سورن پلاس بخریم یا ۲۰۷؟ | مقایسه 207 با سورن پلاس

فهرست مطالب


بازار خودرو ایران به طور جدی با مشکل کمبود تنوع روبه‌رو است. نتیجه این کمبود تنوع آن خواهد شد که یک سدان خانوادگی مثل سورن پلاس رقیب یک هاچبک جوان‌پسند به نام پژو ۲۰۷ دنده‌ای می‌شود. این دو خودرو از لحاظ قیمتی تقریبا در یک بازه قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث شده تا در کشورمان جزو معدود انتخاب‌های تقریبا اقتصادی برای قشر متوسط محسوب شوند.

سورن پلاس و ۲۰۷ از لحاظ توان فنی تقریبا هم‌سطح هستند اما ابعاد آنها متفاوت است و همین موضوع باعث می‌شود تا یکی مناسب مصارف خانوادگی باشد و دیگری بیشتر به درد جوانان و خانواده‌های کوچک بخورد. در این مطلب به مقایسه 207 با سورن پلاس می‌پردازیم تا بدانید این دو محصول ایران خودرو از لحاظ فنی و کاربردی چه تفاوت‌های ریزودرشتی باهم دارند و کدام‌یک ارزش خرید بیشتری برای شما دارد.

 

 

سورن پلاس

 

مقایسه 207 با سورن پلاس از نظر طراحی

خانواده سمند بین مشتریان ایرانی جذابیت ظاهری چندانی ندارد. سورن پلاس نیز از همین خانواده است که البته با توجه به‌روزرسانی‌های انجام‌شده روی آن، تا حدودی زیباتر از گذشته به نظر می‌رسد؛ اما باز هم از لحاظ ظاهری حرفی برای گفتن در برابر پژو ۲۰۷ به عنوان یک هاچبک جذاب و جوان‌پسند ندارد.

 

ابعاد پژو 207

 

در مورد مقایسه طرح داخل کابین میزان اختلاف بین این دو خودرو کمتر است و درمجموع می‌توان گفت که گرچه داشبورد پژو ۲۰۷ کمی زیباتر به نظر می‌رسد، اما هیچ‌کدام از این دو خودرو نسبت به محصولات جدید زیبایی خاصی ارائه نمی‌دهند و طراحی کابین آنها به‌شدت قدیمی است.

 

نمای داخل 207

 

با توجه به اینکه سورن پلاس و ۲۰۷ معمولاً کاربرد خانوادگی در ایران دارند، میزان فضای داخل کابین اهمیت بالایی برای مشتری پیدا می‌کند. مقایسه سورن پلاس با ۲۰۷ از این نظر به برد یک‌طرفه سورن پلاس ختم می‌شود؛ چراکه ابعاد این خودرو بزرگتر است و درنتیجه فضای بسیار بیشتری درون کابین خصوصا ردیف عقب سورن پلاس وجود خواهد داشت.

 

داخل سورن پلاس

 

صندوق عقب بزرگ ۵۰۰ لیتری سورن پلاس در برابر صندوق ۲۴۵ لیتری ۲۰۷ قابلیت بسیار بیشتری برای کاربردهای خانوادگی و مسافرتی دارد.
صندوق پژو ۲۰۷ صفر می‌تواند لوازم یک یا دو نفر را به طور مناسب درون خود جا بدهد. بنابراین در مقایسه 207 با سورن پلاس از لحاظ میزان کاربردپذیری فضای داخل، محصول سدان ایران خودرو کاملا برتری خود را به رخ ۲۰۷ هاچبک می‌کشاند.

 

 

مقایسه ۲۰۷ با سورن پلاس از نظر فنی مشخصات فنی

مقایسه فنی سورن پلاس با ۲۰۷ دنده‌ای این نکته را مشخص می‌کند که در اینجا با دو موتور کاملا متفاوت طرف هستیم. گرچه ارقام عملکردی آنها به یکدیگر نزدیک است اما وزن کمتر و آیرودینامیک بهتر دو عامل مهمی است که باعث می‌شود پژو ۲۰۷ در مقایسه با سورن پلاس برتری فنی داشته باشد. موتور EF7 روی سورن پلاس قدرتی برابر با ۱۱۳ اسب بخار و نهایت گشتاور ۱۵3 نیوتن متر ارائه می‌دهد. پژو ۲۰۷ هم از موتور تیوفایو با قدرت ۱۰۵ اسب بخار و گشتاور ۱۴۲ نیوتن متر استفاده می‌کند.

 

موتور پژو 207

 

پژو 207 به دلیل وزن کمتر و همچنین آیرودینامیک بهتر خودرو چالاک‌تری نسبت به سورن پلاس به‌حساب می‌آید و از جهت هیجان و لذت رانندگی، می‌تواند نیازهای جوانان را بهتر پاسخ دهد.
کیفیت سواری ۲۰7 به‌ویژه در ردیف عقب کمی خشک‌تر از حریف است و همین مسئله باعث می‌شود تا راحتی سرنشینان حاضر در ردیف عقب سورن پلاس بیشتر از پژو ۲۰۷ باشد. از لحاظ هندلینگ و تعادل خصوصاً هنگام دور زدن‌های سریع و پرشتاب، سورن پلاس تقریباً اطمینان‌بخش‌تر عمل می‌کند و احتمال انحراف قسمت عقب آن کمتر از ۲۰۷ است.

 

موتور EF7

نکته مهم دیگری که قطعا برای مشتریان ایرانی حائز اهمیت است، استهلاک فنی و میزان هزینه‌های نگهداری این دو خودرو خواهد بود. اصولا موتور تیوفایو با تعمیرات و نگهداری کم‌هزینه‌تری روبرو است و نسبت به پیشرانه  ef7 گزینه کم استهلاک‌تر به شمار می‌رود. بنابراین اگر یک موتور کم‌دردسرتر نیاز دارید، توصیه می‌کنیم به سراغ پژو ۲۰۷ بروید. جدول زیر اطلاعات و آمار فنی بیشتری در رابطه با مقایسه 207 با سورن پلاس به اطلاع شما می‌رساند.

 

مدل خودرو

پژو 207 

سورن پلاس

پیشرانه 

۴ سیلندر 

۴ سیلندر

حجم موتور

1.5

1.7 لیتر

حداکثر قدرت

105 اسب بخار

113 اسب بخار

حداکثر گشتاور

142 نیوتن متر

153 نیوتن متر

گیربکس

5 سرعته دستی 

5دنده دستی

مصرف سوخت(ترکیبی)

6.6

7.36 لیتر

شتاب صفر تا ۱۰۰

11.6 (دستی) –

12 ثانیه

حداکثر سرعت

190 کیلومتر بر ساعت 

189 کیلومتر بر ساعت

وزن

1087

1240

 

مقایسه 207 با سورن پلاس از نظر امکانات رفاهی

اگر نسخه‌های فول آپشن پژو ۲۰۷ و سورن پلاس را باهم مقایسه کنیم، می‌بینیم که امکانات آن‌ها تقریبا در یک سطح قرار دارد. در این بین موارد مهمی مثل کروز کنترل، سیستم مالتی‌مدیا، تهویه مطبوع اتوماتیک امکانات مشترک و مهم این دو خودرو محسوب می‌شوند. از طرفی سورن پلاس به امکانات بیشتری مثل تنظیم برقی پشتی صندلی‌های جلو و همچنین آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن مجهز است که در ۲۰۷ دنده‌ای موجود نیستند.

 

مدل خودرو 

پژو 207

سورن پلاس

چراغ

مه شكن جلو و عقب، دیلایت

چراغ مه‌شکن جلو و عقب، دیلایت، چراغ بدرقه

سیستم‌های مالتی مدیا 

بلندگو درهاي جلو و عقب، بلوتوث

سیستم صوتی با چهار اسپیکر، بلوتوث

صفحه نمایش 

7 اينچي لمسي

مانیتور سفارشی

رینگ

185/65R14 _ رینگ آلومینیومی یا فولادی

185/65R15 _ رینگ آلومینیومی

آینه

آينه هاي جانبي برقي راهنمادار هم رنگ بدنه

آینه‌های جانبی تاشونده برقی همراه گرم‌کن

تهویه مطبوع

تنظيم اتوماتيك

اتوماتیک با کانال عقب

صندلی 

صندلي راننده و سرنشين با قابليت تنظيم دستي, پشت سري جلو وعقب قابل تنظيم

صندلی راننده و سرنشین با تنظیم برقی پشتی

شیشه 

شیشه‌بالابرهای برقی، سقف شیشه‌ای پانوراما (سفارشی)

شیشه‌بالابرهای برقی، آنتی ترپ و پاورویندوز

سایر امکانات

فرمان هیدرولیک یا برقی مجهز به كليدهاي كنترل، کروز کنترل (برخی مدل‌ها)

فرمان هیدرولیک با دکمه‌های کنترل، کروز کنترل، کامپیوتر سفری

 

مقایسه سورن پلاس با ۲۰۷ از نظر ایمنی

درباره مقایسه ۲۰۷ با سورن پلاس از نظر ایمنی به دلیل آنکه نتایج آزمون‌های ایمنی این دو خودرو در دسترس نیست، نمی‌توان به طور دقیق و رسمی نظر خاصی اعلام کرد. اما با توجه به جدیدتر بودن پلتفرم پژو ۲۰۷ و استحکام بیشتر ساختار اسکلت‌بندی این خودرو، می‌توان انتظار داشت که میزان امنیت آن نسبت به حریف کمی بالاتر باشد. تجهیزات ایمنی این دو تقریبا در یک سطح است که جدول زیر با جزئیات بیشتر در این باره اطلاعات کافی را به آگاهی شما می‌رساند.

 

مدل خودرو 

پژو 207

سورن پلاس

تجهیزات حفاظتی و هشدار

ايموبيلايزر, قفل مركزي با ريموت، سنسور و دوربین عقب، ايزوفيكس

سیستم ایموبیلایزر، قفل مرکزی، سنسور و دوربین عقب

کیسه هوا 

دو کیسه هوا (راننده و سرنشين جلو)

دو کیسه هوا (راننده و سرنشين جلو)

سیستم ترمز 

سيستم ترمز ضد قفل ABS و EBD ‌و EBA، ترمز جلو ديسكي با سيستم خنك شونده، ترمز عقب ديسكي توپر یا كاسه‌اي

ترمز EBD،ABS، ترمز جلو دیسکی خنک شونده، ترمز عقب کاسه‌ای

 

بالاخره پژو ۲۰۷ دنده‌ای بخریم یا سورن پلاس؟

با مطالعه مطلب مقایسه 207 با سورن پلاس احتمالا دیگر باید بدانید که برای شما خرید سورن پلاس بهتر است یا ۲۰۷ . اما اگر هنوز هم در پیدا کردن جواب این سوال با شک روبرو هستید، می‌توانیم به طور خلاصه بگوییم که اگر خانواده پرجمعیتی دارید و یک ماشین نسبتا جادار با صندوق عقب بزرگ، امکانات مناسب، عملکرد فنی قابل‌قبول و کیفیت سواری متقاعدکننده نیاز دارید، سورن پلاس فول آپشن گزینه بهتری برای شما محسوب می‌شود.

 اما در طرف دیگر اگر خانواده کم‌جمعیتی دارید و می‌خواهید ماشین چابک‌تر، خوش پرستیژ و زیباتر داشته باشید، پژو ۲۰۷ می‌تواند قابلیت‌های بیشتری برای تامین خواسته‌های شما ارائه دهد. ضمن آنکه تعمیرات و نگهداری پژو ۲۰۷ کمی به‌صرفه‌تر برای شما تمام می‌شود و میزان مصرف سوخت این خودرو هم نسبت به حریف پایین‌تر است که باعث می‌شود پژو ۲۰۷ گزینه کم استهلاک‌تری به شمار برود.

عضویت در خبرنامه
عضویت
اطلاع از
امتیاز دهی
14 نظرات
کامنت گذاری داخل متن
نمایش همه دیدگاه ها
امیررضا
1403-02-18 23:32

صد درصد سورن بهتره اپشن های بهتری داره ایمنی بالاتری داره و جادار تر و خوراک مسافرته

ابوالفضل خضری
1403-03-11 17:23
پاسخ به  امیررضا

ما سورن داریم یکی از چرخ ها کند ولی بزم داشتیم شمال ولی بازم رفت

اسلام
1403-02-16 11:44

سلام به نظر من قطعا 207 بهتره و واسه این حرفم دلیل دارم چون ۲۰۷ دارم

Reza
1402-06-04 13:56
امتیاز دهی :
     

207 برای جون ها خوبه چدن حال میده برای اسپرت کردن اما سورن پلاس برای افراد سن بالا خوبه نه جون هایی ماشین باز

امیر
1402-03-18 10:35

برای چی پای پژو رو تو کیفیت سواری صندلی عقب می‌کشی وسط کیفیت ۴۰۵ از لحاظ سواری هم از ۲۰۷ قلابیتون هم از سون پلاس آرایش کرده و همه ماشین های ایرانی بیشتر و بهتره البته مدل ۹۵ یا ۹۲ یا ۹۳ به پایین

یاسین
1402-02-26 15:03

سلام سورن ما همون سمند هست برای پیرمردا بهتره
اما ۲۰۷ جوان پسندانه تره. وداف خورش خوبه

Amir
1401-12-20 23:32

سمند شاتون میزنه مخصوصا ef7

حسن
1402-01-02 23:58
پاسخ به  Amir

شاتون چیه؟؟

سجاد
1402-01-06 12:40
پاسخ به  Amir

والا ما ۱۰ سال داریم هیچی نشده پارس واشر میزنه خیلی

محمد
1402-02-13 00:23
پاسخ به  سجاد

داداش یکمی فشارش بزاری شاتون میزنه

امیرافراز
1401-12-16 06:48
امتیاز دهی :
     

سلام من دنا معمولی ۹۴ حدود ۱۳۰ تا کارکرده را که گلگیر عقبش و سپرتعویض شده را بدهم ۲۰۷ بگیریم بهتره یا با دنا نو عوض کنم ؟

امیرحسین
1401-12-15 23:29

قطعا سورن پلاس بهتره در مورد شتاب هم جوری میگید که چالاک تره انگار ۳ ثانیه با هم تفاوت داره همش ۴ صدم ثانیه هست

امیرحسین
1401-12-15 23:14

بعد شما جوری میگید چابک تر انگار ۳ ثانیه باهم اختلاف دارن همش ۴ صدمو ثانیست که اصلا به حساب نمیاد

امیرحسین
1401-12-15 23:08

قطعا سورن پلاس بهتره