بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک در انواع خودروها

فهرست مطالب


عملکرد فرمان نقش بسزایی در کیفیت رانندگی دارد. کسانی که تجربه رانندگی با خودروهای بدون فرمان هیدرولیک را دارند، این موضوع را تایید می‌کنند. خودروهای دارای فرمان هیدرولیک نیاز به سرویس و نگهداری دوره‌ای دارند تا عملکرد مطلوبی را از خود نشان دهند. یکی از نکات مهم در این زمینه، تعویض روغن هیدرولیک است. وجود سطحی از روغن هیدرولیک برای عملکرد روان سیستم فرمان خودرو ضروری است. در این مطلب می‌توانید با بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک خودروهای مختلف آشنا شوید.

 

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک

بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک برای هر خودروی سواری معمولا در دفترچه راهنمای آن ذکر می‌شود. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بهترین زمان تعویض روغن هیدرولیک ماشین بین 40 تا 80 هزار کیلومتر است.

البته معمولا در دفترچه راهنمای خودروهای سواری مختلف ذکر شده که هر 10 هزار کیلومتر یکبار، سطح روغن هیدرولیک فرمان چک شود تا در صورت نیاز، روغن جدید به آن اضافه گردد.

مخزن روغن هیدرولیک معمولا شکل استوانه‌ای دارد. این مخزن در نزدیکی تسمه هیدرولیک قرار دارد و معمولا با یک برچسب مشخص است. ظرفیت مخزن روغن هیدرولیک خودروهای سواری نیز معمولا زیر 1 لیتر است. مثلا برای خودروی کوییک در حالت استاندارد، حدود 875 سی سی روغن هیدرولیک در مخزن جای می‌گیرد.

 

عمر مفید روغن هیدرولیک فرمان

 

عمر مفید روغن هیدرولیک فرمان چقدر است؟

روغن هیدرولیک بسته به‌نوع مواد اولیه‌ای که در تولید آن به‌کار می‌رود، عمر مفید مشخصی دارد. به‌عبارت دیگر تنها نباید بر اساس مسافت طی شده نسبت به تعویض روغن هیدرولیک اقدام کنید. عمر مفید روغن هیدرولیک فرمان خودروهای سواری یکسان نیست. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بین هر 4 تا 5 سال یکبار تاریخ انقضای روغن هیدرولیک فرا می‌رسد و باید آن را تعویض کنید.

 

جدول کیلومتر تعویض روغن هیدرولیک خودروهای مختلف  

در جدول زیر می‌توانید زمان تعویض روغن هیدرولیک برخی از خودروها بر اساس دفترچه راهنمای آن‌ها را مشاهده کنید.

زمان تعویض روغن هیدرولیک کوییک

60 هزار کیلومتر یا 4 سال

زمان تعویض روغن هیدرولیک تیبا

60 هزار کیلومتر یا 4 سال

زمان تعویض روغن هیدرولیک پراید

50 هزار کیلومتر یا 4 سال

زمان تعویض روغن هیدرولیک دنا

60 هزار کیلومتر

زمان تعویض روغن هیدرولیک 206

65 هزار کیلومتر

زمان تعویض روغن هیدرولیک پژو پارس

60 هزار کیلومتر

زمان تعویض روغن هیدرولیک سمند

60 هزار کیلومتر

 

عوامل موثر در مدت زمان تعویض روغن هیدرولیک

عوامل متعددی را می‌توان ذکر کرد که در مدت زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان تاثیرگذار هستند. این موارد عبارت‌اند از:

1. نوع خودرو

همان‌طور که ذکر کردیم، عمر مفید روغن هیدرولیک فرمان در خودروهای مختلف یکسان نیست. نوع خودرو در تعیین زمان مناسب تعویض روغن تاثیر می‌گذارد. عامل کلیدی تعیین کننده در این زمینه هم نوع طراحی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو است که بعضا در خودروهای مختلف با هم تفاوت دارند.

 

2. نوع روغن هدرولیک  

روغن هیدرولیک در گریدهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شود. معمولا در دفترچه راهنمای خودرو، مدل مناسب روغن هیدرولیک ذکر می‌شود. به‌عنوان مثال روغن هیدرولیک مناسب بسیاری از خودروهای شرکت ایران خودرو یکی از دو مدل DEXRON II و PSF III است. روغن‌های مختلف از نظر چسبندگی، پایداری حرارتی و سایر خصوصیات فیزیکی با هم متفاوت هستند. دلیل این موضوع هم عمدتا به افزودنی‌های موجود در آن‌ها بر می‌گردد.

 

3. شرایط رانندگی

منظور از شرایط رانندگی میزان فشار غیرعادی است که بعضا به فرمان وارد می‌شود. از سویی دیگر باید توجه داشته باشید که نفوذ گرد و غبار به سیستم هیدرولیک خودرو باعث افت کیفیت روغن می‌شود. بنابراین شرایط آب و هوایی نیز می‌تواند تا حدی روی عمر مفید روغن هیدرولیک موثر باشد.

 

4. سلامت اتصالات سیستم هیدرولیک فرمان

در دفترچه راهنمای خودروهای سواری ذکر می‌شود که هر 10 هزار کیلومتر یکبار، سلامت اتصالات سیستم هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید تا در صورت وجود نشتی احتمالی، قبل از کاهش سطح روغن هیدرولیک، مشکل را برطرف کنید. بنابراین خرابی اتصالات سیستم هیدرولیک می‌تواند دوره زمانی تعویض روغن هیدرولیک را کاهش دهد.

 

سیستم هیدرولیک خودرو

 

علائم زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان  

احتمالا این سوال را مطرح می‌کنید که آیا راهی برای شناسایی زمان تعویض روغن هیدرولیک وجود دارد یا خیر؟ در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های زیر باید برای تعویض روغن هیدرولیک خودروی خود اقدام کنید:

  • صدا دادن فرمان هنگام چرخاندن
  • سفت شدن فرمان
  • نشتی روغن هیدرولیک
  • چرخش غیرعادی فرمان خودرو حین حرکت
  • به مشام رسیدن بوی سوختگی در خودرو
  • تیره شدن روغن هیدرولیک
  • رسوب گرفتگی مجاری و لوله‌های سیستم هیدرولیک فرمان

 

سفت شدن فرمان خودرو

 

عواقب عدم تعویض به‌موقع روغن هیدرولیک فرمان

عدم تعویض به‌موقع روغن هیدرولیک فرمان در وهله اول روی کیفیت رانندگی تاثیر منفی می‌گذارد. شما به‌عنوان راننده حس خواهید کرد که چرخاندن فرمان سخت‌تر شده و نیاز به وارد کردن فشار بیشتر دارد. گویی در حال رانندگی با خودرو بدون فرمان هیدرولیک هستید.

البته همه چیز به اینجا خلاصه نمی‌شود. اگر برای مدت زمان طولانی، تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو را به‌تاخیر بیندازید، در آن صورت ممکن است با مشکلات جدی‌تری مانند شکستن چرخ‌دنده‌ها و پمپ هیدرولیک سیستم مدار هیدرولیک خودرو نیز روبه‌رو شوید.

 

دوره بازدید روغن هیدرولیک فرمان

شما باید هر 10 هزار کیلومتر یکبار سطح روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید. معمولا روی مخزن روغن هیدرولیک خودروها مدرج شده است. کمترین سطح مجاز روغن هیدرولیک با عبارت‌هایی مانند Min، Add و L به‌نمایش در می‌آید. این در حالی است که سطح بیشینه روغن هیدرولیک نیز معمولا با عبارت‌های Max، C و H نشان داده می‌شود. همیشه مطمئن شوید که میزان روغن هیدرولیک بین این دو سطح قرار دارد.

 

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو پرداختیم. بار دیگر لازم است تاکید کنیم که بین 40 تا 80 هزار کیلومتر یا 4 تا 5 سال یکبار (هر کدام زودتر فرا رسید)، عمر مفید روغن هیدرولیک فرمان به پایان می‌رسد و باید آن را عوض کنید. حتما برای خرید روغن هیدرولیک، دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید. در این دفترچه مدل مناسب روغن هیدرولیک و همچنین نکات مهم برای تعویض آن ذکر شده است.  

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها