابی واترپمپ، یکی از رایج‌ترین دلایل داغ کردن غیرمعمولی موتور است. واترپمپ عضوی حیاتی از سیستم تهویه‌‌ی خودرو محسوب می‌شود و خرابی آن می‌تواند موجب افزایش دمای خودرو شود.

راه‌حل جلوگیری از داغ کردن بیش از حد موتور ماشین چیست؟

علت داغ کردن بیش از حد موتور و راه های جلوگیری از آن

تا به اینجای کار که دلایل داغ کردن ماشین را بررسی کردیم و متوجه شدید که ریشه‌ی این مشکل را در کجا بیابید. اگر خودروی‌تان جوش آورد مشکل در یکی از موارد زیر است:

دلایل داغ کردن ماشین

 • سیستم تهویه
 • میزان روغن‌موتور
 • رادیاتور
 • مایع خنک‌کننده
 • ترموستات
 • واترپمپ

هر مشکلی مربوط به موارد بالا، می‌تواند منجر به داغ کردن موتور خودرو شود.

اگر در حال حرکت در معابر شهری و یا جاده این اتفاق برایتان افتاد:

 • کولر را خاموش‌کنید. A/C فشار زیادی به موتور خودرو وارد می‌کند و هیزم به آتش مهلکه می‌ریزد.
 • بخاری را روشن کنید. این کار باعث می‌شود مقدار قابل‌توجهی از گرمای موتور وارد اتاق شود. حتی اگر این مشکل در تابستان برایتان اتفاق افتاد بازهم این کار را انجام دهید، شاید تحمل گرمای اضافه در زیر آفتاب سوزان سخت باشد، اما به خنک شدن موتور خودروی‌تان کمک می‌کند.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

 • خودرو را به کناری ببرید و در حالت خلاص بگذارید. همان‌طور که در حالت خلاص هستید، پای خود را بر روی پدال گاز بفشارید، با این کار به فن و واترپمپ دستور می‌دهید که بیشتر کار کنند و درنتیجه موتور سریع‌تر خنک می‌شود.
 • درب کاپوت خودرو را بازکنید تا محتویات زیر کاپوت ازجمله موتور با هوای باز تبادل دما کنند و سریع‌تر به دمای مناسب برسند.

نکته: به‌هیچ‌عنوان هنگامی‌که خودرو جوش آورده آن را خاموش نکنید و یا درب رادیاتور را باز نکنید. با عمل اول به خودرو‌ی‌تان آسیب جدی می‌زنید و با عمل دوم خود را می‌سوزانید. بدجور هم می‌سوزانید.

پیشگیری از داغ شدن  موتور ماشین بهتر از درمان است

علت داغ کردن موتور خودرو

جوش آوردن و داغ کردن غیر معمولی موتور اتفاق عجیب و بعیدی نیست و ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد. شما هم مستثنا از این موضوع نیستید. فرقی نمی‌کند که پیکانی از دهه‌ی 40 داشته باشید و یا سوپر اسپرتی تولید سال، به‌هر‌حال خودروی‌ شما نیازمند برخی مراقبت‌ها است تا به چنین حال‌وروزی نیفتد. با انجام چند کار نسبتاً ساده، می‌توانید از داغ کردن موتور خودروی خود جلوگیری کنید. با انجام مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، از تجربه‌ی چنین مشکل عذاب‌آوری فرار کنید.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

 1. سیستم تهویه‌ی خودروی خودرو را هنگامی‌که کثیف است و در زمان پیشنهادی توسط سازنده با فشار بالای آب بشویید، جوری که تمام کثیفی‌ها و رسوبات از طرف دیگر بیرون بریزند.
 2. ساختار سیستم تهویه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نشتی و یا مشکل دیگری نداشته باشد.
 3. به‌طور منظم مخزن مایع‌ خنک‌کننده را بررسی کنید و همچنین در تاریخ معین روغن‌موتور را تعویض کنید.
 4. رادیاتور، واترپمپ و ترموستات را بازرسی کنید و در صورت مشاهده‌ی ایراد اقدام به تعمیر و تعویض آن‌ها کنید.

علت داغ شدن موتور tu5

علت داغ کردن موتور خودرو

یکی از سوالات رایج کاربران در مورد علت داغ کردن موتور ماشین‌هایی است که موتور tu5 دارند.اگر بخواهیم مثالی بیاوریم خودرو 206 را که دارای موتور tu5 است مثال میزنیم.این خودرو بعنوان عملکرد مناسب فن کمتر پیش می اید که داغ کند اما اگر این قطعه دیر چک شود و به موقع تعویض نشود خود یکی از عوامل داغ شدن موتور tu5 است ضمنا باید بگوویم که برای موتور tu5 نیز تمام موارد بالا صدق می کند و در صورتی که عوامل بالا را در نظر نگیرید ممکن است موتور خودرو شما داغ کند.

در مورد داغ کردن موتور پراید هم سوالات بسیاری بود که باید گفته شود موتور پراید هم دقیقا به همان دلایل بالا ممکن است موتور پراید داغ کند

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
10 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Jafar
۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۲۳:۱۶

سلام ماشین من( پارس دوگانه سوز) تو تابستون تو سربالایی آمپر می کشه و از وسط عبور می کنه . رادیاتور عوض کردم ترموستات ،لوله های آب چک کردم ،لوله های آب برای سیستم گاز سی ان جی چک کردم مشکلی ندارند .اگر ماشین دو روز هم روشن باشند و تو شهر جوش نمیاره ولی تو ینه کشی داغ می کنه

Ranmin
۱۳۹۹-۰۵-۱۷ ۱۲:۲۴
پاسخ به  Jafar

سلام من هم دقیقا همین مشکل رو دارم ترموستات درجه پایین تعویض ضد یخ تعویض گیج فن انجام دادم بازم مشکلم حل نشد!!!

jamalghayem
۱۳۹۹-۰۳-۱۲ ۲۲:۴۷

سلام ماشین من مصرف سوخت بزینش زیاده لطفا راهنمایی کنید

حمید
۱۳۹۹-۰۴-۳۱ ۱۲:۰۹

سلام ماشین من وانته سرسیلندروعوض کردم رادیاتونوکردم پمپ ابشم کارمیکنه بازم بعدپنج دقیقه درجاکارکردن جوش میاره

Alireza
۱۳۹۹-۰۵-۰۴ ۰۹:۳۴

ماشین من ۲۰۶، وقتی بعد یه مسیری، خاموشش میکنم آمپر خیلی بالا میره، مشکل از کجاس؟

امیر
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۰۸:۰۹
پاسخ به  Alireza

منم ۲۰۶ ۱۶ سوپاپ دارم و عین همین مشکل را دارم

امیر
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۰۸:۱۳

ماشین من ۲۰۶ شانزده سوپاپ هستش وقتی بعد از یه مسیری که خاموشش میکنم دوباره که استارت میزنم آمپر آب میره به آخر مشکل از کوجاست؟

محسن
۱۳۹۹-۰۵-۲۹ ۰۱:۵۱

سلام آیا نصب ریمپ ایسو به پایین آوردن موتور tu5 کمک میکنید ماشین من صفر کیلومتر هست اما حرارت اون به نظر من بالا هست بنده جنوب کشور زندگی میکنیم پیشنهاد شما در مورد آوردن حرارت ماشینم چی ممنون

محسن
۱۳۹۹-۰۵-۲۹ ۰۱:۵۳

سلام آیا استفاده از ریمپ ایسو برای پایین آوردن موتور tu5 کاربرد دارد ماشین من صفر کیلومتر هست اما حرارت اون به نظر من بالا هست بنده جنوب کشور زندگی میکنیم پیشنهاد شما در مورد پایین آوردن حرارت ماشینم چی ممنون