کم استهلاک ترین خودروهای یک میلیاردی بازار

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید کم استهلاک ترین خودروهای یک میلیاردی بازار ایران را بهتر بشناسید، از شما دعوت می‌کنیم تا در این مقاله با همراه مکانیک همراه شوید. زیرا ما در این مطلب سعی کرده‌ایم با رصد تمامی خودروهای یک میلیاردی حال حاضر بازار ایران، مدل‌های کم استهلاک را بر مبنای نوع پیشرانه، نوع جعبه‌دنده، میزان مصرف سوخت، دوام فنی و مواردی از این دست مورد بررسی قرار دهیم و مطلوب‌ترین گزینه‌ها را به شما معرفی کنیم. پس اگر به دنبال یک خودروی یک میلیاردی کم استهلاک هستید، این مقاله را از دست ندهید.

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

تویوتا پریوس 2017

تویوتا پریوس به عنوان یکی از معروف‌ترین خودروهای هیبریدی جهان احتیاج چندانی به معرفی ندارد. این خودرو از پیشرانه ۱.۸ لیتری تنفس طبیعی به همراه موتور الکتریکی به عنوان ارکان اصلی نیرو محرکه خود بهره می‌برد و از کیفیت فنی بالا و دوام بسیار مطلوب برخوردار است.

تویوتا پریوس 2017

 خودروهای تویوتا اصولا به دوام فنی بالا شهره هستند و پریوس هم یکی از معروف‌ترین مصداق‌های این موضوع به‌حساب می‌آید. در ضمن مصرف سوخت تویوتا پریوس به طور متوسط چیزی کمتر از ۴ لیتر برآورد می‌شود؛ بنابراین از لحاظ میزان مصرف بنزین هم تویوتا پریوس استهلاک بسیار کمی روی دست مالک خود می‌گذارد. همچنین استفاده از گیربکس ECVT موجب انتقال بهینه قدرت موتور به سوی چرخ شده و ضمن بروز استهلاک پایین، از نظر میزان مصرف سوخت هم وضعیت مطلوبی را برای این خودرو پدید می‌آورد. بنابراین می‌توان روی تویوتا پریوس به‌عنوان یک ماشین کم استهلاک یک میلیاردی حساب ویژه باز کرد.

تیوولی سولار مونتاژ مدل ۱۴۰۰

شرکت رامک خودرو که طی سال‌های گذشته به عنوان نماینده رسمی واردات محصولات سانگ یانگ فعالیت خود را ادامه داده بود، اخیرا رو به مونتاژ محصولات این کمپانی کره‌ای آورده و در حال حاضر تیوولی سولار را در قالب مدل 1400 به بازار عرضه می‌کند. این کراس اوور کوچک از پیشرانه نسبتا خوش‌کیفیت و کم‌حجم ۱.۶ لیتری بهره‌مند است که از لحاظ حساسیت به نوع بنزین و از نظر طول عمر نسبت به پیشرانه‌های توربو برتری داشته و استهلاک کمی از خود بروز می‌دهد. همچنین گیربکس آن از نوع ۶ سرعته اتوماتیک متعارف است؛ میزان خرابی این نوع جعبه‌دنده نسبت به مدل‌های دوکلاچه پایین‌تر بوده و بنابراین هزینه تعمیرات گیربکس نیز نسبت به رقبای مجهز به گیربکس دو کلاچه در طول زمان کمتر خواهد بود.

میزان مصرف سوخت این خودرو به طور متوسط حدود ۷.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که حکایت از مصرف نسبتا اقتصادی و متعادل این ماشین کره‌ای دارد. بنابراین تیوولی مونتاژ مدل ۱۴۰۰ اکثر ویژگی‌های یک خودروی کم استهلاک را با خود به همراه داشته و می‌تواند در لیست ماشین‌های یک میلیاردی کم استهلاک بازار ایران جا بگیرد.

مزدا ۳ نیو مدل ۹۷

یکی دیگر از خودروهای یک میلیاردی نسبتا کم استهلاک موجود در بازار، مزدا ۳ نیو است که به عنوان یک ماشین ژاپنی از لحاظ فنی استهلاک نسبتا پایین‌تری داشته و با توجه به برخورداری از موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی، خرابی کمتر و همچنین حساسیت نسبت به بنزین پایین‌تری را در مقایسه با نمونه‌های مشابه مجهز به سامانه توربوشارژ از خود نشان می‌دهد. همچنین این خودرو دارای گیربکس ۵ دنده اتوماتیک است که دارای دوام فنی نسبتا بالایی بوده و در مقایسه با گیربکس دو کلاچه دیرتر به خرج می‌افتد و میزان مصرف سوخت را هم به نحوی تقریبا مناسب مدیریت می‌کند. البته لوازم بدنه و قطعات فنی مزدا ۳ در بازار کمی گران هستند اما به‌جز این مورد، در سایر موارد می‌توان‌ روی کم استهلاک بودن این ماشین ژاپنی حساب کرد.

نیسان جوک پلاتینیوم مدل ۲۰۱۷

یکی دیگر از کم استهلاک ترین خودروهای یک میلیاردی بازار ، نیسان جوک پلاتینیوم مدل ۲۰۱۷ است که در زیر درپوش موتور خود یک پیشرانه تنفس طبیعی ۱.۶ لیتری را با گیربکس سی وی تی تلفیق کرده تا ترکیب فنی نسبتا کم استهلاک را در اختیار کاربران خود بگذارد. پیشرانه نسبتا کم‌حجم اتمسفریک این خودرو کیفیت ساخت بالایی دارد و میزان خرابی‌های آن در مقایسه با رقبا کمتر گزارش شده است.

همچنین گیربکس سی وی تی نیز همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، معمولا عملکردی کم استهلاک به‌ویژه در مقایسه با سایر گیربکس‌های اتوماتیک را ارائه می‌دهد و مصرف سوخت را نیز بهینه می‌کند؛ به نحوی که این خودرو ژاپنی تنها حدود ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بنزین می‌سوزاند. کیفیت ساخت و دوام قطعات نیسان جوک نیز درمجموع مطلوب ارزیابی می‌شود و به طور کل می‌توان این کراس اوور جمع‌وجور را در فهرست کم استهلاک ترین خودروهای یک میلیاردی بازار جا داد

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

سوزوکی ویتارا مدل ۹۷

شاید بعضی افراد نسبت به کم استهلاک بودن سوزوکی ویتارا چندان مطمئن نباشند اما به هر حال، در رنج قیمت حدود یک میلیارد تومان اگر بخواهید یک شاسی بلند شهری تقریبا کم استهلاک باکیفیت ساخت بالا و دوام مطلوب قطعات را خریداری کنید، می‌توان تا حدودی روی سوزوکی گرند ویتارا تامل کرد.

 این خودرو فاقد پیشرانه توربوشارژ است و بنابراین موتور آن نسبت به کیفیت بنزین و روغن حساسیت کمتری نشان می‌دهد. همچنین میزان خرابی‌های آن نیز پایین‌تر از پیشرانه‌های توربوشارژ است و در کنار یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک معمولی، ترکیبی نسبتا کم استهلاک از لحاظ فنی را ارائه می‌دهد. قیمت قطعات آن هم در بازار نسبت به رقبای کره‌ای و ژاپنی تا حدودی متعادل‌تر به نظر می‌رسد، اما مانند اغلب خودروهای شاسی‌بلند مصرف سوخت ویتارا کمی بالاست و نمی‌توان از حیث مصرف سوخت به سوزوکی ویتارا امتیاز مطلوبی داد. درمجموع به عنوان یک شاسی‌بلند شهری دو دیفرانسیل می‌توان روی کیفیت نسبی قطعات و استهلاک متعادل این خودرو حساب باز کرد.

کلام پایانی

مدل‌های بالا چند نمونه از کم استهلاک ترین خودروهای یک میلیاردی بازار ایران در حال حاضر هستند که بر اساس فاکتورهایی مثل پیشرانه تنفس طبیعی، گیربکس سی وی تی یا اتوماتیک متعارف، میزان مصرف سوخت، کیفیت و دوام فنی و فاکتورهای از این دست، انتخاب و به حضور شما معرفی شده‌اند. در کل اگر می‌خواهید یک خودرو کم استهلاک بخرید باید این عوامل را به طور ویژه مورد بررسی قرار دهید و از موتورهای توربوشارژ یا خودروهای مجهز به گیربکس دابل کلاچ دوری کنید تا دردسرهای نگهداری کمتری را به‌ویژه در سال‌های آینده به جان بخرید.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
0 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها