روش درست آب بندی خودرو صفر

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

در این مقاله از سری مقالات مجله خودرو همراه مکانیک قصد داریم تا روش درست آب بندی کردن خودرو صفر را برای شما مخاطبین عزیز شرح دهیم. اگر به تازگی خودرو صفر خریده باشید مطمئنا آب بندی خودرو به گوشتان رسیده است.

آب‌بندی کردن خودرو یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات بعد از خرید خودروی صفر است و درواقع به مدت زمان آماده شدن موتور و قطعات خودرو‌های صفر کیلومتر جهت استفاده طولانی مدت، آب بندی خودرو گفته می‌شود. 

آب بندی خودروها بر اساس تجربیات مختلفی که افراد در طول زمان کسب کرده‌اند، شکل گرفته که متناسب با نوع و مدل خودرو‌ها متفاوت است. باید گفت که آب بندی خودرو برای سلامت موتور و صرفه‌جویی در هزینه‌ها ضروری است و در این فرایند قطعات مختلف خودرو به‌آرامی با هم هماهنگ‌تر می‌شوند. به‌عبارتی آب‌بندی موتورهای صفر به این منظور است که تا مدتی قطعات خودرو با فشار کم کار کنند که به کارکردی بهینه منجر می‌شود.

دلیل ضرورت آب بندی خودرو

دلیل ضرورت آب بندی خودرو

در این بخش از مقاله آب بندی کردن خودرو صفر از مجله همراه مکانیک به ضرورت این امر خواهیم پرداخت. افراد بسیاری بر این باورند که به علت دقت بالایی که در ساخت موتور خودروهای جدید وجود دارد دیگر نیازی به آب بندی نیست و فقط خودروهای قدیمی به آب بندی نیاز دارند، اما آب بندی صحیح موتور موجب دوام و کارکرد بهتر آن در دراز مدت شده و در هزار کیلومتر اول بسیار مهم است.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

دو نکته ضروری و مهم مخصوص خودروهای صفر:

اگرچه خودرو‌های صفر امروزی با دقت زیاد تولید می‌شوند، اما برای اطمینان بیشتر قبل از روشن‌کردن خودرو، کاپوت آن را بالا دهید و چک کنید که همه‌ی قطعه‌های خودرو سر جای خودشان باشند؛ شاید پیچی یا قطعه‌ای شل باشد.

سعی کنید با مراجعه به دفترچه راهنما و باتوجه به شیوه‌های صحیح ذکرشده در آن مایعات خودروی خود را چک کنید. اگر روغن موتور کم بود، باید آن را خالی کنید و به کمک یک مکانیک ماهر آن را از نو پر کنید؛ زیرا ترکیب دو نوع روغن باعث می‌شود موتور رسوب بگیرد.

روش درست آب‌بندی خودرو‌های صفر کیلومتر

روش درست آب‌بندی خودروهای صفر کیلومتر

رانندگی با سرعت و دور موتور متغیر

جهت آب‌ بندی موتور خودروها در رانندگی و در 320 کیلومتر اول باید دور موتور و میزان فشار وارد بر موتور تغییر کند که بهتراست در این حالت خودرو خالی باشد.

جهت آب بندی رینگ پیستون نیز باید دور موتور از 2000 تا 3500 بالا برود؛ به‌همین دلیل در زمان حرکت خودرو به پدال گاز فشار آورده و بعداز آن به موتور کمی استراحت داده تا دور موتور پایین بیاید.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

رانندگی در دور بالا به‌صورت پیوسته ممکن است به خودرو فشار وارد کند، پس سعی ‌کنید گاهی در دور پایین رانندگی کنید تا ماشین فرصت استراحت داشته باشد.

نکات مهم در آب بندی خودرو‌های صفر

نکات مهم در آب بندی خودروهای صفر

در خودروهای دنده‌ای، پس از پیمودن 100 کیلومتر، پدال گاز باید تا نیمه فشرده شود و سپس  دور موتور را به 4000 دور در دقیقه رسانده و بدون اینکه دنده خلاص شود پدال گاز رها شود تا سرعت آن به 30 کیلومتر در ساعت کاهش یابد. این کار باید 5 تا 6 مرتبه انجام شود.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

پدال گاز را چندین بار تا انتها فشرده تا دور موتور به 4500 دور در دقیقه برسد و سرعت خودرو را تا 30 کیلومتر در ساعت کاهش دهید؛ سپس تا 800 کیلومتر بعدی باید دور موتور زیر 4500 دور در دقیقه نگه داشته‌شود؛ بنابراین نباید خودرو درجا کار کند و ضروری است موتور در مدت زمان کمی در دور آرام به فعالیت خود ادامه دهد. همچنین بهتر است در 800 کیلومتر ابتدایی، در ترافیک سنگین رانندگی نشود.

آب بندی موتور خودرو

در این بخش از مقاله آب بندی خودرو صفر، آب بندی موتور که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است را بررسی خواهیم کرد. در دوره آب بندی، موتور خودرو باید با سرعت‌های مختلفی کار کند و مسیرهای طولانی پیموده شود؛ زیرا در این دوره موتور باید به دمای مطلوب رسیده و برای مدتی در این دما به فعالیت خود ادامه دهد. با این کار، موتور مقدار وزنی که تحمل می‌کند بیشتر از وزن خودرو است و به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد، اما دراین حالت باید تعداد سرنشینان خودرو کم باشد.

توجه داشته باشید که هنگام رانندگی بهتر است دنده را متناسب با سرعت خودرو انتخاب کرده و در گاز دادن تعادل داشته باشید؛ همچنین اجازه ندهید دور موتور از 4000 دور در دقیقه بیشتر باشد.

قطعات متحرک موتور

در گذشته  بلبرینگ و میل لنگ‌ها ازلحاظ کیفیتی جنس خوبی نداشتند؛ به همین خاطر در دوره آب‌بندی، به دلیل  فشار بیش از اندازه به موتور قطعات ترک می‌خوردند و تغییر شکل می‌دادند. علاوه‌بر این روغن موتورها نیز مانند روغن موتورهای امروزی کیفیت خوبی نداشتند، هرچند که موتورهای پیشرفته امروزی هم از لحاظ طراحی اختلاف زیادی با نسل‌های گذشته ندارند، اما از لحاظ استحکام وتحمل فشار پیشرفت بسیار چشمگیری داشته‌اند و میزان شکل‌پذیری قطعات بسیار کمتر شده‌است.

سیستم ترمز

سیستم ترمز خودروهای صفر کیلومتر مانند لنت‌ها و دیسک‌ها نیازی به آب‌بندی ندارند، اما برروی سطح آن‌ها یک لایه محافظ نازک قرارگرفته که بعد از طی چند کیلومتر اولیه از بین رفته و ترمزها حالت مطلوبی به خود می‌گیرند. به همین خاطر بهتر است تا 1000 کیلومتر اول، با ترمزهای ناگهانی و شدید در سرعت‌های بالا، به سیستم ترمز خودرو فشار وارد نکنید. خودروهای صفر کیلومتر هنوز دست‌اندازها، جاده‌های ناهموار و پستی بلندی‌ها را امتحان نکرده‌اند، به‌همین دلیل در این مسیرها سرعت خودرو نباید زیاد شود.

روغن موتور

روغن موتور

اگر به سلامت موتور خودرو اهمیت می‌دهید، بهتر است بعد از حدود 100 کیلومتر کارکرد خودروی صفر کیلومتر و همچنین بعد از طی مسافتی در حدود 1000 کیلومتر روغن موتور را عوض کنید. افراد زیادی بر این باورند که این روغن نباید تفاوت چندانی با روغن تازه و استفاده نشده داشته باشد، اما این تفکر اشتباه است. این روغن پر از براده‌های ریز فلزات است و به‌دلیل این که قطعات به یکدیگر ساییده می‌شوند و مایع روان کننده توسط پمپ روغن در قطعات متحرک موتور مرتبا در حال چرخش است، پس از مدتی به نوعی لجن شده و این امر موجب رسوب روغن در قسمتهای مختلف موتور می‌شود.

البته روشن‌ است که بعد از مدت کوتاهی که از کارکرد خودرو می‌گذرد، قطعات موتور مانند رینگ‌ها، بلبرینگ‌ها و میل‌لنگها تا حدودی صیقلی‌ شده و دیگر این براده‌ها وارد جریان سیال روغن نمی‌شوند.

عده‌ای بر این باورند که باید از روغن موتورهایی که پایه‌ معدنی یا مینرال دارند در مرحله آب‌بندی استفاده کرد، چون روغن موتورهای سنتتیک بسیار لغزنده است و زمانی که بر روی سطح فلز قرار می‌گیرند، اجازه جدا شدن ناهمواری‌های بسیار ریز را که باید به صورت براده‌های بسیار کوچکی وارد روغن شوند را نمی‌دهند، به‌همین خاطر درهنگام عوض کردن روغن از داخل موتور خارج نمی‌شوند. این ناهمواری‌ها برای مدت زیادی بر روی سطح قطعات باقی می‌مانند که این کار قطعا باعث طولانی‌تر شدن دوره آب‌بندی خودرو خواهد شد. البته این موضوع در مورد برخی از خودروهای مدرن و پیشرفته که در زمان تولید از روغن موتورهای سنتتیک پر می‌شوند چندان صدق نمی‌کند.

توجه داشته باشید به‌طور پیش فرض در کارخانه از روغن موتور سنتتیک برای خودروها استفاده می‌شود؛ همچنین قبل از ریختن روغن مراحل براده‌گیری صورت می‌گیرد و کارخانه سازنده خودرو اعلام می‌کند تا 10,000 کیلومتر اولیه نیازی به تعویض کردن روغن اتومبیل نیست؛ البته برای امنیت بیشتر بهتر است تا قبل از 1000 کیلومتر اول روغن موتور تعویض شود. 

این نکته را توجه داشته باشید که اگر موتور خودروی شما به هر دلیلی تحت فشار قرار دارد، روغن‌های سنتتیک روغن موتور مناسبی برای خودروی شماست، به دلیل این‌که به مراتب بهتر از روغن‌های مینرال فرآیند روانکاری را انجام خواهند داد، اما این روغن نیز مانند دیگر روغن‌ها، در برابر آلودگی‌های مختلف ناشی از آلودگی هوا، ذرات به وجود آمده از ساییده ‌شدن قطعات موتور، آب و اسید محافظت لازم را نداشته و کیفیت خود را با گذشت زمان از دست می‌دهند و تعویض به موقع آن‌ها لازم و ضروری است.

ظاهر خودرو

ظاهر خودرو

درصورت استفاده از مواد براق کننده بر روی سطوح داخلی اتاق خودرو، لایه نازک محافظ پلاستیکی که بر روی این سطح‌ها کشیده شده است، با گذشت زمان از بین می‌رود و امکان ترک‌خوردگی سطوح بیشتر می‌شود. در سال‌های گذشته برای آن‌که حلال‌های داخل رنگ خودرو به‌طور کامل از رنگ جدا شوند و زیر لایه نازکی که واکس‌های‌ براق کننده بر روی سطح رنگ ایجاد می‌کردند به دام نیفتند، تا 90 روز از زدن واکس و سایر براق کننده‌ها بر روی رنگ خودرو خودداری می‌شد.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

اما اخیرا در کارخانه‌های تولید خودرو از تسریع کننده‌ها و مواد ویژه‌ای برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنند که بعد از خروج از خط تولید، موجب تثبیت کامل رنگ خودرو می‌شود. همچنین برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از نور خورشید و آلودگی‌‌های محیطی یک لایه محافظ بر روی رنگ خودرو قرار می‌گیرد؛ به همین علت یک لایه واکس بر روی رنگ خودرو می‌تواند سطح رنگ را از کثیفی‌های ناشی از باران، آلودگی‌های محیطی و اثرات به‌جا مانده از حشرات و پرندگان بیشتر حفظ کند و خودرو را تمیزتر نشان دهد.

درگذشته به‌دلیل تکنولوژی پایین در ساخت قطعات، خریداران خودرو به ناچار برای پیشگیری از صدمات جدی به موتور، کارهایی را انجام می‌دادند، اما امروزه اقداماتی که در مقاله به آن اشاره شد می‌توانند در جهت افزایش طول عمر قطعات خودرو و همچنین کارایی آن بسیار تاثیرگذار باشند.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

اساس کارکردن پمپ هیدرولیک خودرو چیست

چک لیست بررسی سلامت فنی خودرو

چرا خرید خودروی کارکرده و حتی صفر به کارشناسی نیاز دارد؟

بخاری خودرو و هر آنچه که در مورد نحوه کارکرد ، نگهداری و عیب یابی آن باید بدانید

خرید خودروی کارکرده؛ فرصت یا تهدید؟

نکات مهم فروش خودرو کارکرده

ecu خودرو چیست و چگونه متوجه خرابی آن شویم؟

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو
عضویت
اطلاع از
7 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
Ariya
۱۳۹۹-۰۶-۲۹ ۱۸:۵۲

دستتون درد نکنه خیلی نکات آموزنده ای داشت این مطلب ازتون سپاس گزارم

امین
۱۳۹۹-۰۷-۲۰ ۱۲:۱۴

عالی

رومن یونن
۱۳۹۹-۱۱-۰۷ ۱۶:۱۷

با سلام
بنده ماشین صفر رو که از پارکینگ تحویل گرفتم تقریبا 800 کیلومتر باهاش رانندگی اولیه کردم.
سرعت ماشین تا 100 کیلومتر اولیه حدود 60 الی 80 بود و از کیلومتر 100 تا 800 با سرعت 110 رانندگی کردم.
چون با بحث آب بندی آشنایی نداشتم و تازه آشنا شدم سوالم این بود که آیا برای موتور خدایی نکرده مشکلی پیش نیاد ؟
البته تو جاده 5 بار به ماشین استراحت دادم و سرنشین و باری روش نبوده و فشار خاصی روش نیاوردم.
فقط اینکه با سرعت یکنواخت 120 حرکت کردم برام جای نگرانی داده.
مرسی

حمزه علوی
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۰۱:۴۲
پاسخ به  رومن یونن

سلام دوست عزیز کار خوبی کردی نگران نباش مشکلی برای خودرو وموتور پیش نمیاد انشالله

حمزه علوی
۱۳۹۹-۱۱-۱۰ ۰۱:۴۰

باسلام
عزیزان همیشه خودرو صفر را مخصوصا در فصل سرد زمستان بعداز روشن کردن فرصت دهید۳ الی۵دقیقه روشن وگرم شود چون روغن سرد است وموتور دیرتر روغن کاری میشود وصدمه زیادی به موتور خودرو وارد می‌شود بلافاصه بعداز روشن کردن حرکت نکنید و گاز زیادی ندهید

امیر
۱۳۹۹-۱۲-۱۱ ۰۳:۰۶
پاسخ به  حمزه علوی

اطلاعات غلط نده عزیز جان.ماشین رو نباید درجا گرم کرد.دنده سنگین حرکت کن گرم شه.

Abolfa
۱۳۹۹-۱۲-۱۳ ۰۷:۲۱

با سلام من تازه خودرو صفر گرفتم تقریبا 80کیلومتر تا سرعت 60 الی 80رفتم.
بعد از گذشت 80کیلومتر میتونم ۱۲۰ ، ۱۳۰ باهاش برم؟؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

استعلام خلافی خودرو

خرید خودرو

قیمت روز خودرو

ثبت سفارش خرید خودرو