با ویژگی های کلاچ برقی بیشتر آشنا شوید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
در این مقاله از سری مقالات دانش فنی همراه مکانیک قصد داریم ویژگی‌های کلاچ برقی را به شما ارائه بدهیم.در این مقاله مزایا و معایب و نحوه عملکرد این تکنولوژی را مطالعه خواهید کرد

صدای بوق ماشین‌ها، دود و آلودگی، ساعت‌های متعدد اتلاف شده، اعصاب‌های خورد رانندگان، و بله این نمایی از یک ترافیک در شهر است. یکی از بزرگترین معضلات جامعه پیشرفته امروزی مشکل تعدد خودروها و البته نبود زیرساخت برای کنترل این مشکل بزرگ یعنی ترافیک است.

اما این شروع داستان است، برای هر کدام از این ماشین‌ها، رانندگانی وجود دارند که بعد از کلاچ و ترمز گرفتن فراوان علاوه بر صدمه‌ای که به ماشین‌هایشان وارد می‌شوند، دچار عوارض و بیماری‌های جسمی‌ نیز می‌شوند، عوارضی همچون کمردرد، پادرد، فشار ستون فقرات و … که باید گفت رانندگی در ترافیک با گیربکس دستی انرژی بسیار زیادی را از راننده می‌گیرد، به همین دلیل خستگی راننده چند برابر افزایش پیدا می‌کند که هم اکنون این سیستم به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. اما در دنیای امروز برای هر مشکلی راهکارهایی توسط شرکت‌های مختلف در آن زمینه خاص تبیین می‌شود که به برطرف سازی این مضلات کمک کند و آنها را برطرف سازد.

یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند رانندگان را از این وضعیت نجات دهد، گیربکس اتوماتیک است ولی بزرگترین مشکل این راه حل، نصب آن بر روی ماشین‌هایی با قیمت بالاست که عملا بسیاری از رانندگان را شامل نخواهد شد.

به همین دلیل یکی از بهترین راه حل‌ها توسط شرکت‌های خلاق، به عرصه تولید رسید و آن راه حل چیزی نبود جز کلاچ برقی یا کلاچ اتوماتیک.

این ایده با بکارگیری از سیستم‌های پیشرفته توانسته با هزینه‌ای بسیار پایین تر از گیربکس‌های اتوماتیک، قابلیت نصب در انواع خودرو را بدون محدودیت اجرا کند.

آیا می‌دانید با اپلیکیشن همراه مکانیک می‌توانید علاوه بر خدمات همراه مکانیک ، قیمت بروز خودرو خود

و یا سایر خودرو‌هادر هر سال و مدل و با هر کارکردی  بدست بیاورید

با فشردن لینک زیر اپلیکیشن همراه مکانیک را از کافه بازار دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک

کلاچ برقی چیست

کلاچ برقی چیست

 کلاچ برقی یا اتوماتیک به دستگاهی گفته می‌شود که با ساختاری بر پایه مکانیزم الکترومکانیک به این صورت در خودرو شما عمل می‌کند که، اگر این مکانیزم را به زبان ساده به یک گیربکس اتوماتیک بخواهیم تشبیه کنیم تفاوت آن در این است که در گیربکس اتوماتیک هر دو گیربکس بعد از شروع حرکت ماشین، دیگر راننده نیازی به کلاچ و دنده نخواهد داشت.

اما در سیستم کلاچ اتوماتیک یا برقی، تنها سیستم کلاچ گیری به صورت خودکار و اتوماتیک انجام خواهد گرفت و عمل تعویض دنده به صورت دستی توسط خود راننده انجام می‌شود.

به عبارت ساده تر در کلاچ برقی شما برای تعویض دنده و یا برای نیم کلاچ گرفتن دیگر نیازی ندارید از پای خود روی کلاچتان استفاده کنید.

مزایا کلاچ برقی

کلاچ برقی چیست

1.قیمت بسیار مناسب آن نسبت به نمونه مشابه

2. کلاچ گیری خودکار در ترافیک‌هاو حتی ایجاد امکان نیم کلاچ در سربالایی‌ها

3. عدم تغییر در سیستم گیربکس و دیفرانسیل خودرو

4. قابلیت جا به جایی سیستم از یک خودرو به خودرو دیگر

5. قابلیت ارتقاء به گیربکس اتوماتیک AMT

6. رانندگی آسان برای جانبازان و معلولین بدون ایجاد محدودیت

7. افزایش راندمان دیسک و صفحه کلاچ به دلیل کاهش خطای کلاچ گیری

8. قابلیت تنظیم موقعیت نیم کلاچ به صورت دلخواه

9. کاهش مصرف سوخت در ترافیک

10. پیشگیری از عوارض جانبی فیریکی راننده مثل زانو درد، کمردرد و …

11. بالا بردن واکنش نسبت به کلاچ گیری در سرعت‌هابالا

12.عدم تغییر در شتاب اولیه

13. بدون هزینه نگهداری

14. برقراری این حالت به دو صورت، کلاچ گیری با سیستم و کلاچ گیری با پا به صورت همزمان

15. نصب سریع و آسان

مکانیزم عملکرد کلاچ برقی

بعد از نصب در واقع 3 قطعه که به صورت الکترونیک می‌باشند به خودرو شما اضافه شده است و دسته دنده خودرو شما به یک دنده هوشمند مجهز شده است.

این دنده هوشمند، دارای سنسوری است که با عملکرد خود از درگیری‌های بی مورد دیسک و صفحه جلوگیری می‌کند که باعث افزایش راندمان انتقال قدرت در خودرو شما می‌شود.

اگر برای خرید خودرو دست دوم دچار ابهام یا سر در گمی‌هستید مشاوران متخصص همراه مکانیک برای رسیدن به یک انتخاب مناسب با شرایط شما در کنارتان هستند.

برای تماس با مشاوران متخصص همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

همچنین پس از نصب کلاچ اتوماتیک، کلاچ گیری دیگر به صورت ضامنی که روی سر دنده برای سهولت رانندگان تعبیه شده، انجام می‌گیرد.

اما از نظر فناوری و مکانیزم تکنولوژیکی سعی داریم با یک تصویر به صورت کلی اجزای مختلف این مکانیزم را به شما مخاطبان عزیز تقدیم نماییم.

راهنمای تنظیم و استفاده ازسیستم کلاچ اتوماتیک هوشمند

کلاچ برقی چیست

نکته: این تنظیمات یک بار توسط تکنسین‌های نصب در نمایندگی مجاز انجام می‌گیرد و مشتریان محترم فقط در مواقع ضروری می‌توانند از این راهنما استفاده کنند.

· خودرو را در سطح صاف قرار دهید به طوریکه خودرو در وضعیت دنده خالص هیچ حرکتی رو به جلو یا عقب نداشته باشد.اکنون خودرو را در وضعیت دنده یک قرار داده و پا را از روی ترمز بردارید.با سه حالت زیر مواجه می‌شویم:

الف) حرکت خودرو نرمال است یعنی شما با رها کردن ترمز خودرو به نرمی‌و آرام با دور موتور حدودا 800 شروع به حرکت می‌کند و در حین رانندگی در تعویض دنده با مشکل مواجه نیستید.

ب) خودرو حرکتی ندارد که در این وضعیت با زدن چند بار کلید به سمت بالا (سیم قرمز یا صورتی) خودرو به آرامی‌شروع به حرکت می‌کند و در وضعیت نرمال قرار می‌گیرد.

ج) حرکت خودرو سریع است و دنده‌هانسبتا سخت جا می‌روند به طوری که گاهی باعث خاموش شدن خودرو هم می‌شود که در این وضعیت با زدن چند بار کلید به سمت پایین(سیم سبز) حرکت خودرو آهسته و نرمال می‌شود.

تدکر1: بهتر است هنگام تنظیم ،کلید را دوتا دوتا به سمت بالا یا پایین بزنیم.

تدکر2: در کلیدهای ولوم دار وقتی ولوم را به چپ می‌چرخانیم حرکت خودرو سریعتر و در جهت برعکس حرکت آرامتر می‌شود.در ضمن با کلید صفر و یک به راحتی می‌توان سیستم را روشن یا خاموش کرد.

برای خاموش نمودن سیستم باید کلید را به دلخواه به سمت بالا یا پایین به مدت حدودا 10 ثانیه نگه دارید و وقتی صدای یک بوق آمد دستتان را از کلید بکشید. برای روشن نمودن سیستم این کار را تکرار میکنیم ولی این بار دو تا صدای بوق می‌شنویم.

# تذکر 3(خیلی مهم): در زمان خاموش یا روشن نمودن سیستم به هیچ وجه پایتان را در ترمز نگه ندارید.

# تذکر 4(خیلی مهم): حتما بعد از باز کردن سویچ و شنیدن دو بار صدای بوق از سیستم ، اقدام به استارت زدن نمایید.

· پس از مدتی حدودا 3 الی 7 روز پس از نصب ممکن است بر اثر کشیدگی کابل کلاچ به طول آن اضافه شود که این امر باعث سخت جا رفتن دنده می‌گردد که در این صورت می‌بایست کابل کلاچ دوباره رگلاژ شود بدین نحوه که مهره ی اول را آنقدر می‌چرخانیم که خالصی کابل گرفته شود و سپس مهره دوم را مجددا به پشت مهره اول محکم می‌کنیم. (همانند رگلاژ نمودن سیم کلاچ اصلی خودرو)

تذکر5: موتور خودرو زمانی که سرد است دور موتور حدودا در عدد 1100 قرار دارد که باعث می‌شود شما وقتی پا را از ترمز برمی‌دارید حرکت خودرو یک مقدار سریعتر از حالت نرمال است که این وضعیت طبیعی است و نیازی به تغییر تنظیم نیست و وقتی موتور خودرو گرم شود با پایین آمدن دور موتور، تنظیم سیستم اتوکلاچ به طور خودکار به حالت نرمال بر می‌گردد.

تذکر6: هنگامی‌که سیستم روشن است می‌توان از کلاچ پایی هم استفاده کرد ولی بهتر است در حالت روشن از کلالچ گیری با پا بپرهیزید.

تذکر7: دکمه شاسی سردنده و سیم کلاچ اتومات به دلیل مصرفی بودن شامل گارانتی نمی‌باشد.

اشتباهاتی که راندمان کلاچ برقی را پایین می‌آورد

کلاچ برقی چیست

1. استفاده بی مورد از کلاچ

2. درست تعویض نکردن دنده

3 متوقف کردن خودرو در سربالایی با استفاده از کلاچ

4. عدم تنظیم درست سیستم در هنگام نصب

5.امکان سوختن قطعات الکترونیکی در صورت تکرار در تعویض دنده به صورت اشتباه 

اگر بدنبال کسب تجربه خرید و فروش خودرو با خیال راحت هستید.

نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده همراه مکانیک بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

برای ورود به صفحه نمایشگاه خودرو‌های کارشناسی شده همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط:

با جعبه فرمان و وظایف مربوط به آن آشنا شوید

با پلوس خودرو بیشتر آشنا شوید

سنسور زاویه فرمان را بیشتر بشناسید

چراغ بدرقه خودرو چیست و چگونه کار میکند

در مورد کولر خودرو بیشتر بدانید

با انژکتورخودرو بیشتر آشنا شوید

دینام خودرو و هر آنچه که در مورد این خودرو باید بدانید

امتیاز شما به این مقاله ؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
1 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
ازادازادگان
۱۳۹۹-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۲

باسلام.رویتیبا میشود براحتی نصب کردوقیمتش چقدره من تواسنپ وتاکسیه اینترنتی هستم

کافیست فرم زیر را پُر و ارسال کنید

تا بدون هیچ هزینه اضافه و بیشترین سود خودرو خود را بفروشید
انتخاب خودرو

خرید خودرو با بهترین شرایط

با تکمیل فرم زیر، مشاور خودرو جهت هماهنگی بازدید با شما تماس خواهد گرفت
انتخاب خودرو