MVM 530  که نام دیگر آن چری A5 بوده یکی از انواع مختلف خودروهای چینی در بازار ایران است که سال ورود آن به کشور به 1389 برمی‌گردد. این خودرو چند وقتی است که توسط شرکت مدیران خودرو به بازار ایران عرضه می‌شود و در این مدت توانسته در دل مشتریان ایرانی جای خود را باز کند. علی‌رغم استقبال از این خودرو در بازار ایران، اما باید گفت خوردو چینی مذکور به اندازه کافی دارای ایرادات اساسی است.

کلیک کن و عضو کانال تلگرام همراه مکانیک شو تا فیلم‌های جذاب خودرو مورد نظرت رو ببینی

ایراداتی که با بررسی آن متوجه خواهید شد چندان با قیمتی که در بازار عرضه می‌شود، همخوانی ندارد. در معرفی این خودرو چینی باید گفت ام وی ام 530 دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 1971 سی‌سی است. حداکثر قدرت این خودرو 139 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه و حداکثر گشتاور آن 182 نیوتن متر در 4500 دور در دقیقه است.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید

تعویض پلاک خودرو

راهنمای خرید دست دوم

استعلام خلافی خودرو

آنگونه که شرکت سازنده ام وی ام اعلام کرده، شتاب صفر تا 100 آن در حدود 12 ثانیه و حداکثر سرعت چیزی در حدود 185 کیلومتر در ساعت است. اما اینها تنها اطلاعات روی کاغذ بوده و برای بررسی عملکرد خودرو باید به ایراداتی که معمولا از آن گرفته می‌شود اشاره کرد. در ادامه این مقاله به مهم‌ترین معایب ام وی ام 530 خواهیم پرداخت. ایراداتی که شاید بعد از دانستن آنها بهتر بتوان در مورد خریدش تصمیم‌گیری کرد. در ادامه صبر را پیشه کنید تا با مجله همراه مکانیک همراه شوید و به معایب ام وی ام 530 بپردازیم.

معایب فنی ام وی ام 530

معایب فنی ام وی ام 530

یکی از ایردات فنی به این خودرو مربوط به کمک‌های آن است. به نحوی که کوبش زیاد کمک‌های آن باعث شده تا بسیاری از مالکان اقدام به تعویض فنرها کنند. مشکل کمک فنر خصوصا در سرعت‌های بالا دردسرساز خواهد و معمولا بسیاری از دارندگان این خودرو مجبور می‌شوند بعد از مدتی با مراجعه به نمایندگی نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنند.

کلیک کن تا بدون اتلاف وقت و پاسخ گویی به تلفن ماشینت رو بصورت سفارشی بفروشی

عیب دیگر در خصوص شتاب اولیه آن بوده که گویا در این خصوص خودرو چینی ضعف دارد. به طور کل برای ضعیف بودن عملکرد فنی خودرو تنها کافی است که به گزارش فروردین ماه سال 1393 شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اشاره کرد که در مورد رده‎بندی کیفی خودروها منتشر شده بود. در این گزارش تاکید شده بود خودروهای ام وی ام از جمله ام وی ام 530 بیشترین نمره منفی را می‌گیرند. به طور کل به خودرو مذکور این ایراد اساسی وارد است که مشخصات فنی منتشر شده از سوی شرکت‌ سازنده با عملکرد آن چندان تطابق ندارد. این مورد خصوصا برای شتاب اولیه خودرو و قدرت موتور بیشتر بیان می‌شود.

معایب طراحی ظاهری ام وی ام 530

معایب طراحی ظاهری ام وی ام 530

طراحی ظاهری ضعیف یکی از ایردات اساسی به این خودرو چینی است. چرا که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، ام وی ام 530 طراحی بسیار ساده‌ای دارد. طراحی آن معکب مانند بوده و در قسمت عقب نیز بسیار ساده‌تر است. هیچ‌گونه منحنی یا پیچیدگی در طراحی ظاهری به چشم نمی‌خورد. همین عامل سبب شده که نگاه کردن به آن چندان خوشایند نباشد. کوچک بودن سایز لاستیک‌ها و رینگ 15 اینچی یکی دیگر از ضعف‌های طراحی آن است.

با یه کلیک میتونی هر نوع ماشینی رو چه صفر کیلومتر چه صد هزار کیلومتر از بزرگترین نمایشگاه خودرو آنلاین در کشور کارشناسی شده و با شرایط ویژه بخری!!!

البته این ضعف طراحی کلا در بسیاری از خودروهای چینی وجود دارد و در چند سال اخیر خودروسازان چینی تلاش کرده‌اند تا مقداری آن را برطرف و بهبود دهند. در مورد طراحی ظاهری، ایراد اساسی به قسمت عقب خودرو برمی‌گردد. جایی که سادگی به اوج خود رسیده است. در قسمت عقب خطوطی صاف با زوایای شارپ در نظر گرفته شده که باعث شده خودرو در این بخش فاقد هر گونه هیجان و جذابیتی باشد. همچنین طراحی ساده سپر و چراغ‌های عقب باعث ناخوشایندتر شدن خودرو شده است. به نحوی که نگاه کردن به آن شما را یاد خودروهای بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت می‌اندازد.

طراحی داخلی ضعیف ام وی ام 530

طراحی داخلی ضعیف ام وی ام 530

طراحی داخلی این خودرو، جزو مهم‌ترین معایب ام وی ام 530 محسوب می‌شود. در مورد طراحی داخلی نیز باید گفت که همان سادگی و قدیمی بودن ظاهر نیز در اینجا مشاهده می‌شود. این طراحی ساده را می‌توان در داشبورد خودرو مشاهده کرد. جعبه داشبورد علاوه بر طراحی ساده، چندان بزرگ نبوده و کوچک است. از ایردات دیگر در داخل کابین ام وی ام 530 می‌توان به ارتفاع نه چندان مناسب دسته دنده و همچنین کیفیت بد تصویر پخش شده از نمایشگر خودرو اشاره کرد.

تنها با یک کلیک میتونی تا 30 دقیقه بعد خودروت رو با طرح فروش فوری همراه مکانیک به پول نقد تبدیل کنی

در خصوص دسته دنده ام وی ام، انتقادات زیادی از جانب مالکان خودرو وارد می‌شود. به گونه‌ای که برخی اعتقاد دارند دسته دنده این خودرو شبیه به گوشت‌کوب ست. به طور کلی می‌توان گفت در طراحی داخل کابین خودرو مذکور همانند طراحی ظاهری آن پیچیدگی و هیجان خاصی دیده نمی‌شود و محافظه‌کاری و سادگی در اوج خود است.

تجربه تلخ رانندگی با ام وی ام 530

تجربه تلخ رانندگی با ام وی ام 530

برای رانندگان ایرانی که اهل سیر و سفر با خانواده هستند، راحتی به هنگام رانندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خصوصا آنکه جاده‌های نه چندان استاندارد ایران به اندازه کافی آنها را اذیت می‌کند. حال اگر خود خودرو برخی ایرادات را به همراه داشته باشد، می‌تواند سفر را برای بسیاری از رانندگان تلخ کند. نکته‌ای که در این زمینه در مورد خودرو ام وی ام 530 وجد دارد این است که گویا خودروسازان چینی آن را صرفا برای جاده‌های صاف و همواره چین ساخته‌اند. این در حالی است که جاده‌های ایران اکثرا کوهستانی بوده و همین موضوع سبب شده در برخی مواقع خودرو چینی از توان کافی برخوردار نباشد.

در این خودرو دنده‌ها سبک در نظر گرفته شده و همین موضوع بر توان و شتاب ثانویه خودرو اثر منفی می‌‌گذارد. بنابراین در مواقعی که با خودرو به مسافرت‌های خانوادگی بروید، احتمالا در سربالایی‌ها به مشکل برخواهید خورد و خودرو توان کافی را نخواهد داشت.

از نکات منفی دیگر به هنگام رانندگی با ام وی ام می‌توان به بالا بودن پدال گاز و همچنین فاصله زیاد بین تعویض کردن دنده‌ها اشاره کرد. بدین معنی که وقتی بخواهید از دنده 1 به دنده 2 بروید باید دست راننده باید فاصله زیادی را برای تعویض دنده طی کند. نفوذ صدا به داخل کابین نیز در برخی موارد و خصوصا در سرعت‌های بالا به وضوح در این خودرو حس می‌شد. هر چند که این مشکل در دورهای پایین موتور و سرعت پایین بسیار کمتر است. اما اگر فردی بخواهد با سرعت بالا حرکت کند، قطعا آزاردهنده خواهد بود.

نرم بودن بیش از حد فرمان ام وی ام هر چند از یک لحاظ می‌تواند مزیت مثبتی باشد. اما از آنجا که این خودرو فاقد سفت‌کننده فرمان در سرعت زیاد بوده، بنابراین در سرعت‌های بالا می‌تواند خطرآفرین باشد. چرا که در سرعت زیاد فرمان این خودرو به شدت سبک عمل می‌کند.

بازار بد فروش و کم بودن قطعات

بازار بد فروش و کم بودن قطعات

ام وی ام 530 نیز همانند برخی دیگر از خودروهای خارجی دیگر بازار فروش بدی دارد. بدین منظور که اگر شما این خودرو را بخرید، برای فروش دوباره آن به مشکل برخواهید خورد و با قیمت بسیار پایین‌تر حاضر به خرید آن از شما هستند. برای این موضوع می‌توان دو دلیل را ذکر کرد. دلیل نخست قدیمی بودن این مدل خودرو است. چرا که مردم دیگر چندان به خودروهای قدیمی بها نداده و به دنبال خرید خودروهای دست دوم اما مدل‌های جدیدتر هستند. ام وی ام 530 نیز یک خودرو به نسبت قدیمی بوده و چند سال از عمر آن می‌گذرد. دلیل دیگر آن است که تولید این خودرو با توقف همراه شده است.

با کلیک روی این دکمه و نصب اپلیکیشن همراه مکانیک دیگه همیشه از قیمت خودروت آگاهی و کسی نمیتونه ازت کلاهبرداری کنه.

طبیعی است زمانی که تولید خودرویی متوقف می‌شود، ارزش آن نیز پایین خواهد آمد. چرا که مردم بیشتر به دنبال مدل‌های جدیدتر رفته و به خوبی می‌دانند که ارزش چنین خودروهایی پایین خواهد آمد. اما علاوه بر بد فروش بودن، باید به کمیاب شدن قطعات خودرو مذکور خصوصا در یکی دو سال اخیر نیز اشاره کرد که بسیاری از مالکان آنها را به دردسر انداخته است. این موضوع باعث شده تا قیمت قطعات آنها به شدت افزایش پیدا کند. به عنوان مثال، قیمت سرسیلندر ام‌وی‌ام 530 سال گذشته به یکباره جهش بسیار زیادی داشت و بسیاری از مالکان را با مشکل مواجه ساخت.

قیمت این قطعه به یکباره با رشدی معادل 50 درصد روبرو شد و به 4.5 میلیون تومان رسید. نباید نادیده گرفت که کمیاب شدن قطعات یک خودرو قطعا در بازار دست دوم آن نیز تاثیر منفی گذاشته و باعث بد فروش شدن آن می‌شود. طی یکی دو سال اخیر بسیاری از مالکان خودرو مذکور با مراجعه به نمایندگی‌های مدیران خودرو نیز به قطعات دلخواه خود دست پیدا نمی‌کردند. چرا که معمولا بحث خدمات پس از فروش برای این خودروها در ایران از ضعف قابل توجهی برخوردار است.

کلام آخر

عکس کامل از ام وی ام 530

به آخر مقاله معایب ام وی ام 530 رسیدیم. در آخر باید گفت ام وی ام 530 و به طور کل خودروهای چینی زمانی قدرت عرضه در بازار ایران را پیدا کردند که بازار ایران برای حضور سایر برندها به شدت شرایط بدی پیدا کرد. چرا که به علت افت شدید درآمدی مردم از یک طرف و وضع تعرفه‌های سنگین بر خودروهای وارداتی از طرف دیگر، مردم توان کافی برای خریدن خودروهای با کیفیت را از دست دادند.

شکی نیست که خودروهای چینی خصوصا ام وی ام 530 که نسخه قدیمی‌تر این خودروها به شمار می‌رود، چندان از کیفیت بالایی به لحاظ مواد به کار رفته در ساخت آنها برخوردار نیستند. بنابراین با توجه نقاط ضعف این خودر چه بهتر که بتوان به سراغ سایر برندهای با کیفیت رفت. هر چند که قیمت آنها هم بالاتر از چنین خودروهایی باشد، اما باز هم دست دوم برخی برندهای با کیفیت نسبت به ام وی ام 530 ارزش بیشتری دارد.

مطالعه مقالات مرتبط زیر را از دست ندهید

بهترین و بدترین خودروهای چینی موجود در بازار کشور

مقایسه رانا و ام وی ام 315

ام وی ام بدون رنگ، بدون کیسه هوا و شیشه جلو تعویض شده !!

مقایسه پژو 207 با mvm x22

مقایسه هایما S5 و ام وی ام X22

معایب ام وی ام 110

شرایط معاینه فنی خودرو

خلافی خودرو 

12
دیدگاه بگذارید

8 تعداد نظرات
4 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
پرطرفدار ترین دیدگاه ها
دیدگاه با بیشترین پاسخ
9 تعداد نویسندگان دیدگاه
  اشتراک  
اطلاع از
ایمان

سایپا مطمئن،ما خوبیم

عادل

اولا که هر کس در مورد ۵۳۰ این نظرات رو نوشته قطعا یه آدم جیره خور بوده چرا که به هر صورت به طور ۱۰۰٪از محصولات ایراتخودرو و سایپا سرتره ،من ۵ ساله سوار میشم از همه نظر هم عالیه خصوصا تو جاده و مسافرت با ماکسیمایی کردن کمک هام هیچ مشکلی باهاش ندارم ،فضای باز کابینش می ارزه به همه تولیدات داخلی ،نویسنده ی محترم که معایب خودرو رو سلیقه ایی عنوان کردید باید به عرض برسونم قدیما یه شغل بود اسمش بد بود ولی پولش خوب بود

ببینید دوست گرامی ما بنا بر تعهد خودمون بدون هیچ فیلتری کامنت شمارو منتشر میکنیم اما دقت کنید هر خودرو از فیلتر چندین کارشناس رد میشه بعد مقالش نوشته میشه نه سایت ما شما به تمام کارشناسی های معتبر در دنیا حتی چین هم برید این معایب رو برای شما نوشتن ببینید شما میگید خودرو خودتون رو دستکاری کردید تا به فرم ایده ال رسیده خب ما خودرو را همونطوری که هست بررسی میکنیم و معایبش رو مینویسیم اینکه شما با خودرو مشکلی ندارید دلیل نمیشه خودرو این معایب رو نداشته باشه لطفا سلیقه در اظهار نظر کارشناسی دخیل نکنید… ادامه مطلب »

صادق

آری این نویسنده هم مثل خبرگذاریهای جمهوری اسلامی که همیشه می گویند اروپا وآمریکا درفقر وفلاکت دزدی قاچاق وجنگ وگرسنگی هستند وفقط کشور ما گل وبلبله

محمد

ایول داداش این حرف آخرت سزاوار هزاران لایکه

صادق

اوشما همش فقط بد گفتی خداوکیلی من هشت سال ام وی ام 530 دارم قبلا پراید چهارصد وپنج وصمند هم داشتم نسبت به محصولات ایران خودرو خدا وخرماست من که تا کنون بجز خرج جلو بندی خرجی نکردم بسیار ازاین خودرو راضی هستم

میثم

من که خیلی وقته این خودرو رو دارم و جالبه یکی از ضعف هاش کوچک بودن داشبورت و فضای داخل گفته شده در حالی که یکی از دلایلی که این همه سال من نفروختمش فضای بسیار بزرگشه من ۱۹۰سانت قد دارم اما پشت ماشینهای هم قیمت این اصلا راحت نیستم. ضمنا سر سربالایی قدرت بسیار قابل قبولی داره. از نظر من کارشناس شما شتاب اولیه خودرو رو ملاک قدرت در نظر گرفته. در خصوص شتاب اولیه این ماشین بگم شتاب اولیش مثل خودرو پژو پارس با موتور زیمنس هست و اما در کفی یا دنده۵ و دور موتور دو وقتی… ادامه مطلب »

از نظر شما بسیار سپاسگذاریم قطعا این نظر شما در مقالات بعدی لحاظ خواهد شد و سایر کاربران هم از ان بهره خواهند برد

[…] معایب ام وی ام 530 […]

داود

باسلام به نظرمن که ۴ ساله ۵۵۰ دستی دارم نظرات نویسنده کاملا” منطبق برواقعیت است ونباید به این دلیل که مامالک هستیم تعصب بی جا نشان دهیم، ازگرانی فوق العاده قطعات تا نداشتن تعمیرکارمجرب وسروصداهای داخل کابین ونفوذباد،کدامیک اشتباه است؟ هرچندکسی که قبلا” پژویا پرایدیاسمند داشته نظراتش با کسی که مگان یا آوانته داشته والان ام وی ام ۵۳۰ یا۵۵۰ خریده خیلی فرق داره

ناشناس

مصرفش زیاده

فرشاد

باسلام وعرض ادب .7ساله ام وی ام 530دارم .چنان سربالایی هارو باهاش میرونم انگار پشت ماکسیما سوارشدم قدرت موتورش بالاست براهمین سربالایی هارو خیلی خوبتر ازخودروهای داخلی میره وتاحالا نشده خودروهای داخلی توسربالایی بهم برسن .داشبورتش نسبتا کوچیکه درسته ولی بجاش توصندوق عقبش راحت میتونی بگیری بخوابی انقدر بزرگ وجاداره .سایز تایر هاش کوچیکه که میتونی یکم بزرگشو بندازی تا جذبش بیشتر بشه .7ساله ماشین دست منه روکش هم ننداختم .پارچه صندلی هاش نونوهستن .خلاصه بگم ازخودروهای پرشیا سمند.اس دی .رانا خیلی سرتره .تواین چندسالم بغیر ازقطعات مصرفی تاحالا بهم عذاب نداده