کنیستر چیست و نشانه‌های خرابی کنیستر خودرو کدام است؟ موضوع این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک است که قصد داریم تا شما مخاطبین عزیز را با قطعه‌ای به‌نام کنیستر و نشانه‌های خرابی کنیستر آشنا کنیم؛ همچنین در این مقاله شما مخاطبین عزیز علاوه‌بر آشنایی با دلایل خرابی کنیستر، با زمان بهینه تعویض کنیستر هم آشنا خواهید شد. در ادامه با ما همراه باشید.

کلیک کن تا اپلیکیشن همراه مکانیک رو نصب کنی و هر زمان دلت خواست قیمت بروز همه ماشین‌ها رو از مازراتی تا پراید بدست بیاری.

کنیستر

کنیستر چیست؟

قبل از این‌که به بررسی دلایل خرابی و عملکرد کنیستر (canister) بپردازیم، خوب است بدانید کنیستر چیست؟ درواقع کنیستر یک مخزن مملو از زغال فعال (carbon active) است که یک شلنگ ورودی بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد و از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می‌کند. کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی محسوب می‌شود. در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد. این قطعه قابلیت‌های دیگری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

صفر تا صد تعویض پلاک خودرو

راهنمای جامع خرید خودرو دست دوم

همه چیز در مورد استعلام خلافی خودرو

در سال‌های اخیر آلودگی هوا به یکی از مهم‌ترین مشکلات کلان‌شهرهایی چون تهران بدل شده‌ و یکی از عوامل مهم در این آلودگی نیز احتراق ناقصی است که در خودروهای بنزینی اتفاق می‌افتد. جهت مرتفع کردن این مشکل (البته نه به‌صورت کامل) قطعه‌ای تحت عنوان کنیستر (Canister) در خودروهای بنزینی وجود دارد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم کنیستر دو شلنگ دارد، یکی از این شلنگ‌ها به‌عنوان ورودی و دیگری به‌عنوان خروجی محسوب می‌شوند. در زمان روشن بودن موتور خودرو، از طرف شلنگی که به موتور وصل شده این بخارات می‌سوزند و در زمان خاموش بودن موتور، به‌وسیله شلنگ دوم از ورود این بخارات به هوای آزاد جلوگیری می‌شود. 

کلیک کن تا با شرایط ویژه و گارانتی بدنه از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور خرید کنی

وظیفه کنیستر چیست؟

در ادامه مقاله به وظیفه کنیستر اشاره خواهیم کرد. در خودروهای بنزینی مخزنی وجود دارد به نام کنیستر که وظیفه آن جذب بخارات بنزین است. کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به‌واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.
برای انجام صحیح وظیفه کنیستر یک خروجی دیگر جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده‌است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار دارد که همگی این قطعات در کنار هم وظیفه اصلی کنیستر یعنی خروج بخارات بنزین را انجام می‌دهند. به‌دلیل خلائی که در منیفولد وجود دارد، بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کند که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن باشد. در هنگام خاموشی موتور، این بخارات سمی توسط کربن (زغال فعال) موجود در کنیستر جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌شود. پس از روشن شدن مجدد خودرو، بخارات موجود در کنیستر جهت احتراق مجدد به سمت موتور هدایت می‌شوند. 

کنیستر

کنیستر برای ایمنی شما لازم است 

پس از آن‌که به وظیفه کنیستر در خودرو اشاره کردیم، باید بگوییم که کنیستر علاو‌بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیز تاثیر می‌گذارد. چنانچه کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز کردن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیرهای طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه انفجار خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین است. 

کلیک کن تا نیم ساعت بعد به کمک همراه مکانیک خودروت رو به پول نقد تبدیل کنی

شیر برقی کنیستر

برای اجرای صحیح وظیفه کنیستر، دریچه‌های موجود بر روی مخزن کنیستر باید یک به یک باز و بسته شوند. باز و بسته کردن این دریچه‌ها توسط شیر برقی کنیستر انجام می‌پذیرد که کنترل آن نیز برعهده ECU خودرو است.

شیر برقی کنیستر دارای سیم‌پیچی است که یک سر آن به قطب مثبت باتری متصل بوده و قطب منفی آن نیز به ECU متصل می‌شود. یکی از راه‌های پی بردن به خرابی شیر برقی کنیستر زمانی است که بوی بنزین به داخل خودرو می‌آید. البته در تمامی مواقع، بوی بنزین موجود در کابین خودرو، نمی‌تواند نشانه خرابی شیر برقی کنیستر باشد، اما می‌توان این موضوع را به‌عنوان یکی از شایع‌ترین نشانه‌های خرابی کنیستر در نظر گرفت.

نشانه های خرابی کنیستر

از نشانه‌های خرابی کنیستر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی‌که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای «شیر برقی کنیستر» قابل‌ رویت است.
  2. بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائما احساس شد، ممکن است مشکل از شلنگ‌های متصل به باک بنزین، درب باک و حتی مخزن بنزین باشد، اما درصورتی‌که این بوی بنزین، تنها گاهی قابل‌ استشمام باشد، نشانه خرابی کنیستر است. علاوه‌بر موارد ذکر شده، اگر درب باک بنزین خودرو را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شدند، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.
  3. صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به‌علت پارگی شلنگ یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گه‌گاه صدای «تق تق» نیز از آن شنیده می‌شود.

کنیستر

نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا کرده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشلنگی‌ها را چک کنید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد، حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است؛ همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود. 

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

چه زمانی باید کنیستر را تعویض کنیم؟

قابلیت جذب برای زغال‌های کنیستر زمان محدودی دارد. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به‌دلیل کاهش قابل‌توجه جذب ذغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود.
زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌‌طور متوسط چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر یا 24 ماه بیان ‌شده‌است.

با یک کلیک روی این دکمه می‌تونی خودروت رو با کمک همراه مکانیک  بدون پاسخگویی به حتی یک تماس و اتلاف وقت بفروشی

باید گفت که عملکرد صحیح کنیستر، باعث کاهش چشمگیر مصرف سوخت می‌شود و تعویض به موقع این قطعه (با توجه به قیمت متوسط آن)، می‌تواند برایتان مقرون‌به‌صرفه نیز باشد.

قیمت کنیستر خودرو

قیمت کنیستر برای پرتیراژترین خودروهای بازار مثل سمند در حدود 130 هزار تومان است.

قیمت کنیستر پراید

قیمت کنیستر پراید انژکتور در بازار امروز بین 80 تا 120 هزار تومان است.

قیمت کنیستر پژو 206

قیمت کنیستر پژو 206 در حدود 450 هزار تومان است؛ البته باید توجه کنید که قیمت مربوط به کنیستر پژو 206 فقط بابت مخزن آن بوده و سایر بخش‌های کنیستر پژو 206 را باید بصورت جداگانه خریداری کنید.

قیمت کنیستر پژو 405 

قیمت کنیستر پژو 405 جی‌ال‌ایکس در بازار 126 هزار تومان و برای پژو SLX در حدود 280 هزار تومان است.

سوالات متداول در مورد کنیستر خودرو:

آیا پر کردن باک روی عملکرد کنیستر اثر دارد؟

باید گفت تاکنون کسی این مورد را تایید یا رد نکرده است، اما کارشناسان مجرب همراه مکانیک می‌گویند که پر کردن باک ممکن است روی وظیفه کنیستر اثر بگذارد.

آیا زمانی که در باک باز می‌شود، بنزین به بیرون پاشیده می‌شود؟

بیرون پاشیده شدن بنزین یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های خرابی کنیستر است و بیان کننده این مطلب است که کنیستر خودرو در تخلیه بخارات بنزین دچار مشکل شده‌است.

برای مطالعه سایر سوالات به بخش کامنت های مقاله مراجعه کنید.

برای شناخت بیشتر خودرو خودتان روی لینک زیر کلیک کنید

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
189 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
مهندس نظیری
۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۱۵:۰۹

مقاله جالبی بود

۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۱۵:۳۷
پاسخ به  مهندس نظیری

ممنون از لطفا وهمراهیتون برای اصلاع از خودروهای کارشناسی شده سایت همراه مکانیک به لینک زیر مراجعه کنید https://www.hamrah-mechanic.com

مهدی شامحمدی
۱۳۹۹-۱۰-۲۰ ۰۰:۴۲
پاسخ به  مهندس نظیری

سلام من ماشینم پراید انژکتو هست مصرف ماشینم خیلی خوب بود از یه تایمی مصرفش رفت بالا همه جا بردمش ولی دیاگ که میزاشتن همه چیزش سالم بود فقط اینکه میشه کنسترش خراب باشه ممنون میشم راهنمایی کنید❤️

بهرام
۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۸:۳۷

سپاس از اطلاعات مفیدتون

کامران
۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۲۱:۱۱

سلام آیا پر کردن کامل باک بنزین روی عملکرد کنیستر تاثیر داره؟

ساسان
۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۲۱:۱۵

سلام من مزدا 3دارم بعد از گرم شدن موتور صدای تپ تپ از داخل داشبورد میاد موتورو میزنم بالا صدا قطع میشه پرسیدم میگن از شیرکنیستره خواستم راهنمائیم کنید ممنون

شهرام
۱۳۹۸-۰۴-۱۷ ۲۲:۵۰

آیا کنیستر همه ماشین ها مشترکه یا هر مدل ماشین کنیستر مخصوص داره؟

وحید
۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۳:۲۵
پاسخ به  شهرام

نخیرقربان.هرکنیسترشامل مدل خودرومیشه

شکوهی
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۸:۵۵

با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون،آیا نصب کنیستر پراید روی پژو پارس امکان داره؟

غلام
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۱۹:۰۰

سلام،اگه شیلنگ خروجی کنیستر رو مستقیم به منوفیلد وصل کنیم چه تاثیری روی کارکرد موتور میزاره؟

SAMO
۱۳۹۸-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۹
پاسخ به  غلام

مصرف سوخت رو بالا میبره

سعید
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۲۳:۰۷

با سلام میخواستم بدونم چه زمانی تعویض کنیستر خودرو ضروریه؟

قائمی
۱۳۹۸-۰۴-۱۸ ۲۳:۱۰

سلام،شیر برقی کنیستر ماشینم تیبا 94تا حالا چندبار سوخته برق یکسره میفرسته لطفا راه حل رو بفرمائید

قاسمی
۱۳۹۸-۰۴-۱۹ ۱۵:۲۹

با سلام ،وصل شیلنگ خروجی کنیستر به صورت مستقیم به منوفیلد روی افزایش سوخت تاثیر داره؟؟

Hossein Nabavi
۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۱۳:۵۹
پاسخ به  قاسمی

باعث افزایش سوخت خودرو میشه

مهدی
۱۳۹۸-۰۴-۲۰ ۱۴:۳۰

سلام، 405 دارم موقعی که باک بنزین پر هست بوی بنزین داخل اتاق میاد، ممنون میشم راهنمایی کنیید

احسان
۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۱۴:۴۹
پاسخ به  مهدی

یه بار که بنزین زدی ببین بالای پمپ بنزین زیر صندلی عقب بنزین اومده بالا یا نه. اگه اومده بود اورینگ پمپ بنزینتو عوض کن درست میشه

مجتبی
۱۳۹۸-۱۲-۰۹ ۰۷:۲۳
پاسخ به  مهدی

دوست عزیز این مشکل عادی بیشتر برندهای پژو هست باید پمپ بنزین زیر صندلی عقب چک بشه به احتمال زیاد مشکل از واشر پمپ بنزینه چون وقتی باک پر بشه تحت فشار سنگین شدن وزن بنزین نشتی از واشر پمپ شروع میشه من هم همین مشکلو داشتم واشر خراب بود درستش کردم

سید مهدی
۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۱۳:۰۷

سلام موقع خاموش کردن ماشین در موقعی که خیلی گرمه از دریچه هوا کنیسنر بنزین میریزه زمین مشکل از کنیستر یا شبر برقی ؟ممنون از اطلاعات مفیدتون

امید
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۱۳:۱۰

سلام و روز بخیر
من 206 تیپ 6 دارم
ماشین موقع که روشن صدای هوا میاد یه جا بردم گفت از کنیستر اما علل خرابب صدای هوا نزده به نظر مشکل چیه استاد

محسن
۱۳۹۹-۰۴-۱۶ ۱۹:۲۳

اتصالات لوله ای برگشت بخار روغن واقع در بالای موتور رو چک کنید اگه با تعویض اورینگیهای داخل اتصالات صدای هوا قطع نشد باید قطعه رو کامل تعویض کنید.

امید
۱۳۹۸-۱۱-۰۳ ۱۰:۴۵
پاسخ به  امید

سلام شیلنگ بخار روغن رو تست کن

شهاب
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۰۹

چند وقته بوی بنزین خیلی حس میکنم میتونه دلیلش همین کنیستر باشه؟

ali
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۰

agha khosham omad az maghalaton dameton garm

مملی
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۶

من 40000تا رفتم باهاش.چیزیشم نشده

سپهر
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۷

مرسی بابت مقاله خوبتون برای من خیلی لازم بود راجب کنیستر بیشتر بدونم

سپهر
۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۲۱:۴۱

من گاهی همین صدای تق تق میشنوم ممکنه از کنیسترش باشه؟؟؟

مهدی
۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۱۰:۵۰

امیدوارم پاینده باشید و کماکان مردم را مطلع کنید.
یا حق

موسی
۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۱۳:۵۹

سلام پراید مدل 88دارم موقعی که باک بنزین پر میشه بعد10دقیقه که ماشین کار میکنه بنزین از درب باک میزنه بیرون وقتی باک نصفه میشه از درب باک بخار میاد بیرون اما کم کم

سعید نعمتی
۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۸:۵۵

عرض ادب
من ال 90 دارم وقتی باک از نصف بیشتر بنزین داره و موتور خیلی کار میکنه مخصوصا تو ترافیک موتور گاز نمیخوره و خاموش میشه .ولی به محض اینکه در باک رو باز میکنم با خارج شدن گاز بسیار زیاد و بعضی موقع همراه با خارج شدن بنزین از باک دوباره موتور روشن میشه.
میشه از خرابی کنیستر باشه؟

سعید نعمتی
۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۲:۰۳

عرض ادب
رفتم مکانیک و کنیستر و شیر برقی و شلنگ ها و مخزن رو چک کرد.گفت سالمه و مشکلی نداره
میشه از پمپ بنزین باشه؟
سپاسگذارم از راهنمایی

سعید نعمتی
۱۳۹۸-۰۵-۰۸ ۱۲:۲۵

پس شما میفرمایید از کنستر و پمپ بنزین نمیتونه باشه؟
خیلی جاها بردم ماشین رو ولی متاسفانه نتونستن تشخیص درست بدن.میگن پمپ بنزین رو عوض کن درست میشه.میترسم عوض کنم یه هزینه دیگه بدم دوباره درست نشه

سعید
۱۳۹۹-۰۳-۰۲ ۱۹:۳۵
پاسخ به  سعید نعمتی

دوست عزیز‌ مغزی پمپ بنزین اشکال داره منم همین اشکال داشتم مخصوصا زمانی که هوا گرم میشد.
برای اینکه مطمئن بشی مغزی پمپ بنزین خراب هست وقتی ماشین گاز نمیخوره شیلنگ بنزین داخل کاپوت که وارد انژکتور میشه را دربیار اگه دیدی بنزین حدودا ۴۰-۳۰ سانتی متر پرتاب نمیشه قطعا مغزی پمپ بنزین خراب و نیم سوز شده اگه هم خودت نتونستی وقتی گاز نمیخوره همون موقع به یه مکانیک نشان بده تا برات چک بکنه

البرز
۱۳۹۹-۰۳-۰۹ ۱۳:۲۰
پاسخ به  سعید

سلام بنده هم ال نود دارم دقيقاً همين مشكل با اين اختلاف كه موقع باز كردن درب باك فقط گاز ميزنه بيرون بدون اينكه بنزين بزنه بيرون بعد خودرو شروع به حركت ميكنه نميدانم چيكارش كنم اگه كنيستر مورد داره عوضش كنم امروز پرسيدم دقيقاً ي تومن پولشه

کمال
۱۳۹۹-۰۵-۲۲ ۲۱:۵۴
پاسخ به  سعید نعمتی

سلام؛تشکر از راهنمائی کارشناسان فنی و دلسوز .
عرضم خدمتتون سوناتا2009دارم در این فصل گرم همیشه گاز بنزینِ عجیبی در باک جمع میشه و همچنین بنزین مرتبا در حال غول میخوره و مرتب ایجاد گاز در باک میشود .ایا میتونه این مورد از کنیستر خودرو باشه؟

مجید
۱۳۹۸-۰۵-۱۰ ۱۲:۳۶

سلام من کنیستر یا همون فیلتر بنزین رو کیلومتر۶۰هزار عوض کردم.چون دیر عوض کردم عملکردش مختل شده؟!

کیوان
۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۱۴:۲۸

سلام جناب رحیمیان ما چگونه بفهمیم که شیر برقیمون سالمه

Kami
۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۰۳:۴۹

سلام من زانتیا دارم وشهرستان هستم مخزن کنیسترم شکسته و اینجا گیرم نمیاد به نظرتون باچه ماشینی یکی؟ ؟؟ میشه به جای مخزن خودش ازمخزن ماشین دیگه ای استفاده کنم؟ ؟؟؟

علی دولت شاه
۱۳۹۸-۰۶-۲۹ ۲۰:۴۰
پاسخ به  کیوان

درود جهت تست قطعی شیر برقی کنیسر باید اونو در بیارید وبعد در حالت عادی تو لوله اون فوت کنید نباید هیچ هوایی ازش عبور کنه بعد با وصل کردن مستقیم دوتا پایه ورودی برق اون به مثبت ومنفی باطری خودرو(جهت قطبها مهم نیست) دوباره فوت کنید واین بار بعد وصل برق به اون یه صدای تقه کوچیک میده و تا زمانی که به برق باطری وصل باشه هوا رو از خودش عبور میده وبا فوت کردن میشه راحت اون رو تست کرد وبعد قطع جریان برق باز همون صدای تق و باز نباید هوا رو عبور بده! غیر از… بیشتر »

محسن
۱۳۹۸-۰۵-۱۱ ۰۸:۳۵

با سلام،وقتی کولر میزنم و ماشین درجا کار میکنه بعده ده بیست دیقه بوی بنزین از دریچه کولر میاد بیرون،تو شرایط دیگ هیچ بویی نمیاد فقط موقع کولر گرفتن و درجا کار کردن و بعده ده بیست دیقه،خودرو دویست و شیش هستش

علی دولت شاه
۱۳۹۸-۰۶-۲۹ ۲۰:۴۴
پاسخ به  محسن

درود
احتمال زیاد در مسیر سوخت رسانی به موتور دارای یه نشتی ریز هستین که در حالت درجا باعث مکیده شدن بوی بنزین توسط دریچه کولر به داخل اتاق میشه

مصطفی
۱۳۹۸-۰۵-۱۸ ۱۷:۴۲

سلام.من پژو پارس دوگانه دارم چراغ بتزینش روشن میشه بعضی وقتا آمپر بنزین اصلا بالا نمیاد یا مثلا20لیتر داخلشه امپر تا اخر میره یعنی پر بودن را نشان میده اما بعد یواش یواش میاد پایین.صبحا هم که استارت میزنم روشن میشه دوباره خاموش.لطفا راهنمایی کنید

محمدرضا سالاری
۱۳۹۸-۰۵-۲۱ ۱۱:۳۶

سلام اگر باک تندر نود گاز بگیرد حتی بعد از تعویض کنیستر مشکل از چیست؟

عرفان احمدیان
۱۳۹۸-۰۵-۲۱ ۱۵:۳۵

سلام من باکو که پر میکنم بعد ده دقیقه یه ربع بنزین از باک بافشار خارج میشه .ماشینم پرایده
ممنونم میشم راهنماییم کنید

هاشم
۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۱۶:۲۶

سلام من مزدا ۳ دارم چراغ چک روشن شده و رفتم دیاگ زدم ارر مننجمنت شیر برقی کنیستر زده رفتم شیر برقی رو عوض کردم بازم همون ارر داره خطا رو پاک کردم ماشین روشن کردم چراغ چک رفت ولی ماشین خاموش می کنم دوباره روشن می کنم دوباره چراغ چک روشن میشه خود شیر برقی چک کردم کار می کنه

رشیدی
۱۳۹۸-۰۵-۲۴ ۱۵:۳۰

با سلام استاد بنده هیچ بوی بنزینی از ماشین احساس نمیکنم ولی ماشینم دوتا ایراد داره بنظرم
۱. هنگامی که ماشینم روشنه تو پارکینگ بوی بد از اگزوز میاد.
۲. وقتی پمپ بنزین برا زدن بنزین میرم هنگامیکه درب باک رو باز میکنم صدای از درب باک میزنه بیرون انگار که هوای داخل باک گیر کرده با باز کردن درب باک میزنه بیرون ولی بو نمیاد فقط صدای هوای هست که از باک خارج میشه علت را جویا شدیم.
باتشکر وممنون
ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۵ با ۵۵ هزار کارکرد

فرشاد
۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۰۰:۰۹

سلام وقتی بعد از چند ساعت یا تو گرما ماشینم رو خاموش میکنم صدای قل قل مثل صدای قلیون میده، عیب از چیه؟ ماشینم هم پرایده

حامد
۱۳۹۸-۰۵-۲۶ ۱۵:۱۳
پاسخ به  فرشاد

ماشین خنک نشده.
حتما فن خاموش بشه و بعد ماشینو خاموش کن.
اوکی نشد فشنگی آب ایراد داره.

مهران رجبی
۱۳۹۸-۰۵-۲۸ ۲۱:۵۹

باباسلام من تیبا دارم مدل ۹۸ هزار تا کار کرده از داخل گلگیر جلو سمت راننده بنزین میریزه بردم نمایندگی گفتن شیر برقی خراب بوده عوضش کردیم ولی الان بعد از یک روز دوباره همون مشکل بنزین ریختن داره ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد
۱۳۹۸-۰۶-۱۸ ۲۲:۰۰
پاسخ به  مهران رجبی

سلام من هم تیبا 2 دارم دقیقا با همین مشکل لطفا راهنمایی بفرمایید

مهران رجبی
۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۲:۲۱
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز شما مشکل بنزین ریزیتو از کنیستر حل کردی به من هم بگی من واقعا خسته شدم از این موضوع

مهران رجبی
۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۰:۳۸
پاسخ به  محمد

سلام اقا محمد ماشینتو درست کردی

محمد
۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۱۹:۲۲
پاسخ به  مهران رجبی

با سلام داداش منم مدل ٩٨ دارم كنيستر كجا هست تو موتور كه نيست براي من ممنون ميشم راهنمايي كنيد

سهرابی
۱۳۹۸-۰۵-۲۹ ۱۶:۳۹

با سلام.من یه ال 90 دارم که توی باکش گاز بنزین خیلی زیادی جمع میشه در حدی که توی باک صدا هر از گاهی صدا میاد.کنیسترشو چک کردن سالم بود .مسیر لوله ها هم باز بود.گفتن بنزین ها کیفیت نداره و بخارشون زیاده و یک سوپاپ توی باک سر راه لوله کنیستر بود درش آوردن خوب شد.می خواستم راهنمایی کنید ایرادی نداره سوپاپو برداشتن یا اصلا ایراد از چیز دیگه ایه؟

علی
۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۰۳:۱۰

سلام آقای رحیمیان عزیز . من دناپلاس مدل ۹۸ دارم ۷ هزارتا کارکرد. یکی دو بار مقطعی بوی بنزین میومد تو اتاق. دو سه باری هم پمپ بنزین رفتم بنزین بد میخورد هی قط میکرد تا این دفه آخری که رو زاپاس بودم ولی بنزین میزدم بنزین میریخت بیرون. علتش چیه ؟ چقد هزینه داره ؟

حسین
۱۳۹۸-۰۶-۰۱ ۱۸:۱۲

سلام شیر برقی کنستر ۲۰۶sdv8 کجای خودرو هست ممنون

حامد
۱۳۹۸-۰۶-۰۳ ۱۵:۲۳

سلام خدمت دوستان .ماشین206تیپ دو دارم یه مدتیه زمانی که ازکولرش استفاده میکنم گهگاهی بوی بنزین استشمام میکنم وماشین پشت بندش ریپ میزنه طوری که پدال گازتا آخرچسبیده ولی دورموتور پایینتراز حدمعموله خواستم بپرسم دلیل چی میتونه باشه.ممنون اگه راهنمایی بفرمایید

حسن
۱۳۹۸-۰۶-۰۵ ۱۳:۴۱

با سلام
چند مدتیه موقعی که ماشین خاموش هستش داخل کابین بوی بنزین استشمام میکنم ولی موقعی که ماشین رو استارت میزنم و حرکت میکنم بوی بنزین گم میشه،موقعی که در باک رو باز میکنم بخار بنزین با فشار میزنه بیرون ماشینم ۲۰۶تیپ۲مدل ۹۰ هستش،ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

محمد
۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۶:۴۱

سلام خسته نباشید
من پراید ۱۱۱ مدل ۹۳ یورو۴ با ۸۰ هزارتا کارکرد دارم
تو فصل تابستون بعد از یک ساعت استفاده از خودرو در روز بوی بنزین از سمت درب باک میاد در صورتی که توی شب یا زمانی که خودرو خنک باشه مشکلی نداره فقط زمانی که گرم میشه من کنیستر بنزینو عوض کردم ولی بازم بوی بنزین میاد درب باکمم عوض کردم فایده نداشت
احتمال داره از شیر برقی کنیستر باشه؟
آخه چراغ چک روشن نشده تا به حال؟

شاهین سلطانی
۱۳۹۹-۰۵-۱۵ ۱۲:۰۶

سلام منم دقیقا همین مشکل و داشتم برای 111 و شیربرقی و عوض کردم بازم مشکل حل نشد چ بکنم

توکلی
۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۱۸:۰۹

سلام جناب رحیمیان من 405 tu5دارم
در باک به سختی باز میشه و معلومه که توی باک خلا ایجاد میشه و با صدا هوا میکشه داخل .میتونه مشکل کنیستر باشه؟

حمید
۱۳۹۸-۰۶-۱۶ ۲۲:۳۰

سلام خسته نباشید. من پراید دارم امروز یهو از خروجی پایین کنیستر ماشینم بنزین به شدت بیرون میریخت و ماشینم دیگه روشن نشد ، باید کنیسترم تعویض شه؟؟
ممنون از راهنماییتون

رضایی
۱۳۹۸-۰۶-۲۳ ۱۶:۴۰

سلام اقای رحیمی ماشین من پراید 85هست موقعی که بنزین میزنم نصفه میشه تقریبا .در جا بوی بنزین میده یعنی داخل اتاق میاره بو زیاد بعدتا بیست دیقه یه ربع به طوری که شیلنگ ورودی بنزین به باک از سمت باک بنزین میریزه زمین. بعد که در باک رو باز میکنی هوا با فشار میده بیرون گفتم ببینم.مشکل از کجاست در ضمن چراغ چک هم روشنه بوی دوده هم همیشه میاره داخل اتاق ولی دیاگ خطا نداده کنیستر.
سپاسگذار شما رضایی

مهران رجبی
۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۱:۴۶

سلام من تیبا خریدم از روز اول صفری از کنیسترش بنزین میریخت ۸بار کنیسترشو عوض کردم سه بار هم شیر برقی ولی درست نشد تا امروز که جای شینگهاشو نمایندگی عوض کرد فعلا که نریخته .ممنون میشم جوابدین که چرا بنزین میریزه وایا ممکنه که کارخونه جای شیلنگهارو اشتباه جا زده باشه لطفا راهنمایی کنین با تشکر

Sahar
۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۰۱:۳۶

سلام من یه ام وی ام۵۳۰ مدل ۹۰ خریدم وقتی ماشین در۸الت ثابت روشنه از داخل باک صدای باد میاد خیلی هم صداش بلنده میشه راهنماییم کنید که امکان داره از چی باشه؟؟

مهران رجبی
۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۲۲:۴۸

سلام اقای رحیمیان متاسفانه مشکل بنزین ریزی ماشین من ازکنیستر حل نشد وشلنگها هم درست بودن .امروز ماشینمو بردم نمایندگی و گفتن که کامپیوتر ماشین مشکل داره که شیر برقی کار نمیکنه الان هم ماشین توی نمایندگیه وقراره کامپیوتر عوض بشه میخواستم بدونم میشه که کامپیوتر باشه یا فقط دارن الکی منو میچرخونن.ممنون میشم راهنمایی کنید واقعا این ماشین روانیم کرده

هادی
۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۰:۰۵

پراید صفر خریدم موقعی که موتور سرده میخوام روشن کنم صدای چق چق میده .میشه راهنماییم کنید بعد گرم شدن صدا قطع میشه

حمید عبید
۱۳۹۸-۰۷-۱۸ ۱۵:۵۵

سلام من خودرو پیکان وانت دارم ۲۰ لیتر بیشتر بنزین میزنم بو میده تو اتاق….
مشکلی بعدیم اینه که بوی خامی شدیدی تو اتاق میاد مخصوصآ صبحا که روشن میکنم شیشه ماشین نمیتونم بدم پایین..اگزوز کلا چک شده سوزن هد شسته شده ..دلیلشه کسی متوجح نمیشه میتونید کمکم کنید..

محمد
۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۱۲:۱۵

سلام
من وقتي باك بنزين رو پر ميكنم چراغ چك ماشين روشن ميشه
و وقتي باك به نصف ميرسه خاموش ميشه
نمايندگي هم بردم سنسوراكسيژن عوض كرد ولي درست نشد
موقع بنزين زدنم درب باك كه باز ميكنم صداي خارج شدن گاز از باك مياد
ميخواسم ببنيم اين از شيد برقي كنيستر ميتونه باشه
ماشين ليفانx50 هست

مرتضی **
۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۱۹:۵۲

سلام – من 206 تیپ 2 مدل 89 دارم – در حالت باک خالی وقتی از 25 لیتر بیشتر بنزین میزنم بوی بنزین داخل ماشین میاد – یعنی زیر 25 لیتر بو نمیاد ولی بالای 25 لیتر بو میاد . در ضمن وقتی بالای 25 لیتر میزنم اگر شیشه ها بالا باشه خیلی خیلی کمتر بو میاد ولی وقتی شیشه هارو میدم پایین بوی بنزین زیاد میشه – انگار هوا بکشه نمیدونم مشکل چیه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

مجتبی
۱۳۹۸-۱۲-۱۴ ۰۰:۲۹
پاسخ به  مرتضی **

واشر پمپ بنزین زیر صندلی عقب را تعویض کنید

امین امیری
۱۳۹۸-۰۸-۱۲ ۱۶:۳۵

سلام من ماشین پژو۴۰۵ مدل ۹۴ دارم باک ماشینم یه ضربه خورده یه گوشه اش فرو رفته به تازگی ماشین رو سرعت گیرها یا وقتی سرعت رو کم میکنم و دنده کم میکنم دوباره میخوام گاز بدم ریپ میزنه و بعد از چند ثانیه درست میشه موقع بنزین زدن درب باک ب سختی باز میشه و وقتی باز میشه کلی هوا رو میکشه داخل باک و همچنین لوله باک و باک قبل اینکه درب باکو باز کنم جمع شدن مثل حالت مکش جمع شدن و ب محض باز کردن درب باک دوباره ب حالت اولیه باز میگردن با مقداری کشیدن… بیشتر »

[…] کنیستر […]

amir
۱۳۹۸-۰۹-۰۸ ۱۹:۱۴

ایا می شود کنیستر206 یا 405 را به ال نود خوراند؟

ali
۱۳۹۸-۰۹-۱۰ ۱۹:۵۵

سلام اقا پارس 84 دارم دوگانه کنیستر نداره این مدل !… ما 800 تومن خرج رفع بوی بنزین کردیم و لی هنوز که هنوزه بوی بنزین در حال حرکت وقتی شیشه رو یکم پایین میدی داخل ماشین میاد تو تباستون که خیلی شدید تر بود رو سیستم گاز و بنزین هم فرقی نداره …. باک رو باز کردم فقط یه ترک داشت که گرفتم ولی تغییری نکرد … در باک رو یه سوراخ ریز زدم باز بوش رفع نشد ولی دیگه گاز بنزین جمع نمیشه ….ولی اصلا شیشه ها بالا باشه بو داخل نیست !! شیلنگ هاشو چک کردیم نشتی… بیشتر »

صابر
۱۳۹۸-۰۹-۲۶ ۱۲:۴۰

خسته نباشید
من هر وقت بنزین میزنم حتی با فشار کم ولی بازم به بیرون پس میزنه. یکبار کلی وقت گذاشتم باک رو پر کردم ولی بازم مشکل حل نشد هیچ بوی بنزین هم از داخل ماشین نمیاد آیا بازم مشکل از کنیستر هست ؟ یا چیز دیگه ای ؟

صابر
۱۳۹۸-۰۹-۲۷ ۱۰:۴۷

ممنونم. باک و کنیستر رو باید نشون صافکار بدیم یا مکانیکی ؟

مجید خانی
۱۳۹۸-۰۹-۲۶ ۱۳:۱۵

سلام ماشینم 405 مدل 85یه سالی تعمیره موتور کامل شده سوختش فوئق العاده بالس در حد 100 کیلومتر//15 لیتر
ریپ شدیدم میزنه بود خامسوزی بنرینم مکانیک میگه داره
انجکتور و سوزناشو شستشو دادم با دستگاه
دیاک زدم سنسور اکسیژن خطا داد تعویض کردم برنامه جدیدم ریختن و ریپ ماشین خوب شد ولی سوختش خیلی بالاس همون 15 برای معاینه فنی هم که رفتم گفتن الایندگی بالا داره موندم چکار کنم با این مصرف سوخت و بنرین گران لطفا رانمایی کنید ربطی ب این کنیستر داره؟