نکات مهم درباره اجاره خودرو

فهرست مطالب

تا همین چند سال پیش اجاره خودرو تنها محدود به مراسم‌های عروسی و یا در بهترین حالت مربوط به نقاط توریستی کشور مانند کیش می‌شد؛ اما طی چند سال اخیر بسیاری از افراد حتی برای قرارهای کاری، سهولت رفت‌وآمد در مسافرت از سرویس اجاره خودرو استفاده می‌کنند. به همین بهانه بد نیست که با نکات مهم اجاره خودرو آشنا شوید.

دلایل متعددی برای اجاره کردن خودرو وجود دارد. بسیاری از افراد رویای سوار شدن خودروی خاصی را در سر می‌پرورانند. برای بسیاری دیگر حضور در یک گردهمایی کسب‌وکار با خودرویی شیک می‌تواند از نظر اقتصادی مؤثر باشد. برای جوانان در شب تاریخی ازدواج، ماشین عروسی یک انتخاب شیرین است. حتی برای بسیاری دیگر از افراد که زمان و حوصله رانندگی تا یک شهر دیگر را ندارند، استفاده از یک خودروی اجاره‌ای می‌تواند راهگشا باشد.

اگرچه اجاره خودرو یا به تعبیر انگلیسی Rent Car در سایر نقاط جهان امری فراگیر و عادی باشد ولی در ایران با توجه به محدودیت‌ها، هزینه‌ها و البته مسئولیت‌های مربوطه این سرویس چندان رایج نیست. با این حال با توجه به تمام دلایل گفته‌شده، شرکت‌های مختلفی اقدام به اجاره دادن انواع خودرو از معمولی تا لوکس می‌کنند.

با راننده یا بی‌راننده؟

اجاره خودرو به‌صورت کلی با دو روش با راننده و یا بدون راننده انجام می‌شود. طبیعی است که در گزینه اول مسئولیت و مخاطرات کمتری متوجه اجاره‌کننده است. از سوی دیگر مستأجر می‌تواند در صورتی که از این خودرو برای قرارهای کاری استفاده می‌کند، تمرکزش را صرف مسائل دیگری غیر از سلامت خودرو کند. بهتر است بگوییم که اجاره خودرو با راننده بی‌تردید استرس کمتری در پی دارد.

اما در مقابل اجاره خودرو بدون راننده نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد. وقتی خودرویی خاص را بدون راننده اجاره می‌کنید، لذت کامل رانندگی با آن را تجربه خواهید کرد. سبک رانندگی‌تان را اعمال و زمان‌بندی سفر را نیز لحاظ می‌کنید؛ اما در مقابل همواره باید تمام و کمال مراقب باشید تا خودرویی که اجاره کرده‌اید دچار مشکل فنی و یا آسیب بدنه نشود.

نکات مهم قبل از اجاره خودرو

پیش از آنکه سراغ اجاره خودرو بروید و لذت جذاب رانندگی با یک خودروی خاص را تجربه کنید، این نکات را مدنظر داشته باشید. قبل از هرچیز نباید فراموش کنید که شما با اجاره خودرو یک قرارداد حقوقی را امضا می‌کنید. پس پیش از آن نسبت به توانایی مالی و میزان مسئولیت‌پذیری خودتان آگاهی داشته باشید. با قبول کردن این بند مهم سراغ نکات مهم اجاره خودرو می‌رویم.

 • برای اجاره خودرو دست‌کم چند روز قبل از نیازتان هماهنگی کنید. چراکه امکان دارد خودروی موردنظر درست در روزی که به آن نیاز دارید موجود نباشد.
 • یادتان باشد هزینه بنزین با مستأجر است.
 • بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودروی اجاره‌ای را بررسی کنید تا در صورت سرقت احتمالی با مشکل روبرو نشوید.
 • در قرارداد اجاره خودرو، بندی موسوم به ساعت اضافه وجود دارد که طبق آن اگر خودرو را از ساعت توافقی بیشتر نیاز داشتید باید مبلغی را به موجر پرداخت کنید. این ساعت معمولاً 12 شب به بعد است.
 • شاید شما خودروی اجاره‌ای را برای یک روز نیاز داشته باشید ولی اغلب شرکت‌های فعال در این حوزه دست‌کم اجاره 3 روزه را از شما طلب می‌کنند.
 • اجاره خودرو بدون راننده فقط قبول مسئولیت نیست. شما باید به اندازه قیمت خودرو یک چک ضمانت هم پرداخت کنید.
 • سرقت، تصادف، خرابی و یا هرگونه اتفاقی که منجر به عدم توانایی در بازپس دادن خودرو شود، به عهده مستأجر است.
 • توصیه اکید بر این است که خودروی اجاره‌ای خود را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. موارد متعددی از کلاه‌برداری در این زمینه گزارش شده است. به همین دلیل فریب قیمت‌های پایین اجاره را نخورید.
 • حتماً قرارداد امضا کنید. با توجه به قیمت فعلی خودرو در بازار هرگز با عناوینی هم‌چون رفاقتی، اعتماد دوطرفه و سندیت حرف سراغ اجاره نروید.
 • خودرویتان را عاقلانه انتخاب کنید. چراکه تفاوت سال ساخت خودروهای خارجی در قیمت اجاره آنها تأثیر دارد. هم‌چنین اگر قصد مسافرت به‌صورت خانوادگی را داشته باشید ولی خودروی 2 نفره را انتخاب کنید، مبلغ کل اجاره از شما دریافت می‌شود.
 • پیش از گرفتن سوئیچ خودرو به همراه یکی از کارمندان شرکت، خودروی موردنظر را بررسی کنید. ایرادات فنی و ظاهری را به آنها گزارش دهید تا این مشکلات بعداً دامن شما را نگیرد.

چه مدارکی لازم است؟

اگر قصد اجاره خودرو با راننده را داشته باشید معمولاً مدارک خاصی از شما طلب نمی‌شود. غیر از یک پیش‌پرداخت حدود 10 درصدی؛ اما اگر خودرویی بدون راننده سفارش دهید باید علاوه بر مبلغ پیش‌پرداخت معادل قیمت خودرو چک و سفته نیز پرداخت کنید.

برخی از شرکت‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که خودروی اصلی مالک را به‌عنوان ضمانت نزد خود نگاه دارند.

با همه این‌ها، شرکت‌های اجاره خودرو این مدارک را هم حسب مورد از شما طلب خواهند کرد.

 • گواهینامه معتبر رانندگی فرد اجاره‌کننده
 • جواز کسب معتبر برای صاحبان مشاغل آزاد
 • گواهی معتبر اشتغال به کار برای کارمندان
 • ویزا یا بلیت برگشت توریست‌ها و یا مسافران

نکات مهم اجاره خودرو در کیش

جزیره زیبای کیش پایتخت اجاره خودرو در ایران است. از آنجایی که هزینه نقل‌وانتقال خودروی شخصی به این شهر بسیار بالاست، اجاره خودرو در این منطقه رواج فراوانی دارد. استفاده از خودروهای لوکس و اسپرت که رویای بسیاری از توریست‌ها هست را هم به این دلایل اضافه کنید.

شرایط اجاره خودرو در کیش فارغ از مباحث حقوقی آن، تا حدودی به قوانین خاص این جزیره نیز مرتبط است. عدم آشنایی با قوانین کیش می‌توانند هم هزینه اجاره خودرویتان را افزایش دهد و هم اینکه شما را با جریمه سنگین روبرو کند.

مدارکی که در زمان اجاره خودرو در کیش به آنها نیاز پیدا می‌کنید شامل، اصل گواهینامه رانندگی (با تاریخ معتبر)، اصل کارت ملی، به امانت گذاشتن پول نقد یا چک (بین 2 تا 10 میلیون تومان) برای ضمانت، به امانت گذاشتن مبلغ 300 تا 700 هزار تومان برای ضمانت خلافی و واریز اجاره یک روز خودروی موردنظر است.

نکات مهم اجاره خودرو در کیش

همانطور که گفتیم، اجاره خودرو در کیش تفاوت‌هایی با سایر نقاط کشور دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • اگر در مدتی که خودرو در اجاره شما بوده، خلاف رانندگی مرتکب نشده باشید، مبلغ خلافی پس داده می‌شود.
 • مبلغ ضمانت بین 3 تا 10 روز کاری پس از پایان مدت اجاره نزد شرکت اجاره‌دهنده باقی می‌ماند تا وضعیت خلافی مشخص شود.
 • برای اجاره خودرو در کیش، شرکت‌هایی را انتخاب که مجوز رسمی فعالیت از منطقه آزاد کیش را دارند و همچنین عضو انجمن رنت کاران هستند.
 • مستأجر خودرو حق ندارد آن را به فرد دیگری اجاره دهد یا واگذار کند.
 • در صورت خرابی و تصادف خودرو، اجاره‌کننده باید موضوع را به شرکت اجاره‌دهنده اطلاع دهید. به‌هیچ‌وجه اقدام به انتقال خودرو یا تعمیر خودسرانه نکنید.
 • ورود خودرو به کنار ساحل و جاده‌های خاکی ممنوع است.
 • اگر بخواهید خودرو را زمان بیشتری در اختیار داشته باشید، باید با توافق شرکت مدت اجاره را تمدید کنید.
 • در زمان‌هایی که از خودرو استفاده نمی‌کنید، آن را در پارکینگ بگذارید تا آسیب نبیند.
 • انجام حرکات نمایشی با خودرو اجاره‌ای ممنوع است.
 • خودرو را در روز تعیین‌شده و در ساعت مقرر باید پس بدهید. برای هر یک ساعت تأخیر باید میزان 10 درصد اجاره‌بها را بپردازید. اگر تاخیرتان به 3 ساعت برسد، باید اجاره یک روز کامل را بدهید.
 • هنگام تحویل، داخل و خارج خودرو باید تمیز باشد. در غیر این صورت باید 20 هزار تومان به‌عنوان هزینه کارواش به شرکت بدهید.
 • استعمال دخانیات در خودرو ممنوع است. اگر با استعمال دخانیات، خسارتی به خودرو وارد شود، باید خسارت بپردازید.

نرخ اجاره خودرو

شرکت‌های مختلف بر اساس مدل، سال ساخت و نوع برند خودرو نرخ‌های متفاوتی را برای اجاره در نظر می‌گیرد؛ اما در اینجا تلاش کردیم تا نرخ میانگین را برای رایج‌ترین خودروهای اجاره‌ای گردآوری کنیم.

ب ام و X4  مدل 2014

روزانه 2.500.000 تومان

هفتگی 16.000.000 تومان

ب ام و 528 مدل 2013

روزانه 1.800.000 تومان

هفتگی از 11.000.000 تومان

ب ام و  Z4 مدل 2014

روزانه 1.800.000 تومان

هفتگی از 11.000.000 تومان

مرسدسC200  مدل 2012

روزانه 1.200.000 تومان

هفتگی 7.500.000 تومان

مرسدس SLK  مدل 2008

روزانه 1.800.000 تومان

پورشه باکستر مدل 2014

روزانه 1.800.000 تومان

هفتگی 11.000.000 تومان

پورشه پانامرا مدل 2012

روزانه 4.000.000 تومان

هفتگی 26.000.000 تومان

پورشه 911 مدل 2012

روزانه 3.500.000 تومان

هفتگی 23.100.000 تومان

هیوندای سوناتا YF مدل 2012

روزانه 650.000 تومان

هفتگی 4.200.000 تومان

هیوندای جنسیس کوپه مدل 2012

روزانه 600.000 تومان

هفتگی از 4.000.000 تومان

تویوتا لندکروز مدل 2013

روزانه 2.300.000 تومان

هفتگی 14.500.000 تومان

تویوتا پرادو 4 درب مدل 2015

روزانه 2.000.000 تومان

هفتگی 13.000.000 تومان

پژو 206 مدل 1395

روزانه 250.000 تومان

هفتگی 1.600.000 تومان

پژو پارس مدل 1395

روزانه 250.000 تومان

هفتگی از 1.600.000 تومان

مزدا 3 مدل 1388

روزانه 500.000 تومان

هفتگی از 3.300.000 تومان

 

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها