صفر تا صد عوارض خودرو و نحوه پرداخت عوارض خودرو

فهرست مطالب

عوارض سالیانه‌ خودرو، از منابع پایدار درآمد شهرداری‌ها درکنار مواردی همچون عوارض نوسازی است که از آن در جهت بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی، طرح‌های عمرانی، ساخت بزرگراه‌ها و تونل‌ها، نگهداری زیرساخت‌ها و مواردی از این‌ قبیل استفاده خواهد‌ شد.

برای محاسبه عوارض خودرو کلیک کن

در این مقاله از سری مقالات مجله همراه مکانیک قصد داریم به بررسی صفر تا صد عوارض خودرو و نحوه پرداخت عوارض خودرو بپردازیم. باتوجه به‌ اینکه تردد خودروها در سطح شهر عوارضی را برای شهر و ساکنان آن به‌همراه دارد، پس برای جبران بخشی از این صدمات و آبادانی هرچه بیشتر جاده‌های شهری، مالک خودرو موظف‌ به پرداخت عوارض سالیانه‌ خودرو است. در ادامه با ما همراه باشید تا درمورد عوارض خودرو و راه‌های پرداخت آن اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهیم.

عوارض سالیانه خودرو چیست؟

عوارض سالیانه خودرو که از سال 1396 در پی مصوبه مجلس‌شورای‌اسلامی به‌عنوان بخشی از درآمدهای شهرداری‌ها مقرر‌ شده‌است، ابتدای هر‌سال پس از تعیین نرخ جدید آن و تصویب در مجلس به وزارت ‌کشور می‌رود و از آن‌جا توسط سازمان دارایی به شهرداری‌ها ابلاغ می‌شود.

طبق بند ب از ماده‌ 43 عوارض سالیانه انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین اعم از تولید داخل یا وارداتی حسب مورد معادل یک در هزار قیمت فروش کارخانه (داخلی) و یا یک در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آن‌ها است. لازم به ذکر است که تعرفه‌ عوارض سالیانه‌ خودرو در سال ۹۸ با افزایش نیم درصدی به یک و نیم (۱.۵) در هزار قیمت کارخانه‌‌ای خودروی داخلی و یک و نیم (۱.۵) در هزار قیمت گمرکی و حقوق ورودی خودروی وارداتی رسیده است.

عوارض سالیانه خودرو چیست؟

دفترچه‌ قیمت‌گذاری خودرو، دی ماه هرسال از طریق وزارت اقتصاد و امور دارایی منتشر می‌شود و تمامی خودروهای دولتی و موتورسیکلت‌ها نیز موظف‌به پرداخت عوارض سالیانه هستند.

در تبصره‌ همین بند نیز بیان شده‌است که خودروهایی با عمربالای ده سال (البته به استثنا خودروهای گازسوز) با گذشت هرسال از عمر آن‌‏‎ها به‌مدت ده سال سالانه بین 10 تا 100 درصد عوارض عنوان‌شده به آن‌ها اضافه خواهد‌ شد.

عدم پرداخت عوارض سالیانه خودرو

طبق ماده‌ 46 قانون مالیات‌ بر ارزش‌افزوده، شهروندان موظف‌اند عوارض سالیانه‌ خودروی خود را به‌حساب شهرداری‌های محل سکونت خود واریز کنند. باتوجه به بند (الف) تبصره 3 از ماده‌ 42 قانون مالیات‌‎بر ارزش‌افزوده، درصورتی‎‌که عوارض سالیانه‌ خودرو خود را در سال مربوطه پرداخت ‌نکنید یا کمتر از میزان مقررشده پرداخت‌ کنید، مشمول جریمه خواهید‌ شد. طریقه‌ محاسبه‌ این جریمه هم ماهیانه دو درصد نسبت‌به میزان عوارض پرداخت نشده و مدت تاخیر در پرداخت آن است. باید بدانید که این میزان جریمه غیرقابل بخشش است و تنها تغییر آن کاهش نیم درصدی است، یعنی از دو و نیم درصد تا قبل از سال ۸۷ به دو درصد کاهش یافته‌است.

تابحال خرید خودرو دست دوم با گارانتی اونم از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور رو تجربه کردی

برای کسب تجربه بی نظیر اینجا کلیک کن

نحوه‌ پرداخت عوارض خودرو

امروزه با فراگیرشدن روش‌های پرداخت غیرحضوری و برای سهولت در پرداخت عوارض، مالکین خودروها می‌توانند از طریق سامانه‌های اینترنتی مقرر شده در بسیاری از شهرها که صفر تا صد عوارض خودرو و نحوه‌ پرداخت عوارض خودرو در آن‌ها در دسترس است، به‌صورت آنلاین اقدام‌ به پرداخت به‌موقع عوارض خود کنند.

شما می‌توانید در کنار وب‌سایت‌های سراسری و وب‌سایت‌هایی که شهرداری‌ها در اغلب نقاط کشور برای خدمات الکترونیک راه‌اندازی کرده‌اند، با مراجعه به گوگل‌پلی و دانلود اپلیکیشن‌های گوناگون که به‌ این‌ منظور راه‌اندازی ‌شده‌اند از وضعیت عوارض خودروی خود اطلاع‌ پیدا کنید و نسبت‌به پرداخت به‌موقع آن اقدام‌ فرمایید. در ادامه آدرس اینترنتی پرداخت عوارض سالیانه خودرو چندین شهر آورده شده‌‎است.

نحوه‌ پرداخت عوارض خودرو

  • درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری اصفهان

https://isfahan.ir/Services/CarTax/Car.aspx?tempname=khodro&lang=1&sub=0

  • درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری مشهد http://avarezkhodro.mashhad.ir
  • درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری شیراز https://car.shiraz.ir
  • درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو یزد https://car.yazd.ir
  • درگاه الکترونیکی پرداخت عوارض خودرو شهرداری کرج http://cars.karaj.ir/Form/Search.aspx

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

ساکنین شهر تهران هم می‌توانند برای استعلام و پرداخت عوارض به سایت مای‌پیشخوان (http://www.mypishkhan.com) یا سایت تهران‌من (http://my.tehran.ir) مراجعه کنند. در وب‌سایت مای‌پیشخوان باید پس از ورود، فرم درخواست پرداخت عوارض خودرو را پر کنند، سپس کارشناسان پس از بررسی‌های لازم میزان بدهی آن‌ها را با یک پیام‌کوتاه اطلاع خواهند داد. در وب‌سایت تهران‌من هم می‌توانید از میزان بدهی خود مطلع شوید و پس از ثبت‌نام بدهی خود را از طریق همین سامانه پرداخت کنند.

اما اگر به‌ هردلیلی نمی‌توانید عوارض سالیانه‌ خودروی خود را به‌صورت اینترنتی یا الکترونیکی پرداخت‌کنید، می‌توانید با در دست داشتن کارت شناسایی، برگه‌سبز خودرو و فیش‌های پرداختی عوارض سال‌های قبل به دفاتر ‌پیشخوان دولت یا دفاتر خدمات‌الکترونیک مراجعه‌کنید و به‌صورت حضوری عوارض را پرداخت‌کنید.

دفترپیشخوان دولت برای پرداخت عوارض خودرو
دفترپیشخوان دولت برای پرداخت عوارض خودرو

عوارض آزادراهی خودروها

یکی دیگر از عوارضی که مالکان خودروها موظف‌به پرداخت آن هستند، عوارض آزادراهی است که باید در آزادراه‌ها پرداخت ‌کنند. امروزه و در عصر اینترنت و تکنولوژی و با‌توجه به سرعت بالای زندگی روزمره، اغلب ترجیح می‌دهند از روش‌های غیرحضوری برای پرداخت عوارض خود بهره‌ ببرند. روش‌های مختلف مانند پرداخت‌اینترنتی، الکترونیکی، حضوری و بدون‌توقف وجود دارد که می‌توانید از طریق آن‌ها نسبت‌به پرداخت عوارض آزادراهی خود اقدام‌کنید. در ادامه شما را با روش‌های متنوع پرداخت عوارض آزادراهی آشنا می‌کنیم تا بتوانید روش مناسب خود را انتخاب و عوارض آزادراهی خودروی خود را پرداخت ‌کنید.

اگر قصد خرید خودرو داری ولی وقت کافی برای پیدا کردن خودرو مناسب اونم با گارانتی رو نداری 

کافیه اینجا کلیک کنید و فرم ثبت خرید سفارشی رو پر کنید 

یکی از این روش‌های غیرحضوری برای پرداخت عوارض آزادراهی دانلود و نصب اپلیکیشن‌های معتبر روی گوشی‌های تلفن همراه است که از طریق آن‌ها می‌توانید آزادراه مورد‌نظر را انتخاب کرده و عوارض آزادراهی خود را قبل از سفر پرداخت کنید و با خیال آسوده و بدون توقف به مسیر خود ادامه دهید.

راه‌حل غیرحضوری دیگری که می‌توانید از آن در پرداخت‌ عوارض ‌آزادراهی استفاده کنید، برچسب‌الکترونیکی است. در این روش که با همکاری بانک مسکن و وزارت راه میسر شده‌است، شما قبل از تردد در آزاد‌راه‌های تحت پوشش این طرح برچسب‌های مخصوص را خریداری و نصب می‌کنید، سپس هنگام عبور خودروی شما از گیت عوارض، مبلغ موردنظر به‌طور خودکار از حساب شما کسر خواهد شد. این امکان در حال حاضر تنها برای دارندگان حساب بانک مسکن امکان‌پذیر است.

روش الکترونیکی دیگری نیز وجود‌ دارد که از 28 اسفند سال گذشته در بزرگراه‌های تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین، قزوین-زنجان راه‌اندازی‌ شده‌است و تنها راه پرداخت‌ عوارض در آن‌ها به روش الکترونیکی است. عملکرد آن به‌ این‌صورت است که دوربین‌های نصب‌شده در گیت عوارض شماره‌ پلاک خودروی عبوری را می‌خوانند و با ارسال‌ به سامانه‌ مرکزی، مبلغ عوارض را به‌اطلاع مالک می‌رساند، پس از آن مالک خودرو موظف است تا مدت 72 ساعت نسبت‌به پرداخت عوارض اقدام‌ کند، در ‌غیر‌‌این‌صورت مشمول جریمه خواهد شد. جریمه‌ عدم پرداخت عوارض‌ آزادراهی در حال حاضر مبلغ 30 هزار تومان است که با موافقت وزیر‌ راه‌وشهرسازی به‌زودی به عوارض تاخیر در پرداخت عوارض‌ تغییر خواهد ‌کرد. در طرح جدید مهلت پرداخت عوارض‌ آزادراهی دو‌ هفته است که به‌طور حتم رضایت بیشتر مالکان خودروها را به‌همراه خواهد داشت.

پرداخت عوارض‌ آزادراهی

طبق گفته‌ مسئولان در مرحله‌ دوم الکترونیکی‌ کردن پرداخت عوارض‌ آزادراهی با نصب تجهیزات و دوربین‌ها بزرگراه‌های مشهد-باغچه، کنارگذر مشهد، زنجان-تبریز، تبریز-ارومیه، تهران-پردیس، قزوین-رشت، ساوه-سلفچگان، قم-کاشان، کاشان-اصفهان و بندرعباس-شهید رجایی تا حدود یک ماه دیگر به این سیستم مجهز خواهند شد. امیدوار هستیم طبق وعده‌ مسئولین تمامی آزادراه‌های باقی‌مانده از جمله آزاد‌راه‌هایی که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند، تا پایان امسال به این سیستم مجهز ‌شوند.

خودرو خودت رو بدون دغدغه و چونه زدن با دلال به مشتری واقعی در طرح فروش سفارشی همراه مکانیک بفروش 

اینجا کلیک کن 

نتیجه‌گیری 

در این مقاله سعی ‌کردیم صفر تا صد عوارض خودرو و نحوه‌ پرداخت عوارض خودرو را بررسی‌ کنیم. روش‌های الکترونیکی و غیرحضوری مانند وب‌سایت‌ شهرداری‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر که استعلام و پرداخت عوارض سالیانه را بسیار آسان کرده‌اند و پرداخت بدون توقف عوارض‌ آزادراهی را ممکن ساخته‌اند، همگی تا حدود زیادی به کاهش ترافیک، استهلاک خودروها، اتلاف وقت و کاهش‌ مصرف کاغذ کمک ‌خواهند ‌کرد.

اگر عجله داری و میخوای خودروت رو سریع بفروشی 

اینجا کلیک کن تا توی 72 ساعت خودروت به فروش بره

اما در کنار استفاده از این روش‌های آسان و در دسترس نباید پرداخت به‌موقع عوارض را فراموش‌ کنید، زیرا همان‌طور که در متن عنوان‌ شد درصورت عدم پرداخت به‌موقع عوارض سالیانه‌ خودرو و عوارض‌ آزاد‌راهی، مشمول جریمه‌ خواهید‌ شد. میزان جریمه‌ عدم پرداخت برای عوارض سالیانه ماهیانه دو درصد مبلغ بدهی به ازای هر ماه دیرکرد و برای عوارض‌ آزادراهی در حال حاضر 30 هزار تومان است.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
7 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
حامد
1398-11-27 14:22

چرا مبالغ پرداختی هر دوره به صورت جامع در سیستم شهرداریها لحاظ نمیشود و پولی در سالهای قبل پرداخت کردیم را دوباره میگیرند و میگویند شما باید برگه های قبلی را ارائه میدادید!!!!
وقتی همه اطلاعات پرداخت را دارند و میتوان از طریق سیستم شهرداری مشاهده نمود ولی خودشان در زمان پرداخت اعمال نمیکنند فقط اسم کلاه برداری برای آن میتوان گذاشت

ایرانی
1399-07-21 14:11
پاسخ به  حامد

دقیقا همه همین مشکل و دارند. اینها فقط بلدند تیغ بزنند نه کمک کنند

کاربر
1401-02-11 13:47
پاسخ به  حامد

موضوع تیغ زدن نیست . کاربر که نفعی نمیبره . موضوع این هست سامانه شهرداری های مختلف به هم متصل نیستند و سابقه سیستمی منتقل نمیشه . برای همین باید برگه کاغذی باشه

مهدی
1399-10-19 23:15

اگر می خواید کمتر پرداخت کنید برید شهرستانها پرداخت کنید

بهرنگ
1399-11-23 00:38

واقعا چطور میشه قبضی که پرداخت شده تو سیستم نماند، اگر کسی کاغذش را گم کنه باید دو بار پرداخت کنه

سمیک آساطوریانس
1399-12-23 17:46

عوارضی شما طبق چه قانونی میباشد که بالای ده سال تغییر میکند اونم بین 10درصد الی 100درصد
و شامل استعلاک میشود
جاده ها درسته هوا درسته فضای سبز درسته شهردار نصبتا محترم فقط حرام خوری و اختلاص درسته اگر جواب منطقی دارید بفرمایید
مگر واقعیت غیر اینه کدام م.رد اشتباه میباشد

احمدرضاآیتی
1400-01-30 18:25

عوارض خودرو رادرشهربهارستان اصفهان تسویه نموده ام مفاصاحساب هم اخذنموده ام، امادرگیلان که دخترم ساکن آنجا و خودرو بنام اوست، برای تهیه وکالت فروش اعلام نموده اند، عوارض شهرداری نبایستی به شهرداری پرداخت گردد بلکه به پیشخوان دولت بایستی مراجعه میشد، درصورت صحت، چرادوگانه عمل میشود که مردم بلاتکلیف گردند؟ امروز بطور معمول افرادی مراجعه و پرداخت میکردند، گویا بایستی شهرداریها، پرداختهارا درسیستمی ملی ثبت نمایند. لطفا راهنمائی فرمائید. احمدرضاآیتی ۰۹۳۹۹۶۵۱۳۳۴