Image default
خانه » مقالات » نکات فنی و آموزشی » کنیستر چیست و نشانه های خرابی کنیستر خودرو کدام است
نکات فنی و آموزشی

کنیستر چیست و نشانه های خرابی کنیستر خودرو کدام است

کنیستر چیست و نشانه های خرابی کنیستر کدام است موضوع این مقاله از مجله خودرو همراه مکانیک است. با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی دلایل خرابی کنیستر با زمان بهینه تعویض کنیستر هم آشنا شویم.ودر آخر همین مقاله در بخش نظرات شما میتوانید گفت و گوی کاربران را ببینید که مشکلات متداول خود را بازگو و راه حل انرا دریافت کرده اند.پس اگر شماهم سوالی در مورد کنیستر و یا کنیستر پراید و … دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا به پاسخ آن برسید

کلیک کن تا اپلیکیشن همراه مکانیک رو نصب کنی و هر زمان دلت خواست قیمت بروز همه ماشین‌ها رو از مازراتی تا پراید بدست بیاری.

کنیستر چیست

کنیستر چیست
کنیستر چیست

قبل از اینکه به بررسی دلایل خرابی و وظیفه کنیستر بپردازیم خوب است بدانیم کنیستر در واقع یک منبع یا مخزن است که درون آن به مقدار زیادی کربن وجود دارد و یک شلنگ ورود بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد که از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند. کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی است. در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد این قطعه قابلیت‌های دیگری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اگر قصد خرید خودرو دارید مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

صفر تا صد تعویض پلاک خودرو

راهنمای جامع خرید خودرو دست دوم

همه چیز در مورد استعلام خلافی خودرو

در سال‌های اخیر آلودگی هوا به یکی از مهم‌ترین مشکلات کلان‌شهرهایی چون تهران بدل شده است و یکی از عوامل مهم در این آلودگی نیز احتراق ناقصی است که در خودروهای بنزینی اتفاق می‌افتد. جهت مرتفع نمودن این مشکل  (البته نه به صورت کامل) قطعه‌ای تحت عنوان کنیستر (Canister) در خودروهای بنزینی وجود دارد.همانطور که پیش‌تر گفتیم کنیستر دو شلنگ دارد یکی ورودی و دیگری خروجی، زمانی که موتور روشن است از طریف شلنگی که به موتور وصل است این بخارات می‌سوزند و زمانی که موتور خاموش است بوسیله شلنگ دوم از ورود این بخارات به هوای آزاد جلوگیری می‌شود که در ادامه به تفضیل  وظیفه کنیستر را شرح می‌دهیم.

کلیک کن تا با شرایط ویژه و گارانتی بدنه از بزرگترین نمایشگاه آنلاین خودرو در کشور خرید کنی

وظیفه کنیستر چیست؟

در خودروهای بنزینی مخزنی وجود دارد که نام آن کنیستر است که  وظیفه کنیستر جذب بخارات بنزین است. کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.

برای انجام صحیح وظیفه کنیستر یک خروجی دیگر جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار داده شده است که همگی این قطعات در کنار هم وظیفه اصلی کنیستر یعنی خروج بخارات بنزین را انجام می دهند. عملکرد کنیستر بدین صورت است که به دلیل خلایی که در منیفولد وجود دارد بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کند که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن است. هنگامی که موتور خاموش است این بخارات سمی توسط کربن جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌شود؛ دوباره با روشن شدن موتور بخارات به سمت موتور جهت احتراق مجدد هدایت می‌شود. 


کنیستر برای ایمنی شما لازم است 

کنیستر
کنیستر

پس از آنکه به وظیفه کنیستر در خودرو اشاره کردیم باید بگوییم که کنیستر علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیز تاثیرگذار است. چنانچه کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز نمودن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیرهای طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین خواهد بود. 

کلیک کن تا نیم ساعت بعد به کمک همراه مکانیک خودروت رو به پول نقد تبدیل کنی

شیر برقی کنیستر

برای اجرای صحیح وظیفه کنیستر باید درچه ها یک به یک باز و بسته شوند که این باز و بسته نمودن مجراهای موجود بر روی مخزن کنیستر توسط شیر برقی کنیستر انجام می‌پذیرد که این شیر برقی توسط ECU کنترل می‌شود. شیر برقی کنیستر دارای سیم‌پیچی است که یک سر آن به قطب مثبت باتری متصل بوده و سر دیگر آن نیز توسط ECU تغذیه شده که در واقع سر منفی را تشکیل می‌دهد. یکی از راه های پی بردن به خرابی شیر برقی کنیستر زمانی است که بوی بنزین داخل خودرو میآید.البته هر بوی بنزین داخل آمدنی نمیتواند نشانه خرابی شیر برقی کنیستر باشد که در آخر همین مقاله در بخش نظرات میتوانید اکثر نشانه های خرابی کنیستر را مطالعه کنید.

نشانه های خرابی کنیستر

از نشانه‌های خرابی کنیستر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای “شیر برقی کنیستر” قابل‌ رؤیت است.
  2. بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائماً احساس شد، می‌بایست به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باک باشید. ولی اگر این بوی بنزین، گه‌گاه قابل‌ استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر درب باک را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.
  3. صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گه‌گاه صدای “تق تق” نیز شنیده می‌شود.
دلایل خرابی کنیستر چیست
دلایل خرابی کنیستر چیست


نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شیلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا نموده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشیلنگی‌ها را چک نمایید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است. همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود. 

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

زمان  تعویض کنیستر چه زمانی است؟

قابلیت جذب برای ذغال‌های کنیستر زمان محدودی دارد. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به دلیل کاهش قابل‌توجه جذب ذغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود.
زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌طور متوسط چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر و یا 24 ماه بیان‌شده است.

با یک کلیک روی این دکمه می‌تونی خودروت رو با کمک همراه مکانیک  بدون پاسخگویی به حتی یک تماس و اتلاف وقت بفروشی

گفتنی است که عملکرد صحیح کنیستر، باعث کاهش فراوان در مصرف سوخت می‌شود و تعویض این قطعه با توجه به قیمت متوسط آن، می‌تواند مقرون‌به‌صرفه نیز باشد.

قیمت کنیستر خودرو

قیمت کنیستر  برای پرتیراژترین خودروهای بازار مثل پراید، 206 ، سمند و … در محدود 60 تا 70 هزار تومان قرار می‌گیرد.(سال 97)

اما قیمت کنیستر (قیمت کنیستر پراید)یا موارد دیگر چقدر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

قیمت کنیستر پراید

قیمت کنیستر پراید در بازار امروز بین 60 تا 72 هزار تومان هزار تومان است.

قیمت کنیستر پژو 206

قیمت کنیستر پژو 206 در بازار امروز وضعیت مشخصی نداشته و قیمت آن از ثبات خارج شده است البته باید توجه کنید که قیمت مربوط به کنیستر پژو 206 فقط برای مخزن ان بوده و سایر بخش های کنیستر پژو 206 بصورت جدا معامله می‌شود.

قیمت کنیستر پژو 405 

قیمت کنیستر پژو 405 در بازار 82 هزار تومان است.

سوالات متداول در مورد کنیستر خودرو:

آیا پر کردن باک روی عملکرد کنیستر اثر دارد:

باید گفت تا کنون کسی این مورد را تاییید یا رد نکرده است ولی کارشناسان می گویند پر کردن باک ممکن است روی وظیفه کنیستر اثر بگذارند

در باک که باز میشود بنزین به بیرون پاشیده می شود؟

بیرون پاشیده شدن بنزین یکی از عوامل خرابی کنیستر است که که در امر تخلیه بخارات بنزین دچار مشکل شده است.

برای مطالعه سایر سوالات به بخش کامنت های مقاله مراجعه کنید.

برای شناخت بیشتر خودرو خودتان روی لینک زیر کلیک کنید

مطالب جدید

5 روش برای تشخیص سلامتی سیستم جلوبندی خودرو

محمد رحیمیان

روغن کم کردن موتور نشانه چیست و چرا موتور روغن کم می‌کند؟

حسین مولوی

ویژگی دنده اتوماتیک و آموزش رانندگی با ماشین اتومات

محمد رحیمیان

91
دیدگاه بگذارید

43 موضوع دیدگاه
48 موضوع پاسخ
6 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش نشان داد
پرطرفدارترین نظر
42 نویسنده دیدگاه
  اشتراک  
به من اطلاع بده
مهندس نظیری

مقاله جالبی بود

ممنون از لطفا وهمراهیتون برای اصلاع از خودروهای کارشناسی شده سایت همراه مکانیک به لینک زیر مراجعه کنید https://www.hamrah-mechanic.com

بهرام

سپاس از اطلاعات مفیدتون

کامران

سلام آیا پر کردن کامل باک بنزین روی عملکرد کنیستر تاثیر داره؟

ساسان

سلام من مزدا 3دارم بعد از گرم شدن موتور صدای تپ تپ از داخل داشبورد میاد موتورو میزنم بالا صدا قطع میشه پرسیدم میگن از شیرکنیستره خواستم راهنمائیم کنید ممنون

شهرام

آیا کنیستر همه ماشین ها مشترکه یا هر مدل ماشین کنیستر مخصوص داره؟

وحید

نخیرقربان.هرکنیسترشامل مدل خودرومیشه

شکوهی

با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون،آیا نصب کنیستر پراید روی پژو پارس امکان داره؟

غلام

سلام،اگه شیلنگ خروجی کنیستر رو مستقیم به منوفیلد وصل کنیم چه تاثیری روی کارکرد موتور میزاره؟

SAMO

مصرف سوخت رو بالا میبره

سعید

با سلام میخواستم بدونم چه زمانی تعویض کنیستر خودرو ضروریه؟

قائمی

سلام،شیر برقی کنیستر ماشینم تیبا 94تا حالا چندبار سوخته برق یکسره میفرسته لطفا راه حل رو بفرمائید

قاسمی

با سلام ،وصل شیلنگ خروجی کنیستر به صورت مستقیم به منوفیلد روی افزایش سوخت تاثیر داره؟؟

Hossein Nabavi

باعث افزایش سوخت خودرو میشه

مهدی

سلام، 405 دارم موقعی که باک بنزین پر هست بوی بنزین داخل اتاق میاد، ممنون میشم راهنمایی کنیید

احسان

یه بار که بنزین زدی ببین بالای پمپ بنزین زیر صندلی عقب بنزین اومده بالا یا نه. اگه اومده بود اورینگ پمپ بنزینتو عوض کن درست میشه

سید مهدی

سلام موقع خاموش کردن ماشین در موقعی که خیلی گرمه از دریچه هوا کنیسنر بنزین میریزه زمین مشکل از کنیستر یا شبر برقی ؟ممنون از اطلاعات مفیدتون

امید

سلام و روز بخیر
من 206 تیپ 6 دارم
ماشین موقع که روشن صدای هوا میاد یه جا بردم گفت از کنیستر اما علل خرابب صدای هوا نزده به نظر مشکل چیه استاد

شهاب

چند وقته بوی بنزین خیلی حس میکنم میتونه دلیلش همین کنیستر باشه؟

ali

agha khosham omad az maghalaton dameton garm

مملی

من 40000تا رفتم باهاش.چیزیشم نشده

سپهر

مرسی بابت مقاله خوبتون برای من خیلی لازم بود راجب کنیستر بیشتر بدونم

سپهر

من گاهی همین صدای تق تق میشنوم ممکنه از کنیسترش باشه؟؟؟

مهدی

امیدوارم پاینده باشید و کماکان مردم را مطلع کنید.
یا حق

موسی

سلام پراید مدل 88دارم موقعی که باک بنزین پر میشه بعد10دقیقه که ماشین کار میکنه بنزین از درب باک میزنه بیرون وقتی باک نصفه میشه از درب باک بخار میاد بیرون اما کم کم

سعید نعمتی

عرض ادب
من ال 90 دارم وقتی باک از نصف بیشتر بنزین داره و موتور خیلی کار میکنه مخصوصا تو ترافیک موتور گاز نمیخوره و خاموش میشه .ولی به محض اینکه در باک رو باز میکنم با خارج شدن گاز بسیار زیاد و بعضی موقع همراه با خارج شدن بنزین از باک دوباره موتور روشن میشه.
میشه از خرابی کنیستر باشه؟

مجید

سلام من کنیستر یا همون فیلتر بنزین رو کیلومتر۶۰هزار عوض کردم.چون دیر عوض کردم عملکردش مختل شده؟!

محسن

با سلام،وقتی کولر میزنم و ماشین درجا کار میکنه بعده ده بیست دیقه بوی بنزین از دریچه کولر میاد بیرون،تو شرایط دیگ هیچ بویی نمیاد فقط موقع کولر گرفتن و درجا کار کردن و بعده ده بیست دیقه،خودرو دویست و شیش هستش

علی دولت شاه

درود
احتمال زیاد در مسیر سوخت رسانی به موتور دارای یه نشتی ریز هستین که در حالت درجا باعث مکیده شدن بوی بنزین توسط دریچه کولر به داخل اتاق میشه

مصطفی

سلام.من پژو پارس دوگانه دارم چراغ بتزینش روشن میشه بعضی وقتا آمپر بنزین اصلا بالا نمیاد یا مثلا20لیتر داخلشه امپر تا اخر میره یعنی پر بودن را نشان میده اما بعد یواش یواش میاد پایین.صبحا هم که استارت میزنم روشن میشه دوباره خاموش.لطفا راهنمایی کنید

محمدرضا سالاری

سلام اگر باک تندر نود گاز بگیرد حتی بعد از تعویض کنیستر مشکل از چیست؟

عرفان احمدیان

سلام من باکو که پر میکنم بعد ده دقیقه یه ربع بنزین از باک بافشار خارج میشه .ماشینم پرایده
ممنونم میشم راهنماییم کنید

هاشم

سلام من مزدا ۳ دارم چراغ چک روشن شده و رفتم دیاگ زدم ارر مننجمنت شیر برقی کنیستر زده رفتم شیر برقی رو عوض کردم بازم همون ارر داره خطا رو پاک کردم ماشین روشن کردم چراغ چک رفت ولی ماشین خاموش می کنم دوباره روشن می کنم دوباره چراغ چک روشن میشه خود شیر برقی چک کردم کار می کنه

رشیدی

با سلام استاد بنده هیچ بوی بنزینی از ماشین احساس نمیکنم ولی ماشینم دوتا ایراد داره بنظرم
۱. هنگامی که ماشینم روشنه تو پارکینگ بوی بد از اگزوز میاد.
۲. وقتی پمپ بنزین برا زدن بنزین میرم هنگامیکه درب باک رو باز میکنم صدای از درب باک میزنه بیرون انگار که هوای داخل باک گیر کرده با باز کردن درب باک میزنه بیرون ولی بو نمیاد فقط صدای هوای هست که از باک خارج میشه علت را جویا شدیم.
باتشکر وممنون
ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۵ با ۵۵ هزار کارکرد

فرشاد

سلام وقتی بعد از چند ساعت یا تو گرما ماشینم رو خاموش میکنم صدای قل قل مثل صدای قلیون میده، عیب از چیه؟ ماشینم هم پرایده

حامد

ماشین خنک نشده.
حتما فن خاموش بشه و بعد ماشینو خاموش کن.
اوکی نشد فشنگی آب ایراد داره.

مهران رجبی

باباسلام من تیبا دارم مدل ۹۸ هزار تا کار کرده از داخل گلگیر جلو سمت راننده بنزین میریزه بردم نمایندگی گفتن شیر برقی خراب بوده عوضش کردیم ولی الان بعد از یک روز دوباره همون مشکل بنزین ریختن داره ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد

سلام من هم تیبا 2 دارم دقیقا با همین مشکل لطفا راهنمایی بفرمایید

مهران رجبی

سلام دوست عزیز شما مشکل بنزین ریزیتو از کنیستر حل کردی به من هم بگی من واقعا خسته شدم از این موضوع

مهران رجبی

سلام اقا محمد ماشینتو درست کردی

سهرابی

با سلام.من یه ال 90 دارم که توی باکش گاز بنزین خیلی زیادی جمع میشه در حدی که توی باک صدا هر از گاهی صدا میاد.کنیسترشو چک کردن سالم بود .مسیر لوله ها هم باز بود.گفتن بنزین ها کیفیت نداره و بخارشون زیاده و یک سوپاپ توی باک سر راه لوله کنیستر بود درش آوردن خوب شد.می خواستم راهنمایی کنید ایرادی نداره سوپاپو برداشتن یا اصلا ایراد از چیز دیگه ایه؟

حسین

سلام شیر برقی کنستر ۲۰۶sdv8 کجای خودرو هست ممنون

حامد

سلام خدمت دوستان .ماشین206تیپ دو دارم یه مدتیه زمانی که ازکولرش استفاده میکنم گهگاهی بوی بنزین استشمام میکنم وماشین پشت بندش ریپ میزنه طوری که پدال گازتا آخرچسبیده ولی دورموتور پایینتراز حدمعموله خواستم بپرسم دلیل چی میتونه باشه.ممنون اگه راهنمایی بفرمایید

حسن

با سلام
چند مدتیه موقعی که ماشین خاموش هستش داخل کابین بوی بنزین استشمام میکنم ولی موقعی که ماشین رو استارت میزنم و حرکت میکنم بوی بنزین گم میشه،موقعی که در باک رو باز میکنم بخار بنزین با فشار میزنه بیرون ماشینم ۲۰۶تیپ۲مدل ۹۰ هستش،ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

محمد

سلام خسته نباشید
من پراید ۱۱۱ مدل ۹۳ یورو۴ با ۸۰ هزارتا کارکرد دارم
تو فصل تابستون بعد از یک ساعت استفاده از خودرو در روز بوی بنزین از سمت درب باک میاد در صورتی که توی شب یا زمانی که خودرو خنک باشه مشکلی نداره فقط زمانی که گرم میشه من کنیستر بنزینو عوض کردم ولی بازم بوی بنزین میاد درب باکمم عوض کردم فایده نداشت
احتمال داره از شیر برقی کنیستر باشه؟
آخه چراغ چک روشن نشده تا به حال؟

توکلی

سلام جناب رحیمیان من 405 tu5دارم
در باک به سختی باز میشه و معلومه که توی باک خلا ایجاد میشه و با صدا هوا میکشه داخل .میتونه مشکل کنیستر باشه؟

حمید

سلام خسته نباشید. من پراید دارم امروز یهو از خروجی پایین کنیستر ماشینم بنزین به شدت بیرون میریخت و ماشینم دیگه روشن نشد ، باید کنیسترم تعویض شه؟؟
ممنون از راهنماییتون

رضایی

سلام اقای رحیمی ماشین من پراید 85هست موقعی که بنزین میزنم نصفه میشه تقریبا .در جا بوی بنزین میده یعنی داخل اتاق میاره بو زیاد بعدتا بیست دیقه یه ربع به طوری که شیلنگ ورودی بنزین به باک از سمت باک بنزین میریزه زمین. بعد که در باک رو باز میکنی هوا با فشار میده بیرون گفتم ببینم.مشکل از کجاست در ضمن چراغ چک هم روشنه بوی دوده هم همیشه میاره داخل اتاق ولی دیاگ خطا نداده کنیستر.
سپاسگذار شما رضایی

مهران رجبی

سلام من تیبا خریدم از روز اول صفری از کنیسترش بنزین میریخت ۸بار کنیسترشو عوض کردم سه بار هم شیر برقی ولی درست نشد تا امروز که جای شینگهاشو نمایندگی عوض کرد فعلا که نریخته .ممنون میشم جوابدین که چرا بنزین میریزه وایا ممکنه که کارخونه جای شیلنگهارو اشتباه جا زده باشه لطفا راهنمایی کنین با تشکر

هادی

پراید صفر خریدم موقعی که موتور سرده میخوام روشن کنم صدای چق چق میده .میشه راهنماییم کنید بعد گرم شدن صدا قطع میشه

حمید عبید

سلام من خودرو پیکان وانت دارم ۲۰ لیتر بیشتر بنزین میزنم بو میده تو اتاق….
مشکلی بعدیم اینه که بوی خامی شدیدی تو اتاق میاد مخصوصآ صبحا که روشن میکنم شیشه ماشین نمیتونم بدم پایین..اگزوز کلا چک شده سوزن هد شسته شده ..دلیلشه کسی متوجح نمیشه میتونید کمکم کنید..

محمد

سلام
من وقتي باك بنزين رو پر ميكنم چراغ چك ماشين روشن ميشه
و وقتي باك به نصف ميرسه خاموش ميشه
نمايندگي هم بردم سنسوراكسيژن عوض كرد ولي درست نشد
موقع بنزين زدنم درب باك كه باز ميكنم صداي خارج شدن گاز از باك مياد
ميخواسم ببنيم اين از شيد برقي كنيستر ميتونه باشه
ماشين ليفانx50 هست

مرتضی **

سلام – من 206 تیپ 2 مدل 89 دارم – در حالت باک خالی وقتی از 25 لیتر بیشتر بنزین میزنم بوی بنزین داخل ماشین میاد – یعنی زیر 25 لیتر بو نمیاد ولی بالای 25 لیتر بو میاد . در ضمن وقتی بالای 25 لیتر میزنم اگر شیشه ها بالا باشه خیلی خیلی کمتر بو میاد ولی وقتی شیشه هارو میدم پایین بوی بنزین زیاد میشه – انگار هوا بکشه نمیدونم مشکل چیه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید