از منابع پایدار درآمد در شهرداری‌ها درکنار مواردی مانند عوارض نوسازی، عوارض سالیانه‌ی خودرو است که از آن درجهت بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی، طرح‌های عمرانی، ساخت بزرگراه‌ها و تونل‌ها، نگهداری زیرساخت‌ها و مواردی از این‌ قبیل استفاده خواهد‌شد.

برای محاسبه عوارض خودرو کلیک کن

باتوجه به‌ اینکه تردد خودروها درسطح شهر عوارضی را برای شهر و ساکنان آن به‌همراه دارد، پس برای جبران بخشی ازاین صدمات و آبادانی هرچه بیشتر شهرها، هرمالک خودرویی موظف‌به پرداخت عوارض سالیانه‌ی خودرو است. اما اگر شما هم به‌دنبال اطلاعات دقیق درمورد عوارض خودرو و راه‌های پرداخت آن هستید با این مقاله مجله همراه مکانیک همراه باشید در ادامه ما صفرتا‌صد عوارض خودرو و نحوه‌ی پرداخت عوارض خودرو را بررسی خواهیم کرد.

عوارض سالیانه خودرو چیست

عوارض سالیانه خودرو که از سال ۱۳۹۶ درپی مصوبه مجلس‌شورای‌اسلامی به‌عنوان بخشی از درآمدهای شهرداری‌ها مقرر‌ شده‌است، ابتدای هر‌سال پس از تعیین نرخ جدید آن و تصویب در مجلس به وزارت‌کشور می‌رود و از آن‌جا توسط سازمان دارایی به شهرداری‌ها ابلاغ می‌شود. قانون مالیات برارزش افزوده که ازابتدای سال ۱۳۸۷ لازم‌الاجرا است، بند(ب) ماده‌ی ۴۳ خود را به عوارض سالیانه‌ی خودرو اختصاص داده‌است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

طبق این بند از ماده‌ی ۴۳ عوارض سالیانه‌ی تمام خودروهای سواری و وانت دوکابین که تولید داخل هستند یا از خارج از کشور وارد شده‌اند، به‌صورت یک درهزار قیمت کل کارخانه برای خودروی داخلی و یک درهزار ارزش گمرکی و حقوق واردکردن خودروی وارداتی محاسبه می‌شود. شایان ذکراست که تعرفه‌ی عوارض سالیانه‌ی خودرو در سال ۹۸ با افزایش نیم درصدی به یک و نیم(۱.۵) درهزار قیمت کارخانه‌‌ای خودروی داخلی و یک و نیم(۱.۵) درهزار قیمت گمرکی و حقوق ورودی خودروی وارداتی رسیده است.

دفترچه‌ی قیمت‌گذاری خودرو دی ماه هرسال از طریق وزارت اقتصاد و اموردارایی منتشر می‌شود و تمامی خودروهای دولتی و موتورسیکلت‌ها نیز موظف‌به پرداخت عوارض سالیانه هستند.

در تبصره‌ی همین بند نیز بیان شده‌است که خودروهایی با عمربالای ده سال(البته به استثنا خودروهای گازسوز) با گذشت هرسال از عمر آن‏‎ها به‌مدت ده سال سالانه بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد عوارض عنوان‌شده به آن‌ها اضافه خواهد‌ شد.

عدم پرداخت عوارض سالیانه خودرو

 طبق ماده‌ی ۴۶ قانون مالیات‌بر ارزش‌افزوده شهروندان موظف‌اند عوارض سالیانه‌ی خودروی خود را به‌حساب شهرداری‌های محل سکونت خود واریز کنند.

عوارض سالیانه خودرو
عوارض سالیانه خودرو

باتوجه به بند(الف) از ماده‌ی ۴۲ قانون مالیات‎بر ارزش‌افزوده، در صورتی‎که عوارض سالیانه‌ی خودرو خود را در سال مربوطه پرداخت‌نکنید یا کمتر از میزان مقررشده پرداخت‌کنید، مشمول جریمه خواهید‌شد. طریقه‌ی محاسبه‌ی این جریمه هم ماهیانه دو درصد نسبت‌به میزان عوارض پرداخت نشده و مدت تاخیر در پرداخت آن است.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

این میزان جریمه غیرقابل بخشش است تنها تغییر آن کاهش نیم درصدی است، یعنی از دو و نیم درصد تا قبل از سال ۸۷ به دو درصد کاهش یافته‌است.

نحوه‌ی پرداخت عوارض خودرو

امروزه با فراگیرشدن روش‌های پرداخت غیرحضوری و برای سهولت در پرداخت عوارض، مالکین خودروها می‌توانند ازطریق سامانه‌های اینترنتی مقررشده در بسیاری از شهرها که صفر تاصد عوارض خودرو و نحوه‌ی پرداخت عوارض خودرو در آن‌ها در دسترس است به‌صورت آنلاین اقدام‌ به پرداخت به‌موقع عوارض خود کنند.

شما می‌توانید در کنار وب‌سایت‌های سراسری و وب‌سایت‌هایی که شهرداری‌ها در اغلب نقاط کشور برای خدمات الکترونیک راه‌اندازی کرده‌اند، با مراجعه به گوگل‌پلی و دانلود اپلیکیشن‌های گوناگون که به‌ این‌ منظور راه‌اندازی ‌شده‌اند از وضعیت عوارض خودروی خود اطلاع‌ پیداکنید و نسبت‌به پرداخت به‌موقع آن اقدام‌ فرمایید. در ادامه آدرس اینترنتی پرداخت عوارض سالیانه خودرو چندین شهر آورده شده‎است.

دانلود اپلیکیشن‌های پرداخت عوارض خودرو از گوگل پلی
راه‌های هوشمند پرداخت عوارض خودرو

درگاه الکترونیکی  پرداخت عوارض خودرو شهرداری اصفهان

https://isfahan.ir/Services/CarTax/Car.aspx?tempname=khodro&lang=1&sub=0

درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری مشهد

http://avarezkhodro.mashhad.ir

درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری شیراز

https://car.shiraz.ir

درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو یزد

https://car.yazd.ir

درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری کرج

http://cars.karaj.ir/Form/Search.aspx

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

اما ساکنین شهر تهران هم می‌توانند برای استعلام و پرداخ عوارض به سایت مای‌پیشخوان(http://www.mypishkhan.com) یا سایت تهران‌من(http://my.tehran.ir) مراجعه کنند. در وب‌سایت مای‌پیشخوان باید پس از ورود فرم درخواست پرداخت عوارض خودرو را پر کنند، سپس کارشناسان پس از بررسی‌های لازم میزان بدهی آن‌ها را با یک پیام‌کوتاه اطلاع خواهند داد. در وب‌سایت تهران‌من هم می‌توانند از میزان بدهی خود مطلع شوند و پس از ثبت‌نام بدهی خود را از طریق همین سامانه پرداخت کنند.

اما اگر به‌ هردلیلی نمی‌توانید عوارض سالیانه‌ی خودروی خود را به‌صورت اینترنتی یا الکترونیکی پرداخت‌کنید، می‌توانید با دردست داشتن کارت شناسایی یا ملی، برگه‌سبز خودرو و فیش‌های پرداختی عوارض سال‌های قبل به دفاتر‌پیشخوان دولت یا دفاتر خدمات‌الکترونیک مراجعه‌کنید و به‌صورت حضوری عوارض را پرداخت‌کنید.

دفترپیشخوان دولت برای پرداخت عوارض خودرو
دفترپیشخوان دولت برای پرداخت عوارض خودرو

عوارض آزادراهی خودروها

یکی دیگر از عوارضی که مالکان خودروها موظف‌به پرداخت آن هستند، عوارض آزادراهی است که باید قبل، درحین عبور یا پس از عبور از آزادراه پرداخت‌کنند. اما امروزه و در عصر اینترنت و تکنولوژی و با‌توجه به سرعت بالای زندگی روزمره، اغلب ترجیح می‌دهند از روش‌های غیرحضوری برای پرداخت عوارض خود بهره‌ ببرند. روش‌های مختلف مانند پرداخت‌اینترنتی، الکترونیکی، حضوری و بدون‌توقف وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها نسبت‌به پرداخت عوارض آزادراهی خود اقدام‌کنید. در ادامه شما را با روش‌های متنوع پرداخت عوارض آزادراهی آشنا می‌کنیم تا بتوانید روش مناسب خود را انتخاب و عوارض آزادراهی خودروی خود را پرداخت‌کنید.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

یکی از این روش‌های غیرحضوری برای پرداخت عوارض آزادراهی دانلود و نصب اپلیکیشن‌های معتبر روی گوشی‌های تلفن همراه است که از طریق آن‌ها می‌توانید آزاد راه مورد‌نظر را انتخاب کرده و عوارض آزادراهی خود را قبل از سفر پرداخت کنید و با خیال آسوده و بدون توقف به مسیر خود ادامه دهید.

 راه غیرحضوری دیگری که می‌توانید از آن در پرداخت‌ عوارض‌آزادراهی استفاده کنید برچسب‌الکترونیکی است. در این روش که با همکاری بانک مسکن و وزارت راه میسر شده‌است، شما قبل از تردد در آزاد‌راه‌های تحت پوشش این طرح برچسب‌های مخصوص را خریداری و نصب می‌کنید، سپس هنگام عبور خودروی شما از گیت عوارض مبلغ مورد نظر به‌طور خودکار از حساب شما کسر خواهد شد . این امکان در حال حاضر تنها برای دارندگان حساب بانک مسکن امکان‌پذیر است.

آزادراه محهز به پرداخت الکترونیکی عوارض
آزادراه محهز به پرداخت الکترونیکی عوارض

روش الکترونیکی دیگری نیز وجود‌ دارد که از ۲۸ اسفند سال گذشته در بزرگراه‌های تهران-قم ، تهران-ساوه، کرج-قزوین، قزوین-زنجان راه‌اندازی‌ شده است و تنها راه پرداخت‌عوارض در آن‌ها است. عملکرد آن به‌ این‌صورت است که دوربین‌های نصب‌شده در گیت عوارض شماره‌ی پلاک خودروی عبوری را می‌خوانند و با ارسال‌ به سامانه‌ی مرکزی، مبلغ عوارض را به‌اطلاع مالک می‌رساند، پس از آن مالک خودرو موظف است تا مدت ۷۲ ساعت نسبت‌به پرداخت عوارض اقدام‌کند، در‌غیر‌ این‌صورت مشمول جریمه خواهد شد. جریمه‌ی عدم پرداخت عوارض‌ آزادراهی در حال حاضر مبلغ ۳۰ هزار تومان است که با موافقت وزیر‌ راه‌وشهرسازی به‌زودی به عوارض تاخیر در پرداخت عوارض‌ تغییر خواهد‌کرد. در طرح جدید مهلت پرداخت عوارض‌ آزادراهی دو‌ هفته است که به‌طور حتم رضایت بیشتر مالکان خودروها را به‌همراه خواهد داشت.

  طبق گفته‌ی مسئولان در مرحله‌ی دوم الکترونیکی‌ کردن پرداخت عوارض‌ آزادراهی با نصب تجهیزات و دوربین‌ها بزرگراه‌های مشهد- باغچه، کنارگذر مشهد، زنجان- تبریز، تبریز- ارومیه، تهران- پردیس، قزوین- رشت، ساوه- سلفچگان، قم- کاشان، کاشان- اصفهان و بندرعباس- شهید رجایی تا حدود یک ماه دیگر به این سیستم مجهز خواهند شد. اما امیدوار هستیم طبق وعده‌ی مسئولین تمامی آزادراه‌های باقی‌مانده از جمله آزاد‌راه‌هایی که توسط بخش خصوصی تا پایان امسال به این سیستم مجهز‌شوند.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

نتیجه‌گیری 

 در این مقاله سعی‌کردیم صفر تا صد عوارض خودرو و نحوه‌ی پرداخت عوارض خودرو را بررسی‌کنیم. روش‌های الکترونیکی و غیرحضوری مانند وب‌سایت‌ شهرداری‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر که استعلام و پرداخت عوارض سالیانه را بسیار آسان کرده‌اند و پرداخت بدون توقف عوارض‌ آزادراهی را ممکن ساخته‌اند، همگی تا حدود زیادی به کاهش ترافیک، استهلاک خودروها، اتلاف وقت و کاهش‌مصرف کاغذ کمک ‌خواهند‌کرد.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

اما در کنار استفاده از این روش‌های آسان و دردسترس نباید پرداخت به‌موقع عوارض را فراموش‌نکنید، زیرا همان‌طور که در متن عنوان‌شد درصورت عدم پرداخت به‌موقع عوارض سالیانه‌ی خودرو و عوارض‌ آزاد‌راهی، مشمول جریمه‌ خواهید‌شد. میزان جریمه‌ی عدم پرداخت برای عوارض سالیانه ماهیانه دو درصد مبلغ بدهی و برای عوارض‌ آزادراهی در حال حاضر ۳۰ هزار  تومان است.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
2 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حامد
۱۳۹۸-۱۱-۲۷ ۱۴:۲۲

چرا مبالغ پرداختی هر دوره به صورت جامع در سیستم شهرداریها لحاظ نمیشود و پولی در سالهای قبل پرداخت کردیم را دوباره میگیرند و میگویند شما باید برگه های قبلی را ارائه میدادید!!!!
وقتی همه اطلاعات پرداخت را دارند و میتوان از طریق سیستم شهرداری مشاهده نمود ولی خودشان در زمان پرداخت اعمال نمیکنند فقط اسم کلاه برداری برای آن میتوان گذاشت

ایرانی
۱۳۹۹-۰۷-۲۱ ۱۴:۱۱
پاسخ به  حامد

دقیقا همه همین مشکل و دارند. اینها فقط بلدند تیغ بزنند نه کمک کنند