ماشین شوتی چیست؟ + نحوه تشخیص خودروی شوتی

فهرست مطالب


اگر ساکن شهرهای مرکزی ایران هستید، احتمال اینکه عبارت ماشین شوتی را نشنیده باشید، زیاد است اما اگر ساکن شهرهای مرزی در محدوده شرق، غرب و جنوب ایران هستید، احتمالا با ماشین شوتی و شوتی سوارها کاملا آشنا هستید. پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز نگاهی به آمار تصادفات خودروهای شوتی سوار بیندازید. اگر کنجکاو هستید که با نشانه‌های یک ماشین شوتی سوار آشنا شوید، دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

ماشین شوتی چیست؟

با خواندن آنچه در مقدمه بیان کردیم، احتمالا حدس می‌زنید که شوتی سواری اقدامی خلاف قانون است. حدس شما کاملا درست است. ماشین شوتی یک خودرو سواری است که قاچاق کالا یا انسان انجام می‌دهد. این پدیده معمولا در شهرهای مرزی ایران در محدوده شرق، غرب و جنوب مشاهده می‌شود. هرچند که برای شوتی سوارها خیلی مهم نیست چه باری جابجا می‌کنند؛ اما معمولا بار این خودروها عبارت‌اند از:

  • شوتی سوارهای شرقی، مهاجران غیرمجاز افغانستانی را از سیستان و بلوچستان به‌سمت سایر شهرها منتقل می‌کنند.
  • شوتی سوارهای غربی معمولا کالاهای قاچاق که توسط کولبرها به ایران وارد می‌شوند را جابجا می‌کنند.
  • شوتی سوارهای جنوبی، کالاهای ته لنجی را از شهرهایی مانند بوشهر به سایر شهرهای کشور می‌برند.

 

حمل بار قاچاق خودروی شوتی

 

از جمله رایج‌ترین کالاهای قاچاق که با خودروی شوتی جابجا می‌شوند، می‌توان به مشروبات الکلی و پوشاک اشاره کرد. به‌نظر شما یک ماشین شوتی سوار چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

شوتی سوار یعنی چه؟

به راننده خودروهای شوتی در اصطلاح رایج شوتی سوار گفته می‌شود. متاسفانه در شهرهای مرزی، شوتی سواری به‌عنوان یک شغل بین بسیاری از مردم شناخته می‌شود. هرکس که از پیدا کردن شغلی پایدار و با درآمد مناسب در شهرهای مرزی ناامید می‌شود، ممکن است که روی به این کار پرخطر بیاورد.

شوتی سواری نیاز به ویژگی‌های شخصیتی خاصی دارد. مهارت بالا در رانندگی به‌خصوص با سرعت زیاد، اولین و مهم‌ترین ویژگی شوتی سوار است. این فرد باید آماده باشد که فاصله طولانی بین شهرهای مرزی و مرکزی ایران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن طی کند. بی‌باک بودن دومین خصوصیت راننده ماشین شوتی است. این فرد باید هر لحظه آماده اتفاقات گوناگون مانند تصادفات سنگین و تعقیب و گریز از سوی پلیس باشد.

 

درآمد شوتی ها چقدر است؟

رانندگی ماشین شوتی دست کمی از بازی با جان ندارد. این خودروها باید با سرعت بسیار زیاد در جاده‌های نه‌چندان مطلوب شهرهای مرزی تردد کنند. سرعت غیرمجاز در رانندگی را هم می‌توان مترادف تصادفات مرگبار نامید. بنابراین سوال اساسی این است که موتور محرک جوان‌های مرزنشین برای انتخاب شوتی سواری چیست؟

در سال 1398 یک شوتی سوار برای هر بار حمل کالا یا مهاجران غیر مجاز چیزی در حدود 1 تا 4 میلیون تومان درآمد داشت. جالب است بدانید که این عدد در حال حاضر به بیش از 13 میلیون تومان برای رسیده است. هر چند شوتی سوار به‌نوعی جان بهای خود را دریافت می‌کند؛ اما در شرایطی که بیکاری سکه رایج در شهرهای مرزی است، مقاومت کردن در برابر وسوسه چنین درآمد‌های بالایی اصلا ساده نیست.

شاید بد نباشد که خودتان را جای یک جوان 30 ساله ساکن در شهرهای مرزی بگذارید. 3 دهه از زندگی شما گذشته و علی‌رغم تلاش‌های زیاد، موفق به پیدا کردن شغلی آبرومند با درآمد مناسب نشده‌اید. آیا رانندگی خودروی شوتی با آن درآمد بالا شما را برای پذیرفتن ریسک بالای این کار ترغیب نمی‌کند؟

 

تصادف ماشین شوتی

 

کدام خودروها بیشتر شوتی سوار هستند؟

احتمال تصادف سنگین و اسقاط شدن ماشین شوتی بسیار زیاد است. بنابراین طبیعی است که شوتی سوارها به‌سراغ خودروهای با قیمت خیلی زیاد نمی‌روند. اما در عین حال یک خودروی شوتی باید از نظر فنی در سلامت کامل به‌سر ببرد؛ چراکه لازم است بدون وقفه، مسیرهای طولانی را با سرعت‌های بالا پشت سر بگذارد. معمولا شوتی سوارها به‌سراغ خودروهای دست دوم می‌روند که از نظر فنی کاملا سالم هستند. بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد که رایج‌ترین ماشین‌های شوتی سوار عبارت‌اند از:

  • پژو 405
  • پژو پارس
  • زانتیا
  • سمند
  • تویوتا لندکروز

یکی از ویژگی‌های مشترک این خودروها، جادار بودن کابین داخلی و صندوق عقب آن‌هاست. به‌این‌ترتیب می‌توان بار بیشتری را در آن‌ها جاساز کرد. شوتی سوارها هیچ‌گاه به‌سراغ خودروهای هاچ‌بک نمی‌روند.

 

چطور ماشین شوتی را تشخیص دهیم؟

آشنایی با ویژگی‌های ماشین شوتی حتما برای شما جالب خواهد بود. درباره جادار بودن کابین و صندوق عقب به‌عنوان یکی از ویژگی‌های خودروی شوتی بحث کردیم. داستان به همین جا ختم نمی‌شود. یک ویژگی مهم دیگر در این خودروها مشترک است.

کمک فنرهای عقب ماشین شوتی سوار چیزی در حدود 8 تا 12 انگشت بالاتر از حد استاندارد تنظیم می‌شود. ماشین‌های شوتی، بار سنگینی را جابجا می‌کنند. به همین دلیل بالا بردن کمک فنرهای عقب باعث می‌شود تا در زمان بار زدن، قسمت عقب خودرو در حالت استاندارد مانند سایر ماشین‌ها قرار بگیرد. این موضوع باعث می‌شود که هنگام تردد خودرو کمتر شک‌برانگیز شود؛ اما وقتی خودروی شوتی خالی باشد، بالا بودن کمک فنرهای عقب به‌وضوح قابل مشاهده ست.

 

ماشین شوتی سوار

 

راننده‌های ماشین شوتی سوار، بسته به تجربه ممکن است تغییرات دیگری در خودرو ایجاد کنند. به‌عنوان مثال می‌توان به تقویت موتور و ایجاد تغییر در سیستم تعلیق ماشین اشاره کرد. این تغییرات با هدف افزایش شتاب‌گیری و همچنین هندلینگ راحت‌تر ماشین به‌خصوص پیچ‌های خطرناک جاده‌ها صورت می‌گیرد. دودی کردن شیشه‌های خودرو نیز یکی از اقدامات شوتی سواران است.

یکی از نشانه‌های خودروی شوتی در جاده‌ها، انتشار دور غلیظ سفید از اگزوز آن‌هاست. معمولا با حذف کاتالیست و اضافه کردن یک سیستم دودزا در مسیر اگزوز، چنین امری محقق می‌شود. هدف از این کار، فرار راحت‌تر از دست پلیس است. با انتشار دود سفید غلیظ، عملا دید خودروهای تعقیب کننده تا حد زیادی محدود می‌شود و شوتی سوار فرصت فرار را به‌دست می‌آورد.

 

رانندگان ماشین شوتی چگونه کار می‌کنند؟

مخدوش کردن پلاک ماشین شوتی یا استفاده از پلاک خودروهای سرقتی یکی از اقدامات رایج شوتی سوارهاست. قبل از حرکت معمولا شوتی سوار سلامت فنی خودرو را چک می‌کند. معمولا صندلی‌های خودرو را نیز در می‌آورند که بار بیشتری در آن جای بگیرد. همچنین باک بنزین را به‌صورت کامل پر می‌کند. در بین راه خبری از توقف برای صرف غذا، استراحت یا رفتن به سرویس بهداشتی نیست.

شوتی سوارها برای افزایش شانس موفقی و جلوگیری از دستگیر شدن توسط پلیس، به‌صورت گروهی ماموریت‌های خود را انجام می‌دهند. یک راننده به‌عنوان راه پاک کن جلوتر از بقیه در مسیر حرکت می‌کند. این فرد وظیفه دارد که حضور پلیس در جاده را به‌اطلاع سایر رانندگان گروه برساند. معمولا از بی‌سیم برای ارتباط بین اعضای گروه استفاده می‌شود.

 

خودروی شوتی

 

تعریف محدوده سرعت مجاز نیز برای خودروی شوتی کاملا متفاوت از قوانین راهنمایی و رانندگی است. به‌ندرت پیش می‌آیند که کیلومتر شمار ماشین شوتی سوار روی عددی کمتر از 140 کیلومتر در ساعت قرار بگیرد. رانندگی با سرعت 220 کیلومتر در ساعت نیز برای شوتی سوارها موضوع عجیبی نیست. بنابراین اگر حین رانندگی در جاده‌های منتهی به‌شهرهای مرزی، خودروهایی با سرعت سرسام‌آور دیدید، خیلی تعجب نکنید.

کلام پایانی

شاید در شبکه‌های سراسری تلویزیون چندان اخبار ماشین شوتی منتشر نمی‌شود؛ اما واقعیت این است که در شهرهایی مانند بوشهر، سیستان و بلوچستان، لرستان و خوزستان، تصادفات مرگبار خودروهای شوتی تبدیل به پای ثابت اخبار محلی شده‌اند. بیکاری از یک سو و هیجان رانندگی با سرعت بالا از سویی دیگر، باعث شده تا خیلی از جوان‌های مرزنشین با انتخاب شوتی سواری، جان خود را در معرض خطر جدی قرار دهند. امیدواریم که با ایجاد اشتغال پایدار در شهرهای مرزی، در آینده نزدیک دیگر اخبار ناگوار مربوط به فوت شوتی سوارها را به دست فراموشی بسپاریم.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
51 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
محمد
1403-03-14 22:23
امتیاز دهی :
     

سلام
یه ماشین دارم میخوام تبدیلش کنم به ماشین شوتی
چه لاستیکی براش بخرم که توی جاده با سرعت بالا و وزن زیاد نترکه و نابود نشم
لطفا راهنماییم کنید
تشکر

عین
1403-02-29 22:50

مورد اول ایجاد شغل و شرایط بهتر اقتصادی . مورد دوم هزینه بیشتر جهت تجهیز پلیس با وسایل بروز .مورد بعدی برخورد شدید و تیراندازی و متوقف کردن ماشین های شوتی به هر قیمتی . مورد بعدی مجازات سنگین برای شوتی سوارها .

رضایی
1402-11-15 18:50

شرایط جامعه خیلی سخت شده. بیکاری و تورم واقعا و شدیدا به همه فشار میاره. همه اینادرسته اما انصاف نیست خودرو کسانی که ضعیف هستن و با بدبختی و بیچارگی یه ماشین برای خودشون دست و پا میکنن. ماشین اونا رو سرقت کنی و ببری برای کار شوتی. واقعا انصاف نیست. خواهش میکنم حق صاحبان حق رو بهشون برگردانید تا خدا دوبرابر بهتون روز بده ماشین من یه خانم رو ۱۸ روزه سرقت کردن واقعا خیلی غصه دارم. چون یه زن هستم وسیله زیرپای من بود خیلی به مشکل خوردم. با زحمت و بدبختی خریده بودم. تو رو خدا برگردانید.

ناشناس
1402-10-21 20:03

آخه مگه جاده مال باباتونه که هر غلطی می کنید؟
چه شوتی و چه بچه پولداری که ماشین مدل بالا سوار میشه و تو خیابون با سرعت نامعقول رانندگی می کنه، ما چند بار به خاطر شماها باید سرعتمون رو کنترل کنیم تا شما به ما نزنین!

ریحانه
1402-09-01 10:52

خدا لعنت کنه که واسه دراوردن پول ماشین بقیه رو میدزدین امیدوارم به بدترین شکل بمیرین که نون بقیه رو میبرید که خودتون نون بخورین چرا هیچکس به هیچکی رحم نمیکنه اقای شوتی سوار شاید اون ماشینی ک داری میبری تنها داراییه اون فرده که با چند سال کار اونو دراورده بعد تا بی ناموس میدزدی‌زحمتشو ک ببری شوتی کنی خدا نگذره ما که نمیگذریم

شوتی سوار
1402-12-05 20:25
پاسخ به  ریحانه

سلام ابجی شوتی سوار ماشین نمیدزده میخره اره بعد شوتی سوار اگه دزدی کنه از پول دار میزنه

لات گیز
1402-12-23 11:02
پاسخ به  ریحانه

خوب میکنن
کم زرت پرت کنبد

علی
1402-05-23 13:52

آخه من نمیدونم چیه پشت پارسو میدین بالا بعد با بیژامه ازش عکس میگرین فک کردین خیلی گنگین؟

به تو چه
1402-09-16 16:00
پاسخ به  علی

پس تو خیلی گنگی

شوتی سوار
1402-12-05 20:25
پاسخ به  به تو چه

احسنت

لات گیز
1402-12-23 11:02
پاسخ به  علی

جون تو فقط گنگی

محمدي
1402-04-11 20:27

شوتی میگرند اموال مصادره میشود

محمدي
1402-04-11 20:24

خودرو شوتی میگرند مصادره میکنید هم خودرو اموال مصادر به علاوه ۳ برابر جریمه بعد اموال مزایده طریق ستاد اجرای فرمان امام و ستاد اموال تملیکی بفروش می‌رسد به دولت

.............
1402-04-09 00:34

در اینکه وضعیت بد اقتصادی باعث ایجاد این نوع مشاغل میشن شکی نیست. اما شوتی ها واقعا خطر آفرین هستن من پارسال با سرعت 100 تا درحال حرکت در جاده بود که یکی از شوتی ها از پشت به من زد و خودروی من نابود شد. واقعا برای خودشون و جاده خیلی خظرناک هستن.

منال سنندجELX
1402-03-18 23:37

صب تا شب کولبریو بار شوتی میزنیم
که یه سری مثل تو بیان
برای ما حرف از نون حرام بزنن

NO NAME
1402-09-04 13:26
پاسخ به  منال سنندجELX

تو عشق منی اینا نمیفهمن شوتی اجباریه نه دل بخواهی بنازمت

لات گیز
1402-12-23 11:03
پاسخ به  منال سنندجELX

آفن داداش

منال سنندجELX
1402-03-18 23:33

نشستن تو خونه بعد میگن ما نون حروم میاریم
اوکی تو راست میگی اصن ما خلاف کار
اون نماینده مجلسم حلال وار
الان ابرو مندانه ترین کار همینه

(نان به ازای جان)

هیوا
1402-09-01 21:28
پاسخ به  منال سنندجELX

چرا کارتونو توجیه میکنید ؟ این حلال بودن رو از کجا میگی ؟ کدوم شرعی این کار رو حلال کرده ؟ بازی با جان مردم در جاده و ترساندن افراد دیگه در جاده حق الناس نیست ؟ شما فقط توجیه میکنید کارتونو . آدم نمیتونه به خودش کلک بزنه . کلاهتو بزار جلوت و یه لحظه وجدانا به کارت فکر کن . ببین کجای کارت درسته . نون حلال يعني چی اصلا ؟ اینکه با جونت بازی میکنی یعنی نون حلال در میاری ؟ پس جون مردمی رو که به خطر میندازی چی ؟ اون حروم نیست به نظرت ؟… بیشتر »

مهدی
1402-10-21 19:48
پاسخ به  منال سنندجELX

جان مردم عادی یا نماینده!!!

شوتی
1402-03-08 13:32

عشق فقط یک کلام شوتی وس سلام
شوتی
ELX 405
زانتیا خودم شوتی سوارم

elx opx
1402-03-07 11:38

شوتی 10 روز تا ماشین میره که دربیاره نون شوتی می دهد جان برای نان سلامتی همه شوتیا خودم elx دارم بار شوتی میبرم سلامتی همه شوتی ها

Mehdi zarin
1402-07-13 05:04
پاسخ به  elx opx

سلام داداش من چطورمیتونم شوتی سواربشم راهنمایی میکنی

محمد
1402-03-05 15:32

اینکه فقر وبیکاری دلیل این برنامه باشه شکی نیست اما ایاهمیشع این درمورد باعث این رویداد
فاجعه آمیز می‌باشند؟ خیر

حمیدرضا
1402-03-05 13:06

سلامتی آنان که شوتی شدند نه برای نام و نشان بلکه برای نانشان

ایمان
1402-03-03 00:45
امتیاز دهی :
     

لعنت لعنت صدبار باعث این فقر وضعف که طرف جونش را کف دسش میزاره وسر یه لقمه نون باجونش قمارمیکنه

المیرا
1402-03-01 21:44

از استفراغ سگ هم کثیف تره نون قاچاق و شوتی

ممد
1402-03-04 19:53
پاسخ به  المیرا

جدی از کجا فهمیدی پشمام اععع

اشکان
1402-03-04 23:24
پاسخ به  المیرا

تو زر نزن تو دختری راحت میشینین تا مردا نون در بیارن براتون. اول برو نون درار ببین نون دراوردن چ بدبختی داره بعد درباره نون حلال و حروم نظر بده

Keyvan
1402-03-05 12:27
پاسخ به  المیرا

حرص نخور شیرت خشک میشه

علیرضا
1402-03-06 02:55
پاسخ به  المیرا

تو فکر میکنی خودشون راضی ب اینکار هستن نخیرم چونکه مجبورن بیکاری گرون بودن همه چیز شده بعضیاتون فکر میکنین شغل خوبه درآمد بالایی داره اصلا هم اینطوری نیستش همونطور ک پول میگیرن راحت نصفشو خرج لوازم ماشین میکنن خودتو بزار جای اون ک مجبور باشی واسه خانوادت یا زن بچت اون وقت بری مهمونی ازت بپرسن کارت چی هستش ب ولله خودشون هم روشون نمیشه بگن پس فکر نکنین عاشق کارشونن من خودم یکی از اونا هستم ولی از روی بدبختی رفتم سراغ اینکار

Mehdi zarin
1402-07-13 05:08
پاسخ به  علیرضا

سلام علی آقا راهنمایی میکنی من چطوری وارداینکاربشم

مجید
1402-09-01 21:10
پاسخ به  علیرضا

علي دست از اين كار بردار . كارگری شرافت داره . این کار آخر و عاقبت نداره . حیفه که صدای زیبای بچتو از دست بدی حیفه که یک نگاه مظلومانه بچتو از دست بدی .

حاجی
1402-03-06 08:22
پاسخ به  المیرا

از کدوم ارگان حقوق میگیری تو اینطوری حرف میزنی

علی
1402-03-06 21:12
پاسخ به  المیرا

اگر تو هم یکی از اونا بودی درد اون هارو می دونستیی اونا بخاطر یدونه نون حلال به طرف مرز بمب اسلحه وبنزین میبرن و خدایی نکرده تو مرز و شرق بهشون تیر بزنن ماشین و خودش میره رو باد تو ندیدی کلی تلفات دادن نیمه از اون مرده بخاطر یدونه نون حلال برای خودش و خانواده اش

گناوه، تهران405 حاجی منو تو مثل هم نیستیم
1402-03-06 21:22
پاسخ به  المیرا

تو فکر میکنی ما دوس داریم بریم تو ای کار شوتی اجباره مملکت بی صاحبه وگرنه کی با کی با لیسانس میره شوتی ببین بچه تورو تو اینیستا دنبال میکنن مارو مرز سیستان
تو میدی بوی عطر ما بوی گازوئیل هرررری

خسته از زندگی
1402-03-08 15:29

حق داداشم منم سیستانی ام

حیدر صفدر
1402-06-23 10:54
پاسخ به  المیرا

چطور تا قبل از سال ۹۷ این شوتی ها وجود نداشتن یا خیلی کم بودن که اصلا قابل دیدن نبود حالا مملکت بی صاحب شده…
فشار فقر و دزدی و دروغ نماینده مجلس باعث این اوضاع شده،این ها همان امید های امام خمینی هستن که همیشه می گفت امید من به شما جوانان است شما امید ها و آرمان های انقلاب هستید،خخخخ

هیوا
1402-09-01 21:27
پاسخ به  حیدر صفدر

چرا کارتونو توجیه میکنید ؟ این حلال بودن رو از کجا میگی ؟ کدوم شرعی این کار رو حلال کرده ؟ بازی با جان مردم در جاده و ترساندن افراد دیگه در جاده حق الناس نیست ؟ شما فقط توجیه میکنید کارتونو . آدم نمیتونه به خودش کلک بزنه . کلاهتو بزار جلوت و یه لحظه وجدانا به کارت فکر کن . ببین کجای کارت درسته . نون حلال يعني چی اصلا ؟ اینکه با جونت بازی میکنی یعنی نون حلال در میاری ؟ پس جون مردمی رو که به خطر میندازی چی ؟ اون حروم نیست به نظرت ؟… بیشتر »

سینا
1402-12-07 11:47
پاسخ به  حیدر صفدر

شما عقده گشایی نکن. اینا امیدهای دشمنان امام خمینی هستند و خودشون را در راه قاچاق کالا و انسان و برای به خطر انداختن جان دیگران خرج می کنند. امیدهای انقلاب در جبهه های جنگ و دفاع از حرم هستند و جانشان ر فدای کودکان و زنان و انسانهای مظلوم می کنند. فدای ناموس می کنند. فدای امام حسین می کنند.

NO NAME
1402-09-04 13:30
پاسخ به  المیرا

شما دخترا وقتی نارحتین موهاتون رو کوتاه می کنین ما پسرا زندگیمون رو ما باهم فرق داریم آره

سینا
1402-12-07 11:48
پاسخ به  NO NAME

تو نامردی. خوتو قاطی مردا نکن.

لات گیز
1402-12-23 11:04
پاسخ به  المیرا

زر نزن بابا موز کش

ماشینوم 405شوتی سوارم.قیمتش دلاره
1402-03-01 05:22

اداره ژاندارمری دارم شکایت

ماشینوم 405شوتی سپارم..قیمتش دلاره
1402-03-01 05:20

بله شوتی حلالترین نون را در میاره حتی اگر به قیمت جانش باشه چون مجبوره .‌‌‌ومملکت را یقه بسته ها به غارت میبرن با کمی ذغال بر پیشانی

جعفر
1402-03-02 11:35

وجود شما توی جاده جزردسر چیزی نیست.

حامد منجزی
1402-07-22 18:28
پاسخ به  جعفر

آخه من ماندم به تو چه تو داری واسه ی خودت تو جاده میری شوتی سوار هم واسه ی خودش مثل خان از جلوت رد میشه آقا به خدا مجبوری هستش از شیر مادر حلال تره چون پای جونت وسط هست من خودم شوتی هستم و سمند EF7 دارم سلامتی هر چی شوتی

تورج جلالی
1402-09-10 13:23
پاسخ به  حامد منجزی

قاچاقچی میگه به خاطر بیکاری دزد میگه به خاطر بیکاری شوتی میگه به خاطر بیکاری.اینها همه اگر چه درصد کمی از جامعه هستند ولی به دلیل اینکه با درآمد کم کارهای قانونی وحلال نساخته اند وبه دلیل طمع زیاد دست به کار های خلاف می زنند.وگرنه در جامعه افراد زیادی هستند که با قبول زحمت و درآمد کم آبرومندانه زندگی می کنند و هرگز به خاطر فقر زیر بار چنین کارهایی نمی روند.

تورج جلالی
1402-09-10 13:56
پاسخ به  حامد منجزی

چرا پیام مرا حذف کردید پیام باید باب میل مسئول سایت باشد

ELX
1402-11-25 22:07
پاسخ به  تورج جلالی

والا اینطوریه دیگه

سینا
1402-12-07 11:50

جناب عقده گشا، مملکت انسانهای سالم زیادی داره که از دست مفسدان در رنجند ولی از نگاه دینی، یقه بسته فاسد با شوتی ها با هم محشور میشنا! گفتم که فردا به خدا ایراد نگیرید!