با قطعات خودرو آشنا شوید

فهرست مطالب

در این مقاله از سری مقالات دانش فنی مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم شما مخاطبین عزیز را با قطعات خودرو آشنا کنیم. با همراه مکانیک همراه شوید تا در کنار شناخت قطعات خودرو و کارایی آن‌ها، از مشکلاتی که در آینده ممکن است برای این قطعات پیش بیاید جلوگیری کنیم.

آیا تا به‌حال در زمان رانندگی به این موضوع فکر کرده‌اید که چه قطعاتی در کنار هم قرار گرفته‌اند تا رانندگی لذت‌بخشی را برای شما به‌وجود آورند؟ آیا می‌دانید نقش قطعات خودرو چیست؟

هر راننده تا حدودی باید با قطعات خودرو و کارایی آن آشنا باشد تا با شنیدن اسم قطعاتی مانند تسمه تایم، یاتاقان، آلترناتور و… تعجب نکند یا در حالت بدتر این عدم آگاهی موجب سودجویی برخی مکانیک‌ها نشود.

اگر قصد خرید سمند دارید مقاله معایب سمند EF7 را از دست ندهید.

در ادامه مقاله شما را با قطعات خودرو و کاری که انجام می‌دهند آشنا حواهیم کرد.

تسمه تایم، منظم مانند ساعت مچی شما

با قطعات خودرو آشنا شوید
تسمه تایم

تسمه تایم یکی از قطعات خودرو است که سوپاپ را به میل‌لنگ متصل می‌کند تا حرکت سوپاپ‌ها به‌درستی انجام شود. محل قرارگیری این قطعه در سرسیلندر است، اما باید در هنگام نصب و تنظیم این قطعه بسیار حساس دقت کنید؛ چرا که کوچکترین سهل‌انگاری هزینه‌های گزافی را برایتان به‌دنبال خواهد داشت.

تسمه تایم را در زمان‌های استاندارد و مشخصی باید تعویض کرد؛ درصورتی‌که تعویض به‌موقع انجام نشود سوپاپ و پیستون با یکدیگر برخورد می‌کنند که موجب کج شدن سوپاپ خواهد شد.

برای اطلاع از زمان استاندارد تعویض تسمه تایم خودروهایی مانند پراید، پژو و… مقاله زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم را مطالعه بفرمایید.

یاتاقان، تسهیل کننده حرکت سایر قطعات خودرو

با قطعات خودرو آشنا شوید
یاتاقان

قطعات داخل موتور عمدتا فلزی هستند و وقتی دو قطعه فلزی را روی یکدیگر سابیده شوند، بر اثر اصطحکاک حرارت تولید می‌شود. یاتاقان قطعه‌ای است که وظیفه کنار هم قرار دادن قطعات خودرو و جلوگیری از اصطحکاک آن‌ها را به‌وسیله تولید لایه روغنی برعهده دارد.

یاتاقان بین دسته پیستون و میل‌لنگ قرار دارد؛ هرگونه خرابی این قطعه بر اثر گرد و غبار باعث بالا رفتن حرارت در این نقطه و در نتیجه سوختن موتور می‌شود.

دلایل مختلفی باعث خرابی یاتاقان می‌شود که برای مطالعه هر یک از این موارد می‌توانید مقاله خواندنی های جذاب در مورد  یاتاقان را مطالعه بفرمایید.

واتر پمپ

با قطعات خودرو آشنا شوید
واتر پمپ

واتر پمپ یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که وظیفه گردش آب در موتور و خنک کردن آن را برعهده دارد. چرخش این قطعه برعهده تسمه تایم بوده که کارشناسان متخصص همراه مکانیک توصیه می‌کنند در برخی از خودروها هرگاه قصد تعویض تسمه تایم را داشتید، بهتر است واتر پمپ را نیز تعویض کنید؛ چراکه اگر قصد تعویض در زمان دیگری را داشته باشید به‌دلیل یک‌دست بودن باید هزینه زیادی را به‌عنوان دستمزد بپردازید.

اگر از زیر رادیاتور خودرو متوجه نشت آب شدید، به خرابی این قطعه از خودرو مشکوک شوید؛ چراکه در صورت خرابی واتر پمپ، واشر سرسیلندر و در حالت کلی موتور خودرو شما دچار مشکلات زیادی می‌شود.

در مقاله واتر پمپ این قطعه از خودرو را به تفصیل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

ABS، بدون ترس پدال ترمز را فشار دهید

با قطعات خودرو آشنا شوید
ترمز ABS

اگر به رانندگان قدیمی دقت کرده باشید، تکنیک خاصی در ترمز گرفتن دارند و به‌صورت ضربه‌ای فرآیند ترمزگیری را انجام می‌دهند تا مبادا هنگام ترمز گرفتن چرخ قفل شود. برای حل این مشکل راهکاری به نام ترمز ضد قفل ایجاد کرده‌اند. ABS یا همان ترمز ضد قفل تکنولوژی هوشمندی است که میزان فشار ترمز و چرخش چرخ را با یکدیگر هماهنگ و تنظیم کرده و با چنین فرآیندی از قفل شدن چرخ خودرو جلوگیری می‌کند.

این قطعه از خودرو یک بخش کنترلر دارد که تمام فرایند محاسباتی و ارسال فرمان توسط آن انجام می‌شود و درواقع مانند مغز برای این سیستم کار می‌کند. این قطعه از خودرو که با نام یونیت ABS نیز مشهور است، ابتدا میزان فشار ترمز و میزان سرعت چرخ را می‌سنجد؛ سپس با انجام محاسباتی قفل بودن یا نبودن چرخ را در می‌یابد و در نهایت با کنترل پیستون برگشتی از قفل شدن چرخ جلوگیری می‌کند.

اگر چراغ زرد یا نارنجی رنگ ABS را در پشت خودرو خود مشاهده کردید، بدانید در عملکرد یونیت اختلال ایجاد شده‌است. ناگفته نماند این قطعه جز آخرین قطعاتی است که خراب می‌شود و این روشن شدن چراغ مربوط به سنسورها بوده که باید بررسی شوند.

آلترناتور یا همان دینام

با قطعات خودرو آشنا شوید
دینام

زمانی که استارت می‌زنید، باتری خودرو موجب روشن شدن ماشین می‌شود و همچنین بخش‌های برقی خودرو عمدتا با باتری درگیر هستند. جالب است بدانید باتری توان موردنیاز خود را برای شارژ کردن از قطعه‌ای به نام دینام می‌گیرد. دینام خودرو نیز مانند واتر پمپ نیروی محرکه خود را از تسمه تایم می‌گیرد و در صورت خرابی چراغ قرمز رنگ باتری را مشاهده خواهید کرد. البته خرابی بلبرینگ‌ها ممکن است موجب خرابی دینام شود که نشانه آن به صورت سر و صدا نمایان می‌شود.

پلوس

با قطعات خودرو آشنا شوید
پلوس

پلوس قطعه‌ای است که شاید اسم آن را به‌عنوان اکسل هم شنیده باشید. وظیفه این قطعه انتقال قدرت از دیفرانسیل به چرخ ها است. پلوس از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و یکی از حساس‌ترین بخش‌های آن گردگیر پلوس است که به شکل قیف برعکس بوده و از ورود گرد و غبار به سر پلوس‌ها جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد کارشناسان همراه مکانیک به شما این است که همواره در بازدیدهای دوره‌ای خودرو گردگیرها را هم بررسی کنید که اگر دچار پارگی یا مشکل شده‌اند آن‌ها را تعویض کنید؛ چراکه اگر این مورد را نادیده بگیرید پلوس شما به‌دلیل گرد و غبار دچار خرابی می‌شود که نشان آن هم صدای تق تق در زمان دور زدن است.

سیبک فرمان

با قطعات خودرو آشنا شوید
سیبک فرمان

سیبک یکی از قطعات خودرو است که حرکت و چرخش فرمان را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. اگر سیبک دچار مشکل شود، زمانی‌که در حرکت به پستی و بلندی برسید، صدای عجیبی تولید می‌کند که با شنیدن این صدا باید بدانید زمان تعویض این قطعه از خودرو فرا رسیده است.

لازم به ذکر است اگر قصد خرید خودرو دست دوم را دارید، این قطعات نام‌برده شده عمدتا در دید شما قرار ندارند و شما به آن‌ها دسترسی ندارید؛ پس خرابی این قطعات را هم نمی‌توانید در زمان خرید خودرو کارکرده تشخیص دهید.

این پیشنهاد همراه مکانیک را جدی بگیرید؛ در زمان خرید خودرو کارکرده و حتی در بعضی موارد خودرو لوکس صفر از کارشناسان تخصصی خودرو کمک بگیرید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید.

توصیه کارشناسان خودرو همراه مکانیک

در صورتی که چراغ روغن شما چشمک زن شد و یا در زمان شتاب گیری صدای تق تق موتور را شنیدید فورا خودرو خود را نزد مکانیک ببرید چرا که خودرو شما مشکوک به یاتاقان زدن است.

صفحه کارشناسی تخصصی خودرو همراه مکانیک

مقالات مرتبط:

علت گاز نخوردن خودرو

آیا کلاچ گرفتن قبل استارت ضروری است

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

نکات مهم نگهداری لاستیک

ایموبلایزر و یا سوئیچ ضد قفل چگونه کار می کند

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
2 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
احمدولی ( احمدی )
1401-02-28 00:16
امتیاز دهی :
     

ضرورت به کتاب های آموزش میکانیکی ماشین های خارجی و داخلی ایران را دارم که میخواهم توی گوشی فلم های آموزشی رو تماشا کنم چون خودم تو میکانیکی در تهران کار میکنم تشکر.
. لطفا رهنمای هم کنید ممنون مرسی .

Daniyal
1401-09-20 01:14

عالی