فوری: بیمه ثالث افت قیمت خودرو تصادفی را پوشش می‌دهد

فهرست مطالب


به گزارش همراه مکانیک، بیمه مرکزی تصمیم مهمی در مورد جبران افت قیمت خودروهای تصادفی گرفته است. طبق اعلام رئیس مرکز مدیریت بیمه مرکزی، از این پس، شرکت‌های بیمه موظف به پرداخت خسارت افت قیمت خودروهای تصادفی هستند. طبق گفته‌های عباسیان‌فر، رئیس مرکز مدیریت بیمه مرکزی، این الزامی جدی است و توسط شورای حل اختلاف و قوه قضائیه تایید شده است. او در همین راستا بیان کرده است: این مصوبه به نفع رانندگان و در راستای حمایت بیشتر از حقوق آن‌هاست.

رئیس مرکز مدیریت بیمه مرکزی، عباسیان فر، اعلام کرد که از این پس افت قیمت وسایل نقلیه نیز تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار خواهد گرفت. او توضیح داد که دولت تاکنون زیان مالی را بر اساس زیان فیزیکی تعریف کرده بود و افت ارزش وسایل نقلیه را در آئین‌نامه اجرایی ماده ۳۰ لحاظ نکرده بود؛ اما اکنون این آئین‌نامه اصلاح شده و افت قیمت در ماده ۳۰ گنجانده شده است.

عباسیان فر تاکید کرد که افت قیمت فقط یک‌ بار شامل وسایل نقلیه می‌شود و باید ناشی از ضربه شدید به خودرو باشد. او افزود که گاهی آسیب‌های جزئی و کلی در تصادفات رانندگی باعث کاهش شدید قیمت خودرو می‌شود، به‌ویژه اگر خودرو صفر یا گران‌قیمت باشد. بر اساس قانون، مسئول پرداخت خسارت افت قیمت، راننده مسبب حادثه خواهد بود و خسارت‌ها بر اساس شدت حادثه و سابقه تصادف تعیین می‌شوند. در صورت اعتراض، ارزیابان خبره و مستقل می‌توانند نظر نهایی را ارائه دهند و پس از تایید بیمه مرکزی، خسارت پرداخت خواهد شد.

نمازی، ارزیاب رسمی خسارت بیمه، بیان کرد که ارزیابی خسارت یک کار کارشناسی است و باید توسط بیمه مرکزی و قانون به طور جدی پیگیری شود. او توضیح داد که با اصلاح آئین‌نامه اجرایی بیمه اجباری، شرکت‌های بیمه‌گر مکلف به پرداخت خسارت‌های ناشی از افت قیمت وسایل نقلیه بدون دریافت حق بیمه مضاعف شده‌اند. این اقدام به نفع مردم و در راستای حمایت از بیمه‌گذاران است. نمازی افزود که پیش‌‌تر، مشکل در خودروهای غیرمتعارف این بود که خسارت آن‌ها قابل تشخیص نبود، اما حالا این مشکل با آئین‌نامه تخصصی جدید برطرف خواهد شد و ارزیابان بیمه بر اساس علم خود میزان افت قیمت خودروها را ارزیابی خواهند کرد.

نظر شما در خصوص این اصلاحیه در آئین‌نامه چیست؟

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها