در این مقاله از سری مقاالت دانش فنی همراه مکانیک قصد داریم شما را با کالیپر ترمز خودرو آشنا کنیم.در این مقاله شما با کالیپر ترمز خودرو و نحوه کارکرد آن آشنا خواهید شد.

سیستم ترمز هر خودرو از مهم‌ترین قسمت‌های یک خودرو محسوب می‌شود زیرا بدون وجود سیستم ترمز قادر به توقف نخواهید بود و احتمال برخورد با موانع و خودروهای دیگر بسیار بالا خواهد بود که این موضوع ایمنی راننده و سرنشینان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. در ادامه این مطلب قصد داریم بیشتر با این قسمت از خودرو آشنا شویم و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین خرابی‌های شایع این قطعه را بررسی کنیم و اینکه چطور می‌توان از این خرابی‌ها جلوگیری کرد. در آخر هم به اینکه چطور می‌توان متوجه این خرابی‌ها شد خواهیم پرداخت.

آیا می دانید با اپلیکیشن همراه مکانیک می توانید علاوه بر خدمات همراه مکانیک ، قیمت بروز خودرو خود

و یا سایر خودرو ها در هر سال و مدل و با هر کارکردی  بدست بیاورید

با فشردن لینک زیر اپلیکیشن همراه مکانیک را از کافه بازار دانلود کنید.

دانلود اپلیکیشن همراه مکانیک

کالیپر ترمز یکی از قطعات مهم در سیستم ترمز هر خودرو محسوب شده که به توقف و ایستادن خودرو کمک می‌کند. البته بد نیست بدانید که اغلب خودروهای امروزی برای چرخ‌های جلو از ترمز‌های دیسکی استفاده می‌کنند. در خودروهایی که ترمز دیسکی دارند چرخ‌های خودرو به یک دیسک فلزی یا یک روتور چسبیده‌اند که همراه با چرخ‌ها در گردش هستند. اما وظیفه کالیپر در این قسمت چیست؟ کالیپر ترمز در واقع سرعت چرخ‌ها را با اصطحکاکی که با روتور ایجاد می‌کند کاهش می‌دهد. بد نیست بدانید که کالیپر ترمز مانند یک گیره در بالای روتور قرار گرفته است. به طور کلی سیستم ترمز بدون حضور کالیپر ترمز هیچ کارایی نخواهد داشت.

چند توع کالیپر داریم

کالیپر ترمز خودرو

کالیپر ترمز در دو نوع ثابت و شناور وجود دارد که در در نوع شناور تعداد پیستون‌های موجود نسبت به نوع ثابت کمتر است. به طوری که برای کالیپر شناور یک یا دو پیستون وجود دارد در صورتی که در کالیپر ثابت می‌توان چندین پیستون داشت که همین موضوع از مزیت‌های آن به حساب می‌آید البته از طرفی این موضوع باعث می‌شود که کالیپر‌های ثابت از شناورها گران قیمت‌تر باشند.

همچنین نوع شناور کالیپر ترمز نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به نوع ثابت دارد. زنگ زدگی و گرد و خاک دو دلیل رایج و معمول مشکلات مکانیکی کالیبرهای شناور هستند و با وجود این گرد و خاک کالیبر ترمز قادر به جدا کردن روتور از لنت ترمز نخواهد بود به همین دلیل از قدرت بیشتری استفاده می‌کند که این موضوع اصطحکاک بیشتری را تولید کرده و در نتیجه‌ی اصطحکاک بیشتر گرمای بیشتری هم تولید می‌شود که گرمای بیش از اندازه در طی دراز مدت به این قطعه آسیب جدی وارد می‌کند.

اگر برای خرید خودرو دست دوم دچار ابهام یا سر در گمی هستید مشاوران متخصص همراه مکانیک برای رسیدن به یک انتخاب مناسب با شرایط شما در کنارتان هستند.

برای تماس با مشاوران متخصص همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

با گذشت زمان و بعد از طی چندین کلیومتر مسافت توسط خودرو بر اثر گرمایی که در سیستم ترمز ایجاد می‌شود ممکن است که از ضخامت کالیپر کاسته شود که این قضیه کارایی آن را دچار مشکل می‌کند. همچنین اگر که دراز مدت از خودروی خود استفاده نکنید این قطعه دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود.

لنت ترمز

کالیپر ترمز خودرو

صفحات فلزی که اصطحکاک مورد نیاز جهت توقف خودرو را تامین می‌کنند لنت ترمز نامیده می‌شود که در دو نوع لنت ترمز داخلی و لنت ترمز خارجی موجود هستند. همان طور که از نام لنت ترمز خارجی پیداست این لنت‌ها به سمت جاده و در قسمت بیرونی قرار گفته‌اند  و لنت‌های داخلی نیز به سمت خودرو هستند. با این همه، آنها مواردی هستند که می‌توانند مشکل‌ساز شوند.

بعد از گذشت مدتی از عمر لنت ترمز بر اثر اصطحکاک ایجاد شده با روتور و گرمای ایجاد شده لنت ترمز دچار پوسیدگی می‌شود که کارایی خود را از دست می‌دهد به همین خاطر باید بعد از گذشت مدتی نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید که این کار بهتر است توسط مکانیک و یک فرد متخصص انجام شود تا میزان آسیب به قطعات دیگر خودرو کمتر باشد. به همین خاطر بهتر است هر مدت خودرو را برای بررسی به یک مرکز تعمیرات خودرو ببرید و سیستم ترمز آن را چک کنید.

چه زمانی باید کالیپر ترمز خودروی خود را چک کنید؟

کالیپر ترمز خودرو

اگر که یکی از علائم زیر را در خودرو شاهد بودید سریعا باید کالیپر ترمز خودرو را چک کنید و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید:

  • اگر که در حین ترمز گرفتن از سیستم ترمز صدایی شنیده شود باید کالیپر ترمز بررسی شود. در واقع صداهای عجیب و غریب در سیستم ترمز نشان دهنده خرابی احتمالی کالیپر ترمز است.
  • اگر که چراغ ترمز ABS و چراغ چک خودرو در نمایشگر پشت غربیلک فرمان و یا بر روی مانیتور خودرو روشن شود قطعا کامپیوتر مرکزی خودرو مشکلی را در سیستم ترمز خودرو تشخیص داده است که بهتر است خودرو را به یک مکانیک نشان دهید.
  • اگر که در حین گرفتن ترمز اتومبیل شما مسافت طولانی را طی می‌کند و این مسافت از حالت عادی خود بیشتر باشد، همچنین اگر که در حین ترمز گرفتن به ماشین ضربه وارد شود این دو مورد می‌تواند نشان دهنده مشکلی در سیستم ترمز و کالیپر خودرو باشد.
  • اگر که پدال ترمز خودرو بیش از اندازه سفت یا نرم باشد باید کالیپر ترمز چک اگر که در حین گرفتن ترمز اتومبیل شما مسافت طولانی را طی می‌کند و این مسافت از حالت عادی خود بیشتر باشد شود. میزان فشار وارد شده به پدال ترمز نه باید بیش از اندازه باشد و نه باید کم باشد. در واقع شما باید با یک فشار کم به پدال ترمز قادر به توقف خودرو باشید و حتما نباید پدال را تا انتها فشار دهید تا سیستم ترمز دست به کار شود.
  • اگر که در زیر خودرو یا اطراف چرخ‌ها و حتی در ناحیه موتور خودرو روغن و نشتی دیده شود حتما باید سیستم ترمز و کالیپر ترمز را بررسی کنید.

فراموش نکنید که بدون وجود کالیپر سیستم ترمز عملا از کار خواهد افتاد پس همین موضوع میزان اهمیت کالیپر ترمز را نشان می‌دهد. به همین خاطر هرگز فراموش نکنید که هر چند  مدت در طی فرآیند بررسی خودرو کالیپر ترمز را نیز چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید زیرا غفلت از سیستم ترمز خودرو ایمنی شما و سرنشینان را به شدت در خطر قرار می‌دهد. پس قبل از هر آسیب دیدگی جدی به تعمیر و بررسی کالیپر اقدام کنید.

آیا به فروش خودرو بدون پاسخ گویی به حتی یک تماس فکر کرده اید؟

با استفاده از خدمت فروش سفارشی خودرو همراه مکانیک بدون پاسخ گویی به یک تماس و رایگان خودرو خود را بفروشید.

برای ورود به صفحه نمایشگاه خودرو های کارشناسی شده همراه مکانیک اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط:

با راهکار های کاهش صدای موتور آشنا شوید

با ویژگی های کلاچ برقی آشنا شوید

با وظایف جعبه فرمان بیشتر آشنا شوید

چراغ بدرقه خودرو چیست

در مورد کولر خودرو بیشتر بدانید

در مورد گیربکس CVT خودرو بیشتر بدانید
بوش طبق چیست و چگونه عمل می کند

اپلیکیشن همراه مکانیک

با اپلیکیشن همراه مکانیک از تغییرات قیمت خودرو باخبر شوید

عضویت
اطلاع از
0 دیدگاه
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها